Невъзможните хора в живота ни

  • 386 057
  • 7 277
  •   2
Отговори
# 1 005
  • Мнения: 48 021
Де да беше партньор. Струва ми се по лесно за прекратяване.
Осмислянето и споделянето помагат донякъде, но не е хубаво пък да се залитне в изпадане в роля на вечна жертва.

# 1 006
  • София
  • Мнения: 12 356

Абсолютен и пълен no contact с такива хора, и никакви заблуждения, че могат да се оправят или излекуват. Не, не могат! И не искат! Ако беше възможно, да се бяха променили качествено

То това е най-добрият съвет, но като имате общи деца, например, очевидно няма как да стане.


 
Не съм професионалист, всъщност съм пациент, диагностициран с codependency и love addiction. Вече 2 години посещавам психолог и съм сигурна, че няма и 1 пълна седмица от този период, в която да не съм чела по въпроса. 2 от предишните ми връзки бяха с covert narcissist и borderline. Много хора са написали по-горе, че точното диагностициране няма значение, но собственият ми опит и стотиците хора, които съм чела по форумите, показват друго. А именно: когато се прилага no contact методът, всъщност се изисква невероятна воля и доста хора се провалят. Причините са две: 1. Trauma bonding и адикция 2. Човешкият мозък е устроен така, че когато няма категоричен отговор - се лута и/или си съчинява собствен. Точно тук повечето жертви влизат в спирала от рационализиране, самообвинения, емпатизиране, разбиране и какво ли още не.
Точно поради това много често ще срещнете хора с някакъв проблем (изобщо, не само ЛР), които знаят, че имат проблем; казано им е; обяснено им е, че няма значение какъв е точно проблемът; та дори и го разбират;... но не го приемат и продължават да чоплят за диагноза.
Това е единственият начин, който съм открила за себе си, че действа. Когато "лепнеш етикета" и на насилника, и на себе си - откъсването става невероятно естествено и лесно... и окончателно (ако си осъзнал, че ЛР от антисоциалния спектър са на практика неизлечими).
Приятел психиатър казва "Като чуя воля и се  хващам за рецептурника". Извън  шегата, не воля трябва,  а мотивация. Като знаеш, че нещо е лошо за теб и не го правиш. Та вместо зацикляне върху диагностиката и измамно връщане на контрола по този начин, по-добре човек да продължи да живее извън този филм. Да намери своята крепост  – сила, семейство, приятели, нова любов  – и да има нормално и здравословно ежедневие. Обсесията по ровене за диагнози, форуми за взаимопомощ също е проблем и пак казвам, понеже чувството за контрол, което носи е фалшиво и временно, човек постоянно има нужда от нови дози от него. А то няма контрол освен върху себе си. Винаги можем да се окажем свързани с някой такъв, но винаги има и изход.

# 1 007
  • Мнения: 8 827
Добре, де, а как се лекуват тези, които изобщо не осъзнават, че имат проблем. Смятат себе си за нормални, а другите трябва да се преглеждат?
И всъщност външно си изглеждат редовни, функционират горе-долу в обществото и затова няма как да бъдат лекувани или съветвани от психолог насила? Тези така ли ще живеят и какво може да стане накрая?

# 1 008
  • Мнения: 2 002
О, живеят си. И то добре си живеят. И нямат никакви скрупули. Пример - моят свекър. Живее си сам, прави каквото си иска. От време на време се опитва да манипулира сина Ми (внука му), защото само той все още го изслушва. Но вече не му се получава. А иначе - всички и за всичко са му виновни. Като му омръзне да е сам, отива в болницата, в която работи сина мУ( санитар е, не е лекар).  Понеже е над 80 годишен, има хронични болежки, го приемат за около седмица и го дундуркат там. Грижи, храна, чисто бельо, някой му чисти, съседи по легло му съчувстват. И човека е щастлив.

 Друг пример - ММ (все още) - махнах му се от главата, не му дудна да върши нещо в къщи. Прави си каквото иска - с една дума гледа по цял ден телевизия. От време на време ще си сготви или ще си вземе готова храна от магазина. Като му доскучае, ми се обажда - уж да ме чуе, а по-скоро аз да го слушам да се жалва: колко е уморен, как колегите са изнервени, как го нахокал шефа,   ...
 Сега го отрязах и се почна: вие всички ме предадохте ... Не го доизлушах - изсмях му се с глас и той ми затвори. да видим до кога!?

