Хистеректомията - въпроси , отговори , коментари .

  • 172 342
  • 727
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 964
 ЖИВОТ БЕЗ МАТКА

Какво представлява хистеректомията

 
Предстои операция за отстраняване на матката (хистеректомия). Едва ли има жена, която би искала да се озове в този житейски капан, където осъзнатата необходимост от извършване на операцията се смесва със страха от неизвестното, неувереността, чувството за непълноценност, породено от предстоящата драстична намеса в най-съкровената част на нейното тяло.

Възникват въпрос след въпрос, все свързани с промените, които ще настъпят. За да се опитаме да отговорим на част от тях, нека си изясним основната роля на матката. Тя е органът, който единствен в тялото осигурява ежемесечно кървене по време на менструация, забременяване и износване на бременност.

Матката може да бъде засегната от различни процеси, свързани както съ специфичните гинекологични заболявания, така и с изменения в други системи в женския организъм.

В някои случаи премахването й се налага като животоспасяваща мярка, но нерядко цели единствено подобряване качеството на живот на пациентката.

Промените, които настъпват след премахване на матката, на първо място са свързани с изчезване на оплакванията, които са станали причина за прибягване към тази операция. Ако заболяването на матката е предизвиквало болки, нередовни или твърде обилни менструации и други подобни -- тези оплаквания престават да бъдат пречка за нормален живот. При жени с отстранена матка, независимо какви са били оплакванията им, настъпват още две промени -- липса на менструация (ако преди това я е имало) и невъзможност за забременяване и раждане на деца (ако до операцията забременяването и раждането са били възможни).

Женските тревоги обикновено са свързани с по-различни очаквания: преждевременно настъпване на менопауза, промени в либидото, промени в отношението на сексуалния партньор, невъзможност за справяне с обичайните физически и професионални натоварвания.

За настъпване на преждевременна менопауза не може да се говори, ако е останала дори част от единия яйчник. Когато при операцията яйчниците не са премахнати изцяло (и ако яйчниковата тъкан функционира нормално) едно от основните опасения – това за преждевременно остаряване след премахване на матката – отпада. Именно яйчниците, а не матката са органът, който поддържа усещането за младост при жената.
Жени, претърпели оперативно отстраняване на матката, често се измъчват от съмнения относно своята сексуална пълноценност. Важно е да се разбере, че тази операция не води до промени в сексуалността, тъй като влагалището запазва своята дълбочина, а останалите ерогенни зони са извън обсега на оперативната намеса. Отсъствието на матка не се отразява по никакъв начин и на сексуалните възприятия на партньора. Около месец след операцията жената може да поднови обичайния си полов живот, с обичайната интензивност на усещанията -- както за нея, така и за партньора й.

Друг въпрос, който понякога буди недоумение, е какво остава на мястото на отстранената матка. Както е известно, природата не търпи празно пространство. Мястото на матката в малкия таз се заема от черва.

Възстановяването на добра физическа кондиция протича индивидуално, но може да се твърди, че до три месеца след подобна операция повечето жени са в състояние да работят, спортуват и живеят пълноценно.

Хистеректомията не бива да се възприема като загуба на женственост или крачка към старостта. Това, уви, са неизбежни процеси и те рано или късно настъпват – но не с операцията, а с времето.

Слагайки край на оплакванията, които са пречели на пълноценния живот, хистеректомията се оказва необходимото средство, чрез което неприятностите остават в миналото.



  Нека  в тази тема се споделя всичко,  свързано с хистеректомията ,  дискусия  и обмяна на  опит  между  жени  претърпяли тази  операция и  такива  ,на  които им предстои  хистеректомия в скоро време !  Желая  успех на всички !   Peace

# 1
  • BG
  • Мнения: 2 458
Аз имам много неприятен пролапс след второто раждане, който с годините ще се задълбочава и е много вероятно да се стигне и до хистеректомия. Затова ще следя темата с интерес!

# 2
  • Мнения: 32
Хубава тема. Ще бъде полезна за тези на които им предстои такава операция.
Аз лично преди моята търсих информация тук, но нямаше такава тема и събирах от тук от там.
Моята операция беше на 30.01.2013г.
Диагноза - злокачествено образование на шийката на матката. Премахнаха матката както и горната част на влагалището. Също и някои лимфни възли.
Нямам последващи терапии.
Възстановяването ми продължава. Добре, че спортувах около година преди операцията и тялото ми мисля, че се възстановява бързо.
Все още нямам чувствителност на пикочния мехур. Имам предвид позивите, иначе усещам болка когато се напълни повечко.
Започнах да ходя при класически хомеопат след операцията. Надявам се да има резултат.
Всичко стана толкова бързо, че нямах време да го осъзная може би. Сега започвам да свиквам с новото си тяло. Не ми е много лесно. Благодаря на Бог, че имам семейство и приятели които ме обичат и подкрепят много.

