Холандска тема - 41

  • 113 598
  • 764
  •   1
Отговори
# 690
  • София, България
  • Мнения: 89
  Благодаря ти много,  minkovaki  bouquet Както винаги си много изчерпателна и много ми помага това, което пишеш в темата!  Ние с в Nieuwegein, не знам даже още как правилно се произнася, с този език как ли ще се свиква   #Crazy 

   Добри холандски съседи ни препоръчаха джи пи в една практика от 3-ма лекари наблизо. Дано има места и ни регистрират при тях. Болница наблизо има една огромна - St. Antonius, на две спирки с трамвая. Надявам се да не стигаме до нея често Sad

  За ваксините направих и аз една табличка, извадих от ХЕИ имунизационен сертификат, който включва всички ваксини.  Хубавото е, че всички ваксини ги правихме в България и просто отидох с  картона и епикризата в кабинета по имунизации и там ми изготвиха сертификата, който е на български и на английски. Надявам се това да им е достатъчно. 
  Регистрацията в общината я направихме, сега остава да получим по пощата самите BSN номерата, а междувременно ще огледаме и училищата. Дано следващата седмица успеем и с това, че учебната година започва в понеделник и сигурно ще е лудница. Малката е на 4 години и за нея ще й е за първи път да ходи на градина. В България е била за по няколко месеца на занималня, но така постоянно да ходи не е било до сега. Ще бъде стрес  за всички ни, но се надявам да мине.

   Още нещо ми прави впечатление тук в квартала. Основно са къщи и малки блокчета, Има 2-3 детски площадки, но няма деца.  Чуват се деца по къщите и дворовете, виждаме по-големи да тичат по улицата и да карат колела. Ние сме свикнали сутрин, следобед до късно да сме навън и да играе. както знаете в България , особенно следобед по детските площадки е пълно с деца. Тук е обратното, няма никой Sad Много е тъжна, липсва й компанията на дечица и като й видя посърналото личице и не знам какво да й обяснявам Sad 
всичко гладко.

# 691
  • Мнения: 799
Хммм, странно, аз получих само писмото за имунизациите, на което отговорих с копия от здравните книжки на децата /6г. и 9г./ са нанесени всички ваксини. В отговор получих покана за ваксина на Маги /9г./, защото според холандския имунизационен календар на тази възраст се прави ваксина.
Но това
Цитат
Другото писмо касае т. нар. consultatiebureau и е с един телефон на който трябва да се обадите, за да се уговорите кога да дойде служителят/-лката consultatiebureau, който ще отговаря за вашето дете (те са социални работници минали някакви медицински обучения) и ще ви посети в удобно за вас време в къщи. Ще се запознаете и ще го питате за всичко което искате, освен това ще ви каже точно къде е вашето бюро и кога да отидете там (защото става с уговорен час и ден).
не съм го получавала...
И вече имах една греда с докторите - първата практика, на която звъннах, ме отрязаха...

Уф, и още нямам БСН - утре ми е интервюто в общината - повече от месец чакам.

Междувременно децата тръгнаха на училище Simple Smile
Да попитам - някой има ли инфо за БГ училищата в Холандия и по-конкретно в Амстердам - конкретно таксите ме интересуват...

