Суровоядство

  • 58 663
  • 740
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 342

Тони, дали да не започнем да събираме информация от този тип за първа страница на следващата тема?

Със сигурност ще е добре. Искаш ли да се заемеш и да пуснеш темата, когато й дойде времето? Hug
Ако не, ще опитам аз.

Щастлива слива, за мен предизвикателство е социалният живот и донякъде пазаруването. Да отидеш на гости, да излезеш навън с приятели, да си на служебно мероприятие - средата ни в България е такава, че вегетарианството, веганството и суровоядството, за съжаление, предполагат и усилия, и изобретателност. Какво да хапнеш, какво да откажеш, как да откажеш по дискретен начин.
Вчера например бях на събиране с приятелки и две от тях имаха повод да почерпят - и двете носеха шоколадови бонбони, а едната от тях и пита със сладък пълнеж. Отказах бонбоните, опитах малко от питата... Сложно е да си дискретен и да не обидиш някого.

Пазаруването също е свързано с усилия - не е лесно да откриеш нито био-продукти, нито супер-храни. Трябва да си внимателен купувач, налага се да пазаруваш онлайн...
Но в крайна сметка с желание всичко се постига.


Много искам да включа повече зелении в менюто си и тази сутрин си направих green smooothie - зелен шейк, с половин авокадо, замразен спанак, 1 ч.л. спирулина и 1 ч.л. пшенична трева. На вид е буквално плашещ, но на вкус е добре.

# 46
  • Мнения: X
Това са моите книги, на бг език.

http://hihonas.blogspot.com/2013/05/blog-post.html

Специално в тези трите -



има доста рецепти.
Също много идеи и рецепти има в "Съзнателно хранене-част 2" на Гейбриъл Казънс.

Моето меню също не е 100 % сурово.Личното ми мнение, поне засега е , че 100 % суровоядство не е полезно за дълги периоди от време, например години.Затова приготвям и зърнени със зеленчуци.
Иначе, за себе си почти съм заменила хляба с крекери, приготвени в дехидратора, в него правя и кюфтенца, и бисквити....

# 47
  • Мнения: 0
Искам да се храня така. Кое ви е най-голямото предизвикателство, свързано с начина ви на хранене?
Отначалото ми беше трудно на мен, тъй като бях пристрастена към храната, а и спрях всичко вредно изведнъж и корема непрекъснато ми се надуваше, но това бързо отшумя. Все пак бързо ти се променят вкусовите рецептори. Вчера например имах много натоварен ден и никакво време, а не си бях взела плодове на работата. Взех си едно пакетче Бейк Ролс от лавката (преди ми беше любимо), хапнах едно и го изплюх, тъй като вече не ми е вкусно, а дори точно обратното. Отвратително е  Laughing Да се храня по този начин беше най-доброто нещо, което съм направила за себе си! Препоръчвам ти да опиташ 1 месец за да видиш освен на външен вид промените.. какъв душевен кеф се постига!  Hug

Фея Кръстница, и аз най-вече черпя идеи от www.rawmazing.com . Страхотен е!

# 48
  • Мнения: 8 163

Тони, дали да не започнем да събираме информация от този тип за първа страница на следващата тема?

Със сигурност ще е добре. Искаш ли да се заемеш и да пуснеш темата, когато й дойде времето? Hug
За искане - искам. Обаче от тук, не знам защо, е невъзможно да пускам теми, в които има много информация на първа страница. Пробвах веднъж да го направя за кучешката тема. Ей богу, почти всичко трябваше да орежа, за да мине темата!

Тук хората също са ужасно пристрастени към полуфабрикатите и купешката готвена храна. За капак, на всичко купешко се слага захар: в тестените изделия, в колбасите, в готовите салати, сосове, дресинги, в сушеното месо (джърки)... Аз затова почти всичко си приготвям сама.

Към нашата фирма има т.нар. Wellness Committee, чиято цел е да подкрепя служителите в стремежа им за по-природосъобразен живот. Тази година набираха нови членове за комитета и се записах. Още на първата среща предложих да направим Healthy Sampler Potluck, за който участниците трябва да приготвят и донесат здравословна храна, която останалите да опитат. Целта е колегите да видят, че здравословната храна е много по-лесна и бърза за приготвяне, може да изглежда прекрасно и е великолепна на вкус.

