"Доброволните" дарения в ДГ и др. и борбата с тях

  • 4 210
  • 59
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
100 % съм съгласна с това дето го пише в съседната тема. И ние си имаме ТВ, та и видео даже.. гледаме си ге по няколко часа на ден ..и не знам как стана, ама и ние си го платихме, макар че много родители бяха против. Но мисълта ми е друга. Вие плащате ли "Доброволни" дарения. При нас е така искаш-не искаш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО плащаш между 5 /за тези които са нови тази год. вече 10/ и 20 лв. Аз плащам 20, защото се надявам, че тези пари наистина отиват за децата. НО ПРАВИЛНО ЛИ Е ТАКА НАСИЛА ДА ПРИНУЖДАВАТ ХОРАТА - УЖ ДОБРОВОЛНИ, А ТЕ...Няма родител дето да не ги плаща. От всичкото нагоре не можем да кажем как да се използват - директорката, тя и само тя, решава. И никой за нищо не се съобразява за начина, по който искаме да се възпитават НАШИТЕ деца. Имахме много добра учителка, но директорката я премести в друга група. И тя иска да се върне и ние я искаме, но не .. Госпожа Директорката "имала сериозни мотиви". Ама иначе иска "доброволни" дарения. и още много... напр. през зимата един път само видях какво ядат - обявената доматена супа се оказа айран с кисели краставички, а в ориза имаше голямо количество черен пипер...Как можем да се противопоставим на тези своеволия???? С протести и подписки нищо не става /изпробвано/. Няма ли някой контролен орган към Мин. на образуванието, който да прави проверка на ДГ и персонала места?

# 1
  • Мнения: 4 212
в нашата градина правеха от4етност всеки месец.Така ги свикнахме и не щаваха много Sunglasses .ако не знам за какво си давам парите¬не давам Sign Exclamation и като вси4ки родители сме на едно мнение и искаме от4ет за месеца за дадените средства,на ти резултат на лице. Grinning

# 2
  • Мнения: 5 500
Аз не ги разбирам тия дарения, нямам още дете за детска градина, но още от сега разучавам как стоят нещата.
И вече се насочих към Варненската частна ДГ, поне като давам пари ще знам за какво и къде отиват.

# 3
  • Мнения: 6 206
Ако питаш къде да се обадиш, за да предизвикаш проверка,  отговорът ми е Регионалният Инспекторат по образованието. Поне преди години беше така. Обаче не знам къде ще ги търсиш, пробвай да им намериш координатите в Интернет и справки 144. Обаче ти трябва солидно обвинение, тази институция е назначила директорката и се предполага, че има връзки там. Ще трябва нещо по-сериозно от готвене с много пипер или еднолично разпореждане с доброволно поверени й пари. Още повече, ако Ви дава отчет за тях. Успех все пак!

# 4
  • Мнения: 811
Лекси,
Снощи на родителската среща ме "накиснаха" и сега съм касиер. Пълна гадост, но на въпросите.
Аз събирам пари от другите родители /т.е. госпожите не се занимават/. Аз ще ходя да пазарувам заедно с едната госпожа. После ще направя отчет за похарчените суми и към него ще приложа издадените фактури /защото ще искам фактури/. Отчета ще го забода на дъската за информация на другите родители. Това е положението при нас.

По закон: ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ НЯМАТ ПРАВО ДА ИСКАТ ДОПЪЛНИТЕЛНИ СРЕДСТВА ОТ РОДИТЕЛИТЕ.
Таксите са различни май за градовете.

За храната - гледай изнесеното меню. То трябва да е подписано от медицинската сестра и директорката. Длъжни са да информират, ако менюто е променено. Как да разбереш? Питай детето си. Аз досега не съм ги "хванала" в отклонение.
За качеството на храната - като се има предвид, че ниската цена определя доставчика....... Но съм длъжна да спомена и друго. Веднъж моя позната /работи в детска градина в краен квартал/ ми каза доста рязко: "Има деца, които само в градината се хранят пълноценно, защото родителите нямат пари". Пак от нея знам, че понякога средствата се "преразпределят" Затова съм категорично за повишен контрол в това число и родителски.
Без да се караме, можем да искаме обратна информация. Аз лично съм спонсорирала първата градина на щерката. Но по моя си начин - да, госпожо, може - от какво имате нужда? Пари не давам, но ще го купя. Носих играчки и др. неща, ама почнаха да ме изнудват. Директорката много се нуждаела от ......... КСЕРОКС  Shocked  Shocked  Shocked  Е, сигурно съм нямала 2000 лв., но познавам много фирми...... Shocked  Shocked
Мноооого учтиво й казах, че когато имат нужда ще им копирам нужните формуляри  Wink

Но за неща, които са им необходими пак бих помогнала. Пък нахалници има навсякъде, не само в детските градини.

# 5
  • Мнения: 6 206
Защо бе, dari, не купихте ксерокс на жената? Ами може студентка вкъщи да е имала, къде ще си ксерокопират хората? И те децата имат, да не сме само ние. Wink

# 6
  • Мнения: 811
Ами имам само една причина - не съм внучка на Рокфелер  Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
Наистина ли при вас не се събират ежемесечни "доброволни" дарения? . Нас ни убеждават, че така е в всички градини. Тези дарения  нямат нищо общо с другите суми които се събират - за канцеларски и хигиенни материали и др. И дразнещото е, че по-никакъв начин не можеш да ги откажеш - просто отказват да приемат детето ти. Не е ли това незаконно. Не ме разбирайте погрешно - аз с удоволствие ги давам и ще продължа да ги давам, но има родители за които това наистина е много - такса 40 + 5 лв "доброволно"/минимума/ + 1 лв. хигиенни материали + този месец 15 - 20 лв. за канцеларски .... Ами, ако този родител иска да запише детето си и на допълнително занимание - ето още 10 - 20 лв. Просто съм против изнудването и своеволията

# 8
  • Мнения: 6 206
А, Лекси, определено имате проблем!
Какви са тия 15-20 лв за канцеларски Shocked . Какво толкова купуват?
Канцеларските повече от хигиените? Shocked
Дават ли ви отчет? И как така отказват да приемат детето, ако не дадеш? Това си е чисто изнудване! Обаждай се в Инспектората, няма какво да чакаш.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 242
Всъщност са за канцеларски и играчки. Отчет ни се дава за тях, т.е. за парите събрани извън "доброволните". И това си е до голяма степен между родителите и госпожите, от който сме доволни.  А за ежемесечните доброволни, дето се събират от всички, в края на годината лепват една бележка "прахосмукачка - 200 и т.н. ..." Може и коректни да са, но... защо ли се съмнявам. А иначе записването става така - отиваш на място и + всичко стандартно получаваш и формуляр, че искаш да станеш член на родителското настоятелство и ще плащаш толково и толкова на месец. Та този формуляр е неделима част от документите за прием. Когато помолих да взема документите в къщи, барабар с формуляра, за да си ги попълня на спокойствие, ми казаха, че не може защото директорката забранявала дя се изнасят документите за проием извън зградата!!!!????

