Пътуване с влак до морето.

  • 15 593
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Предстои ми да пътувам с моето семейство до морето (жена ми и синчето ми на 3 години) и реших да бъде с влака, защото малкия е МНОГО енергичен и не обича да стои на едно място и не си го представям в автобуса...

Пътува ли ли сте с вашите деца във влак? Струва ми се, че ще е по - широко и предполагам, че ще му е интересно.

Въпреки това ме интересува дали има спални вагони от Пловдив до Варна? Някой от вас запознат ли е, защото се обаждах, но ми дадоха някаква противоречива информация и ЩЕ МОЖЕ ЛИ някой на който му е близо да провери, ако не е проблем, разбира се, ще съм много благодарен! Благодаря ви!

# 1
  • BG
  • Мнения: 2 458
За съжаление имам много горчив опит с големия си син, когато беше на година и три месеца, бях сама с него във влака от Стара Загора до Варна. Лошото беше, че се случи точно след една ваканция на студенти и ученици и макар че бях запазила 2 места за мен и него, едва се сместихме на едното, защото там се беше настанила друга майка с две деца ( влакът идваше от София). Багажниците отгоре бяха фраш със студентски сакове, пълни с буркани, като едната чанта беше паднала точно на нашата седалка, докато бяхме в ужасната гадна тоалетна (слава Богу, че иначе си ни беше убила!). Когато се стъмни към Дългопол, се оказа, че в целия вагон няма осветление, малкият се закашля нещо и взе да повръща, а всичкото студент гледаше дебилно, без да се сети и една носна кърпичка да подаде на полудялата майка. Мисля, че целият студентски свят се беше събрал в този влак. Когато слязох на гарата във Варна и видях мъжа си охилен до ушите, ми идеше да му забия един, задето не дойде да ни вземе с колата.
Все пак това беше преди 17 години, тогава хората масово пътуваха с влакове, не знам как е сега, но за студентите все още е най-ефтиният вариант. Предполага се, че ще пътувате в отпускарския сезон, когато също ще има много хора. Проучи добре за новите спални вагони и направете добра организация. Не знам за новите влакове, но нали знаеш, че в старите няма климатици и лятото е адска жега. Автобусите поне са климатизирани, спират за почивки и може да се разтъпчете на въздух. Ако във влака има много хора, дори и да искате да се разходите с детето, ще ви е трудно. По-добре да е през нощта наистина, дори и да не е спален вагонът - поне ще спи.

# 2
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз съм пътувала с влак с близначките и мъжа ми, като първия път нямаха 2 години още. Избирах влак с предварително запазени места, за да е сигурно че всеки ще седне нормално. Трасето Шумен-Плевен, което със влак си е 2,5-3 часа. Като по-малки беше лесно, занимавки, гледане през прозорците, сън и времето мине. Последното ни качване беше преди година (после се оборудвахме с кола и влака като опция отпадна). То не бяха разходки из вагона (без купета), запознаха се с маса народ, гледаха филмчета при едни каки на лаптоп, че даже си поспаха при тях, почерпиха целия вагон със солети а те намазаха от всичко що се извади по време на пътя  Rolling Eyes Единственото кофти беше, че едвам ги навих да идем до тоалетната, само като я видяха каква е прелест и колко е шумно се изплашиха и устискаха докато слезем и първата градинка беше наша. Не ми е било много спокойно, но чак пък за кошмар не мога да го определя. А Варна ни е на 1.5 ч.  и дори не го усещаха и двата пъти като сме ходили до там с влак за ден на разходка, на връщане изморени проспиваха пътуването. Това е моя опит с влакове и деца.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 252
Пътувала съм с по едно дете и то сама, но само в първа класа - по-свободно е, по-широко е и пътуването е по-спокойно. Последният път помолих за едно запазено място в повече и така да си гарантирам половин купе за нас, за да може да играе, да се катери без да обезпокоява никой (а служителката задраска цялото купе и така пътувахме сами през целия път). Бях взела една торба играчки и една торба с храна и напитки. Последно пътувахме с влак Варна-София, а седмица след това обратно пак с влак преди година. Детето се забавлява, а като му доскучаеше обикаляше из коридора и се закачаше с пътниците. Ако не съм с кола, влакът е по-добрият вариант от автобуса за дълъг път с дете.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 406
Аз съм пътувала с съпругът ми и синът ми/тогава на 3-4год./ до Варна с влак със спален вагон, през нощта. Детето си заспа и спа през целият път. Събудихме ,го когато пристигнахме. Но той и до ден днешен има здрав сън, щом веднъж заспи повече не се събужда и шум и други неща не му пречат.

