Доктор Оги отново е сред вас :-)

  • 23 807
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 144
Здравейте професор Бранков!Искам да попитам с кой код по здравна каса приемате в Токуда?Лек ден!

# 31
  • София
  • Мнения: 3 212
Направление № 3, код 25
 Hug

# 32
  • Мнения: 144
БЛАГОДАРЯ!

# 33
  • окр Пазарджик
  • Мнения: 37
Здравейте! Моето дете (почти 3г) също е с хидроцеле, според педиатърката има разширен херниален канал .  Тестиса ту се свива , ту се уголемява. На морето почти напълно изчезна. Сега отново е уголемен. Една такава операция дава ли гаранция, че отново няма да  се напълни тестиса с течност. Самата манипулация какво представлява? Източване на течността от тестиса или коригиране на въпросния канал, от който се пълни тестиса с течност? Да го наблюдаваме ли само или да оперираме? Има ли опасност от усложнения ако го оставим така да се оправи от самосебеси? Извинявам се за многото въпроси наведнъж, но наистина съм притиснена. Ще се радвам ако ми отговорите ! Благодаря!

# 34
  • София
  • Мнения: 3 212
Вашата педиатърка е права. Детето има т.н. комунициращо хидроцеле. Тоест пространството около тестиса се пълни с течност по малко каналче, което е незатворено след раждането и има връзка с коремната кухина. Това е нещо като миниатюрна херния. Не вреди на тестиса, но трябва да се прекъсне хирургически.

# 35
  • окр Пазарджик
  • Мнения: 37
Благодаря ви за бързия отговор!

# 36
  • Мнения: 144
Искам да честитя днешният Петковден на всички!Нека Света Петка бди над всички нас и да закриля нашите деца!Огромно БЛАГОДАРЯ на професор Бранков за доброто му сърце и любезното отношение към нас!Още дълги години да е жив и здрав и да помага на нашите деца!Професоре получавате целувки от Веско!  love001Весел празник на всички!

# 37
# 38
  • Мнения: 3
Здравейте така аз съм  в 34 седмица предстои ми скоро да родя за първи път,на 26 години съм живея в UK тук ходя на доктори,преди две седмица ме пратиха на скан.Искаха да проверят дали детето е голямо или имам много околоплодни води (защото корема ми много бързо наедрявал).Но скана който ми направиха  много ме обърка и разтрои цитирам всичко дума по дума ,,Двоен балон'' вид на стомаха ,което вероятно  се дължи на стесняване или запушване на дванадесетопръстника( червата до стомаха ).Ако това е така (но те не са сигурни) ,тогава  ще се изискват операция след раждането .В някои случаи това се дължи на хромозомни аномалии,като синдром на Даун.'' Така те ми предлагат Амниоцентеза,за да проверят хромозомите на бебето ,което би било за информация на този етап.Така казаха ми също ,че това било 1 на шейсетидвехилади милиона да излезе със синдрома на Даун.Направиха ми още в началото изследване,за Даун беше отрицателно.Объркана съм много и много шашната . Може ли  да ми обясни и за този  ,,Двоен балон '' аз търсих  но все не попадам на точната информация,ще навреди ли на новроденото дететнце тази операция по някакъв начин .

# 39
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Nina Todorova тук слава богу, ще ти отговорят точно. Но има и в архива стари теми, чиито деца на мами са минали по подобен път, дори оперирани от Доктор Оги.


Мисля, че ще помогнеш много в разгадаването, ако препишеш точно какво пише на английски и го постнеш тук

# 40
  • Мнения: 3
  
Dorothy:Ето сега ще напиша диагнозата от докторката точно  на  английски и ще  го преведа:
'' Double bubble'' appearance of stomach,which is  probably due to a narrowing or blockage of the duodenum (bowel next to stomach).If this is the case,then will require operation after birth.In some cases this is due to a chromosomal. В превод ми  го написаха така : ''Двоен балон'' вид на стомаха ,което вероятно се дължи на стесняване или запушване на дванадесетопръстника (червата до стомаха).Ако това е така ,тогава ще се изисква операция след раждането .В някои случаи това се дължи на хромозомни аномалии,като синдром на Даун.Аз предлагам  амниоцентеза ,за да проверите хромозомите  на бебето,което  би било за информацинни цели на този етап от бременността.Ние няма да бъдем в състояние да предложим прекъсване на бременността на този етап. Така това ми пише в картона това е като диагноза

# 41
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Първо не виждам никъде споменаване на Синдром на Даун а някакво ЕВЕНТУАЛНО  хромнозомна аномалия допринесла за това (може да имат пердвид за водите). Така както пишат червата до стомаха - това да не е пилор. Или така нареченото стеноза на пилора. (аз също с гугъл преводач го виждам, че пишат дванадестопръсник). Не я знам тази дума