# 10
  • Мнения: 6 029
Цитат на: Лекси
Наистина ли при вас не се събират ежемесечни "доброволни" дарения? . Нас ни убеждават, че така е в всички градини. Тези дарения  нямат нищо общо с другите суми които се събират - за канцеларски и хигиенни материали и др. И дразнещото е, че по-никакъв начин не можеш да ги откажеш - просто отказват да приемат детето ти. Не е ли това незаконно. Не ме разбирайте погрешно - аз с удоволствие ги давам и ще продължа да ги давам, но има родители за които това наистина е много - такса 40 + 5 лв "доброволно"/минимума/ + 1 лв. хигиенни материали + този месец 15 - 20 лв. за канцеларски .... Ами, ако този родител иска да запише детето си и на допълнително занимание - ето още 10 - 20 лв. Просто съм против изнудването и своеволията


чакай чакай - как ежемесечни?????? това, което нося всеки месец не са пари. 1 ролка тоалетна хартия, един пакет салфетки, 1 сапунче. и всяка седмица по 1 ,5 л мин. вода. това е!!!! и тва са 2 лв някъде?!  а допълнителните занимания при нас са 10 лв - наема се учител и му се плаща. маникой не те кара насила. РИ на Министерството на образованието, подаваш жалба ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!

# 11
  • Мнения: 966
Egati direktorkata egati gradinata Imp  Imp  Imp az ne bix dala nito lev vav plus pa bilo to i v imeto na desata.Tii kato v bg jivee do detskata gradina neiskam d VI RAZPRAVIAM LELKITE SAS kolko tejki torbi si izlizaxa Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil . Za men bezot4etnite pari sa si korypsia i bix iskala az da im pravia smetka Grinning .Sponix si toky shto 4e vav gradinata na sina samo az otkazax da platia niakakva rebna syma i ne zashtoto ne mojex a zashtoto znaex 4e niama da ide za deteto a mai v djoba na drektorkata e oplyxame iako ama s tova sveta ne svarshi sled akolo meses si namerix podrajnisi. Sashto taka nikoga ne sam davala nito stotinka za podarasi na daskalisite sina e y4il malko vav bg y4ilishte mine ne mine i aktivishkite daite da podarim na drygarkata 4e tia gorkata si niama edikvo si kato im kazax 4e az si niama mersedes i molia niakoi da mi podari te zamraznaxa i sled okolo 3 min mal4anie neviarvashto me popitaxa ama niamali da dadesh razbirase 4e niama ot de na kade. Vij daskalkata my vav Aliansa beshe ynikalna jena i na neia sam pravila podarasi ama to beshe spontanno i porodenno ot topli 4yvstva na blagodarnost.

# 12
До колкото съм запозната с тези неща, позволено е да се дават дарения, но:
1. Даренията се извършват по желание и възможност на родителите
2. Те не се събират ежемесечно, а в годината  10-тина пъти
3. Обикновено тези дарения се събират дали за телевизор за децата, видео, книги и пр., но не и за канцеларски материали
4. Задължително се дава отчет на родителите

Съвета ми е да пуснеш едно оплакване до РИ на Министерството на образованието, там обикновено когато има някакви оплаквания не се забавят с посещението и проверката на Детската градина. Така другият път ще се замислят дали ще искат такива дарения.

# 13
  • Мнения: 6 029
Цитат на: bim-bam
2. Те не се събират ежемесечно, а в годината 10-тина пъти


тя учебната година е 10 месеца, така че си е баш ежемесечно

# 14
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Не съм сигурна дали тези оплаквания на трябва да се отнесат към отговорното лице в общината, защото счетоводството им се води там.
На всякъде това е практика. Ако родителят не даде, се започват едни коментари по адрес на него и то пред децата и става една "травмотология" на детската невинна душичка.
Мисля, че злоупотребите могат да се пресекат още в зародиш, ако се създаде родителски комитет.

# 15
Sorry,   Embarassed грешката е моя. В годината не би трябвало да превишават лимита от 4 максимум 5 пъти.

Цитат
Не съм сигурна дали тези оплаквания на трябва да се отнесат към отговорното лице в общината, защото счетоводството им се води там.

Да но те не минават на проверка по градините и има вероятност да те пратят до РИ.

# 16
  • Мнения: 966
Цитат на: Лекси
Всъщност са за канцеларски и играчки. Отчет ни се дава за тях, т.е. за парите събрани извън "доброволните". И това си е до голяма степен между родителите и госпожите, от който сме доволни.  А за ежемесечните доброволни, дето се събират от всички, в края на годината лепват една бележка "прахосмукачка - 200 и т.н. ..." Може и коректни да са, но... защо ли се съмнявам. А иначе записването става така - отиваш на място и + всичко стандартно получаваш и формуляр, че искаш да станеш член на родителското настоятелство и ще плащаш толково и толкова на месец. Та този формуляр е неделима част от документите за прием. Когато помолих да взема документите в къщи, барабар с формуляра, за да си ги попълня на спокойствие, ми казаха, че не може защото директорката забранявала дя се изнасят документите за проием извън зградата!!!!????



 Rolling Eyes  Shocked  Shocked  Shocked Tova e taka zashtoto e nezakonno mi da be zela dokymenta i direktno ve4e neznam kade pri koito e otgovoren abe mislex si 4e tova iznydvane e sprialo ama za sajalenie ne da lepvat list kypili tova kypili onova nai goliamia korioz pri nashata gradina be 4e seki meses imashe rajxod za banani ama takiva niamashe iavno sigorno gi pasiraxa ta desata ne gi vijdaxa Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes .

# 17
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: Лекси
Вие плащате ли "Доброволни" дарения.

Не, не плащам никакви "доброволни дарения", а и не го искат от мен!

Цитат на: Лекси
Как можем да се противопоставим на тези своеволия????


Ами като спрат да плащат тези, които го правят. Какви подписки, какви чудеса след като давате? Моето мнение, че всеки, който дава рушвети (не визирам само яслите, ами по принцип) е точно толкова виновен, колкото и този дето иска рушветите.

В квартала има една ясла, дето вечно няма свободни бройки. Ако "дариш" 50 лв. веднага се намира местенце за детето ти. Ако се явят 20 родители с "дарения" ще се намерят и 20 места за децата. Това не е слух, а чиста истина. Е, аз дори и не си помислих да дам детето там....

