Къса юздичка на езика. Някой правил ли е корекция на бебе и къде?

  • 54 896
  • 94
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 342
На 2 месеца едва ли някой ще се навие. На нас лицево-челюстен хирург ни препоръча да се извърши най-рано след 7 месечна възраст.

# 16
  • Мнения: 11 100
На детенцето на авторката на темата е 4-и тип, затова е проблемна, не възрастта. За очевидните френулуми от 1-2-ри тип важи правилото - колкото по-рано се направи корекцията, толкова по-добре. Най-добре дори в родилното - но, разбира се, не се прави.

Понякога клипването се извършва и от детски стоматолози и УНГ-специалисти, не само лицево-челюстни хирурзи. Всъщност по здравна каса процедурата е много тромава - взима се направление за анкилоглосия, то върви с 24-часов болничен престой на детето и (мисля, че) пълна упойка може и да греша по този въпрос, а всъщност манипулацията отнема 5 мин в общия случай.

Естествено, по-късно също може да се резне и ще е от полза на детето в други сфери на живота- но кърменето най-вероятно ще е заминало.

Последна редакция: пт, 08 мар 2013, 17:23 от Параход

# 17
  • Мнения: X
На 1 м. беше бебето, когато му клипнаха долната юздичка. Спеше и се събуди за секунди, после пак заспа. За съжаление все още е малко къса, както и горната, но за нея ще изчакаме постоянните зъби.

# 18
  • Мнения: 264
Основния проблем е, че в България дори няма кой да диагностицира скъсена юздичка 4 тип. Успях да накарам един лекар поне да го прегледа. Преди да го направи каза хайде да насрочим дата за операция и така. Аз го помолих да го прегледа и той каза "няма нищо за операция, езика е подвижен. Довиждане!". Той се държа отвратително и определено беше подразнен от факта, че доста съм изчела и съм запозната. Хедра беше с мен, но просто не виждаше смисъл да се намеси. От тук нататък не знам какво да правя Sad
Със сигурност има промяна в устичката на детето от  преди месец и половина. Вече може малко да извади езичето от устичката, както и тази на горната усничка малко се е изтеглила нагоре.  Мога само да се надявам да се подобрят нещата!

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
За съжаление така стоят нещата. Трудно е, да не кажа невъзможно, да се намери кой да клипне ясно изразена юздичка на езика/горната устна, какво остава за по-"лек" случай. Но пък с повече търсене и питане, кой знае - струва си да се продължи и да се търси, мисля.

# 20
  • Мнения: 264
Продължавам да търся и чета информация. Най-вероятно към Англия ще се насочим, там са най-близките специалисти!

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само като допълваща информация:

Няма никаква причина да се чака децата да станат на 6-7 месеца, за да се извърши корекцията - на тази възраст те вече са доста по-подвижни, силни и със собствено мнение, което прави задържането им спокойни по-трудно.

За щастие има достатъчно лекари и в България, които правят корекция на бебета и дори на новородени (но на очевидните типове, 1 и 2). Съвсем редовно работя с бебета, на които се прави корекция на възраст 7-10 дни. Така че ако ви кажат, че не може да се направи до определена възраст, просто търсете друг лекар и повече информация Peace

Колкото по-рано се коригира юздичката, толкова по-добре за детето, тъй като не се затвърждават неправилни и компенсаторни движения на езика. След късно направените корекции, особено при вече налични логопедични проблеми, обичайно е необходима продължителна логопедична терапия, за да се коригират тези неща и да се приучи езика да се движи по нов начин.

С bubence срещаме големи проблеми да намерим кой да извърши корекция на скрит тип юздичка в България, независимо че имаме потвърждения за наличието на френулум и за необходимостта от корекция от двама независими лекари (УНГ и стоматолог) от чужбина Confused Тази борба я водим вече от години, но не съм изгубила надежда, че ще намерим такъв специалист и тук... някога Grinning

