помощ за името

  • 10 949
  • 108
  •   1
Отговори
# 30
  • UK
  • Мнения: 4 311
Аз не бих ползвала турско име за детето си, колкото и да ми хареса, за да не бъде дискриминирано после. Друго си е една Никол или една Миа, например.  Tired

# 31
  • Мнения: 739
 hahaha козата Фатмагюл  Joy Joy Joy

Аз гласувах за Джулия  Peace Не че много ми харесва името, но е по-добре от другите.

# 32
  • Мнения: 3 968
Гласувах за Джулия, въпреки че не го харесвам.
Другите не ми звучат адекватно за дете, което няма да живее в Турция. В нашия край Дамла казват на глупавите жени, обидно нарицателно е, някой по-напред беше писал за УЙ, което също не ми е благозвучно.
Без да обиждам авторката.
Аз самата съм със сложно име, живяла съм в чужбина известно време и хората там винаги са имали трудности да го произнесат и запомнят.
В крайна сметка е важно вие да си го харесвате, а не какво е нашето мнение.

# 33
  • UK
  • Мнения: 4 311
Авторката каза, че това са популярни турски имена, които се срещат и тук в България.
Щом е от турски произход съвсем нормално ми се струва да си кръсти детето с турско име, все едно дали ще живее в България или не. Нищо неадекватно не виждам  Peace
Не бих си кръстила детето Джон, защото живея в Англия, например.

# 34
  • Мнения: 5
само не разбрах, какво общо има името дамла с глупавите жени. тука в нашия край, това име е едно от най харесваните за турците. И означава капка.

# 35
  • Мнения: 3 968
Не мога да ти отговоря точно, аз го знам като такова нарицателно още от дете, не съм си го измислила сама. В нашия край няма турци, може би е пренесено преди време без да се знае истинския му смисъл.
Просто споделям мнение какви асоциации ми навява, често съм чувала репликата "Гледай я каква е дамла", използвано в този смисъл още от бабите ми и нейни дружки, някакъв характерен израз си е.
Пак подчертавам, че не искам мнението ми да звучи като обида за никого, уважавам вашия избор.  

# 36
  • Мнения: 1 615
Не мога да ти отговоря точно, аз го знам като такова нарицателно още от дете, не съм си го измислила сама. В нашия край няма турци, може би е пренесено преди време без да се знае истинския му смисъл.
Просто споделям мнение какви асоциации ми навява, често съм чувала репликата "Гледай я каква е дамла", използвано в този смисъл още от бабите ми и нейни дружки, някакъв характерен израз си е.
Пак подчертавам, че не искам мнението ми да звучи като обида за никого, уважавам вашия избор.  


 Peace

По-скоро е в смисъл на луда, шантава. Аз знам израза "удари ме дамлата", което е същото като "перна ме сачмата" или "хлопа ми дъската" Simple Smile
Не бих го ползвала, поне не и като знам значението в език, с който би живяло детето ми Peace

# 37
  • Мнения: 5
е просто немога да разбера след, като дамла в превод означава капка, как някой хора сравняват дамла, с ''хлопа ми дъската'' и темподобни  Thinking newsm78 аз за 1-ви път от вас го чувам това. живея в село с 500 жителя като от тях 400 са турци и никой не го е чувал това  Wink както и да е, най добре ще кажат как стоят нещата, турците в този сайт  Grinning Grinning

# 38
  • Мнения: 378
е просто немога да разбера след, като дамла в превод означава капка, как някой хора сравняват дамла, с ''хлопа ми дъската'' и темподобни  Thinking newsm78 аз за 1-ви път от вас го чувам това. живея в село с 500 жителя като от тях 400 са турци и никой не го е чувал това  Wink както и да е, най добре ще кажат как стоят нещата, турците в този сайт  Grinning Grinning
Да, но не трябва да пренебрегваш факта, че детето ще живее в БГ, гледай името да не значи нещо неприятно на този език. Не знаеш дали детето ти ще живее вечно във вашето село, може да забегне в някой край, в който дамла не означава капка, а смахнат напр. А Уй, навсякъде си е уй Crazy Да не споменавам Дуй Го Whistling
То и Путко Мафани на родния му език сигурно не значи това, амаа...  Crazy

По темата гласувах за Джансу, най-много ми харесва. Джулия не харесвам Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 5 658
Гласувах за Джулия.

# 40
  • Мнения: 5 482
Джулия.
Избери име,на което няма да се подиграват другите деца в бъдеще.Защото ако кръстиш дъщеря си Дуйгу,едва ли някой ще вниква в красивото му значение..  Stop

# 41
  • Мнения: 1 615
е просто немога да разбера след, като дамла в превод означава капка, как някой хора сравняват дамла, с ''хлопа ми дъската'' и темподобни  Thinking newsm78 аз за 1-ви път от вас го чувам това. живея в село с 500 жителя като от тях 400 са турци и никой не го е чувал това  Wink както и да е, най добре ще кажат как стоят нещата, турците в този сайт  Grinning Grinning

Е как по-точно да го свържа със значението "капка", като не говоря турски??? Аз от теб чувам за турското му значение, а живея в град с близо 2 милиона жители. Никой нищо лошо не ти казва, а че на друг език - доста по-разпространен в страната, в която живееш, думата има обидно значение. Ако искаш, съобрази се с това. Ако не - детето си е твое, няма ние да му дадем името, то е ясно.

---
И понеже не бях сигурна в точния смисъл на думата (на български!), а само контекстно - в идиом, реших да потърся. И намерих:

http://www.bgjargon.com/word/meaning/%D0%B4%D0%B0%D0%BC%D0%BB%D0%B0
http://slovored.com/search/english/%D0%B4%D0%B0%D0%BC%D0%BB%D0%B0
http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Diale … umi%20-%20GDE.htm

Последна редакция: пн, 12 ное 2012, 15:45 от Wilma Flintstone

# 42
  • Мнения: 8 920
Гласувах за Джулия.
От другите имена ми допада Джансу. Макар да съм отрасла в град с много етнически турци името съм го чувала при смяна на ТВ канали само. Приятно е, звучно е. А другите имена не съм ги чувала, едното се затруднявам да го произнеса, другото звучи кофти. Абстрахирам се от значението им.

# 43
  • Мнения: 1 574
Джулия е много хубаво ,но с другите две имена ако са турски ще е малко странно спред мен . Wink
Джансу ми харесва много ,мисля че е добър избор  Simple Smile.

# 44
  • Мнения: 2 278
Без Дуйгу другите са ок за мен. Просто ми е неблагозвучно, а мисля, че авторката това се опитва да разбере -  как се възприема. Джансу има невероятно поетично значение, и ми е фаворит. А и мисля, че хората, които са около детето, ако не са турци, ще свикнат бързо с името. Признавам ги турците, че са много поетични!

Общи условия

Активация на акаунт