# 18
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: Лекси
Наистина ли при вас не се събират ежемесечни "доброволни" дарения? . Нас ни убеждават, че така е в всички градини. Тези дарения  нямат нищо общо с другите суми които се събират - за канцеларски и хигиенни материали и др. И дразнещото е, че по-никакъв начин не можеш да ги откажеш - просто отказват да приемат детето ти. Не е ли това незаконно. Не ме разбирайте погрешно - аз с удоволствие ги давам и ще продължа да ги давам, но има родители за които това наистина е много - такса 40 + 5 лв "доброволно"/минимума/ + 1 лв. хигиенни материали + този месец 15 - 20 лв. за канцеларски .... Ами, ако този родител иска да запише детето си и на допълнително занимание - ето още 10 - 20 лв. Просто съм против изнудването и своеволията


Малеее, какви са тия работи бе!!!! Моето дете вече трети месец ходи и досега са ми поискали по 1 шише белина и по 1 руло тоалетна хартия на месец. А, и един сапун. Аз не нося т. хартия, а мокри кърпи и със сигурност я бършат само с това, защото дупето й не е подсечено, какво при първия допир с тоалетната хартия. Досега съм носила по 1 пакет от 72 бр. кърпи на месец, нося си памперсите и жените никога не злоупотребяват. Какви са тия канцеларски материали?????? Децата как ги използват???? За блокчета и такива неща ли става дума?

# 19
  • Мнения: 41
Добре де, всяка година ли купуват прахосмукачка и телевизор? Това са уреди, които се купуват поне на 5г.

# 20
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н

# 21
  • Мнения: 6 029
Цитат на: kose_bose
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н


на нас минералната вода ще ни излезе по около 50 стотинки на месец - ще има автомати за вода.

# 22
Цитат на: Julie
Цитат на: kose_bose
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н


на нас минералната вода ще ни излезе по около 50 стотинки на месец - ще има автомати за вода.

е, че по 50 стотинки всеки месец ли ще носите?

# 23
  • Мнения: 6 029
Цитат на: kose_bose
Цитат на: Julie
Цитат на: kose_bose
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н


на нас минералната вода ще ни излезе по около 50 стотинки на месец - ще има автомати за вода.

е, че по 50 стотинки всеки месец ли ще носите?


а не, мисля че ще ги съберат накуп:) остана само сапуна всеки месец да се купува:)

# 24
Скъпи майки,
никой от нас не пита  за какво стига бюджета на  на детската градина.За да ни искат сигурно кметовете не им дават пари на детските градини,защото средствата са там и се определя за какво да се харчат.Ако ние не занесем т.хартия,с какво ще се бършат децата?
Какво ли покрива  таксата,която плащаме при тези цени?
Носенето на хартия и минерална вода е по желание,не е задължително да се бърсат децата и ще пият вода от чешмата.Трябва да ние ясно,че това са луксове.Носенето на учеббни материали също не е задължително.Просто няма кой да ги купи за децата ни?Къде са тези яки спонсори,за да ни помогнат?Те са между нас всеки ден карат децата си със скъпи коли,но някои да им подари блокчета и боички....колко добре звучи някой друг да се грижи за нашите деца,а ние да си пием кафето.Ако ние не си занесем материалите децата ще пасат трева по цял ден. В потвърждение на това са резултатите в обществото-навсякъде си личим,че сме българи,в Европа главно сме домашни помощници и строители и ако ние родителите не се грижим за децата ни много има да гледат нашите деца европейците в очите.
Скъпите майки,които ще се оплакват тук и там,резултата ще бъде за на нашите деца да растат като децата в бедните райони на  с деца от малцинствен произход.Може би имате намерения да се предизвика недоволство,за да се приватизират хубавите им сгради?Някой от Вас сигурно това целят? Защо не и сградите и местонахождението и дворовете са чудесни? Да ги продадем?Само това ни трябва да затрием и детските градини.
Скъпи майки дайте да се обединим с учителките,те са тези,които цял ден гледата и образоват нашите деца,да им подаваме ръка непрекъснато ,да ги спонсорираме  и да създаваме най добри условия за нашите деца.Да създадем най добри условия и  домашен уютна нашите деца,та те там са по 10 часа на ден.

# 25
  • Мнения: 415
Лекси, да не сте в 167"Малкия принц"?
Все едно моите патила слушам - не бяха разгледали докумантите ни за приемане, защото не бях попълнила формуляра за дарението......
От тази година обаче казаха - НИКАКВИ ДАРЕНИЯ! Било забранено.....
Е, ние пак събираме по 25лв. - нали е за нашите деца - да им е удобно, да имат нови играчки, блокчета, моливи, нагледни материали......
Всеки ще даде пари за децата, но иначе си е истински рекет...

# 26
  • Мнения: 244
При нас се събират еднократно по 15 лв в началото на годината. 2 пъти годишно се носят 2 сапуна, 1 пакет тоалетна хартия и салфетки. Доброволни дарения правим преди Коледа за голям Коледен подарък/ци за групата. Подаръците се определят от госпожите, а се купуват от някой родител с кола и желание да помогне. Фактурата се закача на таблото с обявления на групата.

Една майка писа, че е касиерка и ще купува нещата за градината заедно с госпожите. Малко опит от мен - ние сме купували коледните подаръците 2 години от Метро, като вторият път стана голям гаф Sad Идва Дядо Коледа, подарява на децата няколко неща, едно от които е "Пазар". Отварят го госпожите и се оказва, че липсват всички стоки за продаване, само щандът е там и то не целият #Crazy Междувременно е изтекъл 3-дневния срок за рекламации. Мъжът ми отиде в Метро и успя да го смени, но този път отвори на място да види дали всичко е налично. Та като купувате неща в запечатани кутии отваряйте и проверявайте на място.

