Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 43
добра или лоша, системата за прием в ДЗ дава една статистика, в кои райони на София има недостиг на местата в ДЗ, т.е. що годе са официално изнесени проблемите.
А преди това знаеше ли се къде кво става, квот си реши директорката, това става.
масово се спеше пред детските градини, цяла нощ чакаш(това беше за простосмъртните) . Децата на родители с особени връзки си влизаха без проблем.- Сега пак има парашутисти (но вече са редуцирани) - то такива винаги ще има - ама поне да е по-контролирано това текучество.
Та да се върнем към идеята за училищата - искам, ама много искам да има такава система, но хубаво да се обмислят основите й и да не се игнорира родителят от основните решения. М/у другото и социалниятю критерйй (сираци, полусираци и т.н) трябва да се включи (дано никога да не ми се налага да ползвам такъв). НО за близнаците да не се дават допълнително точки- тяхното предимство е, че щом влиза единия, влиза и другия- това е достатъчно. Та, хайде да почваме да умуваме, че то времето бързо лети.

# 16
  • София
  • Мнения: 9 517
забравила съм социалния критерий, но понеже съм далеч от кандидатстването за детски градини, може ли да ги разбием социалните критерии, за ги добавя в анкетата? Моля някой за помощ - да ги изреди  Praynig

# 17
  • Мнения: 256
Деца-сираци
Деца-полусираци    
Деца, на които поне един член на семейството е с трайно намалена работоспособност 71 % до 100 %   
Дете с неизвестен родител или с родител с отнети родителски права    
Дете, настанено за отглеждане в приемно семейство или семейство на роднини и близки по чл. 26 от Закона за закрила на детето, както и осиновено дете   
Деца в риск, съгласно определението по §1, т. 11, букви „б” и „в” от Закона за закрила на детето
Деца от многодетни семейства с три и повече деца от едно домакинство   
Деца-близнаци

Тези ги 'откраднах' от сайта на ИСОДЗ  Embarassed

# 18
  • София
  • Мнения: 9 517
благодаря   bouquet

да се изкажа за осиновените деца, като майка на такова - няма логика ако детето е осиновено на 5 месеца или 3 години примерно, да ползва предимство по социални критерии. Единствената логика се явява, ако е осиновено на 7 например, но и тогава не виждам защо трябва да ползва предимство за училище.

Ще добавя деца със СОП и ТЕЛК

# 19
  • Мнения: 256
Специално за гласуването проучих т. 11 от параграф 1 на Закона за закрила на детето, т. б и в, макар че идея си нямам как се доказва това, но има логика такова дете да има предимство.

11. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 36 от 2003 г., предишна т. 6, изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) "Дете в риск" е дете:

б) което е жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно или унизително отношение или наказание в или извън семейството му;
в) за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие;

Последна редакция: вт, 23 апр 2013, 19:55 от Бендер

# 20
  • София
  • Мнения: 43
присетих се друго. Има училища, в които началните паралелки са разделени по език, или друг вид профил. Как ли би се отразило това в евентуалната система? Как ще се отразява кандидатстването за предучилищна в училищата?

що се отнася за соц.критерии - има мн частни случаи, които не могат да се обхванат с 5 определения за соц.критерии, но могат да се разглеждат отделно от комисия (както е работната група за ДЗ, например). 

# 21
  • Мнения: 256
присетих се друго. Има училища, в които началните паралелки са разделени по език, или друг вид профил. Как ли би се отразило това в евентуалната система? Как ще се отразява кандидатстването за предучилищна в училищата?

що се отнася за соц.критерии - има мн частни случаи, които не могат да се обхванат с 5 определения за соц.критерии, но могат да се разглеждат отделно от комисия (както е работната група за ДЗ, например). 

Тия комисии ... smile3508

# 22
  • Мнения: 4 465
Специално за гласуването проучих т. 11 от параграф 1 на Закона за закрила на детето, т. б и в, макар че идея си нямам как се доказва това, но има логика такова дете да има предимство.

11. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 36 от 2003 г., предишна т. 6, изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) "Дете в риск" е дете:

б) което е жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно или унизително отношение или наказание в или извън семейството му;
в) за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие;


Удостоверява се със становище от АСП или друг документ (примерно ограничителна заповед или нещо друго). А иначе и аз съм в комисията за ДЗ  smile3508.

# 23
  • Мнения: 256
Специално за гласуването проучих т. 11 от параграф 1 на Закона за закрила на детето, т. б и в, макар че идея си нямам как се доказва това, но има логика такова дете да има предимство.

11. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 36 от 2003 г., предишна т. 6, изм. - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) "Дете в риск" е дете:

б) което е жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно или унизително отношение или наказание в или извън семейството му;
в) за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие;


Удостоверява се със становище от АСП или друг документ (примерно ограничителна заповед или нещо друго). А иначе и аз съм в комисията за ДЗ  smile3508.

 Laughing извинявай, нищо лично, просто си помислих, че щом хората и фалшив ТЕЛК си вадят от лекарска комисия, кой знае какво става в комисиите към ДЗ.

