Майчинството счетоводно-53

  • 30 083
  • 767
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна
  • Мнения: 256
Здравейте! Надявам се да успеете да ми отговорите, защото получавам противоречиви отговори от различни счетоводители. Моят казус е следния : март 2012г. забременях, от юни съм назначена на работа и и октомври ми е издаден 45 дни болничен преди раждане. След дълго лутане тази седмица и опит от социалните да ме накарат да си прекратя ТД, в крайна сметка се информирах по законите и по чл. 8 ал. 5 от ЗСПД ще получавам соц. помощ докато придобия необходимте 12 мес. осигурителен стаж( до 12.06.2013г по 100лв.)
Въпросът ми е от НОИ дали ще ми изплатят болничните след като придобия 12 мес. осиг. стаж на 13.06.2013г. ? От това, което чета да разбирам ли, че ще плащат само от юни до края на 410 ден?И също така понеже знам, че се подава декларация и съответните документи за остатъка от 135 дни до 410 кога трябва да се подаде в моя случай? На 1. 03. 2013 ми изтича 3-я болничен. От НОИ имам само писмо, че ми се отказва обезщетението, но това е ясно, тъй като все още нямам 12 мес.! Благодаря Ви предварително.

# 676
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Надявам се да успеете да ми отговорите, защото получавам противоречиви отговори от различни счетоводители. Моят казус е следния : март 2012г. забременях, от юни съм назначена на работа и и октомври ми е издаден 45 дни болничен преди раждане. След дълго лутане тази седмица и опит от социалните да ме накарат да си прекратя ТД, в крайна сметка се информирах по законите и по чл. 8 ал. 5 от ЗСПД ще получавам соц. помощ докато придобия необходимте 12 мес. осигурителен стаж( до 12.06.2013г по 100лв.)
Въпросът ми е от НОИ дали ще ми изплатят болничните след като придобия 12 мес. осиг. стаж на 13.06.2013г. ? не От това, което чета да разбирам ли, че ще плащат само от юни до края на 410 ден? даИ също така понеже знам, че се подава декларация и съответните документи за остатъка от 135 дни до 410 кога трябва да се подаде в моя случай? На 1. 03. 2013 ми изтича 3-я болничен. вече трябваше да я занесешОт НОИ имам само писмо, че ми се отказва обезщетението, но това е ясно, тъй като все още нямам 12 мес.! Благодаря Ви предварително.

# 677
  • Мнения: 696
При изчисляване на брутните доходи, само сумите по Т21 ли се вземат.Ако има суми по Т19 суми за социални разходи, те прибавят ли се към Т21 по месеци, та да се получи средното?

# 678
  • Мнения: 687
Имаш право да се регистрираш като безработна в агенция по заетостта (БТ), ако са ти внесени или дължими осигурителни вноски във фонд безработица за поне девет през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването. Обезщетението ти ще е в размер на 60% от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход за последните 24месеца, предхождащи месеца в който е прекратено осигуряването, но не по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, което е 7,20лв/ден.

Аз във връзка с това да попитам, кое се взима за осигурителен доход, ако тези предходни 24 месеца са майчинството?
Няма как 24 месеца да са майчинство. ЗА втората година, т.нар. майчинство се взима МРЗ за страната. За времето на бременост и раждане, дохода, от който е изчислено обезщетението.
Доколкото знам за втората година се взимат 240лв, а не МРЗ, която е 310лв. Освен, ако няма някакви промени, които съм пропуснала.

# 679
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Доколкото знам за втората година се взимат 240лв, а не МРЗ, която е 310лв. Освен, ако няма някакви промени, които съм пропуснала.

Не си пропуснала,а съвсем изпуснала  Grinning

# 680
  • Мнения: 687
Доколкото знам за втората година се взимат 240лв, а не МРЗ, която е 310лв. Освен, ако няма някакви промени, които съм пропуснала.

Не си пропуснала,а съвсем изпуснала  Grinning
Извинявам се  Embarassed Не съм прочела добре за какво става въпрос. Съжалявам за объркването   bouquet

# 681
  • Варна
  • Мнения: 256
Тъй като 3-я ми болничен е до дата 01.03.2013г. тази декларация, която трябва да подам за остатъка от 135 до 410 дни няма ли някакъв срок от поне 3 дни? Другото което от КИК форума твърдят:  "Няма какво да подавате в НОИ когато направите 12 месеца стаж, когато се носят болнични има едно прил.15 там се посочва кога придобивате право на обезщетение. Така, че когато придобиете право те автоматично ще започнат да Ви плащат."  Ето това ме обърква съвсем.
На едно място казват, че ще се изплатят болничните, на друго , че ще ми се плаща само от датата на придобиване на стаж до 410 ден + 240 лв до навършване на 2 годинки.
П.С. Писмото, което ми изпратиха НОИ януари се споменава въпросното приложение 15 също, като ми отказват обезщетението ясно защо. Е да разбирам ли, че осигурителят трябва да е попълнил кога придобивам необх. стаж и да не подавам нищо сега като документи?
Може аз да съм пропуснала, но не видях текст в НИИПОПДОО за лице, което няма необходимия осиг. стаж след като го придобие какво се подава и в какви срокове, за да получава майчинство.
Благодаря Ви отново за отговорите!