# 27
  • Мнения: 1 232
В нашата градина събираха по 30 лева еднократно на дете в тази сума се включват учебни материали по програмата"Ръка за ръка",канцеларски материали,пари за застраховка и за детски играчки сумата ми се вижда нормална даже мисля,че за детски играчки няма да  стигнат.Давала съм  и ще продължавам да давам когато виждам ,че отиват на правилното място,нали децата ни прекарват в градините  много повече време от колкото в къщи

# 28
  • виртуално
  • Мнения: 2 864
Събираме еднократно по 30 лева за да се купят тетрадките "Моливко" и играчки. Парите се събират от родител, който ще ходи заедно с госпожите да пазарува. Така съм сигурна:
1. Че парите ще бъдат похарчени по предназначение
2. Че ще бъдат само за нашите деца, а не за цялата детска

# 29
  • Мнения: 9 990
[quote
Скъпи майки дайте да се обединим с учителките,те са тези,които цял ден гледата и образоват нашите деца,да им подаваме ръка непрекъснато ,да ги спонсорираме  и да създаваме най добри условия за нашите деца.Да създадем най добри условия и  домашен уютна нашите деца,та те там са по 10 часа на ден.
Цитат

Не се стърпях да пиша по поредната тема за този проблем.Стана ясно,че в различните общини е различно.Както е и при хората-злоупотребяващи има навсякъде.За да пресечете това-контрол!Сами сте си виновни като давате по този начин и се харчи безогледно.За санитарните материали и малко помагала никой вече не отрича,че сами трябва да ги купим на децата си.За големите неща и играчки-това зависи от платежоспособността на родителите в групата.Но и по 5 лв да съберете-все нещо ще им вземете.За неща от сорта на телевизори и т.н.-не коментирам-щом сте дали пари точно за това-така ще е.Събирате се родителския комитет и право при директорката  и заявявате,че от тук нататък сами ще купувате и носите,според възможностите.Има закон.Да,ама наистина трябва да го направите.
Малко off-благодарна съм на екипа в нашата ясла,че не ме е поставила в това положение,стараят се да не ни тежат,с неудобство споделят от какво имат нужда децата НИ ,при което ние родителите правим кой каквото може.

# 30
  • Мнения: 431
Скъпи майки,
никой от нас не пита  за какво стига бюджета на  на детската градина...........................Скъпи майки дайте да се обединим с учителките,те са тези,които цял ден гледата и образоват нашите деца,да им подаваме ръка непрекъснато ,да ги спонсорираме  и да създаваме най добри условия за нашите деца.Да създадем най добри условия и  домашен уютна нашите деца,та те там са по 10 часа на ден.

Защо ли не мога да се съглася с това така прочувствено изказване. Детските градини си имат ДИРЕКТОРИ. Основно задължение на тези лица е да се стремят да ръководят повереното им заведение с УМ. Някой дава ли си сметка колко проекти могат да бъдат защитени и от тях да дойдат пари за дадена градина. Безброй смислени или не инициативи могат да докарат финансиране. Да, ама за това трябва да се понапънат и да помислят, да се поровят в информация, да пишат и да ходят да се молят на сульо и пульо в съответните общини. А това е под тяхното ниво. Най-лесно е по метода на най-малкото съпротивление- ще свирим на тънката струна- за децата си сме готови и последния си залък да дадем. УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ ПАК ЩЕ КАЖА ПРИКАЗКАТА ЗА ЗЕЛНИКА И ТОЗИ, КОЙТО ГО ЯДЕ. И в този ред на мисли можем да си чешем езиците колкото искаме и да сме безкрайно състрадателни или гневни, но в края на краищата -ФАЙДА ЙОК. Докато се подлагаме ще ни доят, а ние ще викаме мерси.

Айде стига, че пак се разпрострях нашироко. Сори за големия обем

# 31
  • Мнения: 9 990
................................................................................................
.................................................................................................

Мда,и с това съм съгласна,ама за мен КОНТРОЛ му е майката.Като и се клъцне "спонсорството" на Директорката,като стане една мизерийка,като си приберат децата родителите и не може да си попълни бройката и я закрият детската градина...

# 32
  • Мнения: 431
А как ли съм изпуснала черешката на тортата- така любимия ми контрол Rolling EyesТова е защото исках да съкратя изказването максимално.

ПРИЗИВ: МАМИ И ТАТКОВЦИ! НЕ ДАВАЙТЕ! АКО ДАВАТЕ, ГЛЕДАЙТЕ ДА Е МАЛКО! КОЛКОТО И МАЛКО ДА ДАДЕТЕ СТЕ ДЛЪЖНИ ДА ЗНАЕТЕ КЪДЕ ОТИВА!

Това сега замяза на първомайски лозунг

# 33
  • Мнения: 9 990
Вечно недоразбрала-така е,не ми се нерви толкова.Все пак е мое мнение,никого не задължавам.

# 34
  • Мнения: 431
Вечно недоразбрала-така е,не ми се нерви толкова.Все пак е мое мнение,никого не задължавам.


Стига бе, кой ти се нерви. Не приемай нещата негативно и не се ръководи от някои надписи  newsm53

# 35
  • Мнения: 7 399
                     Чета и си мисля:Боже,колко крадци има в детските градини.Обират най-безскруполно родителите,не гледат децата им,а само искат,искат:я ,тоалетна хартия,я,сапунче или други" екстри".Какво да се прави:учител-кога ли е имал авторитет с мизерната си заплата и с хилядите изисквания "спуснати от горе".Всеки може да иска от него какво ли не и за миг да не си представи,че не му се дава и едно листче от държавата/общината-конкретно/няма и едно моливче,а направо даващите изпадат в ужас,когато чуят салфетки,за мокри кърпи-това е недостижима мечта.Да не говорим,че има учебна програма която са длъжни да изпълнят т.с. да реализират ДЪРЖАВНИТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ.Да постигнат едно ниво-минимум ,а в повечето случай постигат по-добри резултати с всички деца.Как да го направят с клечка на пясъка ли.Оооо,глупости та то пясък няма.Останали са само мръсотии /котешки и кучешки/които е по добре да се изметат.Минерална вода-това е" екстра от висша класа",пийте си от чешмата тя"СОФИЙСКА ВОДА"Я ПУСКА ПОЧТИ КАТО КАФЕ.еТО ТИ ДВОЙНА ПОЛЗА ОТ НЕЯ-ХЕМ ДЕЦАТА ПИЯТ,ХЕМ И СИ ИГРАЯТ НА КАФЕ-СЛАДКАРНИЦА.За какво да пиша още то и роман няма да ми стигне.Майчета,замислете се на какво унижение са подложени учителките и на родителските срещи, и пред вратата всяка сутрин,когато приемат "тоалетната хартия и др."вместо да се усмихнат на децата ви спокойни,че властимащите са осигурили всичко и работата им е да се грижат за питомците си,а не да делят лист хартия на 10 за да рисуват всички.То пък ако трябва да разчитат на хартията дадена от общините-просто няма какво да делят.Е, това е с две думи.Малко трудно е да очертаеш проблема с тях,но погледнете държавата и се сетете за какво става въпрос.Дори бебешките обувки на пазара са 40 лева,а вие искате някой да даде нещо на детските заведения.Принципа е :"Всеки се спасява по единично".Прочетох за приватизация на детските градини.Ами не сте ли чули колко други организации са се настанили в сгради на ДГ.Септември имаше и протести на родители от Младост.Е.за какво говорим още.Инспектората щял да реши въпроса.Мислите ли,че те не знаят проблема!?Ха,ха,та това е толкова наивно.Кой от тях гледа децата ви?Че щели да накажат директорка или учителка.Много важно.Може пък да си намери по-добре платена работа като я изгонят.Само с обичта към децата и призванието на учителската професия не се живее.Помислете не всички се чувстват добре когато трябва да "просят",някой да помогне.И там работят хора с техните радости,успехи и ежедневие като вашто.И те живеят в България-добра или лоша ,такава каквато е.Май се увлякох.Успех и здраве на всички коментиращи.

