Доктор Оги отново е сред вас :-)

  • 23 816
  • 69
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 218
Отправям към всички родители и техните скъпи деца най-сърдечни пожелания за здраве, сили и благополучие, за дни на радост с усмивки и веселие, за мигове на сбъднати мечти и ползотворни дела, за споделена топлота и обич. Не преставайте да пазите надеждата в сърцата си и да вярвате в доброто !

bouquet

# 61
  • Мнения: 4 159
Здравейте д-р Оги. За много години
Доста съм притеснена за състоянието на сина ми-на 7г
Когато беше на 3 изкара мононуклеоза, оправи се-лимфните възли се прибраха, само единия лимфен възел на врата му остана малко подут, като не спадаше с времето
една година след това имаше температура и видях че му се е подул още повече-направиха му кръвни и ДКК, разговор с хематолог-каза че всичко е наред
Преди седмица почна да вдига температура и отново подут лимфния възел-бяхм на лекар, казаха гноен фарингит, пием АБ, но забелязах от два дни и нощно изпотяване
всички симпоми са като при лимфом, което много ме притеснява
възможно ли е подуване на възела , нощното да са от фарингита или отнова да търся хематолог
кръвните изследвания със сигурност ли ще покажат онко заболяване, да настоявам ли биопсия
според близките ми и лекарите съм параноичка, но когато става въпрос за детето ми искат да взема мерки възможно най-бързо
Благодаря Ви предварително

# 62
  • София
  • Мнения: 3 218
Трябва да знаете, че лимфните възли при децата често се увеличават при ангина, фарингит, синузит или зъбни проблеми, а също така и при вирусни инфекции. Тъй като нямат подкожна мазнина тези възелчета се опипват по всички области на шията и остават дълго време забележими.

При съмнение за хематологично заболяване кръвната картина дава отговор, а както разбирам хематологът е отхвърлил такава диагноза. Не изпадайте в паника, това се отразява и на детето. За биопсия изобщо не Ви съветвам, но ако трябва да бъда точен, елате в Детския център на ТОКУДА с детето и изследванията, така ще можем да поговорим по-обстойно.

# 63
  • Мнения: 4 159
Благодаря Ви много за  отговора доктор Оги
Благодаря за отзивчивостта , но живеем в Пловдив
Ще помоля  джипито да пусне кръвни и ще ги обсъдя с хематолог
Температурата и изпотяването спряха, от АБ най-вероятно
След мононуклеозата тези лимфни възли по врата останаха увеличени, а при инфекции още по-големи-надявам се е нормално

# 64
  • Мнения: 118
Здравейте д-р Оги. Бременна съм в 23г.с. при преглед фетална морфология размера на стомаха на бебето  беше 2,50см на 1,30 см, който явно според доктора е голям. Предложи да се разходя  малко и да се върна, защота иска да види стомахчето изпразнено. Когато се върнах то все още беше пълно. Тогава споделих с доктора, че ми е направило впечатление, че на всеки преглед следящия бременноста ми лекар казва: "и стомахчето му е пълно".  Той посъветва   да се проследи стомаха по-внимателно. На следващия ден със следящия ме доктор в продължение на около 2-3 часа наблюдавахме стомаха през 15-20 мин. Той отново не се изпразни. Казаха ми да не се притеснявам, че най-лошия вариант е да се наложи операция след раждането. Но никой не ми обясни каква е възможната диагноза или диагнози на моето бебче!? В интернет проченох за пилорна стеноза... Има ли друга вероятна диагноза според вас?

# 65
  • София
  • Мнения: 3 218
Редно е да бъдете насочена за консултация с детски хирург. В Детска хирургия на "Пирогов" за това отговарят д.р Георгиев или доц.Шивачев. Аз мога да Ви консултирам в Детския център на Токуда. Носете изследванията.
Иначе е възможно да има високо препятствие - не е пилорна стеноза, защото тя се проявява след 2-та седмица от раждането, по-скоро е някой вариант на притискане на дванадесетопръстнника.

# 66
  • Мнения: 26
Здравейте Д-р Оги, копирам и тук питането си от другата тема и благодаря предварително!
"Здравейте Проф.Бранков,
Обръщам се към Вас, с молба за съдействие, относно проблема който има дъщеричката ми на 7 год. От няколко години има оплаквания за болки в корема, около пъпа и в последствие дискомфорт в гръдната област. Болките в гърдите са остри, моментни и понякога свързани със връщане на храна в гърлото. Два пъти сме лекувани от различни детски гастроентереолози с Нексиум и Мотилиум, но облекчението беше краткосрочно и отново се възобновяваше симптоматиката. Много ми се иска да се направят някакви изследвания,тъй като до сега диагнозата е поставяна само на база преглед. От Варна сме, но другата седмица имам пътуване до София и смятам да взема и детето с мен. Моля да ме насочите, дали да запазя час за преглед за вас или първо да направя консултация и изследвания в детска гастроентереология в Токуда и при кой лекар? Можем ли да ползваме направление или всичко се заплаща? Благодаря предварително!"

# 67
  • София
  • Мнения: 3 218
Един обстоен преглед включва рентген с контраст, гастроскопия и изследване киселиността на хранопровода. Първото може да стане амбулаторно като рентгенът би показал евентуални анатомични дефекти на хранопровода и стомаха. За останалите изследвания е нужно приемане в болница. Ако дойдете в Токуда ще можем да ви консултираме както аз така и детските гастроентеролози.

# 68
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Оги.
Синът ми е на 2.5 г. и му предстои операция от едностранен криптохизъм.Разбрах, че  6 месеца не трябва да кара колело и въобще да използва такъв тип играчки. Въпросът ми е кое зло да избера? Да отложа операцията за зимния сезон /притеснявам се да не е вече твърде недоразвит тестиса/ или да се надявам, че карането на колело през лятото няма да доведе до страничен ефект?
Благодаря предварително.

# 69
  • София
  • Мнения: 3 218
Аз вече оперирам деца със скрит тестис още на 1,2 - 1,4 годишна възраст. По света извършват даже тези операции към 6 - 8 месечна възраст. Това се прави, за да се избегне бъдещо увреждане на тестиса, оето става по-голямо с израстването на детето. При вас най-добре е това да стане още сега. А колелото го забранявам само за два месеца - много зависи как е извършена операцията.

Общи условия

Активация на акаунт