Възхищавам се на това, което правиш по въпроса за ДЗ  и училищата, още повече, че не те касае лично. Ако мога да бъда полезна с нещо различно от писане във форума, ще се радвам да го направя   bouquet

# 24
  • Мнения: 650
Много ми е неприятно, че трябва да се вклйча в темата с малко по-остро изказване и точно по повод социалните критерии.
Някак не смятам за резонно там да се изказват хора, които идея си нямат как се гледат близнаци и тези хора да дават предимство за многодетни родители, които съвмсем съзнателно са си направили избора.

При зачеване на две деца няма как да ги върнеш. В някои случай при три и повече ембриона се прилага една интервенция, но в голям % от случаите е изхвърляне и на другите ембриони или преждевременно раждане в ранни седмици и бебенца, които стоят с месеци в коивози.

И точно близнаците са критерият, който всички вие виждате веднага и разпознавате. Там няма злоупотреби, ама баш той е трън в окото.

По вашата логика аз да ви кажа, че за второ дете не трябва да има никакво предимство, защото пък вие съвсем съзнателно сте си го заченали и да сте си правили сметката. Същото за трето и пр.

Ели ви каза вече как се прави в развитите държави, ама нашата смотана система за ДГ, която ви дава доста голям шанс, нещо, което дори в Германия се води лукс и малцина са тези, които имат такъв шанс.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 296
щом хората и фалшив ТЕЛК си вадят от лекарска комисия
Не съм запозната как се вади фалшив ТЕЛК, но знам как се стига до експертно решение на ТЕЛК. Знам, че темата е друга и не искам да ставам досадна с пространни обяснения, но вътрешното ми убеждение е, че се спекулира прекалено с "фалшифицирането на телка", защото проверката дали ЕР е истинско или не, е лесна.
 В критериите за ДЗ е залегнало изискване за ЕР от 71% и нагоре трайна неработоспособност. Заболяванията, които водят до такава неработоспособност, са изчерпателно изброени в Наредба за медицинската експертиза на работоспособността, определени са формите и съответният процент инвалидност. В този смисъл ТЕЛК имат сравнително малка възможност да представят обективното състояние на пациента по друг начин. Тези заболявания най-често се доказват с поне няколко епикризи от големи болници (няма изискване болницата - ако е останала такава - в Симитли да не може да издаде епикриза, но си представям как ще бъде проверявана тя), изследвания от различни лаборатории и становища на лекари, които самата ТЕЛК е посочила на пациента да набави.
Тъй като този висок % неработоспособност е предпоставка за получаване на пенсия за инвалидност, проверката от НОИ - на специална лекарска комисия - е повече от стриктна.

Сигурно някой ще ми навре в очите свой познат, който е съумял ювелирно да измами системата, както ми обясняваха в друга тема, че едва ли не всеки втори баща не си признава детето, за да получи някакво предимство за ДЗ, но на тези бих казала - като е толкова лесно, извадете си вие фалшиво ЕР и се ползвайте от всички благинки, които то дава.

# 26
  • София
  • Мнения: 9 517
според мен хората бъркат ТЕЛК с прословутото хронично заболяване, което се доказва само от ЛЛ /по спомени/ и с което масово се записват деца в детските градини извън класирането  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 1 504
И аз благодаря за темата, догодина едното ми дете ще е първокласник, но от сега се интересувам ....и се оказва, че в кварталното ни училище/ което за съжаление се води елитно/ най-вероятно няма да има шанс, защото масово се сменяват адресни регистрации, фалшивицират се бележки за  месторабота на родителя.... - това са критерии, по които самото училище е обявило предимства. Не знам какви трябва да са критериите...честно казано...Тази година при 4 паралелки първи клас, първата седмица имаше 234 кандидата  Shocked , а това е 2006 набор...Иначе напълно съм за електронна система...с всичките плюсове и минуси, смятам, че нещата ще са сравнително по прозрачни и достъпни...висенето пред училищата не коментирам...

# 28
  • София
  • Мнения: 2 296
 Laughing Нищо чудно!
Извинявайте отново за разпалеността, но точно подобни широко раздухвани "измами" доведоха до редица законодателни промени, които съвсем директно ощетиха майката в Бг (визирам 12 мес трудов стаж преди раждане, за да имаш право на обезщетение, което на практика лишава младите майки, доходът, от който се изчислява обезщетението, се връща 24 месеца назад, изобщо майките измамнички са туширани отвсякъде!). Сега е ред на инвалидите измамници. Имаше напъни и в тая посока, но пусто, правителството падна и не успяха. Нищо - на есен.

# 29
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
според мен хората бъркат ТЕЛК с прословутото хронично заболяване, което се доказва само от ЛЛ /по спомени/ и с което масово се записват деца в детските градини извън класирането  Peace

Съгласно наредбата ХЗ по т.2.2.4., следва да се доказват само с ТЕЛК или ЛКК, но в предишни години имаше много "с друг документ". Мисля, че към момента тази практика е спряна.

Общи условия

Активация на акаунт