# 5
  • Мнения: 2 216
Спалните вагони са от първата до последната гара т. е. София -Варна и София - Бургас.
От Пловдив едва ли....
Но пък вие ще искате едно купе за семейството така, че дано да има празно и да ви настанят

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Отиваш на бюрото за предварителна продажба на билети и там ти дават най-адекватна информация за спалните места и вагони.
Често пътувахме досега с влака, защото мъжът ми е машинист и явно любовта към влаковете се предава генетично и синът ми е обсебен от тез машини Joy Никакъв проблем не съм имала с детето.

- жп бюро за предварителна продажба на билети, тел.: (032) 622 732

# 7
  • София
  • Мнения: 2 483
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 554
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.

15 часа с влак до Бургас е възможно само при катастрофа или повреда в мрежата.
Вярно е, че батакът в железниците е голям, но от Пловдив до Бургас са 3,5 часа. Нека не преувеличаваме.

# 9
  • Мнения: 1 383
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.


Ама нали се сещаш, че има хора, които просто нямат финансовата възможност да пътуват със самолет.


Иначе се записвам за темата. Вълнува ме. И аз мисля със синчето след някои и друг месец да попътуваме. На мен в коли и рейсови ми става лошо, а и той е бая палав така, че най - удачния вариант за нас е влак. Само се чудя дневно или нощно пътуване да предприемем ?

# 10
  • София
  • Мнения: 2 483
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.

15 часа с влак до Бургас е възможно само при катастрофа или повреда в мрежата.
Вярно е, че батакът в железниците е голям, но от Пловдив до Бургас са 3,5 часа. Нека не преувеличаваме.

Нана, не знам какво беше станало, то с БДЖ винаги нещо става. 5 години съм пътувала до София от провинцията, никога не е бил на минутата влакът.

Колкото до парите, отиване и връщане със самолет- двама възрастни и бебе струваше ок. 160 лв. Не е непосилно, ако се мисли отрано и се направи резервации предварително. Плащаш си за удобството да стигнеш за половин час, особено ако детето ти е проклето и плаче много.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 554
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.

15 часа с влак до Бургас е възможно само при катастрофа или повреда в мрежата.
Вярно е, че батакът в железниците е голям, но от Пловдив до Бургас са 3,5 часа. Нека не преувеличаваме.

Нана, не знам какво беше станало, то с БДЖ винаги нещо става. 5 години съм пътувала до София от провинцията, никога не е бил на минутата влакът.

Случва се, но все пак човекът ще пътува от Пловдив. Има директен влак за Варна, така че за мен няма проблем да пътува с дете. На повечето от тях им е интересно във влака.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 483
Успех и приятно пътуване! Все знае себе си  Peace

# 13
  • Мнения: 2 216
Времето за пътуване Бургас - София с експрес или с автобус е около 6часа. 15 часа или е бил някой обиколен влак, когато са ремонтирали път, или е имало проблем някъде и сте спрели да чакате.
160лв за самолетни билети е повече от добра цена, а времето за пътуване е мнооого по-малко

# 14
  • София
  • Мнения: 2 483
Времето за пътуване Бургас - София с експрес или с автобус е около 6часа. 15 часа или е бил някой обиколен влак, когато са ремонтирали път, или е имало проблем някъде и сте спрели да чакате.
160лв за самолетни билети е повече от добра цена, а времето за пътуване е мнооого по-малко

Така е, чакахме някъде, но не знам къде- беше тъмно. Сестра ми пък пътува веднъж 6 часа от София до Пазарджик заради авария. Често им се случва и затова не бих рискувала с децата...може би нямам късмет с влаковете  Crazy.

