Предучилищна набор 2007 (2)

  • 8 260
  • 75
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 35 171
Различни са книжките, Морена.
Сега работят по "ситуации"  - разговарят, размишляват, играят ролеви игри, учат се да преразказват, трупат речеви запас - книжките са такива.
В четвърта група книжките са си учебници Laughing Набляга се повече на фината моторика,има тетрадки към всеки един учебник, изписват елементи на букви, цифри, има място и за писане в помагалата- пунктир, тирета, ченгели Peace
Сега учебниците са.....книжки Mr. Green

п.п Спирам да пиша до довечера, че  ясна мисъл не тече в тая глава Blush

# 46
  • Мнения: 356
В нашата си провинция  децата на 5 и 6 години не са разделени, така че всички си учат по едни и същи "учебници" (които безуспешно се опитвам да открия в книжарниците). Групите са две, но разпределението не е по възрастов признак  Crazy Родители на деца, родени в началото на годината, които искат да започнат училище с предния випуск, ги отписват от градината след 2 група и записват на предучилищна в училище, за да може да се случи това. Май всеки прави, каквото си иска...
Ms.Gorgeous, това с различните "учебници" по коя система е? Моля, не спирай да пишеш, ако може!  Hug

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 21 691
Ms.Gorgeous, добре звучи това ... вашето, браво!  Grinning

Ааа, Чикита, тя ще отмори Ms.Gorgeous... току виж с някое мартини и ще пише, как няма. Grinning
Иначе и в нашето Софе  Laughing, поне в нашата група са точно смесени 5 и 6г.  2/3 са 5годишните, но работят всички по програма за 6г.  Twisted Evil   Абе аз като няма да я пращам моята на 6г. на у-ще , май нямаме работа в ПГ сега, ама да видим като се върнем какво ще се получи.  Wink 
Точно една голяма каша успяха да забъркат отново нашите управляващи.  ooooh!
Дай ги тия ваши учебници, ако нямаш против да ги поръчаш онлайн, току виж помогнем с откриването им.  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 356
Благодаря за предложението  Hug, аз вече ги намерих онлайн и явно така ще ги поръчвам. Мисля и книгата за учителя да взема... явно ще трябва да вляза здраво в темата  Laughing

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 21 691
Моля, пак заповядай!  Hug
Браво, мога само да те окуража в поръчването онлайн, аз предимно така пазарувам.  Grinning 
Иначе и аз се запасявам с разни материали, които да са ни в помощ, че изобщо няма да разчитам на у-щето само. За 1ви клас по математика и писане/четене съм готова направо... с материалите де.  Sunglasses

# 50
  • Мнения: 873
Чикита, щом хлапето ти чете, няма място в ДГ newsm78 А и предучилищната ще изкара-не им се връзвай Crazy
Нашата девойка познава буквите, опитва се да чете и да пише. За цифрите се отнася същото. Събира и изважда до 10. Тази година пак са по Моливко и щели да учат цифри и букви. Ами значи, тя е по-напред, но това няма значение, защто ако не беше така, с честите и боледувания, щеше да изпуска материала-големият страх на онези родители,които си пускат децата болни #Cussing out Аз не съм от тях и ми е все тая Whistling
Логопед минал и при нас-не е било като преглед, а просто кратък неформален разговор Peace
Ограничения за отсъствията тук няма Peace
Имам познати родители в други Общини, чиито деца са втора година предучилищна по т. нар. Стара програма. ам са им обяснили, че само с една ПГ не могат да постъпят в първи клас Thinking
Навсякъде е различно и си прилича по едно нещо-няма индивидуален подход.
Според мен, едно дете, което интелектуално е напред, но изостава социално, е по-добре да се насочи към общуването с връстниците. Има много деца,които по различни причини не са посещавали ДГ досега, напреднали са много като знания и умения, но им липсва емоционална зрялост и социални умения, както и самостоятелност. Познавам не един такъв случай и родителите обвиняват даскалите или пък казват,че понеже детето им било по-по-най и затова не се вписвало в колектива на по-"тъпичките" дечица.
Сега с тези задължителни ДГ ще лъснат доста проблеми. От друга страна, знам, че в чужбина-напр. Италия , никой не се втелява за учебници и други такива, а се залага на игрите и даже ми казаха, че там децата била като дебилни в сравнение с българчетата. Но пък нямат проблем с постоянното боледуване, карат си детството, не намразват ученето още от началното училище, не са претоварени и пак се оправят в живота Peace