# 36
  • Мнения: 9 990
Мен щото от сутринта ми е криво,та реших така Embarassed
спирам с Оф-четата
Ау ,Didia,то си е така.Нашата Директорка се бори да си върне част от яслата,за да отвори още 2 групи,но засега-нищо.Иначе стоят си празни помещенията newsm78,а ремонт хубав е направен.

# 37
  • Мнения: 1 413
Liliana, нямам нищо против, но при нас се събират всичките пари веднага. И аз като Лекси съм възмутена, защото децата ми са ходили общо 7 дни на градина, за което време са ми поискали:
15 лв. за материали за предучилищната-съгласна съм
5 лв. за вода- по 2 на месец на дете+1за седмицата в която почнаха - съгласна съм, само да не разнасят вируси,а да пият от чашка, която хвърлят после

20 лв за материали за 1 група за малкото дете-не съм съгласна, в момента не мога да ги дам, а за 30 деца са 600 лв Shocked-е много е!!!,но ако не ги дам как ли ще се държат с детето ми...
5 лв. за застраховка живот-за пръв път го чух...
4 лв. за театър-а ако не искам да гледат театър...
дразни ме доброзорното отношение-няма вариант да не искаш да не можеш...това са над 50 лв. и понеже много добре ми ги гледаха на 4-тия ден бяха болни и пиха антибиотици за 40 лв. - ми то половината ми заплата за тоя месец хвръкна...
но ако не ги дам може да се държат лошо с децата ми,затова давам и мълча...
а искам и аз да мога да направя нещо срещу тази порочна практика-какво?

# 38
Скъпи майки, никой не може да Ви задължи да давате,Това е Ваша воля.Никоя учителка няма да ви се разстърди,напротив ще се зарадва.Цял ден ще си играят на игри от времето на баба ми и за този период ще ги подготвят.Всички сме културни жени и щом дарявам изисквам съответен документ за това от директора, в противен случай аз нарушавамм правилата,защо ще се оплаквам.
Силвана интерисуваме,дали Вие помагате на Вашата градина, с проекти? Ние да.Рзлични са нашите виждания.За мен възпитанието и образованието е проблем преди всичко на семейството и училището или детската градина.Ще Ви кажа,че училища,които успяха да си направят компютърни кабинети с помоща на родителите преди много години,посяха умения конкуретно способни на своите деца.Другите се разпаднаха от чакане,да не говорим какво са получили децата.Аз не желая моите деца да бъдат в дом за отглеждане на деца без родителска грижа и да нямам право да си кажа мнението и да помогна заедно с нашите родители  на нашите деца,съобразно нашето виждане и възможности.Ако директорката успее със спонсорство добре дошло,тя има безброй грижи по организиране на дейността всеки ден. Питате ли се  дали тези хора учителите боледуват?Как се осигуряват хора? и т н.Ако беше така и имаше такива възможности  часните градини  нямаше да са толкова скъпи те първи ще хукнат към проекти.Чудесно че  в нашата група  сме  на много родители съмишленици.Пожелавам Ви успех по пътя   за възпитанието на вашите деца.

# 39
  • Мнения: 9 990

дразни ме доброзорното отношение-няма вариант да не искаш да не можеш... но ако не ги дам може да се държат лошо с децата ми,затова давам и мълча...
а искам и аз да мога да направя нещо срещу тази порочна практика-какво?

Ама разберете бе хора-няма такъв филм-вие си го правите това!Никой няма да набие детето,защото майка му не е дала пари за играчки.Нито ще му каже-ето,те вашите не дадоха затова ти сега едикакво си! Naughty

# 40
  • Мнения: 431


Ама разберете бе хора-няма такъв филм-вие си го правите това!


ЗЕЛНИКА, ЗЕЛНИКА-А-А-А!

# 41
  • Мнения: 1 413

Ама разберете бе хора-няма такъв филм-вие си го правите това!Никой няма да набие детето,защото майка му не е дала пари за играчки.Нито ще му каже-ето,те вашите не дадоха затова ти сега едикакво си! Naughty


Ти това вярваш ли го-че няма да се държат лошо-аз не Naughty ако съм единствената от 30 родители,която не е дала мислиш ли,че на детето няма да му се натяква или то да бъде подтискано по някакъв начин...като го заведох след боледуването му госпожата ми каза: Добро утро! Срокът да дадете 20 лева е до петък! Ето тук сте оставили кърпата му неизпрана...хайде моето дете влизай..." Миналата година в яслата не беше така-имаше невероятни лели,които са го гледали като свое дете, тъгувам по тях,но в тази градина,за която няма да казвам колко усилия ми костваше да го запиша явно се взимат много насериозно.

Мисълта ми е,че хората са много различни, не трябва да си кой знае какъв психолог,за да разбереш на кой какъв му е приоритета. И аз миналата година съм се чудила на някои мнения във форума, но сега виждам,че хората действително се сблъскват с проблеми. Всичко това не е важно, важното е, че тези които даваме доброзорно искаме да спрем тази практика, а не сме наясно как, затова вие,които не давате, дайте конструктивни идеи -иначе темата няма смисъл.

# 42
Ти това вярваш ли го-че няма да се държат лошо-аз не Naughty ако съм единствената от 30 родители,която не е дала мислиш ли,че на детето няма да му се натяква или то да бъде подтискано по някакъв начин...като го заведох след боледуването му госпожата ми каза: Добро утро! Срокът да дадете 20 лева е до петък! Ето тук сте оставили кърпата му неизпрана...хайде моето дете влизай..." Миналата година в яслата не беше така-имаше невероятни лели,които са го гледали като свое дете, тъгувам по тях,но в тази градина,за която няма да казвам колко усилия ми костваше да го запиша явно се взимат много насериозно.