# 15
  • София
  • Мнения: 12 554
Времето за пътуване Бургас - София с експрес или с автобус е около 6часа. 15 часа или е бил някой обиколен влак, когато са ремонтирали път, или е имало проблем някъде и сте спрели да чакате.
160лв за самолетни билети е повече от добра цена, а времето за пътуване е мнооого по-малко

Така е, чакахме някъде, но не знам къде- беше тъмно. Сестра ми пък пътува веднъж 6 часа от София до Пазарджик заради авария. Често им се случва и затова не бих рискувала с децата...може би нямам късмет с влаковете  Crazy.

Вярно ще да е  Mr. Green За 9 години съвместен живот с мъжа ми, е закъснявал броени пъти, не искам да ти казвам поводите  ooooh!

# 16
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Най-дългото трасе по което са се возили с автобус е било до село (пътува се около 20 мин) на финала вече едва ги удържах в пълния автобус да седят на едно място, за тихо не коментирам  Blush Не бих причинила по-дълго пътуване в автобус нито на децата си, нито на мен с тях Naughty За 6 години по влаковете 1-2 пъти да е имало закъснение на влака (закъснение от 5-10 мин хич и не го броя то си е нещо обичайно с БДЖ Mr. Green )

# 17
  • Варна
  • Мнения: 261
 Пътуваме Варна-Пловдив-Варна минимум шест пъти годишно, откакто е станал на 6 месеца. Била съм и сама с малкия, били сме и семейно и досега не сме имали никакъв проблем. Взимам отделно място за него и играчки и/или книжки, за да се занимава с нещо и да не му е скучно.
А най-лесно ми беше, като пътувахме с нощните влакове. Качваме се, малкият заспива след пет минути и се събужда десет минути преди да пристигнем. Grinning

# 18
  • Мнения: 77
Аз съм пътувала до морето с влак преди 8-10 години, не бих си го причинила пак с Българските влакове честно! Отвратителни са, мръсни, миризливи.... А пък дете не бих качила за нищо. Както се и палят ей тъй.
Иначе аз много обичам лакове по принцип.

# 19
  • Мнения: 9 990
И нашият опит е горчив. Миналото лято децата пожелаха да видят що е това влак и да се повозят. Така се роди идеята да заминат до братовчедите си на гости с влак. Съпругът ми дълго ги увещава как ще ги закара, ама не-валк та влак. Ходих, правих , струвах, от бюрото казах, че искам първа класа и най-най-цената не е фрапантна и не ме е спирала. Сега, в Пв не знам как е, но гарите са си...мръсни, мръсни и пак мръсни. На прибиране вече, когато слезнаха от влака, децата миришеха на пикоч. И казаха, че на влак повече няма да се качат, защото е цитирам ги-гнусно. Инак е забавно, но-нито до тоалетна може да отиде дете нормално, нито седалките са удобни и смърди точно на пикоч. По същото време хвалеха по някоя си линия имало мотриса нова, с нормални условия, ама...ако попаднете на такава-добре.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 082
Миналия декември пътувах с дъщеря ми до София и обратно с влак. На отиване, бяме с нощния и имаше достатъчно място да се разположим и да спим спокойно, макар че "влетяхме" във вагона буквално в последната секунда. На връщане пътувахме с дневния и беше не до там комфортно, тъй като имаше доста хора, но си имахме места.
Един съвет, ако решите да пътувате с влак - си извадете детска или семейна карта от ЖП-то. Peace

# 21
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Семейната преди беше (сега нямам актуална и не знам как е) вади се от единия родител при 2 и повече деца под 18 год и важи само ако родителя пътува с поне 2 от децата а може и семейно. За детските карти не знам как стои въпроса, спряхме се на семейния вариант. А за това на какво точно ще мирише си зависи и с какъв влак ще пътувате, пътническите са под всякаква критика  Crossing Arms

# 22
  • Мнения: 9 990
Може би често няма избор с какво да се пътува. Аз отидох на гише, то даже не гише, ами офиса им на НДК (СФ) и казах, че искам на-доброто, без значение цената. Нямах и понятие пътнически ли е, какъв е, исках първа класа и над нея. Увериха ме тогава, че повече от това няма. Thinking

# 23
  • Мнения: 1 298
С влак не съм пътувала от много години, децата не бих ги качила на БДЖ.
Последните ми опити са ужасни - мръсно, миризливо, тоалетните в окаяно състояние,
освен това много бавно. С автобус или кола е доста по-бързо...