# 692
  • Мнения: 140
tinitam Hug Няма за какво да ми балгодариш, само каквото знам казах, защото и аз съм сравнително "пресна", малко повече от година сме тук...
За детските площадки, много малко местни деца ходят там и аз съм го забелязала но ако видиш дворовете на къщите са като детски площадки и децата се събират по съседски особено малките - имат батути за скачане, пързалки, надуваеми басейни за редките топли дни и т.н. другото са колелета, занимания по спорт, плуване и колелетата. Ако говориш за сега английски ще си създадеш среда. Ние за добро или зло, със съседите все още сме само в много любезни и добри но официални отношения. Като цяло единствените холандци с които сме приятели са съпрузи на чужденци, които познаваме или на мои тукашни приятелки (естествено мами на дребосъци защото всичките мои контакти оттам, то малкия човек тръгнаха). Като тръгне на училище ще завърже приятелства предполагам бързо  Wink
За езика - няма да коментирам  Mr. Green Разбирам много, но още не го говоря. Оправяме се чудесно за сега без него, но сме заобиколени (не говоря за съседите, а средата ни) от англо-говорящи...
Оооо, виж ти, вие на юг си имате трамвай  Thinking Не знаех защото ние и в центъра на Утрехт нямаме, а в южните общини, като Nieuwegein, не съм била още. Ние сме най-на север от центъра на Утрехт, в Маарсен, на един час път с обществен транспорт разстояние сме от вас (за сравнение Амстедам ни е по-близо на 35 мин. с влака).

pachikrak много си права, сега като прочетох за вашите деца виждам че подведох и теб и tinitam... аз просто си изпях каквото знам но вашите деца са големи. consultatiebureau (children's health clinic) се занимава с деца от новородени до навършване на 4 години докато тръгнат на училище. Моето дребосъче е на 2г. затова си имам все още вземане даване с тях, но вие ще пропуснете това "щастие".

Последна редакция: вт, 25 авг 2015, 13:57 от minkovaki

# 693
  • Мнения: 799
Голяма веселба е това с езика - децата постоянно ме питат "какво значи това, какво е онова", аз само свивам рамене и ровя в речниците  ooooh! За произношението си няма да споменавам. До края на септември би трябвало да започне курса ми по холандски  Mr. Green
Дайте идея от къде да намеря нещо като енциклопедия за Холандия, но на английски. Голямото учат за William the Orange, Maarten Luther, но информацията от Wikipedia e толкова суха... Особено за Мартин Лутър и неговите 95 тези (това за 10 годишно). На малкото обяснявам за Розетата и мраморните склуптури в Гърция... Чувствам се като идиот  Crazy

# 694
  • Мнения: 2 993
Пачикрак, за съжаление не мога да помогна! Но по всичко личи, че имате ентусиазъм и ще се справите!

Ние се завърнахме след два месеца странство. Имам усещането, че съм изпозабравила всичко на холандски.
В понеделник започва новия курс. Дано си припомня бързо нещата.

Едно хубаво и усмихнато ми стана, като се разходих из градчето. Беше ми домиляло.

момичета, преди да заминем ходихме до Хитхорн, Холандската Венеция. Чувствах се като в приказка. Не съм си представяла, че съществува такава красота извън картинките с приказки. Горещо препоръчвам да го посетите, ако вече не сте били.

усмихнат ден на всички!

# 695
  • Мнения: 2
Здравейте на всички,
За пръв път пиша в темата. От 8 месеца живея в Холандия, заедно със съпруга и дъщеря ми, която е на 2.  Живеем в Nieuwegein, район Утрехт. Ще се радвам да участвам в дискусиите в темата и евентуално да съм полезна на някой с натрупания до момента опит тук.

# 696
  • Мнения: 140
Здравей, Delila и добре дошла (и в темата и в района на Утрехт).  Hug Хехе, ставаме все повече в този край, както и 2-годишните българчета тук. Simple Smile А една от новите дами - tinitam ти е съсед, тя също е в Nieuwegein. Представяш ли си, може да сте съседи и да не се познавате Simple Smile
Благодаря за препоръката ти rosss, безценни идей за пътешествия даваш винаги   bouquet
Аз се наслаждавам с дребосъка на последните горещи дни от втората и последна за 2015 лятна ваканция, този път в БГ. Не се спираме от към пътуване и игри и срещи с други деца, но поне виждам, че тя е много доволна. Всички ми завиждат че всеки ден спи по 4 часа следобед, но аз си знам с колко изразходване на енергия през останалото време го постигам ...  Mr. Green