Стенозата на пилора е операция, която няма проблем да се направи . Така както го видяла тази лекарка, следващата може да не го види, защото да се отваря и затваря. При някои деца стенозата става след 10-тия 15-тия ден (както при моето дете) което вече е 18 годишно. Много е добре бързо да се диагностицира, за да се отстрани проблема бързо. Проявява се се като след храна, децата изхвърлят храната на фонтан, не наддават, дори отслабват. Операцията е бърза и не седят в реанимация, а веднага ги връщат на майката. Още два три дни и ги изписват. Насочвам те да потърсиш в архива, защото имаше и друга мама, коята така я бяха дигностицирали и като се роди детето го оперираха, но беше друга стеноза. Детето дори помня, че беше оперирано при д-р Оги.   Просто търси - стеноза на пилора. Така както го разбрах тогава, че това е мускул, който се стяга и не се отпуска и те го цепвали, за да може да преминава храната и да се отвори разбира се прохода към червата. после са на диета.

(Леле дано сама д-р Оги да не ми се смее со моите не лекарски обяснения).

И понеже пуснах и чичо Гугъл - ами жлеза (дванадесетопръсника)  newsm78 която се намира близо до пилора
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B … D0%BD%D0%B8%D0%BA, тя ако е стеснена как ще пречи на червата, явно балона си е от пилора.
Друго което ми обясниха, че това е наследствен проблем - ама през годините преровихме цялата рода, не го познаваме този с такъв проблем.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 212
(Леле дано сама д-р Оги да не ми се смее с моите не лекарски обяснения).

 newsm78
Текстът на Дороти е точен.... а дано да е пилорна стеноза.

Обаче ехографският и рентгенов признак double-bubble (двойно балонче) говори за прекъсване на дванадесетопръстника (дуоденума). Това означава, че въздухът не може да премине в червата. Големият балон а стомаха, а малкият - дуоденума. Това се дължи на вътрешно пълно или непълно прекъсване, или на външно притискане - най-често от аномалия на задстомашната жлеза (панкреаса) или от неправилно разположено дебело черво.
Често това е съпроводено от полихидрамнион (увеличени околоплодни води). Понякога е съчетано със синдром на Даун, а може и с други аномалии.

Тази аномалия се оперира успешно след раждането.
Евентуално решение за прекъсване на бременността се взема в случаите с множество увреждания на плода от специализиран лекарски съвет при съгласие на майката.
Желая Ви да случите на благоприятен вариант. Успех!
 Hug

# 43
  • Мнения: 3
Благодаря ви докторе за инфото Simple Smile Аз сега на 09.12 бях пак на преглед пак се вижда това (dable bubble) казаха ,че детето се храни добре и се развива много добре всичко му било в нормите даже околоплодните ми води били намалели и били в нормите от последният ми път ( последно преди три седмици ми бяха 24.7 а сега са 19.3) обясниха също,че на 100% ще са сигурни когато детето се роди и му направят всички необходими изследвания .Амниоцентеза отказах защото с нея нищо не мога да променя единствено за мое успокоение но така или иначе каквото и да е аз ще си гледам .Силно се надявам всичко да е наред Simple Smile Благодаря още веднъж за вниманието Simple Smile

# 44
  • Мнения: 6 374
Здравейте, проф. Бранков!

Синът ми /Ваш пациент/ е с рецидив на туморно образувание. През м.02.13г. му правиха ЯМР и на база изображението и хистологията на първото - отстранено образувание се смята, че и второто е доброкачествено, но трябва да се следи на 6м. През есента обаче пропуснахме ЯМР, защото детето много кашляше без да е болно и решихме да махнем третата сливица с надежда да се облекчи кашлицата. Сега имаме направление за ЯМР което важи до 21.03., но от седмица детето пак много кашля, а от снощи започнаха да избиват пъпчици да вдига температура и тъй като от два месеца всички групи в градината са с карантина от варицела смятам, че детето в момента също се е разболяло. Личният лекар работи следобяд и тогава сме на преглед, но нямам почти никакви съмнения относно диагнозата. Разбрах, че варицелата продължава около 10 дни, но след това имунната система на детето е напълно разбита. Според Вас колко време след отшумяване на болестта най-рано може да се направи ЯМР, впредвид че става въпрос за много силно магнитно поле, а детето ще е без имунна защита след болестта. Има ли предвиден механизъм в такива случаи да се удължи срока на направлението по здравословни причини, защото не искам да прибързвам и да поемам риск по отношение здравето на детето.

Благодаря Ви че помагате дори и виртуално. През м.май ще идваме в София и ще Ви потърсим за да видите новия ЯМР. Дано да няма промяна от миналата година и да не се налага предприемането на спешни мерки.

Желая Ви прекрасно пролетно настроение и много детски усмивки на здрави деца около Вас!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт