МАШИНА ЗА ХЛЯБ-50-та тема

  • 48 452
  • 755
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 15 473
Здравейте, искам да ви попитам, ако някой има philips hd 9020, дали случайно знае как протича програмата Сладък хляб?? Времето на отделните цикли. Сложих един козунак, но съм притеснена колко време ще втасва, искам да го пека във фурната.
Защо не го сложи само на месене и втасване?Не вярвам да няма такава програма.Обикновено печенето е около един час,плюс -минус 5 минути.

# 361
  • Мнения: 255
Месене+втасване при мен предполагам е програма Тесто-1ч 30мин, но не съм я пробвала все още и не съм сигурна как протича. Предполагам 30 мин меси, 1ч втасва, но ми се вижда малко за козуначено тесто да втасва само час.

Сега на сладък хляб стоя 1 час и го премеси 2-3 пъти, извадих го и го сложих в голям съд да си втасва на спокойствие.

Споделете по колко време оставяте козунаците да втасват?? преди и след сплитането?

# 362
  • София
  • Мнения: 15 473
Месене+втасване при мен предполагам е програма Тесто-1ч 30мин, но не съм я пробвала все още и не съм сигурна как протича. Предполагам 30 мин меси, 1ч втасва, но ми се вижда малко за козуначено тесто да втасва само час.

Сега на сладък хляб стоя 1 час и го премеси 2-3 пъти, извадих го и го сложих в голям съд да си втасва на спокойствие.

Споделете по колко време оставяте козунаците да втасват?? преди и след сплитането?
Понеже е различно за всяко тесто,гледа се до удвояване на обема, след сплитане.Трябвало е след машината да го сплетеш и да го оставиш да си втасва.И програмата тесто е идеална за козунаци.После само вадиш ,сплиташ,втасват пак и печеш.

Последна редакция: пн, 29 апр 2013, 15:43 от Тайна

# 363
  • София
  • Мнения: 5 289
Хъм, хайде да го разнищим този био-лимец? В Козлодуй намирах този. Какво мислите вие? Преди време бях писала на вносителя за грешка в етикета и реагираха, струват ми се отворени към коментари...

# 364
  • Мнения: 660
Зеленко, не знам какво се предлага в магазинната мрежа в Бг като продукт, но щом като производителите са отворени на дискусия, може да е удачно да се попитат какво точно имат предвид под търговската марка - БИО-лимец, защото някои зърнопроизводители го ползват, за да си изчистват почвите от тростоти и треви, защото той е устойчив и трева, или тростот не би могъл да вирее с него. Още нещо - не му е необходимо допълнително торене и всякакви други хербециди и именно затова се води като едно от най-чистите зърна. Затова и ми е странно, че точно за него се използва етикет - био?!?! Peace

джуджа, правя козунакът точно както Тайна ти е предложила и сбъркан козунак нямам до момента! Wink

# 365
# 366
  • Мнения: 660

Да, Ердинч, предлагат и мелнички за зърно, но това не значи, че не можеш да си купиш брашно от лимец и от друго място. Wink

# 367
  • Мнения: 21
A,каква е нормалната цена за килограм лимец,че нещо не ви разбрах?И тст.да не купувам този от 2 лева?Аз хляб не ям много,но сега чакам бебче и било полезно и .....ми се ще да ям по 1-2 филийки,но да знам какво е и да не е бял хляб,де.

# 368
  • Мнения: 51

Да, Ердинч, предлагат и мелнички за зърно, но това не значи, че не можеш да си купиш брашно от лимец и от друго място. Wink

естествено че си ги купувам и от сума ти други места, аз бях я сметнал за интересно заради другите видове брашна, отдавна се каня за такава машина, но за жалост тука я нема , бих отскочил само заради нея до Бг .

 Hug

преведох нещо интересно и нагледно за житното зърно




как изглежда едно житно зърно:
Многослойна обвивка, богата на витамини( от групата B), минерали и фибри, но бедна на протеин - 14% от теглото на зърното. При смилането от нея се получават триците.
Алейронов слой – този слой се намира под обвивката и е богат на протеини.
Зародиш - богат на протеини и витамини. Предлага се като отделен продукт или се добавя в в брашната за да станат пълнозърнести.
Ендосперм - 83% от теглото на зърното - основен източник за получаване на брашна, богат на протеини (глутен), въглехидрати (нишесте), витамини и минерали.

Последна редакция: пн, 29 апр 2013, 23:32 от Ердинч

# 369
  • Мнения: 660
Eрдинч, лични впечатления от тази мелничка нямам все още, но от 4 месеца сме решили да си я вземем при следващото прибиране в България. Имам позната, която си я взе и е страшно доволна - казва, че си мели всякакви зърна на нея за домашните пчива и че около 1 кг зърно се мели за относително малко време, което нея я устройва. Надявам се скоро да мога да споделя и лични впечатления. Wink

Благодарности за информацията ти за житото - още едно потвърждение, че в хлябът е чудесно да има и трици и зародиш и брашно, както са го яли хората в миналите векове. Simple Smile

# 370
  • Мнения: 255
машината ми спря да меси насред цикъл месене Sad...рестартирам, псукам различни програми, не тръгва и тва е  ooooh! бях почнала пак един козунак.. случвало ли се е при вас??

# 371
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
Здравейте отново.

Смятах, че вече ще мога да участвам в темата със собствена "продукция", да се съветвам или тюхкам над хлябове и козунаци, но машината ми още не е пристигнала (а я поръчах преди седмица)... За сметка на това пък ми се обадиха от магазина и ми предлагат замяната на тефлоновите ванички с метални, неръждаеми (които са и доста по-скъпи). Та, ми се налага отново да се допитам до вас - струва ли си инвестицията? Ако бяха с керамично покритие не бих се поколебала, но за метала четох, че също изпуска вредни вещества (хром) в хранителните продукти и даже преди години това е била една от причините да се разработи тефлонът. Не зная как да постъпя, а трябва бързо да им отговоря - бихте ли ми дали съвет, моля?!

Лека вечер.

# 372
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 037
Момичета-страхотни сте  bouquet
Правя козунаци в момента-по ваши рецепти,препоръки,съвети....
Ами те просто са страхотни  bouquet
Това е вторият ми опит,за първият няма да споменавам-беше ужасяващо плачевен Mr. Green
Ммммммм...
как ще изненадам всички Laughing

# 373
  • Мнения: X
Здравейте отново.

Смятах, че вече ще мога да участвам в темата със собствена "продукция", да се съветвам или тюхкам над хлябове и козунаци, но машината ми още не е пристигнала (а я поръчах преди седмица)... За сметка на това пък ми се обадиха от магазина и ми предлагат замяната на тефлоновите ванички с метални, неръждаеми (които са и доста по-скъпи). Та, ми се налага отново да се допитам до вас - струва ли си инвестицията? Ако бяха с керамично покритие не бих се поколебала, но за метала четох, че също изпуска вредни вещества (хром) в хранителните продукти и даже преди години това е била една от причините да се разработи тефлонът. Не зная как да постъпя, а трябва бързо да им отговоря - бихте ли ми дали съвет, моля?!

Лека вечер.

А каква машина поръча?

# 374
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
А каква машина поръча?

Уф, правилният отговор май е "Не знам!"   Rolling Eyes Embarassed
Поръчах чешка хлебопекарна ЕТА VITAL (бях я показала на картинка), не само заради функциите, а и защото живея в Чехия и реших, че ще ми е по-лесно в случай, че се наложи ремонт. Освен това, постоянно я модернизират... Обаче оттук малко се усложняват нещата - свърза се с мен технологът/иноватор (рационализатор-?) на ЕТА и ми предложи разни новости и "подобрения" - освен във ваничките, също и в машината (напр. възможност да регулирам температурата и дължината на програмите), има 3 собствени програми по желание, възможност да се използва като печка... но май пък липсват програми за кексове и т.н. Никога преди не съм имала  хлебопекарна и не зная кое е важно и кое - не. А и не знам, ако върху моята покупка експериментират нещо ново и непатентовано, да не се окаже, че няма да имам право на сервиз (техникът каза, че иска да се отдели от официалната ЕТА, защото трудно прокарвал идеите си за здравословно хранене при съответните машини)... Но пък може да съм късметлийка, знам ли...  Shocked




Общи условия

Активация на акаунт