Всичко ще бъде наред Simple Smile

Пишете, споделете преживяванията си за да помогнем на другите като нас. Знаете какво ни е било преди операцията. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 31
Определено спорта преди и след такава операция помага!Аз бях активен спортист преди хистеректомията, а сега само поддържам тонус. Ходех на йога, тичах, танцувах...по лесно е да запълваш времето си с приятни занимания, отколкото да мислиш за неприятните усещания, а аз минах и през 6 курса химиотерапия, което беше най-ужасното нещо в живота ми! Как се справяте с хормоналния баланс? Simple Smile

# 4
  • Мнения: 0
Здравейте момичета! За мое огромно съжаление се записвам при вас за да следя коментарите ви и най вече за да потърся някакво успокоение! След доста перипети ми се наложа да чуя " предлагам да преминем към отстраняване на матката" от моя лекуващ лекар д-р Славчев.
Накратко ще ви въведа в моята история : Преди малко повече от година ми е правена ЛЕЕЦ след резултати от цитонамазка 3А-3Б група. Резултата от конуса беше карцинома ин ситу изрязано до чисто. В момента пак съм с такава цитонамазка без видими изменения на колпоскопа. Още съм в шок от това което ми предстои.
Пожелавам на всички ви здраве и само положителни емоции!

# 5
  • Мнения: 495
Gesika  202uuОтдавна не съм писала в 'оная' тема.Станаха около 2 год. от моята х-я.Горе-долу-губят ми се известни периоди или май не искам да си спомням.Вярно,тежко е.Още повече за мен-много късно разбрах,че е можело да ми се размине с подходящо лечение,но...живота продължава.На 4 ден като се съфирясах ,цял ден плаках.Минаха ми през главата всякакви мисли-че няма да съм полезна,че съм половин човек....Но всеки човек има труден период и трябва да го преодолее.Аз съм силен х-р.Когато човек падне,трябва после да стане и с нови сили да продължи напред.Живота ми не се промени толкова,че да ми пречат някои неща.Имам семейство,за което трябва да се грижа.Дъщеря ми-мисълта за нея ми даде сили да се изправя.След х-я пак си оставаме жени.Пак сме си чаровни Wink,пак можем да сме полезни и трябва да гледаме позитивно.В крайна сметка щом Бог ме запази,значи има за какво да живея.Към тези ,които им предстои или вече имат х-я-съхранете се  и бъдете силни,защото някой ви обича .

# 6
  • Мнения: 47 983
Аз имам много неприятен пролапс след второто раждане, който с годините ще се задълбочава и е много вероятно да се стигне и до хистеректомия. Затова ще следя темата с интерес!
Аз също имах и се оперирах, но без хистеректомия, и се чувствам чудесно
Вярно че много лекари предлагат това за лечение на пролапса, но изобщо не е нужно да се отстранява матката, или поне не веднага

# 7
  • София
  • Мнения: 360
Здравейте момичета! Четох ви и в предишния сайт, но така и не се включих.
Оперирана съм преди месец и половина - тотална хистерктомия. Вече се възстанових и се чувствам относително добре, само дето още много се изморявам и коремът ми виси. Док каза, че мога да правя гимнастика, но не знам каква. Коремни преси все още не мога, защото ме наболява, а и мускулите много не ме слушат. Къде мога да намеря подходящи упражнения след подобна операция?
Колкото до климакса, /имим вълни от три год./ мисля да почакам да видя как организмът сам ще се настройва, пък после ще видим.
Бързо възстановяване на всички! Peace

# 8
  • Мнения: 67
Май и в тази тема ще се запиша Sad Предстои ми хистеректомия след три дни, на 05.04, и макар че вече преодолях голяма част от страховете си относно заболяването, ми останаха такива за възстановяването..
Здравейте момичета! За мое огромно съжаление се записвам при вас за да следя коментарите ви и най вече за да потърся някакво успокоение! След доста перипети ми се наложа да чуя " предлагам да преминем към отстраняване на матката" от моя лекуващ лекар д-р Славчев.
Накратко ще ви въведа в моята история : Преди малко повече от година ми е правена ЛЕЕЦ след резултати от цитонамазка 3А-3Б група. Резултата от конуса беше карцинома ин ситу изрязано до чисто. В момента пак съм с такава цитонамазка без видими изменения на колпоскопа. Още съм в шок от това което ми предстои.
Пожелавам на всички ви здраве и само положителни емоции!