# 682
  • Мнения: 2 200
Тъй като 3-я ми болничен е до дата 01.03.2013г. тази декларация, която трябва да подам за остатъка от 135 до 410 дни няма ли някакъв срок от поне 3 дни? Другото което от КИК форума твърдят:  "Няма какво да подавате в НОИ когато направите 12 месеца стаж, когато се носят болнични има едно прил.15 там се посочва кога придобивате право на обезщетение. Така, че когато придобиете право те автоматично ще започнат да Ви плащат."  Ето това ме обърква съвсем.
На едно място казват, че ще се изплатят болничните, на друго , че ще ми се плаща само от датата на придобиване на стаж до 410 ден + 240 лв до навършване на 2 годинки.
П.С. Писмото, което ми изпратиха НОИ януари се споменава въпросното приложение 15 също, като ми отказват обезщетението ясно защо. Е да разбирам ли, че осигурителят трябва да е попълнил кога придобивам необх. стаж и да не подавам нищо сега като документи?
Може аз да съм пропуснала, но не видях текст в НИИПОПДОО за лице, което няма необходимия осиг. стаж след като го придобие какво се подава и в какви срокове, за да получава майчинство.
Благодаря Ви отново за отговорите!

Имаш, нямаш стаж, щом си осигурена подаваш приложение №2 от НИИПОПДОО. Началната дата е от 02.03.2013 г. щом болничния е до 01.03.2013 г.  Не е фатално закъснението ти. В декларацията има част, която се попълва от работодателя и той посочва на коя дата придобиваш 12 мес. стаж. От НОИ ще започнат да плащат от тази дата.

# 683
  • Мнения: 1 762
Може ли да се издаде бележка за стаж , докато съм по майчинство( неплатен естествено) или пък бележка със задна дата(преди майчинството)?

# 684
  • Мнения: 1 700
Здравейте,
предстои ми да изляза в 45 дневен болничен преди раждане от 07.03.2013 г., обаче изкарах един вирус и имам 14 дневен болничен от ЛЛ, който изтича на 04.03.2013 г. и реално ще трябва да се върна на работа за два дни. Въпросът ми е дали ще "загубя" от тези 2 дни и дали според вас ще е по-добре да слея двата болнични, изобщо има ли някакво значение?

# 685
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте,
предстои ми да изляза в 45 дневен болничен преди раждане от 07.03.2013 г., обаче изкарах един вирус и имам 14 дневен болничен от ЛЛ, който изтича на 04.03.2013 г. и реално ще трябва да се върна на работа за два дни. Въпросът ми е дали ще "загубя" от тези 2 дни и дали според вас ще е по-добре да слея двата болнични, изобщо има ли някакво значение?
Няма значение дали ще си вземеш отпуск, дали ще ти продължат болничният с 2 дни, или ще се върнеш на работа.

# 686
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Може ли да се издаде бележка за стаж , докато съм по майчинство( неплатен естествено) или пък бележка със задна дата(преди майчинството)?
Кой ще я издава тази бележка?

# 687
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 843
Здравейте момичета!
Тук винаги съм намирала отговор на въпросите си, затова отново се присъединявам със следното питане.
Първата година от майчинството ми изтича на 18.06.2013. Искам да използвам натрупания отпуск и да се върна на работа, но се оказва, че платеният ми отпуск стига само до 18.08.2013, а аз искам да започна на 17.09.2013 или поне на 10.09.2013 (тъй като през Август дъщеря ми няма да посещава детската градина). Та, мога ли да взема болничен от 19.06 за 7-8 дни, след това платен отпуск, после отново болничен? ЛЛ колко дни може да ми даде? И въобще как да го разиграя?
Благодаря!

# 688
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте момичета!
Тук винаги съм намирала отговор на въпросите си, затова отново се присъединявам със следното питане.
Първата година от майчинството ми изтича на 18.06.2013. Искам да използвам натрупания отпуск и да се върна на работа, но се оказва, че платеният ми отпуск стига само до 18.08.2013, а аз искам да започна на 17.09.2013 или поне на 10.09.2013 (тъй като през Август дъщеря ми няма да посещава детската градина). Та, мога ли да взема болничен от 19.06 за 7-8 дни, след това платен отпуск, после отново болничен? ЛЛ колко дни може да ми даде? И въобще как да го разиграя?
Благодаря!
Можеш, ЛЛ еднолично може да дава до 14 наведнъж, след това ЛКК.

# 689
  • Мнения: 1 762
Може ли да се издаде бележка за стаж , докато съм по майчинство( неплатен естествено) или пък бележка със задна дата(преди майчинството)?
Кой ще я издава тази бележка?

Работодателят ми за пред университет.

Общи условия

Активация на акаунт