Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 75 902
  • 732
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 805
Аз пак имам драма:
в клетка имам цифра точка спейс текст (напр. 01. текст). И това на 32-хиляди и кусур записа ooooh! Може ли да изчистя цифра точка спейс и в клетката да остане само текста?

Виж дали няма да ти помогне това, което написах за проблема на Дики... много подобно ми звучи...

# 31
  • Мнения: 47 985
А дали няма да стане с replace - избираш колонката, даваш му да замести 01 с - тук оставяш празно, т.е. замества с празно, и готово

# 32
  • Мнения: 805
А дали няма да стане с replace - избираш колонката, даваш му да замести 01 с - тук оставяш празно, т.е. замества с празно, и готово


Ще помогне, ако навсякъде е 01. Ако са различни обаче, става играчка.

# 33
  • Мнения: 47 985
оф, да, верно  Tired
Значи с text to columns би било най-лесно  Thinking

# 34
  • софия
  • Мнения: 25 461
Аз пак имам драма:
в клетка имам цифра точка спейс текст (напр. 01. текст). И това на 32-хиляди и кусур записа ooooh! Може ли да изчистя цифра точка спейс и в клетката да остане само текста?

Виж дали няма да ти помогне това, което написах за проблема на Дики... много подобно ми звучи...
Първо пробвах с първия вариант, който си предложила. Изчезна всичко в клетката Mr. Green Вторият ще го мъча утре, че бях изморена да го чопкам. Формулата я пиша там, където искам да се генерира новата справка и ще излязат и другите колони (7 са и трябва да ги има), нали? Вместо Н3 num ли да пиша? Цифрата на всеки ред пред текста е различна.

Права си, че цифрите са от 1 до 100, че и римски има

Последна редакция: вт, 19 мар 2013, 20:36 от zvanche

# 35
  • Мнения: 47 985
Защо не пробваш с text to columns, но вместо да триеш, му дай да раздели съдържанието на клетката на две колонки спрямо точката
Така цифрите, които са до точката, ще останат в едната колонка, а текста-в другата
И после можеш да изтриеш колонката с цифрите
text to columns-> delimited->delimiters ползваш other и там слагаш . (въпросната точка) -> next и finish

# 36
  • Мнения: 4 195
Пробвай така:

във Find напиши *.

и го Replace-ни с празно, мисля, че ще стане, Условието е, да нямаш другаде точка в клетката, че ще го замени и там:)

# 37
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Здравейте!
Имам молба.
Може ли ми кажете как да направя така, че в таблица, в която имам формула за делене в обшия сбор да няма закръгляне.
Работя с офис пакет 2003.

Формулата, заради която имам проблем в общия сбор е тази: =(А1+Е1)*(2/100)
Благодаря предварително  Heart Eyes

Последна редакция: чт, 04 апр 2013, 16:10 от skarlet71

# 38
  • Мнения: 805
Десен бутон на клетката - Format Cells - Number - Category: Number - Decimal Places: ...

Така не става ли?

# 39
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Десен бутон на клетката - Format Cells - Number - Category: Number - Decimal Places: ...

Така не става ли?

Това съм го направила. По този начин ми закръгля до втори знак след десетичната запетая.
Проблемът е, че автоматично прави и някакво закръгляне в реда, където имам общ сбор. Не сумира това, което се вижда в клетките, а това което в действителност е написано. Като си го закръгля пак до втори знак.
Ето конкретен пример от днес:                                          
                                                                                 
             А        Б            В                   Г                                 
         48,35   1,40      1,00            50,75               
         45,93   1,40      0,95            48,28
         -------------------------------------------------------------------------      
         94,28   2,80      1,94            99,02   

Съжалявам, не знам как да кача самата таблица.
Болтвана е колоната с формулата =(А1+Е1)*(2/100)   Тя представлява 2% от общия сбор на първа и втора колона. Със закръглянето в колона "Г" общият сбор на самият ред си е верен. Но крайният общ сбор е с 1 стотинка по-малко.    

50,75 + 48,28   не е равно на 99,02, а на 99,03

Това се случва, защото 48,35 + 1,40 = 49,75 * 2% = 0,995.  Заради закръглянето в тази кутийка ми изписва 1 лв.


                                       45,93 + 1,40 = 48,73 * 2% = 0,9446 - със закръглянето става 0,95

Дотук добре. Но общият сбор на 0,995 + 0,9446 = 1,9396. Логично Excel го закръгля на 1,94.
А де факто трябва да е 1,95, тъй като събираме това, което вече веднъж е закръглено, т.е. 1 + 0,95

Объркано го обяснявам, но не се сещам за друг начин. Четох и ето това: http://yuriy-excel.blogspot.com/2010/08/016.html, но не знам как да го направя, защото офис пакетът ми е 2003, а за него не пише как се прави.
                                          

Последна редакция: чт, 04 апр 2013, 17:31 от skarlet71

# 40
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Формулата, която си показала, не прави закръгляне. Чрез форматиране ти представяш 0,995 като 1, но всъщност стойността в клетката си остава 0,995. Ако става въпрос за пари, то най-добре закръгляй стойностите с ROUND. Формулата ще е ROUND((А1+Е1)*(2/100);2).

# 41
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Формулата, която си показала, не прави закръгляне. Чрез форматиране ти представяш 0,995 като 1, но всъщност стойността в клетката си остава 0,995. Ако става въпрос за пари, то най-добре закръгляй стойностите с ROUND. Формулата ще е ROUND((А1+Е1)*(2/100);2).

БЛАГОДАРЯ!

Уж от години работя с Еxcel, а за използването на ROUND не бях чувала. Това ;2 означава, че трябва да закръгля до втори знак, нали?

# 42
  • ES
  • Мнения: 2 172
Здравейте момичета,
имам нужда от вашата помощ, че днес си изгубих следобеда в опити.
Имам екселски файл, който използвам при разпределянето на планираните продажби по магазини и продавачи. На първият шийт калкулирам изискуемите продажби по артикули, разпределям ги по N брой магазини и оттам ги разделям по продавачите във всеки магазин. Следващите шийтове са нещо като фишове на всеки продавач, където са подредени видовете артикули и бройките, които трябва да продаде продавача (с прехвърляне на формула се търсят от първият шийт). Търсят се от първият шийт общо около 30 артикула, а продавачите са над 30, за това създавам 30 шийтове за всеки продавач. Но файлът става много тежък, като стигна до 20 страница и вече е около 200 МБ, блокира не може да се сейфне повече, не може да се отвори и да се работи с него. Дайте ми някаква идея как да се направи този файл. Мислех нещо с макрос, но макрос от университета не съм правила и не знам дали ще ми свърши работа.
....

МИсля, че го оправих, записах го на по-стара версия на ексел 93-2003 и се намали на половина.

Последна редакция: сб, 06 апр 2013, 02:53 от gery_to

# 43
  • Варна
  • Мнения: 3 251
нещо проблемът е или във версията на ексела или в компютъра ,защото на работа работим с ексели с по 50 000 реда и макар и бавно си работят

# 44
  • ES
  • Мнения: 2 172
Колко МБ са тези файлове с по 50000 редове?

Общи условия

Активация на акаунт