Е той бизнес моделът не е техен патент. Могат само да дишат прахта на католическата църква. Ако разбира се с поста си имаш предвид конкретно българската православна църква.
Католическата църква е наистина много тъмна и дълбока вода, но на тях не мога да отрека едно нещо - имат много голямо участие в земния живот и проблеми на хората, не се грижат само за измолването на прошка и какво там беше по дядо Николай))
От даване на храна на бедни, през какви ли не приюти , хосписи, и буквално какво ли не, до квартални летни училища за деца, спорт заеми, туристически спални и директно подпомагане на нуждаещи се и бизнеси и изобщо списъка е безкраен.
В кварталът, в който живея църквата организира 2-3 пъти годишно благотворителни фестивали ( манджаре) всичко е доброволно ( сервитьори, готвачи, всичко) - покрива се само цената на храната всичко останало отива за благотворителност. Тази година събрахме пари за една мисия в Африка. Това на ниво малка общност, няма нищо общо кой от коя религия.
Погребала съм и двамата ми свекъри ( католици) и НИКОЙ никога не ни е искал пари за нищо - опело, молитва или каквото и да е. Свещеника ни посещава около великден за да освети ( не разбирам) и макс който събира е да продаде някой и друг нов завет.
Сравнение просто не може да има в нивото на обществена полезност на 2те.
Възхищавам се дълбоко на католическата църква. Но не мога да стана католичка. Православна съм. И сега какво. Като нашата не е толкова съвършена да я оставим да умре ли?
Пари за църквата дават всички католици. По празниците в касичката пускам и аз, нищо, че не е моята, нали прави добро.
За да има обществена полезност, нашата църква има нужда от вярващи, които да помагат. Като гледам, такива няма. От един поп с ролекс, решиха, че всички са богати и корумпирани. А Отец Иван, човекът, който помогна на толкова бедни, на майки с деца, на хора без покрив никой не споменава. ако се ходи в храма и се помага, ще има и други като него.