Мисълта ми е,че хората са много различни, не трябва да си кой знае какъв психолог,за да разбереш на кой какъв му е приоритета. И аз миналата година съм се чудила на някои мнения във форума, но сега виждам,че хората действително се сблъскват с проблеми. Всичко това не е важно, важното е, че тези които даваме доброзорно искаме да спрем тази практика, а не сме наясно как, затова вие,които не давате, дайте конструктивни идеи -иначе темата няма смисъл.
newsm10

Ето тази сутрин бях изръсена с 2,50 за куклен театър, установих всъщност че бройката е 31 деца вече, а госпожата разправяше знещо за 35... Дадоха ми лист да се подпиша - ма какъв лист и защо АЗ да се подписвам на него? Ще ми я пишат ли тази сума в квитанцията за месеца? Защо нещата не се купуват от детската градина и да ми издават квитанция, а всичко е в 1 екземпляр. Има графа "разходи" а какво става с очетоводяването на "приходите", нали за детската градина отива?

Ама си трайкам, за да няма "тя нахалната ти майка" и неща от този род  Sad

# 43
  • Мнения: 9 990
Да,вярвам го,защото съм изпадала в подобни ситуации преди.И защото сега има случаи в които съм носила лично неща за детската градина,а за празник-кутия бонбони,но с това моето дете не е станало любимец на "госпожите".И друго-защо мислиш,че само ти няма да дадеш пари-явно при вас ситуацията е такава-всеки негодува,ама си трае.Ти се оплакваш във форума и забравяш,Пенка се оплаква на комшията и забравя,Драганка се оплаква на майка си и забравя и т.н.Наистина ти споделяш едни суми,които са фрапиращи и затова ти казвам съвсем добронамерено-Ако не дадеш пари-няма да гледат по-лошо детето ти.Избери няколко неща,от които детето има нужда в детската и ги купи.А това,че кърпата била мръсна-ами нормално да ти кажат за нея,няма да я държат там така я!Кой е решил да събирате по 20лв?Ако е на родителската среща и родителския комитет-ти си била там-защо не си казала,че няма да дадеш и точка.Ако "госпожата" го казва-обърни се към Директорката-нямат право.
И последно-дали въпросната госпожа,която те е посрещнала така по принцип не е такава.А ти да си мислиш,че ти се репчи?Защото при нас едната е такава-по директна и строга и ако се абстрахираш от това всъщност е страхотна.
Всичко с най-искрени чувства и с надеждата да проумеете,че никой не може да ви задължи в подобни случаи.И да спрете да се страхувате,че няма да гледат децата ви заради това.  bouquet

[





Ама си трайкам, за да няма "тя нахалната ти майка" и неща от този род  Sad
Цитат

ау,МОЛЯ-спрете да разсъждавате така-само в това е спасението!

# 44
  • София
  • Мнения: 7 242
Леле, какви стари теми се вдигат Joy Цвети смени две градини от тогава hahaha
А на въпросната градина Господари на ефира посветиха репортаж Laughing, ама май пак се събират всеки месец дарения, щото всички родители "доброволно" са станали членове на Родителското настоятелство при записването на детето.

# 45
  • Мнения: 9 990
Леле, какви стари теми се вдигат Joy Цвети смени две градини от тогава hahaha
А на въпросната градина Господари на ефира посветиха репортаж Laughing, ама май пак се събират всеки месец дарения, щото всички родители "доброволно" са станали членове на Родителското настоятелство при записването на детето.

Ами ето-това е показателно колко много хора мислят така пораженчески и всичко продължава постарому...а явно е било поставено добро начало с "Господари.." : ooooh!

Сега забелязвам,че темата е от миналата година и е вдигната от Гост Thinking...ама нищо-дано има полза.

# 46
  • София
  • Мнения: 7 242
Не, не я преместих от "пораженчески" подбуди. Основната причина беше, че боледуваше много и се надявах в група с по-малко деца да спре, а другата, че просто, каквото и да си говорим, в частните ДГ условията са много по-добри Mr. Green. Не ми е било проблем да давам всеки месец пари за дарения. Дори, ако знаеха как да ме "подхванат", щях да давам и повече. Но безкрайно много ме дразнеше начина, по които Директорката ги искаше, липсата на отчетност и непроявяването на разбиране към материално затруднените родители - аз съм "за" чисти и прозрачни законови отношения, ако мога така високопарно да се изразя smile3534 Сега давам много повече за градина, но съм и много по-доволна, защото знам колко и за какво ми се искат и какво ще получи детето ми в замяна. И по принцип съм на мнение, че като нещо не ти хареса, си дигаш шапката и отиваш другаде - не съм любител на борбите с вятърни мелници.

# 47
  • Мнения: 1 413
Пенелопа, детето ми е в 1 група т.е. родителите се виждаме за пръв път на тази родителска среща-досега не сме се познавали-какви общи действия. Аз не стоях до края,защото по време родителската среща съвпадаше с тази на групата на дъщеря ми,която е предучилищна и там трябваше 100% да бъда,но си взех след това протокола и в него не се споменаваше нищо за гласуване на определена сума,която да се внесе,нито кой е касиер,нито за какво ще се разходват средствата. Цитирах ти всичко, което госпожата ми каза,за да илюстрирам липсата й на интерес към детето-явно тя степенува така пари, вещи, деца...а кърпата трябва да е чиста безспорно. Но честно казано не смятам,че децата ми ще останат дълго в тази градина.

# 48
  • София
  • Мнения: 7 242
Лекси, да не сте в 167"Малкия принц"?
Все едно моите патила слушам - не бяха разгледали докумантите ни за приемане, защото не бях попълнила формуляра за дарението......
Да, тази е - писах ти и на лични. Но държа да си кажа, че градината, като цяло е добра, а г-жите, които водеха групата на дъщеря ми - Калинова и Петкова са изключителни. Много се радвам, че именно при тях дъщеря ми тръгна на ДГ и винаги ще съм им благодарна  bouquet. Но...директорката е отврат - освен за даренията и бях набрала и за преместването на една от нашите г-жи в друга група. И тя си искаше децата и те нея, ама не. Така й се искало - не помогнаха нито молби, нито подписки. Та така - не одобрявам своеволия.