# 22
  • Мнения: 82
Момичета, не се отказвайте да търсите специалисти да клипнат...с помощ от Хедра имах координати на такива хора, но не и в моя град Пловдив...най-накрая с връзки и бонбони Wink намерихме и тук, иначе щях определено да ходя в СФ, юздичката ни беше 2ри или 3ти тип не знам- нямаше кой да задълбае диагностиката, но се намираха бая да омаловажат проблема,начело с иронини подмятания,че съм се втилясала твърде много с/д педиатъркта по този 'нииикакъв проблем" .За горнатаюздичка не знам как е - ще разчитам на стоматолозите след 1 год....иначе клипването стана на 42рия ден-за 5 мин работа, сложили са й маска  (райски газ може би), но може да е било и излишно, поспа си малко...изчаках по  препоръка 1 час преди да я накърмя...сега определено не изпуска зърното и вакума както преди, но интересното е че явно още се учи как да засуче с новия език и ми пуска малко кръв от зърната на моменти от силно смучене...трае се,макар и болезнено, щом е за нейно добро, отдено бързината, с която се наяжа вече е забележима, няма ги ония 4асове - 2-3 мин су4е,5 спи....само не знам дали не трябва да се прокарва пръст отдолу известно време, за да не зарасне, че бързо ни изпратиха от болницата и не успях да питам...та ако знаете, ще съм ви благодарна да споделите... И НЕ СЛУШАЙТЕ, ЧЕ НЕ БИЛО ПРОБЛЕМ - вие знаете кое и кога е най-добре, не разтягайте и усложнявайте във времето нещо толкова малко и безпроблемно в началото

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
О, много се радвам, че сте успели да намерите възможност и вече сте направили корекцията Hug

Задължително е да се правят масажите на мястото на интервенцията, за да не се получи срастване - поне 5 пъти дневно е необходимо да се повдига хубаво езика, така че раничката да стои напълно отворена и се прави с върха на пръста кръгово движение върху нея - цялата работа отнема около 10 секунди, не повече. Ето тук има клипче, на което е показано как се прави това (на клипчето е показано по-дълго, отколкото реално е нужно):
http://www.youtube.com/watch?v=62pZw0LqYv8

Упражненията се правят минимум 2 седмици, всеки ден поне 5 пъти. Може да се прави непосредствено преди храненето, за да може после бебето да се успокои на гърдата - но ако се види, че после бебето се ядосва и не суче добре, тогава може да е по-добре да е между храненията.

# 24
  • Мнения: 82
Здравейте, Хедра Simple Smile МНОГО  Ви благодаря още веднъж за съдействието и подкрепата! Ако не бяхме намерили връзки тук, определено щяхме да се насочим към специалистите, за които Вие ми казахте по телефона:) Добре, че попаднах на Вашия сайт, за да се ориентираме какво да правим, а не да слушаме 3ти лица, пък било то и доктори, че уж не било проблем...Поздрави и благодарности от Пловдив Simple Smile

# 25
  • София
  • Мнения: 1
Здравейте, изглежда, че и моето тримесечно бебе има четвърти тип къса юздичка. Понеже вярвам, че корекция на такова нещо е добре да се направи възможно най-рано, искам да помоля bubence, а и другите запознати, да споделят дали са открили български лекари или стоматолози, които могат да помогнат с решаването на проблема.

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За съжаление за момента никой в България не се съгласява да прави корекция, когато не се "вижда" юздичка и изобщо не вярват, че съществува такова нещо Confused

# 27
  • Мнения: 1 691
За съжаление за момента никой в България не се съгласява да прави корекция, когато не се "вижда" юздичка и изобщо не вярват, че съществува такова нещо Confused
Като се има предвид, че не се съгласяват да правят корекция дори когато ясно се вижда юздичката...

Ние така и не намерихме навремето кой да я клипне на баткото, уж не била силно изразена, нямало да пречи, да сме изчакали да проговори... Е, проговори, сума време изчаквахме да каже "р" и в резултат на това вече осми месец ходим на логопед, който се надява с повече тренировки да раздвижи езика, за да не се стига до стресиращи за детето интервенции. Все си мисля, че щеше да е по-правилно навреме да я клипнат, за да не затвърждава неправилното произношение...

# 28
  • Мнения: 732
Моето детенце е на 1,7г. и е с къса юздичка май от 1-ви тип.Един доктор УНГ каза ,че трябвало да му се прави пластика за да се коригира.Имате ли добри отзиви за някой.който прави подобни пластики?Ние сме от Бургас ,но ще отидем и до София ако се налага.

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На тази възраст на детенцето много трудно ще намерите някой, който да се съгласи да работи без пълна упойка, а да се прилага пълна упойка за нещо, което не е животозастрашаващо, може да е по-опасно от това да изчакате с корекцията. Какви проблеми срещате с юздичката?

Общи условия

Активация на акаунт