Майчинството счетоводно-51

  • 33 961
  • 785
  •   1
Отговори
# 45
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Здравейте! И аз влизам с един въпрос - детето ми навършна 2 години на 15 ноември. В момента съм бременна с второ, с термин 26 юни. Ще изляза от 16 ноември в платен отпуск до края на януари и след това в неплатен. Въпроса ми е какви пари ще получавам за второто майчинство? И 2 години ли взимат назад за изчисляване на майчинство? Четох в един друг форум по тази тема, но там цитират разни кодекси, които са ми тъмна Индия и не мога да си отговоря на въпросите със сигурност. Благодаря за отговорите.
Обезщетението се изчислява на база 24 месеца назад спрямо месеца на издаване на 45-дневния болничен. За периода на неплатен в базата изчисленията ще се правят на база МРЗ, както и за периода на втората година от майчинството.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Надявам се сте наясно, че в деня на тръгване на ясла вие е трябвало да се върнете на работа или да ползвате друг вид отпуск.
Благодаря. Ами да, моя е грешката, със сигурност. Неявяването на работа 2 дни е повод за уволнение, нали?

# 47
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Надявам се сте наясно, че в деня на тръгване на ясла вие е трябвало да се върнете на работа или да ползвате друг вид отпуск.
Благодаря. Ами да, моя е грешката, със сигурност. Неявяването на работа 2 дни е повод за уволнение, нали?
Принципно е възможно, но надявам се при вас да не се стигне до там.

# 48
  • Мнения: 16
Здравейте,момичета!
Имам едно въпросче,в сайта на НОЙ пише ,че болничният ми е изплатен,а в картата нямам нищо,защо става така?

# 49
  • София
  • Мнения: 153
Влизам пак с питане Simple Smile. Сега на 21.09 ми изтече първата година. На 02.10 ще имам плащане за дните до 21- ви. Документите ( да не повярвам ) за втората година са ми внесени на 27.09, както и осигуровките за този месец вече са ми платени. Питането ми е октомври  месец ли ще ми изплатят и остатъка от 21.09 до 30.09 или заедно другия с първите 240 лв ? Благодаря !

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,момичета!
Имам едно въпросче,в сайта на НОЙ пише ,че болничният ми е изплатен,а в картата нямам нищо,защо става така?

Гледай хубаво,на коя дата трябва да ги получиш.
Също дали изобщо НОИ има да плаща нещо по този болничен.Понякога се получава така,че се полагат само дни от работодателя

# 51
  • Мнения: 120
Здравейте! Двете години майчинство още не са ми изтекли, но мисля да се връщам на работа. Въпросът ми е трябва ли задължително веднага да използвам натрупания отпуск? И тази отпуска на щатната заплата ли се плаща или на това на което са ме осигурявали?
Благодаря!

# 52
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Влизам пак с питане Simple Smile. Сега на 21.09 ми изтече първата година. На 02.10 ще имам плащане за дните до 21- ви. Документите ( да не повярвам ) за втората година са ми внесени на 27.09, както и осигуровките за този месец вече са ми платени. Питането ми е октомври  месец ли ще ми изплатят и остатъка от 21.09 до 30.09 или заедно другия с първите 240 лв ? Благодаря !

В срок от 15 работни дни от подаване на декларация.1

# 53
  • София
  • Мнения: 153
Влизам пак с питане Simple Smile. Сега на 21.09 ми изтече първата година. На 02.10 ще имам плащане за дните до 21- ви. Документите ( да не повярвам ) за втората година са ми внесени на 27.09, както и осигуровките за този месец вече са ми платени. Питането ми е октомври  месец ли ще ми изплатят и остатъка от 21.09 до 30.09 или заедно другия с първите 240 лв ? Благодаря !

В срок от 15 работни дни от подаване на декларация.1



Отново ти благодаря Ала- Бала !!! Винаги точна, ясна и бърза !

# 54
  • София
  • Мнения: 1 056
Здравейте,
имам няколко въпроса и ще съм безкрайно благодарна ако ми отговорите:

- Малкия син(1,10 г.) е приет в ЦДГ и миналата седмица вече го записах. Декларацията, че е постъпил там при физическото му тръгване ли трябва да се представи на работодателя(т.е. групата официално ще започне да функционира от 01.10.12г.) или вече е трябвало да я подам? А, ако тръгне физически на 08 октомври или 12 ноември?

- Ако тръгне на 8 октомври да речем, в такъв случай  доколкото разбрах се прекратява майчинството за втората годинка и аз ако искам да не ходя на работа до неговата адаптация трябва да си поискам да ползвам платения отпуск от последните две години, нали е така?