Идеята се прие радушно, а събитието ще е през септември. Още по време на обсъждането един от членовете на комитета започна да рови в интернет за рецепти. Онемях, когато осъзнах какво е разбирането на този човек за "здравословна храна" - мъфини, ама с боровинки. Като че ли шепата боровинки превръща мъфина в полезно печиво  ooooh!

Разбрахме се, че ще дадем рамки на участниците (ястието трябва да е без бързи захари) и ще им предоставим сайтове с рецепти. След срещата изпратих на членовете на комитета линкове към трите сайта, които публикувах и тук. Отзивите бяха направо емоционални. Една от колежките даже заяви, че щяла да се пръсне от въодушевление Simple Smile Сега щяла и тя да започне да въвежда този начин на хранене в семейството си. Искала била и тя да изглежда толкова добре, колкото мен  Flutter

В този смисъл напълно подкрепям Айс Коукоу: със суровоядство се постигат не само външни промени, но и "душевен кеф".

# 49
  • Мнения: 86
icecocoa, прекрасна идея за 1 месец пробно! Това и ще направя. Само се чудя дали ще издържа на плодове и зеленчуци.

# 50
  • Мнения: 8 163
icecocoa, прекрасна идея за 1 месец пробно! Това и ще направя. Само се чудя дали ще издържа на плодове и зеленчуци.
А защо не направиш прехода плавен? Вместо изведнъж да се хвърляш в суровоядството с главата напред, без да имаш опит, ти препоръчвам да пробваш такава комбинация, каквато правим аз и още няколко от момичетата тук. Рязката промяна в начина на хранене може да е много объркваща...

Яж сезонните плодове и зеленчуци, добавяй ядки, крехко и минимално обработено месо, яйца, мляко и млечни. Експериментирай с рецепти, които са лесни, хващат ти окото и те карат да слюнооделяш. Виж как ще се почувстваш, добий увереност и тогава превърни суровоядството в начин на живот.

Последна редакция: чт, 06 юни 2013, 13:39 от Фея Кръстница

# 51
  • Мнения: 86
Фея, и това е идея. Благодаря   bouquet

# 52
  • Мнения: 95
Здравейте, мили моичета! Включвам се и аз към вас да ви следя и да споделям.
Не съм суровоядка в пълния смисъл на думата, но се опитвам все повече необработени храни да присъстват в менюто ми.
Всичко започна от 1 март,като идеята ми основно беше свалянето на излишните кг и разбира се преминаване към по-здравословен начин на живот. Най-напред си бях направила консултация при Надя Петрова, която е холистичен нутриционист. Тя ми даде доста съвети, които продължавам да спазвам. След това попаднах и на блога на Деси, където има страхотна информация, събрана на едно място. И така, от сайт на сайт, свалям си разни рецепти и отвреме навреме опитвам нещо различно. Много ми се иска и аз да пробвам 1-2 седмици /за цял месец в момента не си и мечтая/ изцяло на сурова храна, но нещо не ми стига куража да започна. По скоро трябва да си направя предварително някакво меню, да си поизсуша крекери и мисля, че така ще ми е по-лесно.

Радвам се, че ви открих!   bouquet

# 53
  • Мнения: 0
А защо не направиш прехода плавен? Вместо изведнъж да се хвърляш в суровоядството с главата напред, без да имаш опит, ти препоръчвам да пробваш такава комбинация, каквато правим аз и още няколко от момичетата тук. Рязката промяна в начина на хранене може да е много объркваща..
Това е по-добрата идея. Така ще се разминеш с голям дискомфорт. В началото непрекъснато ми беше надут корема, а почни нищо не хапвах...

tiya, нали знаеш какво казват хората - всяко чудо за 3 дни.  Peace наистина в началото е трудно, но както каза Фея Кръстница не е нужно промяната да е рязка. Ако 70-80% от дневната доза храна ти е сурова това е повече от перфектно! Давай смело, няма да съжалиш  Hug

Аз си пооправих вече храненето. Даже ям многоооо  Laughing
закуска: ябълка
обяд: 2 банана, 12 фурми, 200гр. череши ги направих на кремче  Blush толкова вкуснооо ммм
следобед ще изям 1-2кг. диня  Grinning и за вечеря голяма салатка  Heart Eyes

Вчера изядох 7 банана и 1кг. ябълки  Crazy

# 54
  • Мнения: 8 163
Айс, ако ми позволиш са коментирам менюто ти...

Къде са ти ядките? Много малко зеленчуци консумираш. Всъщност трябва да ядеш повече зеленчуци и по-малко плодове. Не виждам и никакви източници на белтъчини. Надявам се това да е само временно залитане...