Последна редакция: ср, 26 юни 2019, 11:41 от 512

# 1 009
  • София
  • Мнения: 12 356
Добре, де, а как се лекуват тези, които изобщо не осъзнават, че имат проблем. Смятат себе си за нормални, а другите трябва да се преглеждат?
И всъщност външно си изглеждат редовни, функционират горе-долу в обществото и затова няма как да бъдат лекувани или съветвани от психолог насила? Тези така ли ще живеят и какво може да стане накрая?
Ма те не се лекуват, това не се лекува. Човекът си е такъв. Психолог и психиатър за близките, за самите невъзможно няма и защо, те са си екстра. Освидетелстване при насилие, или ако е родител и трябва попечителство, защото с възрастта стават още по-невъзможни. Но лечение...

# 1 010
  • Мнения: 48 021
Няма лечение
Те де факто са си добре, доколкото е добре човек, който не може да изпитва някои емоции и т.н. Но то е като да ти липсва някое сетиво по рождение. Не можеш да си го представиш. Функционираш си така. И докато за сетиво все пак осъзнават, че нещо и какво им липсва, то тези едва ли биха могли да проумеят какво им липсва. Иначе по доктори ходят, я за хапове, я за драма, я за нещо друго. Но не и да се лекуват Не съм лекар, нито психолог, но мисля, че добър професионалист би трябвало да ги отклони, да не изписва хапове, да не се хваща на драми. Лекаря не може да ги излекува, но може да послужи за храна и нови сценарии. КОето ги прави щастливи, по техния си начин
Тези хора не са точно простаци, алчни или мързеливци, а наистина хора, не подлежащи на нормална логика. Например могат да се съсипят от работа, да изхарчат всичките си пари или да се унижават и нараняват, ако това е според някой от сценариите им. И точно това ги прави щастливи, или ги храни или там каквото се случва в главите им.

# 1 011
  • София
  • Мнения: 17 851
Затова дълго време се спореше дали да се водят болести. Щото болестта е его- дистонна, т.е. причинява дискомфорт на носителя й (примерно ОКР), докато личностовите са си его- синтонни. Те причиняват дискомфорт, меко казано, на околните, а самият човек си се чувства окей и не изпитва дискомфорт от основните стълбове- че е манипулативен, безчувствен и т.н. Проблемите идват за него от хроничната скука и празнота.

Последна редакция: ср, 26 юни 2019, 17:24 от The Catcher in the Rye

# 1 012
  • София
  • Мнения: 38 646
И пак сещам за баща ми. Колко много работел, спял в института, а пари не изкарваше. Поради характера му, колегите не можеха да го понасят и накрая го избутаха оттам. А той пък хвърли вината на мен!, че съм била много непослушна и от притеснения не работел добре. Логика!
Сетих се, че имах и един шеф, от тия лъжливите. "Ама как, аз ти казах да го направиш вчера!?" А в моя тефтер или мейл нямаше нищо по въпроса.

# 1 013
  • Мнения: 2 002
"...Иначе по доктори ходят, я за хапове, я за драма, я за нещо друго. Но не и да се лекуват Не съм лекар, нито психолог, но мисля, че добър професионалист би трябвало да ги отклони, да не изписва хапове, да не се хваща на драми. Лекаря не може да ги излекува, но може да послужи за храна и нови сценарии. .."


Мисля, че точно така е постъпила психиатърката, при която отиде последния път ММ. Аз ходя при нея от години и тя ни познава и двамата. Казала  му, че няма нужда от лекарства. Аз първо не му повярвах, но сега - като чета горното - я разбирам напълно.

# 1 014
  • Мнения: 4 622
Много интересна тема. Четейки, обаче се идентифицирам с гранично разстройство. Знам, че не трябва да си поставям сама диагнози, но голяма част от симптомите са налице. Страх от изоставяне, честа смяна на настроенията, които варират от чувство на празнина, радост, тъга и опустошителен гняв, мисли за самоубийство... След което силна тревожност и чувство за вина. Много нестабилна се чувствам, някой път изобщо не мога да се контролирам. Нямам си доверие на преценката, понеже се познавам, че много пъти преувеличавам ситуацията. На моменти се чувствам много смачкана, друг път съм направо арогантна. Изобщо не се харесвам и не се чувствам добре със себе си... Има ли спасение?
 Доста интересна статия, за жалост нямам капацитета да разбера всичко в нея https://psihichnozdrave.com/biblioteka/statii/граничната-личност/

Последна редакция: нд, 30 юни 2019, 13:07 от Уейв

# 1 015
  • Мнения: 1 249
От кога си така? ЛР е устойчив във времето модел на поведение в личен и социален аспект.

# 1 016
  • Мнения: 4 622
От както се помня. В тийн годините беше много тежко, после почнах да си задавам въпроси и да се опитвам да се контролирам, но все още не успявам напълно.