- Моята шефка в прав текст ми каза, че не можела да ме върне на работа, защото нямала пари да ми плаща... била финансово притеснена...била си помислила, че нямало да се връщам на работа, щяла съм да си гледам децата (което е пълна глупост, никога не ми е минавало през акъла дори).
На постоянен трудов договор съм, тя си ми плаща здравните вноски редовно.
Тя има ли право да ме уволни/съкрати сега?

Здравейте отново,
пак си пускам въпросите, може би никой не ги е видял  Sad
От нещата които прочетох оттук-оттам започвам да се притеснявам, моля ви, кажете ми нещо (успокояващо по възможност  Hug ), наистина се чудя какво да правя

# 55
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,
имам няколко въпроса и ще съм безкрайно благодарна ако ми отговорите:

- Малкия син(1,10 г.) е приет в ЦДГ и миналата седмица вече го записах. Декларацията, че е постъпил там при физическото му тръгване ли трябва да се представи на работодателя(т.е. групата официално ще започне да функционира от 01.10.12г.) или вече е трябвало да я подам? А, ако тръгне физически на 08 октомври или 12 ноември?  В тридневен срок от 01.10.12

- Ако тръгне на 8 октомври да речем, в такъв случай  доколкото разбрах се прекратява майчинството за втората годинка и аз ако искам да не ходя на работа до неговата адаптация трябва да си поискам да ползвам платения отпуск от последните две години, нали е така? Да

- Моята шефка в прав текст ми каза, че не можела да ме върне на работа, защото нямала пари да ми плаща... била финансово притеснена...била си помислила, че нямало да се връщам на работа, щяла съм да си гледам децата (което е пълна глупост, никога не ми е минавало през акъла дори).
На постоянен трудов договор съм, тя си ми плаща здравните вноски редовно.
Тя има ли право да ме уволни/съкрати сега?  Съкращението е при определени условия с разрешение от ИТ... може да иска да се разделите по взаимно съгласие - недей.

Здравейте отново,
пак си пускам въпросите, може би никой не ги е видял  Sad
От нещата които прочетох оттук-оттам започвам да се притеснявам, моля ви, кажете ми нещо (успокояващо по възможност  Hug ), наистина се чудя какво да правя

Като цяло законът пази майки на деца до 3 години от уволнение, освен ако не е закриване на предприятието и т.н.Пробвай да си ползваш отпуска, щом няма работа.

# 56
  • Мнения: 7
Искам да попитам когато се представя в НОИ приложение12,за пускане на детето на ясла,трябва ли да се представят и някакви документи?

# 57
  • Мнения: 4 358
Привет момичета.Имам следните питания
1.Детските ясли и детските градини с последните промени считат ли се за заведения на пълна държавна издръжка или не?
Става дума за ползване на непратен отпуск за отглеждане на дете до 8 години което посещава държавна детска градина и родител на постоянен трудов договор.
Може ли в този случай да се ползва такъв отпуск?
2.За времето през което се ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години текат ли някакви осигуровки и ако да какви?Само здравните ли или и други?
3.Това време на неплатен отпуск се признава за стаж нали?Тук промяня няма newsm78доколкото знам.
4.Каква част от отпуска на единия родител може да се ползва от другия?Доколкото знам това са 5 месеца.
Мерси предварително  bouquet

# 58
  • Русе
  • Мнения: 530
Искам да попитам когато се представя в НОИ приложение12,за пускане на детето на ясла,трябва ли да се представят и някакви документи?
Не, не е необходимо.

Привет момичета.Имам следните питания
1.Детските ясли и детските градини с последните промени считат ли се за заведения на пълна държавна издръжка или не?-НЕ, не се считат.
Става дума за ползване на непратен отпуск за отглеждане на дете до 8 години което посещава държавна детска градина и родител на постоянен трудов договор.
Може ли в този случай да се ползва такъв отпуск?- ДА.
2.За времето през което се ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години текат ли някакви осигуровки и ако да какви?Само здравните ли или и други?- Здравни.
3.Това време на неплатен отпуск се признава за стаж нали?- Да.Тук промяня няма newsm78доколкото знам.
4.Каква част от отпуска на единия родител може да се ползва от другия?Доколкото знам това са 5 месеца.- Да, до 5 месеца.
Мерси предварително  bouquet

# 59
  • Мнения: 4 358
silvia1980  bouquetмного благодаря за бързия отговор.

Общи условия

Активация на акаунт