# 55
  • Мнения: 0
Ядки от време на време ям, а салатата вечер ми е 500гр.+ В момента пробвам режима 881, ако си чувала за него. 80% плодове, 10% зеленчуци и 10% мазнини. Вечер към салатата си слагам 1ч.л. ленено семе или сусам и са ми покрити и мазнините и зеленчуците  Grinning Не знам дали ще е временно. Сега определено се чувствм отлично, а и тренировките ми се подобриха.. От 1 час уморителна тренировка сега ми трябват 3-4 часа да си излея цялата енергия.  thumbsup Сега лятото е перфектно за много плодове. Зимата определено няма да мога така да карам.  Laughing

# 56
  • Мнения: 8 163
В момента пробвам режима 881
Пробвай. Няма лошо да пробваш различни режими, за да откриеш този, който работи най-добре при теб.

В подбора си на храна аз лично горе-долу следвам тази приамида:



Причината е, че зеленчуците имат по-висока хранителна (а не калорична) стойност:

Скрит текст:















Повишеният прием на калории би имал смисъл, ако тренираш усилено, било то тип "маратонско бягане" или предимно силови тренировки (с тежести). Тогава обаче следва и да храниш мускулите с протеин. Дали ще го набавяш от бобови, ядки и зеленчуци или от месо, яйца и мляко/млечни, зависи от това дали си 100% суровоед.

# 57
  • Мнения: 1
Здравейте пак от мен. Аз също пробвам 881 режима и съм много доволна. Аз също ям доста плодове, дори много повече от  icecocoa, ядките са ми повече, хапвам и маслинки. Аз съм и вегетарянец от години и ми беше трудно с белтъчините, понеже само сирене и кашкавал и яйца с ....ЗНам, че не го докарвам съвсем на %, но се чуствам мн.добре.
Аз пък се напъвам да ям повече калории нищо, че не тренирам спорт, защото ми се струва, че отслабвам доста бързо-за 2 месеца 10кг (може и да не е бързо, вие ще кажете).
Кажете ми моля знаете ли защо сутрин ме боли стомаха като се събудя. Като изпия 1-2 чаши вода или хапна нещо повече нямам проблем. Мислех, че е от не добре сдъвканата салата вечер, но пробвах да дъвча и нямаше разлика. Аз за гастрит си мисля, но предполагам ще отмине. Преди години като гладувах на плодове имах такъв момент и си отмина. Ще съм благодарна на всякакви полезни съвети  bouquet

# 58
  • Мнения: 8 163
Аз съм и вегетарянец от години и ми беше трудно с белтъчините, понеже само сирене и кашкавал и яйца с ....ЗНам, че не го докарвам съвсем на %, но се чуствам мн.добре.

Кажете ми моля знаете ли защо сутрин ме боли стомаха като се събудя. Като изпия 1-2 чаши вода или хапна нещо повече нямам проблем.

Казваш, че си вегетарианец от години, а май не си научила откъде да си набавяш белтъчините. Защо не ядеш тофу и темпе? А кълнове? А бобови? Защо не си готвиш растителен протеинов заместител на месо? Защо не пиеш растителен протеинов шейк? Само от там колко белтъчини можеш да набавяш - както от протеиновия прах, така и от растителното мляко... А ядкови масла?

В колко часа вечер ти е последното ядене и какво е като количество? Според мен стомахът те боли от глад. Затова болката преминава, когато пиеш вода или хапнеш нещо.

# 59
  • Мнения: 3 342
Не ми се искаше да го пиша, но крайностите винаги са ме притеснявали, така че няма да се въздържа - суровоядството не е гладуване.  А имам чувството, че част от момичетата, вече писали в темата, го олицетворяват с прием на минимално количество храна, състояща се най-вече от плодове и някой друг зеленчук за разкош ooooh!

Тези дни суровата храна ми е малко, затова не съм писала, но задължителното едно- две от храненията ми са със сурова храна. И хапвам много плодове тези дни - череши, ягоди, но не са ми основно хранене Laughing

Току що направих и един суров сладкиш и ако се получи добре, ще споделя рецептата или поне продуктите, защото количествата бяха на око.

Общи условия

Активация на акаунт