# 49
  • Мнения: 9 990
Лекси-не към теб,а към участниците от тази година в драмата.Ти явно си си решила проблема ,за което се радвам искрено.Междудругото има една подобна тема,вдигната по същия начин след 1 година . newsm78Незнам дали е целенасочено newsm78
Ме4тица-задължително да вземете мерки,при 1 възможност потърси мнение и от другите родители и вземете заедно решение как да се борите срещу това явление.Успех!Към всички-  bouquet

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Скъпи майки,
никой от нас не пита  за какво стига бюджета на  на детската градина.За да ни искат сигурно кметовете не им дават пари на детските градини,защото средствата са там и се определя за какво да се харчат.Ако ние не занесем т.хартия,с какво ще се бършат децата?
Какво ли покрива  таксата,която плащаме при тези цени?
Носенето на хартия и минерална вода е по желание,не е задължително да се бърсат децата и ще пият вода от чешмата.Трябва да ние ясно,че това са луксове.Носенето на учеббни материали също не е задължително.Просто няма кой да ги купи за децата ни?Къде са тези яки спонсори,за да ни помогнат?Те са между нас всеки ден карат децата си със скъпи коли,но някои да им подари блокчета и боички....колко добре звучи някой друг да се грижи за нашите деца,а ние да си пием кафето.Ако ние не си занесем материалите децата ще пасат трева по цял ден. В потвърждение на това са резултатите в обществото-навсякъде си личим,че сме българи,в Европа главно сме домашни помощници и строители и ако ние родителите не се грижим за децата ни много има да гледат нашите деца европейците в очите.
Скъпите майки,които ще се оплакват тук и там,резултата ще бъде за на нашите деца да растат като децата в бедните райони на  с деца от малцинствен произход.Може би имате намерения да се предизвика недоволство,за да се приватизират хубавите им сгради?Някой от Вас сигурно това целят? Защо не и сградите и местонахождението и дворовете са чудесни? Да ги продадем?Само това ни трябва да затрием и детските градини.
Скъпи майки дайте да се обединим с учителките,те са тези,които цял ден гледата и образоват нашите деца,да им подаваме ръка непрекъснато ,да ги спонсорираме  и да създаваме най добри условия за нашите деца.Да създадем най добри условия и  домашен уютна нашите деца,та те там са по 10 часа на ден.
Мисля, че никой не поставя под въпрос ролята на учителите или желанието децата ни да са в приятна обстановка. Навсякъде се събира определена сума в началото на годината, за да се покрият нуждите на децата - при нас тази година беше 25 лева за бои, моливи, лепила, ножици и каквото сметнат учителките за необходимо. преди 2 години им подминихме килимите и боядисахме спалното им помещение, занимлнята и другите помещения към тяхната група, но това беше еднократно и не коства повече от 10 лева на семейство. Носим си тоалетна хартия, салфетки  и сапун. Но всичко това няма нищо общо с изнудването под формата на ежемесечни дарения, за които майката пише. Защото това си е чиста проба изнудване от страна на директорката прикрито под формата на членство в училищното настоятелство. Ние, а  и други родители, когато имаме възможност носим различни неща в помощ на учителките. От мен са преди всичко канцеларски материали, имаме майка, която шие разни неща/покривки и т.н./ за групата, но плата си го купихме ние и то от тези 25 лева, събрани в началото на годината. И без тези ежемесечни "спонсорства" децата ни се хранят добре, стаята им е много приятна, разполагат с необходимите неща за различните им занимания. А накрая на  годината вяка покупка се отчита с фактура. Първата година останаха пари и им купихме касетофон, следващата година след едно тяхно участие на празник бизнесмен, останал доволен им подари телевизор и им пое таксата за кабелната. Но всичко това си остава в групата и се знае кое от къде е дошло, с какви пари е купено и т.н. Единственото спонсорство, което директорката ни е поискала беше миналата година - по 2 лева на дете, защото ХЕИ направи предписание да си ремонтират нещо по тоалетните. Таксата ни за градина е 25 лева. Та за това много ми е чудно как може нашата директорка да съумява да намира средства без да ни изнудва - като повтарям, че ги хранят добре и разнообразно, даже малкия мрънка, че им давали по 2 вида плодове на обяд, а той не си пада много по тях, а в други градини вечно да мрънкат за липсата на пари и да издевателстват върху родителите.

# 51
  • Мнения: 1 413
Пенелопа, благодаря, така ще направя. Ако и други родители споделят моето мнение, наистина можем заедно да направим нещо. И за теб от мен  bouquet-важно е човек да види посоката, за да хване пътя за решаване на един проблем.

# 52
  • София
  • Мнения: 7 242
Пенелопа, и аз забелязах другата тема - май не е случайно Wink.
Мечтице, опитайте да говорите с другите родители, но за съжаление от моя опит се съмнявам, че повечето от тях се интересуват какво става в градината и правилно ли е то. За тях е достатъчно да "издадат" детето там, а дали му е добре, как се отнасят с него, за какво им искат пари - не ги интересува. Не можете ли вие, родителите, да ностоявате да решавате сами какво и дали  да се закупи. Мисля, че би било възможно - проблемът е, че никой родител не иска да се ангажира - това предполага допълнителни срещи - дискусии и спорове, събиране на пари /а не оставяне на г-жата/, обикаляне по магазините и т.н.... Сигурно някъде в общината може да се подаде сигнал, но честно казано си мисля, че ще е "Глас в пустиня" Sad.
gmsvetla  и аз мисля, че тези неща зависят основно от директора. Чудя се, кой ли ги назначава и защо ли са така "непоклатими". За тази на "Малкия принц" си мислех, че след репортажа на Господарите ще я уволнат. Да, ама не - уволниха охранителката. А щеше да е добър пример за нейните колежки.

# 53
Мога да споделя опита си с вас:
1. оплаквате се във форума на столична община тук:
http://www.sofia.bg/forum.asp?show=39 . Тук може да сте анонимни, но проверка ще последва, от опит го знам
2. оплаквате се официално в общината, по интеренет или лично, но тук не може да сте анонимни. Горещо ви препоръчвам да се оплаквате от районната община, че тя не дава пари за детската и се налага вие да давате и в НИКАКЪВ случай не се оплаквайте от Директорката, защо ще имате страшни неприятности, трябва да местите детето в друга детска. Ефектът, обаче беше поразителен, общината се сети за някои отдавна искани от директорката неща. Това е моя опит.
3. Тази година написахме молба от всички родители до общината за нещата, които ни трябват. И това е начин, но още няма резултат и не зная какво да ви кажа

Успех

# 54
  • Мнения: 9 990
Ето-това вече ми харесва!И в крайна сметка,за разлика от миналата година-тази вече има закон,който забранява събирането на пари!Съветите на Мони са тамън на място!И да кажете после какво е станало! Hug