МОят лекуващ също е Славчев, и макар че пътя ми беше малко по-различен - крайната станция е една и съща.. Кога предстои твоята операция?
Определено спорта преди и след такава операция помага!Аз бях активен спортист преди хистеректомията, а сега само поддържам тонус. Ходех на йога, тичах, танцувах...по лесно е да запълваш времето си с приятни занимания, отколкото да мислиш за неприятните усещания, а аз минах и през 6 курса химиотерапия, което беше най-ужасното нещо в живота ми! Как се справяте с хормоналния баланс? Simple Smile


Тук възникват част от въпросите ми - спортувам откакто се помня, вече съм на екстремни спортове, наистина ли смятате, че това ще ми е от полза за възстановяването? И има ли шанс след време да се върна към активно спортуване, или е време да продавам дъските Simple Smile)

Честно казано, най ме притеснява момента, в който ще съм в безсъзнание, и залутаният ми мъж ще се щура напред-назад, без да знае какво става.. А ми трябва спокоен и информиран, че все пак той трябва да се грижи за тримесечната бебка, докато съм в болница.. При вас колко време беше престоят в реанимация, и след колко време си върнахте пълното съзнание? Знам, че е индивидуално, но ми се ще да имам ориентир, а и по навик гледам "в най-добрия случай" .. Мерси предварително на дамите, които ще се ангажират да ми отговорят   bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 360
Притесняваш се и това е нормално, но повярвай не е толкова страшно. Никакво продаване на дъските! Аз не съм спортувала никога, а сега месец и половина след операциата съм като нова. Искам да спортувам, но още не съм се ориентирала по въпроса.Иначе док ми разреши точно на първия месец. Каза само, че е важно да не вдигам тежко.
 Мен в 11ч. ме упоиха и макар че операцията продължи малко повече от предвиденото, в 15ч. бях в пълно съзнание. В реанимация не съм била, но това е различно за всяка болница. Оперираха ме в сряда, а в неделя ме изписаха.
Питай всичко каквото те интересува, стига да мога да ти отговоря - насреща съм!
Успех!

# 10
  • Мнения: 67
Притесняваш се и това е нормално, но повярвай не е толкова страшно. Никакво продаване на дъските! Аз не съм спортувала никога, а сега месец и половина след операциата съм като нова. Искам да спортувам, но още не съм се ориентирала по въпроса.Иначе док ми разреши точно на първия месец. Каза само, че е важно да не вдигам тежко.
 Мен в 11ч. ме упоиха и макар че операцията продължи малко повече от предвиденото, в 15ч. бях в пълно съзнание. В реанимация не съм била, но това е различно за всяка болница. Оперираха ме в сряда, а в неделя ме изписаха.
Питай всичко каквото те интересува, стига да мога да ти отговоря - насреща съм!
Успех!
Точно от нещо такова имах нужда - благодаря много много Simple Smile) Знам, че за всеки е индивидуално, както и че всяка болница си има път за усвояване на пътеките, но това протичане на операция ми се струва преживяемо Simple Smile Признавам си, че съм бъзла, но не болката е това, което ме плаши, а невъзможността да осъзнавам какво става.. Деяня на болка, но не съм от поспаливите Simple Smile)

# 11
  • София
  • Мнения: 360
Не е нужно да деяниш на болка! Това уморава и удължава процеса на възстановяване. Вече навсякъде обезболяват пациентите /особено частните/, но за всеки случай може да си вземеш няколко свещички Профенид. Ако не ги ползваш в болницата, то у дома ще ти свършат работа. Не се цупи, на това, че са свещички, защото са вълшебни и действат 12 часа.
Добре е ако успееш да станеш още първия ден /идва рехабилитатор да ти каже какво да правиш/, за да можеш да ходиш сама до ОО. На мен много ми се виеше свят от упойката и станах на следващата сутрин. Въобще колкото повече се движиш, по-бързо се възстановяваш. За тази цел помагат обезболяващите много.

# 12
  • Мнения: 67
Ставане на първия ден и ходене до тоалетна?!? Това е по-хубаво от шоколадова торта  Laughing Дано наистина протекат в този ред нещата, на свещички не се цупя, стига да мога да .. ъм.. да си ги слагам Simple Smile
Наистина страшно ме успокои, бях се вкарала в някакви идеи за три-четири дневно седене с машинка на муцунката, без да мога да хъкна - при конизацията в интензивното имаше две-три девойки в такава ситуация, тогава ми стана мъчно за тях, пък впоследствие се стресирах, че и аз ще съм така.. 

# 13
  • София
  • Мнения: 360
Мен се опитаха да ме вдигнат още към 18.30 и после към 22ч., но главата ми пътуваше /аз съм с много ниско кръвно, може би затова/  През ноща можах/!/ дори да спя, а сутринта се събудих сама към 5.30 и пак сама станах. /всичко това благодарение на свещичката която ми сложиха и това, че бях сама в стаята/. Измих си очите и ми просветна, като ме видя сестрата дойде и ми свали катетъра и от тогава ставах редовно на два часа до 00 и малко разходка из стаята. Този режим си го измислих сама след като ми казаха, че е добре да се движа. Имай впредвид, че сл.обяд и вечер ще те боли повечко и всичко тогава става по-трудно.

# 14
  • Мнения: 67
  bouquet след главоболието от спиналната при конизацията, не мисля, че има болка, която може да ме уплаши:) А пък и катетъра ако ми махнат бързо ще съм най-доволния човек на света - много ме мъчат тия тръбички  Laughing Безсънието не ме плаши - прясна майка съм, и съм тренирана Simple Smile)

Общи условия

Активация на акаунт