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 21 691
Ако не си е проличало, че съм почивка... дежурна съм по темата днес.  Laughing

....
Навсякъде е различно и си прилича по едно нещо-няма индивидуален подход.
Според мен, едно дете, което интелектуално е напред, но изостава социално, е по-добре да се насочи към общуването с връстниците. Има много деца,които по различни причини не са посещавали ДГ досега, напреднали са много като знания и умения, но им липсва емоционална зрялост и социални умения, както и самостоятелност. ...
Сега с тези задължителни ДГ ще лъснат доста проблеми. От друга страна, знам, че в чужбина-напр. Италия , никой не се втелява за учебници и други такива, а се залага на игрите и даже ми казаха, че там децата била като дебилни в сравнение с българчетата. Но пък нямат проблем с постоянното боледуване, карат си детството, не намразват ученето още от началното училище, не са претоварени и пак се оправят в живота Peace
   202uu
Точно затова водя моята в ПГ, заради социализацията, не че има проблем, контактна е, но да се адаптира в отношенията с децата.  До сега аз си я гледах, защото така искахме. Проблема ми в ПГ е точно, че се набляга на ученето не на играта.  И смятам, че е една година ПГ, на 6г., ще е достатъчна на моята. 
Иначе тя може да каже с коя буква започва думата, да буквува, разделя думата на срички и почти чете. До 10 смята горе-долу, познава числата до 100 и брой до толкова. Много четем книги, енциклопедии и много пита и това е... всичко според нейните си темпове.
Горките деца и родители... с промените дето гласят от 2016/2017 да влизат 4годишните задължително в детско заведение. Ако не променят основно нещата....  ooooh!

# 52
  • Мнения: 356
Деси  Hug, тя ще изкара, разбира се. Благодаря за подкрепата! Да, с четенето е доста напред (вчера ми чете субтитри на тв филм, успява), но има по какво друго да се работи - писане, смятане, социална компетентност, по-висока концентрация и самостоятелност и т.н.  Та има какво да се учи и усвоява. Индивидуалният подход обаче засега е само в мечтите ни. Ще разчитаме на себе си, но сме зависими и от системата, каквато е  Sad
Подготовката на учителите според мен също е голям проблем. Да си взел изпит по психология и педагогика не те прави добър психолог и педагог. Разчитаме на учителя "да му идва отвътре", но ако не е така - какво правим?
Морена, от пет-шест години пазарувам онлайн, наистина само там е спасението. Време да се мотая по магазини за дрехи и обувки нямам, май предстои се откажа и от удоволствието да обикалям книжарници  Laughing
Моля да ме извинят тези, на които съм досадила с преживяванията на моето дете. Благодаря за споделянето и разбирането, имах нужда да се уверя, че съм нормална майка Mr. Green 
Ms.Gorgeouscheers

