Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 16 част

  • 51 159
  • 756
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 024
Благодаря ти. А защо на 4-часов, на 8-часов не е ли по-добре?

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря ти. А защо на 4-часов, на 8-часов не е ли по-добре?

Не може да си на два трудови договора на 8 часа едновременно.Втория трябва да е на 4 ри часа или по-малко.За болничните и обезщетението не са важни отработени часове,а това,на което ще те осигуряват

# 17
  • София
  • Мнения: 123
Здравейте, до сега не съм питала нищо в тази част на форума, но сега имам нужда от помощ и ще съм много благодарна ако някой ми съдейства.
Работя като държавен служител по малко от година, на всяко 3 -месечие ни превеждат към заплатата и бонус и ведньж годишно пари за дрехи. Питатнето ми е следното, при изчисляването на майчинството вземат ли се предвид и тези допълнителни пари или майчинството се изчислява само на базата основна заплата. Никъде в закона не видях отговор.

# 18
  • Мнения: 24
Здравейте, до сега не съм питала нищо в тази част на форума, но сега имам нужда от помощ и ще съм много благодарна ако някой ми съдейства.
Работя като държавен служител по малко от година, на всяко 3 -месечие ни превеждат към заплатата и бонус и ведньж годишно пари за дрехи. Питатнето ми е следното, при изчисляването на майчинството вземат ли се предвид и тези допълнителни пари или майчинството се изчислява само на базата основна заплата. Никъде в закона не видях отговор.

За изчисляване на майчинството се взема предвид осигурителната ти сума за въпросния месец, ако тези "бонуси" ти влизат в осигурителната сума нямаш проблем и ще ти се изчисляват, ако ли не  - не.

# 19
  • Враца
  • Мнения: 2 229
Здравейте, момичета!
Имам следните въпроси, дано да ми помогнете...
Имам ли право на майчинство като самоосигуряващо си лице? И още: Ако не прекъсвам работа след раждането и не излизам в отпуск по майчиство, имам ли право на 50% от полагаемото ми се майчинство през първата и втората година на детето? Ако не излизам в болничен 45 дни преди раждането ,мога ли  да ползвам някакви обезщетения?
Има ли право да работя и да ползвам гледачка, която държавата да плаща /незнам как се казва тази програма и какви са условията, само съм чувала, ако някой ме насочи да се информирам, ще съм благодарна.../

В момента не се осигурявам за майчинство, и до няколко дни трябва да реша дали да го правя пред тази година и следващата.
От тази година работя свободна професия, и предполягам, че няма да мога да се откъсвам от работа ако родя още едно дете. Затова ме интересува дали си струва разхода за осигуровките, ако ако не получа нищо срещу тях ...

Мерси много!

# 20
  • Мнения: 42
Здравейте, искам да попитам дали вие изплатено майчинството за 2 година, моята счетоводителка днес ми каза документите са ми занесени , но ще ги бавят вече от НОИ,имали някакви промени и щели да ги изплащат след 25 число.Но си мисля че пак е объркала нещо и ме пусна по пързалката!?Знаете ли нещо по въпроса?

# 21
  • Мнения: 2 200
Здравейте, искам да попитам дали вие изплатено майчинството за 2 година, моята счетоводителка днес ми каза документите са ми занесени , но ще ги бавят вече от НОИ,имали някакви промени и щели да ги изплащат след 25 число.Но си мисля че пак е объркала нещо и ме пусна по пързалката!?Знаете ли нещо по въпроса?
Болничните се носят в НОИ до 15то число на следващия месец. Изплащат се в срок от 15 раб. дни след представяне.

# 22
  • Мнения: 42
Здравейте, искам да попитам дали вие изплатено майчинството за 2 година, моята счетоводителка днес ми каза документите са ми занесени , но ще ги бавят вече от НОИ,имали някакви промени и щели да ги изплащат след 25 число.Но си мисля че пак е объркала нещо и ме пусна по пързалката!?Знаете ли нещо по въпроса?
Болничните се носят в НОИ до 15то число на следващия месец. Изплащат се в срок от 15 раб. дни след представяне.
Моята счетоводителка ги носи винаги около 10 число на месеца, но е много отнесена и винаги забравя нещо за майчинството ми(подава само една декларация) Laughing.Но винаги като ги подаде след 2 дни ги виждам че са подадени, но сега ги няма, а тя каза че ги е подала и имало промяна и щели да ги плащат след 25 число, имало промени от 2013.Но аз не и вярвам много и затова питам да не се излагам утре в Нои

# 23
  • Мнения: 2 200
Не прочетох, че е за гледане на дете до 2 год. Спокойно питай в НОИ, защото май и те не са наясно как ще плащат след 01.01.2013 г. Laughing Това дето го е казала счетоводителката малко ме съмнява. Не съм го чела из промените.

