CV-та пишем безкрай, все ще ни вземат, знай!-тема №25

  • 44 405
  • 776
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 22 543
missence, има огромно значение в каква насока и специалност е тази диплома от чужбина. Има такива специалности, че ако щеш от космоса да им представиш, все тая. И реализацията тук е почти невъзможна.
Така че, много зависи човек на къде се насочва. Една диплома сама по себе си не е кой знае какво.

# 751
  • Мнения: 1 446
Ама ние ти даваме примери как за някои компании няма значение каква е специалността, важното е да е в чужбина. И как се подбират само те. Отделно от това в чуждите университети не се учат ненормални специалности, с които после никой не може да се реализира. Аз такива специалности чувам напоследък, че................направо ми се реве. Чудя се с какъв акъл влизат да учат специалности, за които няма никаква реализация.

# 752
  • София
  • Мнения: 30 270
.....Аз такива специалности чувам напоследък, че................направо ми се реве. Чудя се с какъв акъл влизат да учат специалности, за които няма никаква реализация.


и със странни специалности пак ги вземат, важното е да са завършили навън, после около 4-6м ги обучават.


Mirama, разбирам те, но това,закоето пишеш, беше валидно преди 5-6г. Сега просто предпочитат да наемат хора с дипломи и специализации в чужбина, защото нивото на образувание в Бг университетите е сведено почти до "0". Приятелката ми учи във Виена и се спуква от изпити, консултации и т.н. Нейна братовчедка учи в УНСС и се чуди как да се гримира и лакира днес и къде да отиде да пие кафе  Peace За съжаление тук нито е трудно вече да се влезе, още по-лесно е, да се завърши висшУ-то  Wink

Жалко е, но е факт  Confused

# 753
  • Мнения: 22 543
Не знам какво е положението в момента тук с ученето и неученето.
Работя в такава сфера, че дипломата реално не си я използвам. Ползвам си останалите квалификации и сертификати.

Но ето пример, сестра ми следва в Германия биохимия. Ако се върне тук, ще умре от глад, защото няма реално къде да работи с тази специалност. Дори там в по-малък град ще е трудно.
Не знам доколко обучението в тази специалност може да се сравнява тук и там. Но...едва ли може да се направи голяма аналогия. )

# 754
  • София
  • Мнения: 30 270
сравнение м/у обучение тук и в Германия (или друга страна) не може да се направи в която и да е сфера. Това е положението в момента.
Иначе нивото на образование в Бг е даже под нулата. Доста от хората си пращат децата в чужбина още след 7-ми клас  Confused Смятай за какво става дума  Tired В СУ тази година имаше 5-то класиране, защото имало свободни места  Confused По мое време нямаше места за 2 класирания  Rolling Eyes

# 755
  • София
  • Мнения: 2 127
сравнение м/у обучение тук и в Германия (или друга страна) не може да се направи в която и да е сфера. Това е положението в момента.
Иначе нивото на образование в Бг е даже под нулата. Доста от хората си пращат децата в чужбина още след 7-ми клас  Confused Смятай за какво става дума  Tired В СУ тази година имаше 5-то класиране, защото имало свободни места  Confused По мое време нямаше места за 2 класирания  Rolling Eyes


Имай предвид, че и децата са много по-малко в този набор, освен че много заминават да учат в чужбина. Колко учат и колко завършват - отделен въпрос. Лични впечатления от някои многогодишни студенти в "западен" университет, които на 40 и кусур лазарника още не работят, защото хем стаж нямат, хем големи претенции за позиция и заплата, понеже са завършили на запад.
По темата на момичето, аз бих вложила в МБА например, ако амбициите ти са такива. Но за това ти трябва да навъртиш малко опит   bouquet

# 756
  • Мнения: 2 559
Момичета, може ли някой да ми метне линк за примерна добра автобиография.  Praynig
Имах някъде запаметена, но не я откривам, а ми трябва сега.  Sad

# 757
  • Бургас
  • Мнения: 7 056
Напоследък навсякъде го мяркам това МБА. Какво означава, че нещо не мога да го разшифровам.

# 758
  • Мнения: 397
Момичета, може ли някой да ми метне линк за примерна добра автобиография.  Praynig
Имах някъде запаметена, но не я откривам, а ми трябва сега.  Sad

Да, и аз бих се възползвала, ако някой има нещо хубаво, не с цел да копирам, а да се ориентирам. В смисъл, интересува ме какво се счита за оптималния вариант при една автобиография европейски стандарт. Да не е твърде претрупана и да не е твърде постна. Предимно точките за умения, за които не се изискват документи.Говоря за позиция секретар, офис сътрудник.

Напоследък навсякъде го мяркам това МБА. Какво означава, че нещо не мога да го разшифровам.
Предполагам за това става дума.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B … D0%9C%D0%91%D0%90

# 759
  • Sofia
  • Мнения: 4 136
MBA е Master of Business Administration.
Някой ще направи ли нова тема, да не ни заключат.

# 760
  • София
  • Мнения: 30 270
Имай предвид, че и децата са много по-малко в този набор, освен че много заминават да учат в чужбина. Колко учат и колко завършват - отделен въпрос. Лични впечатления от някои многогодишни студенти в "западен" университет, които на 40 и кусур лазарника още не работят, защото хем стаж нямат, хем големи претенции за позиция и заплата, понеже са завършили на запад.
По темата на момичето, аз бих вложила в МБА например, ако амбициите ти са такива. Но за това ти трябва да навъртиш малко опит   bouquet

еее, по мои наблюдения малко са тези, които не завършват, а що се отнася до претенциите, еми прави са си хората. Няма да хвърлят усилия и пари да завършат в Европа или Америка и да работят за 500лв. Колкото повече знаеш и можеш, толкова по-добра заплата и реализация търсиш  Peace Така е по целия свят и е нормално  Peace

# 761
  • Мнения: X
Сигурно съм изостанала, но на кой "образован" заплатата му е 500 лв? Не се заяждам, имам син на 27г и още един син студент и се зачудих.

# 762
  • Пловдив
  • Мнения: 5 042
Да, права си...има и по 350лв....за съжаление.  ooooh!

София не е България.

# 763
  • София
  • Мнения: 30 270
*Бенджи*, именно в това е трагедията според мен в Бг. Пазарът на труда е тотално объркан, така както и всичко друго  Rolling Eyes
Фри, 500лв беше примерна сума. На мен ми е ясно, че в столицата се работи за доста повече пари. От темата разбирам, че за съжаление извън Сф е друга България  Rolling Eyes

# 764
  • Мнения: 1 993
missence, сериозно ли от темата за пръв път чуваш, че заплатите са много по-ниски извън София? Дори и във Варна са по-ниски, а гледам че ти е едно от местожителствата...

Общи условия

Активация на акаунт