# 53
  • София
  • Мнения: 35 171
Ами, момичета - наздраве! Laughing Отморих с чаша вино, да.
Следобяда писах, писах, писах- спря тока Crazy
Та: Синчето работят по програмата "Чудната пътека" на Булвест 2000. Аз принципно много ги харесвам, само една христоматия трябва да се вземе.За съжаление са доста диференцирани - определено са за възраст 5-6г и след тази учебна година, той няма да е готов за училище. Допълнителната работа- писане на ченгели, лулички, оцветяване на квадрати по зададен образец( през едно, две, три квадратчета...), работа за фината моторика и т.н, е единствено на добра воля от Госпожите. Чудесни преподаватели са и смятам, че благодарение на тяхната работа и, ако аз редом с каката положа усилия за дребния- може и да може да тръгне в първи клас догодина. Роден е на 12 февруари и направо не знам какво да правя Crazy
Прави сте, че при никакви зададени правила- всеки прави, каквото сметне за редно с детето си ooooh!
Ние например, имаме 4 дечица преместени от градината в училище. За моето не е приложима това- да стои на чин на тази възраст.
Всеки си познава детето, всеки знае на какво е способно, силни и слаби страни.Важно е, детето да е емоционално готово, пък ние по-лежерно да гледаме. Защото както каза една майка вчера- "Те, не са ли вече деца? Свърши ли детството?" и друго- сподели ми, че изпитва тревожност, дали детето и ще е готово за училище, дали този 5 годишен човек ще се справи. Та това е дете!


За другото- аз от 5 години пазарувам онлайн- от пирони до юргани Laughing
Чикита, хубаво си се ориентирала да потърсиш в нета, това ти бях писала, ама нейсе ....ЧЕЗ-а ooooh!

# 54
  • Мнения: 5 940
Привет. Синът ми е на 5г.4м., предучилищна в училище. Така решихме заедно с него, въпреки че си ходеше на детска градина. В училище се чувства прекрасно, всеки ден тръгва с желание, даже бърза да не закъснее, докато в детската градина имаше задължителни минути за сутрешно недоволство и преговори не може ли и днес да си остане вкъщи. Аз си го тълкувам с това, че групите бяха смесени, имаше много малки деца и му беше скучно, докато сега си е голям сред големите.
Заниманията са по "Моливко". Вече пишат ченгелчета, цифрата едно и ръкописно А. Освен задължителните занимания по писане, всичко останало е под формата на игра.
Според наблюденията ми до момента, учителката успява да ги запали много, всички деца, дори и тези, които не са ходили преди това на градина, се чувстват прекрасно. Няма ревящи, сърдещи се. Радват й се, тя също на тях.  
Нашата предучилищна е до обяд. Смятам, че няма да му навдредят няколкото часа стоене на чин. И без това му предстоят, не искам първи клас да му се превърне в една година стрес от различното.
Аз съм вкъщи с брат му, след това дивее колкото иска и почти цял ден сме навън. Мисля, че ще получи подготовка, която няма да предполага стоене още една година в предучилищна група. Но ако иска, може и да остане.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 21 691
Ухх... нашите поне не са на чинове. 

Скрит текст:

Значи що се отнася до у-щните ПГ, условията са най различни.  Rolling Eyes Wink

# 56
  • Мнения: 5 940
То и при нас не са баш чинове, на каквито бяхме едно време. А едни сладки, малки масички. Стаята е много хубава. Аз имах предвид, че стои на едно място все пак известно време.
Аз дълго време обмислях как да постъпя, но този път въобще не съжалявам за решението си, напротив, много се радвам, че така решихме заедно. Докато за детската градина, какво ли не съм правила, за да го взема рано, защото усещах, че може да мине и без нея.

Последна редакция: сб, 29 сеп 2012, 09:52 от valerie

# 57
  • София
  • Мнения: 3 845

... Вече пишат ченгелчета, цифрата едно и ръкописно А. Освен задължителните занимания по писане, всичко останало е под формата на игра.

Той, направо си е готов за 1 - ви клас Peace. Моя син вече две седмици само това прави в у - ще Laughing.

# 58
  • София
  • Мнения: 35 171

... Вече пишат ченгелчета, цифрата едно и ръкописно А. Освен задължителните занимания по писане, всичко останало е под формата на игра.

Той, направо си е готов за 1 - ви клас Peace. Моя син вече две седмици само това прави в у - ще Laughing.
И моята, ама не с особен успех Laughing

# 59
  • Мнения: 2 096
запис, ще ви изчета после че бебето се събуди..

Общи условия

Активация на акаунт