# 55
  • София
  • Мнения: 7 242
Мога да споделя опита си с вас:
1. оплаквате се във форума на столична община тук:
http://www.sofia.bg/forum.asp?show=39 . Тук може да сте анонимни, но проверка ще последва, от опит го знам
2. оплаквате се официално в общината, по интеренет или лично, но тук не може да сте анонимни. Горещо ви препоръчвам да се оплаквате от районната община, че тя не дава пари за детската и се налага вие да давате и в НИКАКЪВ случай не се оплаквайте от Директорката, защо ще имате страшни неприятности, трябва да местите детето в друга детска. Ефектът, обаче беше поразителен, общината се сети за някои отдавна искани от директорката неща. Това е моя опит.
3. Тази година написахме молба от всички родители до общината за нещата, които ни трябват. И това е начин, но още няма резултат и не зная какво да ви кажа

Успех

 newsm10  Томно в 10-ката. Направо предлагам това мнение да се вкара в библиотекат - сигурно ще има много желаещи да се възползват

# 56
  • Мнения: 3 371
Здравейте!Вече за найсти път се включвам към подобна тема.Не знам колко е стара,но явно проблемът е доста наболял и отново е актуална.За да не се повтарям,ще изложа само няколко факта:Забранено е събирането на средства от родителите на децата,както от директора,така и от учителите!Пари,играчки и консумативи може да дарите в размер определен от вас самите,а не от друг.За своето дарение трябва да получите сертификат подписан от директора и комисия по даренията!Прочетох отново за своеволията на директорката ,чиято ДГ бе тема в "Господари на ефира"-това е наглост,която не бива да остане ненаказана.В края на краищата тя не е феодал,така че и вие не се дръжте кото крепостни!Не може ,под предлог,че ставате членове на настоятелството на ДГ,да ви рекетира така безогледно.Първо-дори да има настоятелство-проверете съдебната му регистрация в държавен вестник по Закона за сдруженията с нестопанска цел и,ако има регистрирано такова ,там ще бъдат публикувани уставът му,както и целите и задачите,които ще преследва.Там ще откриете още ,че в него не може да членуват родителите на всички деца от ДГ,защото то има Управителен съвет,състоящ се от 5-7души и общо сбрание от около 15-20човека макс. за мащабите на една градина.Една от целите на настоятелството е да набира средства за ДГ,участвайки в различни програми,може да работи по проекти,свързани с обучението на децата,да се явява с тях на конкурси,да набира средства посредством сътрудничество с правителствени и неправителствени организации.Род.наст.се събира най-малко 2-3пъти годишно,като датата и дневния ред се дбнародват в ДВ.Вначалото или в края на уч.година настоятелството е длъжно да запознае и направи достояние на всички родители счетоводно-финансов отчет за приходите и разходите-от къде са набрани средствата и за какво са разходвани,до датата на отчетния период.Мисля,че това дотук достатъчно ясно говори,че г-жата директор е в редица нарушения,за които трябва да и се потърси отговорност.Работодателят на директорите е Столична голяма община,зам.кмета по образованието.Ще се постарая да намеря името му,защото предишния го сменили!?Добре е да се сезира РИО на МОН,ккто и да се даде гласност във всички видове медии.Всички,които пишат по темата във форума са си направо един готов инициативен комитет за борба с рекета и корупцията в образованието,за еднакъв достъп и равен старт на децата.И помнете-няма невъзможни неща! newsm10

# 57
  • Мнения: 7 399
                       Пак се връщам на темата въпреки,че вече ми омръзна.Поинтересувайте се как стои проблема в света.Настоятелствата са основните двигатели на развитието на сектора.Не се възмущавайте,че има телевизор.В детските градини,които познавам в Европа имат такива мултимедийни кабинети ,за които тук можем само да четем по книжките.Тези деца живеят в 21 век не в каменната ера.Какво ще ги запознаваме с елементарни технически средства,когато отидат в университета ли?Не прекалявайте и с проектите,които учителите могат да защитят за да получат средства.Никой не дава средства за учебни материали,а за разработка на определен проблем.Ако се поинтересувате ще разберете,че детските заведения не могат да получат средства,защото са на подчинение на общините.Дори да се спечели проект парите се превеждат в общината и колко стигат до детското заведение не зависи нито от директора ,нито от разработващия проекта.Много лесно отговорността се прехвърля върху най-нискостоящия в йерархията.Да ви е известно,че радиаторите,които се включват преди да се пусне парното са дарение от родителите?Общината няма да ви ги закупи защото ви плаща тока и т.н.Помислете малко преди да обвинявате яростно когото и да било.

# 58
  • Мнения: 3 371
Обвиненията са единствено към тези,които злоупотребяват с добрата воля на родителите!В Европа съм сигурна ,че е възможно всичко това ,но ние живеем в България,а някои неща са въпрос на стандарт и качество на живот!Не мисля,че нормално,когато дневната разкладка на едно дете е 1лв,да си говорим за мултимедийни кабинети!!!В поста,който явно не си прочела внимателно говоря за разработка и участие в различни прдекти не на учителите,а такива,които са по инициатива на настоятелството.И,ако този проект бъде спечелен и одобрен,парите,които ще постъпят отиват в сметката на настоятелството,а не в общината.Ако има набрани средства от дарения,те се разпределят според изричната воля на дарителя!Още нещо-всички средства,които се събират от допълнителните дейности в ДГ-английски,танци,спорт и др.отиват в т.нар.извън бюджетна сметка,титуляр,на която е съответната ДГ.Именно от тази сметка могат да се купуват прахосмукачките,пердетата,цветарниците,касетофоните и телевизорите-че да сме по европейски!-за нуждите на градината.Както и друг път съм казвала,за съжаление безхаберието по отношение на образованието,е държавна политика,но и повечето директори на ДГ и у-ща веднъж седнали на заветния стол,забравят ,че основната функция на директора еда бъде мениджър-предприемчив,инициативен,с напредничави идеи;да етакъв ръководител,че да съумее да мотивира хората си да работят здраво за реализирането на тези идеи.Колко по-лесно е ,обаче,да се жалваме от "лошата"община,която не дава пари за нищо и да си ги набавяме от родителите,които са много добри,когато дават,но ,ако откажат по някаква причина,а най-често тя е просто липсата на възможност да отделят,веднага ги обвиняваме в абсолютна неангажираност и липса на всякаква отговорност за бъдещето на децата им.В такива случаи съм не просто яростна-бясна съм! #2gunfire

# 59
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
 Има забрана за събиране на пари. Според мен можеш да се оплачеш в Министерството на културата и образованието.
 В нашата градина пари се събират, но за учебници, а за играчките родителите сами го решихме. Парите се събират от родителския актив/ в случая аз/ и се харчат от него. Всички останали родители могат да изискат накрая фактурите, за да се види как са похарчени парите. На г-жите ни даже им беше неудобно да ни кажат, че имат недостиг на санитарни материали. Пак родителите сами решихме да носим всеки месец каквото трябва.

Общи условия

Активация на акаунт