Работа мечта си търсим - търси ни и тя!

  • 80 210
  • 753
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 19 227
Преди години, тъкмо ми предстоеше да се дипломирам, много се бях навила и аз в чужбина да ходя. Не исках нискоквалифициран труд и не съм се интересувала от подобни оферти. Одобриха ме за Френска Канада, тъй като имам някакви базови познания по френски. Така се случи, че майка ми сериозно се разболя и вместо това се прибрах в родния град... Ако някой ден отново реша да се махна от България, то най-вероятно пак ще е някъде там - имат добра социална политика към имигрантите и правят всичко необходимо да ги приобщят чрез езикови курсове, възможности за професионално развитие и пр. Само дето е доста студено.

# 721
  • Мнения: X
И пак се стига до въпроса, който ме терзае от доста време - има ли външността кардинално значение при интервютата за работа?
И още един въпрос: Възможно ли е ,според вас ,някои компании да пускат обяви в сайтове за свободни позиции, единствено с цел да рекламират компанията си, без да имат намерение да наемат някой на работа?


Мога да ви кажа, че в офис не се ходи с костюм, примерно.

Това мен ме устройва, защото нямам костюм, но моля да споделиш тогава какво се смята за приемливо, че на мен ми е голям дерт това обличане. Аз понякога, колкото и да се старая, се оказва, че съм била нестандартна.

# 722
  • Мнения: 9 050
И пак се стига до въпроса, който ме терзае от доста време - има ли външността кардинално значение при интервютата за работа?
И още един въпрос: Възможно ли е ,според вас ,някои компании да пускат обяви в сайтове за свободни позиции, единствено с цел да рекламират компанията си, без да имат намерение да наемат някой на работа?


Мога да ви кажа, че в офис не се ходи с костюм, примерно.

Това мен ме устройва, защото нямам костюм, но моля да споделиш тогава какво се смята за приемливо, че на мен ми е голям дерт това обличане. Аз понякога, колкото и да се старая, се оказва, че съм била нестандартна.

Няма универсално точно облекло за интервю. Дори и с костюм да отидете, пак може да се окаже, че сте обградена от интервюиращи по дънки. Затова, съветът който аз винаги давам е, когато ви се обадят с покана за интервю да попитате има ли дрес код, с който трябва да се съобразите.

Иначе, има офиси, в които костюмът е задължителен и такива, в които е абсолютно непознат като облекло. Зависи от дейността на фирмата повече, отколкото от вида на помещението, от което осъществява дейността си.

# 723
  • Мнения: 341
Проблемът в днешно време (не знам от колко години е и дали е само локален, тоест за БГ) е, че в момента работодателите (които и да са частен или държавен сектор) търсят готови хора, които да започнат от първия ден да им вършат работа, в криза никой не иска да губи време и най-вече пари в обучение на кадри Sad именно и заради това зачестиха много в последните години стажовете, къде безплатни или минимално платени, за да се остави все пак някаква вратичка на човек да придобие някакъв опит или пък компаниите да се възползват от кризата и да експлоатират хората, за мен по-скоро важи второто.
Да, но стажовете са толкова силно ограничени откъм хора, които могат да ги започнат, че чак се дразня. Да не говорим и че не за всяка специалност или профил има стажове. За това дали наемат стажантите си после - не ми се коментира изобщо. Не искам да съм груба, но нямам нужда от 3 месеца стаж, след който следва уволнение (че то имало ли е назначение изобщо???), след това пак търсене на работа с месеци, на всеки работодател обяснявам по 15 мин защо съм изкарала този стаж, а в крайна сметка работодателите и без това не ги гледат насериозно тези стажове. Пък да послъжеш, че е ТРУДОВ, а не учебен стаж - много малко са достатъчно тъпи, за да се вържат за 3-6 месеца труд.

Искам да ви попитам, има ли някаква възможност при започване на работа да се договоря да ми плащат всяка седмица, а не на месец. Мисля, че е много по-резонно - като не ти платят първата седмица, просто им пожелаваш успех. Иначе работа за без пари цял месец - не, мерси  Naughty

# 724
  • Мнения: 1 446
Цитат
И още един въпрос: Възможно ли е ,според вас ,някои компании да пускат обяви в сайтове за свободни позиции, единствено с цел да рекламират компанията си, без да имат намерение да наемат някой на работа?


Да, напълно е възможно... даже съм наблюдавала в интернет обявите на такива фирми, какви позиции пускат, през какъв интервал от време, как ги преформулират и т.н. Смея да твърдя, че около 50% (даже повече) от обявите в интернет са такива. Да не забравяме, че има и силно присъствие на посреднически агенции, които пускат една и съща обяви през ден, в продължение на месеци.



Имайте предвид, че някои компании въртят обяви от 2007-ма насам, НО НАЕМАТ ХОРА след всяка обява.  Peace Има и такива агенции.

Има и кандидати, които лично аз гледам от 2007-ма насам по обяви. Или пуснем обява, подновяваме я няколко пъти--не и не, отказване няма, макар да не сме се обадили.

За стажовете--на Кариерния форум в НДК имаше около 100 фирми, и всички предлагаха стажове.

Ние наемаме 90% от стажантите си. Не знам как са другите компании. Може би наемат само най-добрите.  newsm78

# 725
  • UK
  • Мнения: 4 311
Има и кандидати, които лично аз гледам от 2007-ма насам по обяви. Или пуснем обява, подновяваме я няколко пъти--не и не, отказване няма, макар да не сме се обадили.
Това е защото все се надяваме, че случайно не сте ни забелязали сред огромната купчина сивита.  Laughing И аз съм кандидатствала повторно за повторно пусната обява, а някой път и съм забравила, че вече съм пускала.

