Отговори
  • София
  • Мнения: 9 517
Момичета, да попитам тук въпреки, че вашите дребосъци са много малки, но в темата за предучилищната възраст никой не ми обърна внимание, а не мога да чакам докато част от родителите се сблъскат реално с проблема и решат да се замислят по въпроса.

Става въпрос за задаващия се проблем при записване на децата в първи клас. От Столична община изказаха мнение, че е добре да се въведе електронно кандидатстване и класиране. Естествено с минимизирани критерии (не като в детските градини), които евентуално тепърва ще се уточняват.

Какво мислите по въпроса? В момента проблемът съществува, но не е ясно презентиран в медиите и малко хора знаят за това. Проблемът е че училищата не комуникират помежду си и много често едни и същи деца се класират на повече от едно място. В резултат на това пък има родители на деца, които не са класирани никъде и които трябва да обикалят по училищата и да търсят свободни места да си запишат децата.

Ако модератор прецени, че това е спам, моля да го изтрие.

това е първоначалната информация по темата, Ели Х е дала и повече, който се интересува може да прочете в СТРАСТИ - градините в София кампания 2013/2014 от стр. 51 натам.

Идеята на темата ми е да обсъдим евентуалните варианти за критерии, както и необходимостта от тях. При липса на критерии не е ясно, как ще става приема през електронната система, ако тя бъде изградена.

На всички ни е ясно, че приема в момента в повечето от началните училища е на база входящ номер, което означава спане пред училището няколко дни. Лично за мен това е неприемливо. Други училища са определили сами критерии за прием. Опитала съм се да посоча всички критерии, които съществуват в различните училища, за кандидатстване в които съм се интересувала покрай голямото си дете.

Има много теми, в които са се обсъждали различни критерии, като най-горещия е териториалния – има много за и много против, желаещите да се запознаят с различните мнения могат да ги потърсят в Деца в училищна възраст.

Реших да сложа темата в Детски ясли и градини, защото системата едва ли ще бъде изградена тази година и реално касае бъдещи първокласници, които в момента са в детските градини и се надявам да се включат такива майки. Майките, чиите деца са вече ученици също са добре дошли, защото имат по-ясна представя с логистичната подкрепа на най-малките ученици и другите проблеми, свързани с избора на начално училище.

В темата става въпрос само за избор на начално училище, кандидатстването след 4-ти и 7-ми клас не е предмет на тази тема.


Ще напиша и моето мнение по-надолу

Не претендирам, че темата и анкетата са изчерпателни, така че ако някой има предложения, моля да ги даде до 24 часа, след това няма да мога да редактирам.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 574
Аз съм за местоживеене в района и за брат/сестра. И за тези гласувам.

Не съм против и предимството за служители, но само за собствените деца на учителите, не за внуци и роднини до 9-то коляно на всеки, които може да извади бележка, че е от обслужващия персонал (примерно охрана). Понеже тук не е уточнен обхвата на такъв критерий, не гласувам.

И си признвам, че при равен брой точки не знам дали да се гледа входящ номер или да има лоратия. Не знам кое е по-справедливото.
И тук да питам - под входящ номер какво се разбира? Номер, получен на място или номер, получен от системата при напраравата на кандидатура?
Щото входящ номер получен от системата - май това не е приложимо в контекста на 1-вия срив при кандидатстването през 2008 по вх. номер за ДГ.

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 519
Темата е важна за СНБМ и ще я следя.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 293
Благодаря за темата   bouquet

Трудно ми е да формулирам и изчистя от емоции мнението си в момента, вероятно ще го сторя на по-късен етап, но едно желая да заявя категорично: против "Приемът да става по входящ номер" (аналог на "кой превари - той завари")  Peace

# 4
  • Мнения: 4 038
Благодаря ти за темата! Дано да предизвика широк интерес, още повече, че и от СНБМ ще я следят, които аз считам като проводник на родителски мнения от нас до Общината.

Мисля, че е важно да се въведе електронно гласуване, защото нощувките пред училищата някак не ми се струват много цивилизовани.

Още не съм си избистрила, обаче, по какви критерии да се дават предимства, затова засега посочих само електронно разпределение чрез жребий на деца с равен брой точки.

# 5
  • Мнения: 1 686
Записвам се и аз да следя темата.
Моето лично мнение е, че при наличие на повече кандидати, отколкото са местата, трябва да има само и единствено жребий между молбите. Никакви критерии.

# 6
  • София
  • Мнения: 9 517
Да споделя и моето мнение - определено съм привърженик на предимство за децата, живеещи в района на училището, предимство за брат/сестра в същото училище /вече споделих, че освен логистиката на две деца в две различни училища, се получава неравнопоставеност между децата от едно и също семейство, ако избора е само на база жребий, т.е. като майка на две деца мисля, че трябва да имат предимство при кандидатстване в училището на по-голямото/.

Смятам също така, че предимство трябва да дава ПУ група в същото училище - не ми се вижда коректно детето да учи ПУ в едно училище, а после да му се наложи да го смени просто защото не е имало късмет да се класира за първи клас.

За мен като майка на второкласни ще споделя, че близостта на училището също е от огромно значение - не само защото децата завързват приятелства, които се поддържат лесно, когато децата са живеещи в един и същи квартал, но и защото смятам, че в тази малка възраст едно пътуване по час преди и след училище е допълнително и ненужно натоварване. Освен всичко останало децата порастват и от 3-ти, 4-ти клас започват да искат да ходят сами на училище, което е постижимо, ако училището е до дома ти и непостижимо, ако е далеч.

И да споделя, че към момента има и друг проблем при кандидатстване за първи клас, а именно избор на класна - в училищата, които не са елитни, а са просто квартални, надпреварата не е за влизане в училището, а в класа на дадена госпожа. Не ми е ясно точно тази надпревара как може да се отрази при евентуално кандидатстване чрез електронна система. Т.е. при училищата нещата не са толкова ясни, както в детските градини  Peace

Последна редакция: вт, 23 апр 2013, 16:54 от Дзвер

# 7
  • гр.София
  • Мнения: 4 165
 Много,ама много съм против система да ми определя живота на семейството!
 
 Когато уеднаквят качеството на образование във всички столични училища,базата и предлаганите допълнителни занятия -моля!-нека въведат електронно подаване.
 
 Относно прозрачността-видя се в ДГ колко се пресече нерегламентираният прием!

 Един конкретен проблем. Немалко деца се местят през годината-покрай лични нужди или сериозни проблеми с учител или деца. И това става бързо на практика. При едно чакане на класиране от системата възниква сериозно забавяне,а училището не е ДГ,задължително е и не може да се пропусне някой и друг месец в търсене на ново място.

 Относно критериите- безусловно подкрепям само местоживеенето. За мен лично не е номер 1 в приоритетите ми ,но приемам,че децата ,живещи в близост трябва да имат предимство пред прииждащите от по-далечни квартали.

# 8
  • Мнения: 1 826
Аз само да попитам...На времето при прием в училище, май имаше квоти за момичета и момчета - т.е. процентно разделение (непонятно за мен , момчетата винаги влизаха с предимство - по-малък бал напр.) - това има ли го за кандидатстване в първи клас?

# 9
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз само да попитам...На времето при прием в училище, май имаше квоти за момичета и момчета - т.е. процентно разделение (непонятно за мен , момчетата винаги влизаха с предимство - по-малък бал напр.) - това има ли го за кандидатстване в първи клас?
не съм срещала такава квота по училищата, от които съм се интересувала.

Това, което съм срещала е различни точки в зависимост от отдалечеността на дома на детето от училището - примерно на една пряка - 5 точки, на две преки - 4 т. и т.н., като примера ми е много общ, обикновено има изредени улици, булеварди и/или блокове. Това не съм го отразила в анкетата, но не виждам как.

Срещала съм и прием на база точки, постигнати на математически състезания - но това са училища, които са насочени към математика и приема е след първи клас, т.е. след реално участие на детето в състезания.

Големия проблем в момента е, че има някакви обявени критерии, децата кандидатстват и след това се изнася класиране, но дали и кой от класираните отговаря на обявените критерии и дали класирането наистина е направено по брой точки, не е много ясно.

И да не забравяме, че все още не са тръгнали да кандидатстват децата от бейби бума - за мен това е 2007 г. и следващите, т.е. и идея си нямаме, дали и в училищата, които в момента нямат проблем с приема, няма да се яви недостиг на места. Още повече, че трябва да се осигури целодневно обучение на децата, което изисква материална база.

