Коледен пост 2012

  • 36 200
  • 517
  •   1
Отговори
# 465
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Привет от мен, на прага на Рождество! Не ми оставаше време да пиша, но постех редом с вас и се чувствам както винаги страхотно! Радвам се, че успях да удържа целия пост. И понеже много неща са ме завъртяли не знам дали ще успея пак да се включа до Коледа, искам да пожелая на всички ви весели коледни и новогодишни празници и със здраве и сили отново да се съберем със смирение за Великденския пост!
Весели празници , много любов и здраве да има в домовете ни!  Hug

# 466
  • София
  • Мнения: 565

Да ви попитам как ще завършите поста? Ние май няма да взимаме пак причастие, защото нямаме време за изповед.



marojinka, можеш да се изповядаш в деня на причастието.

Иренка, весели празници и на теб! Simple Smile

# 467
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
и ние завършваме успешно поста - със съпруга ми вчера се изповядахме, днес взехме причастие, вече се подготвяме за бъднивечершната трапеза утре вечер и за Коледа и коледното тържество на дъщеря ми от неделното училище, което посещава - след празничната литургия ще имат коледно представление и след това всяко дете ще изпълни по нещо, за да стане празника още по-сърдечен и весел

# 468
  • Мнения: 0
Започнах поста ей така без да се заричам  за първи път и вече му виждам края. Попаднах на темичката ви чак сега . Спазвах поста стриктно както ми казваха близки . Видях ви календара и се учудих толкова дни с олио и риба и само олио... Хапнах риба на Никулден и само тогава единствено. От седмица хапвам и без олио и се чудех как утре ще е без олио бъдни вечер и добре че ви открих тук .... Не съм ходила на черква от как постя и от тук научих че преди причастие ще трябва да се изповядам. Утре ще отида на черква и ще питам отчето следва ли да ми даде причастие без изповед или изповед и причастие. Сутринта ли трябва да отида ?!? Какво да си сговя днес без олио - дайте идея ?

Весели Коледни празници

# 469
  • Мнения: 2 545
Какво да си сговя днес без олио - дайте идея ?

Аз си направих крем супа от тиква, картофи и стрък праз лук. Подправих я със сол, джинджифил на прах и малко кориандър, защото ми се искаше нещо по-екзотично.
Става много вкусна и липсата на мазнина съвсем не се усеща Peace.


# 470
  • Мнения: 1 685
Винаги съм се чудила например лозови сърми и зелеви сърми като едно ястие ли се броят или две.Дали ако ги сложа в една чиния ще са едно ястие, а в различни като две?

# 471
  • Мнения: 1 110
Тази година поста ми завършва без причастие. На последната права се оцапах. Извинявам се с детето и трудното му възстановяване, но всъщност именно заради това трябваше да съм по-упорита и да намеря време за изповед. Настина не очаквах, че ще отнема толкова време.

Благодаря на всички ви за доброто настроение и приятната компания по време на поста Grinning. Весело посрещане на Рождество в тази хубава заснежена нощ!

Скрит текст:
Дядо хаджия, първо на големи патерици Честит Рожден Ден, Господ здраве да дава на теб и на всичките ти близки.  bouquet
Не съм забравила, че обещах на теб и на Роделинка да питам за причастието след кръщене, но ще успеем да стъпим в църква сигурно едва на 25-ти. Детенцето ми едва от вчера започна напълно да възстановява говора си и ме беше страх в това време да го извеждам където и да било.

# 472
  • Мнения: 280

marojinka, можеш да се изповядаш в деня на причастието.


Литургията е сутринта, нали изповедта е преди причастието. Ако не стане - здраве да е. Аз отчитам моя пост като успешен и благословен - само на слушалка ми поставиха диагноза пневмония, но без нито едно хапче, само с вяра......вчера същата лекарка ме преслуша и ми каза, че гърдите са ми чисти. Благодаря!