# 1 017
  • Варна
  • Мнения: 14 548
Уейв, не се самодиагностицирай мила. Обикновенно хората, нуждаещи се от реална помощ не я търсят и се смятат за нормални и идеални.
Темата е интригуваща .
Бояна, интересува ме тази липса на емпатия, свръхегоизъм и безчувственност към другите може ли да има наследствен фактор или да се предаде като модел, чрез възпитание на дете . Наблюдавала съм момиче , което страдаше от неглижирането на майка си, а сега проявява същата студенина и копира отношението и.

Последна редакция: нд, 30 юни 2019, 15:51 от Viviana91

# 1 018
  • Мнения: X
Уейв! Simple Smile Чети ме внимателно сега! Ще изпиша едно чаршафче, на който не му е интересно, да прескочи.

C-PTSD имитира граничното личностово р-во (Borderline personality disorder) по симптоми. Жертвите на насилие много често (да не кажа почти винаги) развиват C-PTSD. Проявите му са много сходни с личностовото р-во Borderline.

Още нещо - ако си била отглеждана от нарциси/психопати и всякакви други токсици, е твърде вероятно да имаш доста ниско самочувствие, което понякога се компенсира със свръх-голямо его, а това от своя страна наподобява нарцисизъм и/или ЛР.
Вследствие от продължителни емоционални травми, нормално е твърде голямото сближаване да те плаши, но също и изоставянето. Ето пак наподобяване на личностно р-во тип Borderline.

Има и друг механизъм на действи - доста често жертвите  "добиват" характеристиките на мъчителя си, само и само за да оцелеят в отровната диада. Когато лежиш с кучетата, няма как да не хванеш бълхи Simple Smile Особено пък ако си отгледан от такива и това са ти познатите модели на поведение. От тук следват големи проблеми - жертвата не стига, че е с ниско самочувствие, че е мачкана и тормозена, ами и за да компенсира раните си и комплексите си, самата тя почва да проявява отровни поведения. Все пак тя обаче има някаква човещина в нея... Забелязва кривите си поведения и започва да се обвинява за тях. Започва да си мисли, че и тя е същата "стока" като мъчителя си, от там още повече се срива самочувствието и така... до безкрай. Страшно е. Най-страшно е, че много жертви никога не осъзнават първопричините за поведението си, и погрешно започват да се считат за лоши хора, за луди хора... И става малко така, че невинният се обвинява и се мрази, а виновният (тормозителят) живее без капчица угризения. И дори пред обществото може да изглежда така. Но това е друга тема, няма да раздувам излишно.


Наблюденията ми сочат, че почти няма жертва на насилие (или някакъв вид системна емоционална злоупотреба, неглижиране и т.н.), която да не си е мислила, че тя самата е нарцис, психопат, граничен човек, "лош човек" и т.н.;  Често жертвите не се държат много "нормално", понякога се държат проблемно и могат да бъдат объркани с насилници/токсични.


Мисълта ми е:
1) Дори да проявяваш отровни поведения (да си обсебваща, контролираща, със смени в настроенията и т.н., т.н.), фактът, че това те притеснява, означава, че нямаш ЛР. Означава също, че с теб може да се работи, осъзната си, и има голям шанс да се промениш и подобриш. Има мегдан да се научиш да влизаш в добър контакт със себе си и с другите хора.

2) Много е възможно да си жертва и просто още да не го знаеш.

3) C-PTSD имитира BPD.

4) Има ли човек:
-емпатия към другите
-желание да променя себе си
-съвест
-притеснение, че може да е токсичен

 Почти сигурни знаци, че всъщност той не е токсичен! Или дори да е, не е в огромна степен, и нещата са поправими и обратими.

5) ЛР от Cluster B обикновено нямат никаква самокритичност и не биха се разпознали в списъци и критерии Simple Smile С очите си съм виждала нарцис (потвърден от 3-ма психолози, че е такъв), да чете описанието за нарцистично личностово р-во и да не се разпознае.... Simple Smile Вместо това да посочи с пръст някой друг!


Така че, споко, дишай. Надали имаш ЛР. Естествено, ако имаш кофти черти от характера или поведението (дали придобити от насилие или от нещо друго), те насърчавам да си ги коригираш. Но не бързай да си поставяш няк'ви страшни диагнози.


В крайна сметка правилото е следното - има ли осъзнаване и признаване, че имаш някакъв проблем, значи има и начин той да се реши.
При ЛР най-често няма нито осъзнаване, нито признаване, че имат проблем. Всички други имат проблеми и дефекти, само те не!

# 1 019
  • Мнения: 4 622
Много благодаря за отделеното време! Психиатър ли е единственият начин?

Общи условия

Активация на акаунт