# 10
  • Мнения: 256
Да се запиша и аз и да се повторя и тук от темата за градините:

ЗА МЕН НАЙ-ВАЖНОТО, КАТО СИ ГОВОРИМ ЗА ТОЧКИ, Е ТЕ ДА ДАВАТ РАЗУМНО ПРЕДИМСТВО - 0,1 или 0,5 ТОЧКИ, АКО ЩЕТЕ, КОЕТО ЩЕ ДОВЕДЕ ДО ТОВА, ЧЕ ДЕЦАТА ЩЕ ВЛЯЗАТ С ПРЕДИМСТВО, НО САМО ПО 1-во ЖЕЛАНИЕ, А НЕ КАТО СЕГА С ПО 3 ТОЧКИ И ИЗЛИЗАТ НАПРЕД В 2,3 И ПОВЕЧЕ СПИСЪКА, ЗЛОУПОТРЕБЯВАТ, РЕЗЕРВИРАТ СИ МЕСТА и т.н. НЕКА ПРЕДИМСТВОТО ДА НЕ Е ЗА СМЕТКА НА ОСТАНАЛИТЕ, КАТО СЕ ЛИКВИДИРА ВСЯКАКЪВ ЕЛЕМЕНТ НА КОНКУРЕНЦИЯ.


Иначе със сигурност трябва да се дават точки за поредност на желанието. Що се отнася до допълнителните критерии, аз също смятам районирането за резонно, доколкото става въпрос за най-малките (да ме прощават мамите с друга гледна точка). Социалните критерии също следва да дават предимство, защото ако вашето дете има кой да му защитава интересите, децата сираци, полусираци и с родители инвалиди не са в същото положение. За многодетните семейства също смятам, че следва да има поощрение, но за близнаците да остане само правилото, че ако влезе единия, влиза и другия - много хора имат по 2 деца, какво като не са на 1 възраст.

Последна редакция: вт, 23 апр 2013, 17:23 от Бендер

# 11
  • Мнения: 18 576
Подкрепям създаването на такава система за прием в 1ви клас. На 3ти срещу 4ти януари 2010г. "спахме" с мъжа ми на смени пред яслата (на минус 10), за първи клас се надявам да си го спестя. Също така твърдо съм за критерий местожителство, но съобразен с района. Защото има немалко училища, които и сега са си определили районите, но са ги ограничили до радиус от няколко преки.

Не знам дали не е добър вариант към анкетата да се прибави и критерий - поредност на желанията, за да се даде възможност да кандидатстваш в повече от едно училище Thinking

Въпросът с избора на класни ръководители би трябвало да се урежда, както и в момента - на място в училище. Не си представям и за това да се кандидатства през системата.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 517

Не знам дали не е добър вариант към анкетата да се прибави и критерий - поредност на желанията, за да се даде възможност да кандидатстваш в повече от едно училище Thinking

Въпросът с избора на класни ръководители би трябвало да се урежда, както и в момента - на място в училище. Не си представям и за това да се кандидатства през системата.
Благодаря, ще добавя поредност на желанията в анкетата, благодаря и на Бендер за предложението, но не виждам как да го добавя в анкетата.

Въпросът с избора на класни ръководители далеч не е за подценяване, защото в някои училища се спи пред училището само поради тази причина - избор на определен класен ръководител. Ще дам за пример по-миналата година, когато отидох да запиша сина си за първи клас в 10 ч. сутринта в първия ден от записването - той беше входящ номер 87 и класовете на две от учителките вече бяха запълнени.  Peace

# 13
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Аз съм "ЗА" електронното кандидатстване. Причината е, че така родителите ще са по-спокойни къде ще приемат децата им. Сега много майки и татковци се редят на опашки пред няколко училища и не знаят къде ще приемат децата им. Трябва да изберат едно училище, в което да представят удостоверението за завършена ПГ, но много често не знаят кое да е то.
Организацията на едно такова кандидатстване обаче ще бъде по-сложна, предвид различните профилирани паралелки в училищата и избора на класен ръководител.

# 14
  • Мнения: 4 465
Смятам че трябва да се кандидатства по електронен път, но понеже съм вече извън категорията на потърпевшите, ще се въздържа да давам мнение в анкетата.

Просто ще ползвам резултатите  Mr. Green (ако имам възможност за това).

Общи условия

Активация на акаунт