# 726
  • Мнения: 9 050
Искам да ви попитам, има ли някаква възможност при започване на работа да се договоря да ми плащат всяка седмица, а не на месец. Мисля, че е много по-резонно - като не ти платят първата седмица, просто им пожелаваш успех. Иначе работа за без пари цял месец - не, мерси  Naughty

Това може да стане само, ако ти се плаща на ръка или работиш на норма. В противен случай, възнаграждението е месечно и се изплаща за месец. Така се внасят и осигуровките. Ако ти плащат на седмица, това означава, че всяка седмица трябва да ти се внасят осигуровки върху тези аванси. А това е разход. Ако работата, която търсиш е при изряден спрямо закона работодател, плащане на седмица е по-скоро невъзможно да се удовлетвори като желание. Иначе, при радотодател плащащ едно, а осигуряващ на друго (или не осигуряващ) - можеш и ден за ден да си получаваш парите. Така е в някои магазини, където заплащането е процент от оборота.

# 727
  • Мнения: 19 227
Нормално е за някои компании да пускат обяви всяка година. Например в строителния бранш си има активен строителен сезон и повечето фирми имат определено количество постоянен персонал и наемат допълнителни хора всяка година. Но не е нормално дори и в строителния бранш честата смяна на административния персонал - на ниво служители, мениджъри и т.н. Като цяло голямото текучество в малки фирми не говори добре. Има доста съмнителни агенцийки за подбор на персонал, аз лично съм попадала на такива преди години, които пускат някакви обяви, като се появят кандидати, им се обаждат и едва ли не почват да им свалят звезди от небето, че ако си платят някаква такса при тях, те ще им намерят работа.

# 728
  • Sofia
  • Мнения: 4 106
Да споделя на какво станах свидетел - имах една среща в България Мол в едно кафе. Поглеждам наоколо и какво да видя - поне 10 човека със CV-та в ръка седят на масите около нас и гледат към едно диванче. Там седеше една млада руса дама и 3-ма "здрави" господа. Та въпросните викаха кандидатите и ги интервюираха в мола, а и очевидно си бяха събрали всички кандидати заедно. Нямам идея за каква работа и компания беше това, но като цяло подобни събирания на всички кандидати са ми странни.

# 729
  • София
  • Мнения: 799
 По обявата за позицията, за която бях одобрена, кандидатствах за втори път. Бях кандидатствала преди 2 месеца и изобщо не ми се обадиха Peace
 Някой питаше по-напред дали е лежерно в ДА - много зависи от длъжността. Познавам хораа, които си клатят краката и такива, които работят много.
 Относно облеклото - как така в офис не се ходи с костюм? На повечето места, на които кандидатствах бях с костюм и именно с костюм бях на мястото, където предстои да започна.

# 730
  • Мнения: 341
Понеже съм малко в позиция да подбирам кандидати и да консултирам дали стават да ги наемем, ето ви случка от току-що:
Помолила съм за еди кратък текст на чужд език. Получавам очеизваден машинен превод. От възрастен човек, с деца и трудов стаж.
Има ли смисъл да й звъня да проверя "лайв" уменията на този човек с езика? От една страна ми се иска да го направя, а и го е намерила колежката ми, която пък няма как да провери знанията му. От друга страна - не ми се занимава, защото съм почти на 100 про убедена, че ще зациклим в разговора.
Какво предлагате?

Последна редакция: нд, 07 апр 2013, 17:25 от бонбонбон

# 731
  • Мнения: 9 050
Понеже съм малко в позиция да подбирам кандидати и да консултирам дали стават да ги наемем, ето ви случка от току-що:
Помолила съм за еди кратък текст на чужд език. Получавам очеизваден машинен превод. От възрастен човек, с деца и трудов стаж.
Има ли смисъл да й звъня да проверя "лайв" уменията на този човек с езика? От една страна ми се иска да го направя, а от друга го е намерила колежката ми, която пък няма как да провери знанията му. От друга - не ми се занимава, защото съм почти на 100 про убедена, че ще зациклим в разговора.
Какво предлагате?

Какво значи "машинен превод"? Превела го е машина или е напечатан на машина, или нещо друго.
А, и колко е възрастен възрастния човек? Че децата ме объркаха. За мен възрастните човеци са онези с внуците. (С уговорката, че ако са млади баби, не са възрасни човеци. Имам две колежки на една и съща възраст. Внучето на едната е с три месеца по-малко от детето на другата.)

# 732
  • Мнения: 341
Машинен - правен с гугълския преводач. На 35 години е кандидатът, мисълта ми беше, че не би трябвало да опитва такива номерца, те са по-скоро характерни за обучаващи се - студенти, ученици.

# 733
  • Мнения: 9 050
Вие и давате текст и тя го превежда в Google translate?
Ако е така, то би следвало качеството на превода да не е никак добро. Или греша?

И нещо друго. Вие с какво точно се занимавате, че ви се налага "малко" да подбирате и да консултирате? Стана ми интересно.

По повод кандидатката. Ако сте сигурна, че превода е "машинен", а на вас ви трябва добър език - не виждам смисъл да се срещате. Вас какво ви терзае?

Иначе за номерцата, според мен грешите. Почти не съм срещала студент или ученик, който да не се справя с поне един западен език. Точно от 35 нагоре има повече кандидати, които не владеят език. Така че аз по-скоро от тази група бих очаквала подобни "номерца".

Последна редакция: нд, 07 апр 2013, 17:33 от ZinaSt

# 734
  • not found
  • Мнения: 581
Аз не мога да се съглася ,че човек на 35год е възрастен.Съжалявам,че не е по темата,но не се сдържах.

Общи условия

Активация на акаунт