# 697
  • Мнения: 4
Здравейте,

Имам предложение за работа в Айндховен и бих искал  ако някой живее е в града да сподели впечатления относно живота там.
Интересуват ме най-вече неща които човек не може да открие в Интернет, особено ако не знае холандски, например добри квартали за живеене, сигурност, записване на дете в училище и така нататък.
Относно парите мисля, че ще се оправим на първо време, 2 ма възрастни и 5 годишно дете  - около 3300 излиза чисто заплатата. Знам че може би малко ще ми падне стандарта на живот, в България изкарвам малко над 5, но обмислям предложението най-вече за да може детето ни да живее и израсне в нормална държава и да получи по-добро образование, от мутренско манекенските отношения, които се възпитават в българското училище и общество.
Това горното предполагам сте го чували безброй пъти, и го казвам само за да са ясни мотивите ми.

Та така, гледах квартири в funda.nl, прави впечатление че обзаведените са доста малко, което ме притеснява, ако имате съвет за друг сайт в който да разгледам обяви за жилища ще съм благодарен.
Относно кварталите, няколко пъти съм пътувал вече до Айндховен, изглежда подредено и чисто сравнено с БГ, но все пак друго е ако човек има препоръка от живущ там. Офисът на фирмата е покрай летището, но не ми се иска да взимаме нещо извън града, защото първата година ще е на социализация, която предполагам най-добре може да стане ако живееш в града.
И така, благодаря предварително за отговорите .

Поздрави
 Peace

# 698
# 699
  • Мнения: 4
Благодаря за връзките. Наистина някой от тях имат доста по-интересни обяви от funda. А чисто субективно някакви препоръки относно квартал дали можете да ми дадете, имайки предвид добри училища,квартални доктори, разбрах че GP-то трябва да ти е в квартала, и т.н. Освен това, имам едно глупаво питане,за обществения транспорт не можах да намеря схема с месечна карта например за определени маршрути, за които да се ползва намаление, изглежда всички ползват магнитни карти , но не видях особена разлика в цената. Може би просто трябва от ден едно да инвестира в колело и да забравя за автобус?

# 700
  • Nederland
  • Мнения: 856
ko5a4, след като ще живеете в Холандия ти препоръчвам да инвестирате в т.нар. чип карта. Тя важи за всички видове транспорт, включително влаковете. Тя просто е необходимост, а колко често ще я ползваш ти ще си решиш! Wink
Не мога да се включа с конкретни препоръки за Айндховен т.като не живея там. Но при избор на личен лекар и зъболекар е важно да са ти близо до дома.

# 701
  • Мнения: 601
По принцип няма такива намаления. Само децата до 12 г. , маи така беше , ползват намаление ама то е незначително. Изаждаш си карта и я зареждаш с пари и пътуваш. Може да е лична, а може и да е без име и да се ползва и от други с семеиството.


https://www.ov-chipkaart.nl/

тук долу под  korting са дадени намаленията

https://www.ov-chipkaart.nl/reizen.htm

# 702
  • Мнения: 601
Ето тук може да си планираш пътя дом- работа с обеществен транспорт и да видиш колко ще ти струва

http://9292.nl/

 а тук с кола, общ. транспорт, колело, пеша

http://www.anwb.nl/verkeer/routeplanner?rplherk=navigatiebalk

Нямам никаква идея за кварталите в Айндх.

# 703
  • Мнения: 601
А, и още нещо. Може да питаш работодателя ти дали може да ти препоръча квартира.

# 704
  • Мнения: 2 993
момичета,
Някой знае ли как стоят нещата със заплащането на транспорта от работодателя? Хората, които познавам, под някаква форма им плащат транспорта / ако имаш лична кола, ти плащат на км , ако нямаш, ти дават някакви пари за транспорт/
И още нещо съм чувала /не съм сигурна/, че ако нямаш кола, а само колело, ползваш данъчни облекчения.

Общи условия

Активация на акаунт