# 24
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Здравейте. Не знам дали въпросът ми е за тази тема, извинявам се, ако не е, но ще съм много благодарна, ако някой ми помогне.
Изправена съм пред следния казус: първият ми болничен (45 дни преди термин) беше издаден на 14 ноември и беше с краен срок 28 декември (датата, определена като предполагаем термин). Детето ми обаче се роди преждевременно - на 22 ноември. От тази дата (22 ноември) ми е вторият болничен, който е до 2 януари. Третият болничен, който е от лекарката на детето, е от 3 януари.
Въпросът ми е какво става с дните от първия болничен - от 22 ноември (когато родих) до 28 декември, когато ми беше термина? Губят ли ми се? Бях чела някъде, че при раждане преди термина остатъкът от дните от първия болничен може да се ползва след подаване на някакво заявление, но до кого и къде?  Rolling Eyes

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте. Не знам дали въпросът ми е за тази тема, извинявам се, ако не е, но ще съм много благодарна, ако някой ми помогне.
Изправена съм пред следния казус: първият ми болничен (45 дни преди термин) беше издаден на 14 ноември и беше с краен срок 28 декември (датата, определена като предполагаем термин). Детето ми обаче се роди преждевременно - на 22 ноември. От тази дата (22 ноември) ми е вторият болничен, който е до 2 януари. Третият болничен, който е от лекарката на детето, е от 3 януари.
Въпросът ми е какво става с дните от първия болничен - от 22 ноември (когато родих) до 28 декември, когато ми беше термина? Губят ли ми се? Бях чела някъде, че при раждане преди термина остатъкът от дните от първия болничен може да се ползва след подаване на някакво заявление, но до кого и къде?  Rolling Eyes



Тези дни не се губят,а педиатърът на детето ти ги е дал.Събери си реалните дни от всички болнични,трябва да са 135 дни.
Болничния от педиатър е от 3 ти януари до............... ?

# 26
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Много ти благодаря за отговора!  Hug
Болничният от педиатъра още не съм го взела (като водим детето на ваксина другата седмица ще го взема), затова не знам до кога е, знам само, че е от 3 януари. Значи в този трети болничен ще бъдат включени и дните от първия болничен от 22 ноември до 28 декември, така ли?  Rolling Eyes
Извинявам се, ако въпросите ми са глупави, но наистина не съм запозната.  Embarassed Embarassed

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Значи в този трети болничен ще бъдат включени и дните от първия болничен от 22 ноември до 28 декември, така ли?  Rolling Eyes


Да,така трябва да е.Да включи не ползваните от теб дни,за да не ги губиш.Носи си копията на предните два болнични,за да види ЛЛ за колко дни да напише.Ако нямаш копия,ще гледа от амбулаторната ти карта

Дотук си ползвала 8+42 дни=50 дни
135-50 дни=85 дни-за толкова трябва да ти е третия,изравнителен болничен

# 28
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Много ти благодаря. Много ми помогна!   bouquet

# 29
  • Мнения: 781
Привет майчета  Simple Smile

аз съм с три момчета, като най-малкия е с тежко заболяване и ТЕЛК от 99%. Миналия месец навърши 2 годинки и аз би слевало да се върна на работа, но бяхме в чужбина за да се лекуваме. Ясно е, че повече не мога да се върна на работа, но съм в добри отношения с нашата счетоводителка и двете трябва да решим, как да постъпим в тази ситуация.....за да мога се запиша в бюрото по труда или някоя програма свързана с детето ми и а полочавам някакви доходи, поне известно време. Първо трябва да бъда освободена от работа, но по-добре ли ще е преди това да се върна макар и проформа и за кратко. Преди да изляза в майчинство, което беше преди повече от 3 години /двете мо по-малки деца са породени/ взимах висока заплата и осигурителния ми статус беше на 1400 лв.

Предварително благодаря  bouquet  Винаги съм получавала чудесни и полезни съвети от Елфита по тези въпроси!  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт