ПЪРВОКЛАСНИЦИ - Тема 14

  • 31 434
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Вилиан браво на детето.
Моя сричаше,а от скоро започна да си чете на ум думата и после я казва цялата гладко.Бавно става,но пък не го пришпорвам.Има време.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Моята срича, но с не особено голямо желание  Confused Карам я да чете по 1 страница на ден. Тъй като четем от електронна книга това си е винаги една стандартна страница текст, без картинки и с нормален шрифт.
За задачите - трудно й е събиране и изваждане на цифри над 10. Решаваме задачи от няколко сборника също средно по една страница на ден.
Английския се препитваме за думички. Знае доста неща, но с писане не съм я занимавала още.

Да ви питам - как мотивирате вашите първокласници? С материални стимули или ...  newsm78 На мен това ми е доста трудно.  Една приятелка която живее в Англия ми каза че там е разпространено следното. Всяко дете в семейството си има бурканче което получава празно и когато има някаква добра постъпка в училище или в семейството му се дава стъклено топче, съответно може да се случи да се отнеме вече дадено топче ако детето не е послушно или е направило нещо нередно. Като се напълни буркана детето получава нещо предварително обещано - играчка или друг стимул. Аз съм въвела и за двамата по едно бурканче с бобчета (леко побългарена система Simple Smile ) и да ви кажа не е лош резултата. За сега сме покрили само дъното но виждам че има старание  Wink

ПС Вилиан, браво на твоето момче!

# 17
  • Мнения: 583
и моят не може да чете, но пък смята наум с числа над 100.

# 18
  • Петрич
  • Мнения: 321
Моя Ваньо срича вече от около една година. Най-много един абзац да прочете, писва му и се уморява, абсурд е да прочете цяла страница.

# 19
  • Мнения: 2 672

От списъка виждам, че с Мойри сме донякъде съседки  Simple Smile

може, може smile3521

и аз отговорих с "Не" - на анкетата.
Браво на Чопър! smile3501

Нашият дивчо иска да става полицай - за сега Whistling

# 20
  • Мнения: 9 481
Сиси-благодаря за темата  bouquet

Не, не може да чете, но ще се научи...нали затова ходи на училище Laughing

Linkata
-идеята ми хареса  Peace

Вилиан
браво на медалиста! Успехи и занапред! Peace

Относно желаните професии-от градината има желание да става ветеринарен доктор, но скоро не съм го питала дали не е променил желанието си Simple Smile

# 21
  • Мнения: 289
Прибрахме се преди малко от баба му и дядо му и мислех да му направя диктовка, но се отказах. Нека да почине детето.
Колкото до четенето през лятото по един буквар от наше време четяхме и се справяше добре. Но в момента не го занимавам с четене, за да се съсредоточи върху заниманията в училище. Учителката ни предупреди, че не трябва да ги "тормозим" с неща, които трябва да знаят чак в края на учебната година.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Вместо запис - да, чете, още от 6г някъде /сега е на 7г./. Вече си чете сам цели книжки и което е по-важно, го прави по свое желание, не го карам аз.  Аз го научих само на буквите, да чете се научи сам /на детска не е ходил, а от предучилищната в у-ще почти нищо не научи/, имаше книги, които отказвам да му чета /защото са ми скучни и неприятни или защото смятам, че не са подходящи за него/ и той, от проклетия най-вероятно  Mr. Green, се научи да си чете сам. Как точно стана, така и не разбрах  Crazy
Обаче, и аз, и баща му сме филолози, вкъщи има страшно много книги и самите ние постоянно четем нещо, предполагам, че и примерът има значение, детето копира, често без да го съзнава ясно и без да е нарочно.

За сметка на това, много го мързи да пише, въпреки че го прави горе-долу добре. Не ходи на занималня, докато си напише домашните му е голям зор - било му гадно, скучно, мъчително и т.н., от този род неща говори.

Много е зле със смятането и го прави само на пръсти или със сметало, иначе не може. Аз самата също съм зле с математика, химия и физика, може и наследствено да е  Whistling Mr. Green

Не съм чела последните ви обсъждания, може и за друго да сте говорили.

Далеч съм от болните родителски амбиции, че детето на 7 г трябва да говори 2-3 езика /минимум  Whistling/, да смята интеграли, да тренира поне 2-3 неща, да свири на още толкова и т.н.
Поощрявам това, което му е приятно и интересно - за момента това са само книгите.
Обмисляме все още и на какъв спорт да го запишем - най-вероятно ще е някакво бойно изкуство, но чак догодина.
Отделно детето искаше керамика и шах /не че имат нещо общо  Crazy Joy/, но ще станат много неща и съм му казала да избере максимум 2, въпреки че и толкова не са малко.

п.п. Мерси за темата   bouquet Grinning

# 23
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 727
Запис.

Моята мадама все още купонясва. Пет часа. Crossing Arms Ех, защо и аз не мога като нея.

Вики "чете" на срички. Слага едни ударения Laughing

# 24
  • Мнения: 1 006
За да не е само запис - да се включа и за по темата
Четенето не ни е любимото занимание, общо взето хитрува, опитва се да налучква какво пише, ане да прочете думата. Днес даже се разплака, защото отказах да й чета условията на едни задачи и й казах, че знае да чете и да си ги прочете сама. Та през сълзи и сополи, изхълца, че не иска да чете, защото се страхува да не сбърка  Confused Embarassed Rolling Eyes Shocked
Да кажа, за свое оправдание, че никога не сме се карали ако сбърка..не разбирам откъде този страх да не сбърка Rolling Eyes Наистина се притесних. Не знам сега как да я мотивирам да чете Thinking newsm78
Грешката, разбира се, е изцяло в мен, защото аз убих желанието й - на 4 искаше да се учи да чете и аз я отказах, съзнателно не й показвах буквите. Сега аз искам, а тя - не.
 Whistlingза сметка на четенето, е луд фен на математиката и всякакви задачи логически и прочее. Няма  Winkтърпение за математическите състезания и аз умирам от притеснение да не ги пропусна някак си, че това ще е върха просто!
Затова сигурно съм майката, дето непрекъсното преследва класната с въпроси за мат.състезания....
Ако нещо за Пловдив излезе, моля да го споделите и тук  bouquet

# 25
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Честито на шампиона!
Дъщеря ми четеше от предучилищната. Сега чете малки книжки сама. Не сме я учили нарочно. Забелязвам, че си "утурдисва" някои думи, бърза ли - не знам, променя ги.
Пише грозно, не я карам допълнително защото и на мен ми се вижда досадно. Важното, е че се старае, надявам се след време да се поизчистят "грозните" елементи. Ръката ще стане по-умела и ще успява да се контролира повече.

# 26
  • София
  • Мнения: 44 037
  bouquet Сиси, благодарности за темата Simple Smile

Ех, това четене Simple Smile
Срича моят, мъча го с по един абзац на ден, бавно, бавно стига до края, някои думи разбира, други не, цялостният смисъл му се губи, т.е. мн е далеч от гладко четене.
За почивните дни, навакса си пропуснатото в сряда и си направи домашното(малко имаше, само малко М в упражнителната тетрадка), "почете" малко, рисува много Simple Smile
Все повече ми харесва как пише, но още много го мързи да прави каквото и да било за у-ще.

За професиите, до скоро искаше да е татко( Joy сериозна професия си е това)...после пират(не ме разбра, че няма нищо романтично пък в това)... после да строи  диги, които да пазят от наводнения и сгради, които да издържат на заметресения и торнадо.... сега иска да строи истински  хилядолетен сокол, с  който дружно да пътуваме.... Crazy

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
За професиите - желанията се сменят през няколко дни, да не кажа през няколко часа. И винаги има по няколко желания наведнъж. Тези, които не се сменят вече доста дълго са "пожарникар, а в почивните си дни - цирков артист и адвокат"  Thinking  hahaha Crazy Нямам идея как възнамерява да ги съчетава Joy

# 28
  • Варна, България
  • Мнения: 727
Здравейте и в новата тема!  Hug
Сиси, благодаря!
Честито на малкия плувец!  Simple Smile Още много постижения да има.

Мисля от утре и ние да подновим тренировките по плуване. Синът ми пролетта го бях записала на плуване. Справяше се много добре, но от юни не е ходил. Изчаках да мине адаптирането с училище... и днес извадих очилата и шапката.

Синът ми срича/чете от около 1 година. Започна сам като не исках да му чета комиксите, които според мен са доста безсмислени.

За професиите - мина през пожарникар, таен агент, но сега като го питах и каза писател-издател. Миналата година почна да рисува картички, които да продава.
От лятото е "написал" поредица от енциклопедии "Защо" - прави си негови книжки - със съдържание, текст, рисунки - първата за морето, втората за гората и третата  за васил левски. От днес е на Насекомите. Иска да ги разпечатваме и продаваме.  Mr. Green

Страстта му от 2 месеца са карти ЮГиО. Играе с деца 3-4 клас от квартала. Постоянно развива стратегии, като зомбиран. Първочално мислих, че са някаква глупост, но има логика, стратегия, мислене. И което е още по-добре - играе си сам въображаеми турнири и мен не ме занимава.  Laughing

# 29
  • София
  • Мнения: 11 692
Засега само се записвам в новата тема,за която благодаря!  bouquet
Ще се върна да чета,гласувам и по-късно евентуално пак ще се включа.

Общи условия

Активация на акаунт