Весело посрещане на престоящите празници на всички  Hug

# 473
  • София
  • Мнения: 565
marojinka, аз почти винаги се изповядвам преди литургията. Отивам някъде към 8 часа, даже вече има опашка. Смята се, че дори така е по- добре, защото колкото по- малко време има между изповедта и причастието, толкова по- малко грехове може да извърши човек. А ние грешим понякога дори с отварянето на устата си. Нали трябва да се явим чисти пред Господ. Но съм се изповядвала и ден по- рано, когато ми се е налагало. Браво на теб, че така си се справила с болестта.

Благословени и щастливи празнични дни ви пожелавам, приятели! Нека тази вечер Светия дух да влезе във всеки дом, за да посрещнем рождеството на нашия Господ Иисус Христос с радост, любов и светлина! Simple Smile

Вихронрав,  Hug

# 474
  • Мнения: 115
Здравейте,
имам един въпрос, който ме вълнува всяка година, а именно: При разчупването на питката довечера първото парче се нарича за Богородица и се оставя на Иконостаса, второто е за починалите. Къде  оставяте това парче питка и колко време ги държите и двете парчета в къщи? После какво правите с тях? Аз миналата година ги накиснах с вода и ги дадох на птичките. Ще се радвам ако ме посъветвате и ви благодаря предварително  bouquet.
Пожелавам ви весели Коледни празници! Hug

# 475
  • София, града голяма
  • Мнения: 23
Здравейте,

И аз удържах поста и следях темата тук - дори заради нея си направих профил в БГМАМА Simple Smile
Също така научих много хубави рецепти, преоткрих постната храна за себе си!

Искам да ви попитам - довечера може ли да се консумира червено вино?  Thinking

# 476
  • София
  • Мнения: 7 978
Здравейте,
имам един въпрос, който ме вълнува всяка година, а именно: При разчупването на питката довечера първото парче се нарича за Богородица и се оставя на Иконостаса, второто е за починалите. Къде  оставяте това парче питка и колко време ги държите и двете парчета в къщи? После какво правите с тях? Аз миналата година ги накиснах с вода и ги дадох на птичките. Ще се радвам ако ме посъветвате и ви благодаря предварително  bouquet.
Пожелавам ви весели Коледни празници! Hug

Традицията е да пренощуват. У нас сваляме от иконостаса икона на пресветата Дева и я слагаме на масата (виж снимката) и всичко което се заделя от трапезата (у нас то е да Бог, за Богородица и за дома) се слага в една чиния пред тази икона и остава там през цялата нощ.


След молитвата евангелието и кръста се прибират и остава само чашата, свещника (който съм си донесъл от Тунис) и иконата. Те стоят на масата цяла нощ. Това е останало като традиция от прабаба ми.

# 477
  • Мнения: 280
Здравейте,
имам един въпрос, който ме вълнува всяка година, а именно: При разчупването на питката довечера първото парче се нарича за Богородица и се оставя на Иконостаса, второто е за починалите. Къде  оставяте това парче питка и колко време ги държите и двете парчета в къщи? После какво правите с тях? Аз миналата година ги накиснах с вода и ги дадох на птичките. Ще се радвам ако ме посъветвате и ви благодаря предварително  bouquet.
 

Ние второто го заделяме за къщата, досега за умрелите не сме заделяли  newsm78 Аз си ги пазя до иконката, даже няколко пъти като малката е болна съм и отчупвала от хлебчето за да оздравее по-бързо. Но миналата година заделихме повече и сега и аз не знам какво да го правя.

magster Мисля, че може вино  Peace

# 478
  • София, града голяма
  • Мнения: 23
Благодаря за отговора за виното.

Иначе за хляба, ние не оставяме никакъв хляб, само ги "наричаме"...  Confused така се е наложило и ми е неудобно да поучвам баба си (защото тя е най-възрастният член на семейството ни) Но някой ден ще правя всичко, както трябва..

# 479
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
и аз имах нужда от информация за виното тази вечер, така че ми беше много полезно, че сте го коментирали
аз замесих току що питка с мая и яйца за утре, за Коледния обяд, а като я опека, ще замеся и содената питка за тази вечер, рецептата я взех от тук
благодаря на всички за споделянето на мисли, рецепти, насоки и съвети за постите ни

Общи условия

Активация на акаунт