# 24
  • Мнения: 4 841
Има карта "Дете", която се вади срещу 1 лв, снимка и копие на акта за раждане - става за 5 минути, важи една година, и е за деца от 0 до 10 навършени години. Тя е различна от семейната и ученическата - детето може да я ползва независимо с кого пътува, просто трябва да е същото като на снимката  Laughing

Почти няма дестинация в страната, по която да не сме пътували с детето, откакто се е родил. Според личните ми наблюдения, пътническите влакове и тези за кратки дестинации са най-зле. Бързите и експресните са си ОК.
Ние пътуваме обикновено с дневни влакове, защото зяпането през прозореца е незаменима емоция, но наши приятели ползваха наскоро и спален, и кушет, и казаха, че и там е било ОК.

В най-старите вагони положението с тоалетните е малко миризливо, но пък колко време прекарва човек  в тоалетната? Аз поне винаги имам вода и мокри кърпички, след ползване на тоалетната - измивам, забърсвам, и готово. А и малкото дете винаги можеш да го издържиш ти, и да не се докосне до нищо. Обществена тоалетна е, не знам какво очаквате, при условие, че пътуват хора с всякаква култура.
В новите вагони и мотриси си е съвем нормално, попадала съм дори на тоалетна хартия и салфетки (явно преди някой да си ги прибере)  Laughing

Нашето семейство обожава пътуването с влак, успяхме да запалим и детето, забавляваме се страхотно. Няма защо да се лъжем - возили сме се в доста европейски страни, да се сравняват битовите условия на "белите" страни с тези у нас, е като да сравняваш трабантче с луксозна лимузина. Но когато човек по една или друга причина (емоционална, материална и т.н.) избере да пътува с влак, по-добре да се настрои положително, и да не се впечатлява много-много... Малко храна, много вода, някакви игри за занимавка, предварителна информация за маршрута (за да може да не пропуснете нещо интересно, ако влакът минава покрай такова), и... това е  Hug

# 25
  • Мнения: 9 990
e, именно, моите тръгнаха с нагласата за положително приключение. Grinning, храна, вода, занимавка-не са им липсвали. Тежички са за издържане над тоалетна и малки, за сами да се справят точно в бдж-йската. Peace

# 26
  • Мнения: 1 786
Миналата година дъщеря ми (тогава на 7 ) пътува с влак Бургас -Пловдив и после с автобус до Смолян . Беше с нейно приятелче и майка му , каза че във влака й харесало повече от автобуса . На мен ми се налага понякога да пътувам Бургас-София и мога да кажа ,че новите влакове са си много хубави и чисти . Не съм попадал на някой, който да мирише на пикоч , само е леко досадно като се качи някоя бабичка или дядо с пазарска количка на колела и реши да си я държи в краката ,а ти седиш срещу него . За тоалетните нямам мнение, тъй като по принцип не обичам да ползвам обществени тоалетни . За децата си е приключение да пътуват с влак , мисля че е добре поне веднъж да се повозят .

# 27
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Като човек активно практикуващ влаков и трамваен туризъм  Grinning ще потвърдя думите на _Jack_, че всичко е въпрос на нагласа.
Първото пътешествие осъществихме, когато малкия беше на 2 години. Сутринта тръгнахме за Пловдив с влак, същия ден се върнахме в София, пак с влак. До ден днешен през месец два правим подобни екскурзии. Предимствата са много повече от недостатъците. Горещо препоръчвам поне веднъж човек да изживее подобна емоция.

# 28
  • Мнения: 9 990
Може би възрастта е от значение. На 2-да....или на 3-4, може и да не разбира особено и просто да се радва на клатенето на влака. На 10 обаче разбира и с нагласата бе свършено с един замах. Confused

# 29
  • Мнения: 1 546
Миналото лято пътувахме от Горна Оряховица до Варна с влак. Дъщеря ми беше на 4г и половина. Пътя на отиване не го усетихме, имах доста занимавки за нея, зяпахме през прозореца, дремнахме. На връщане хванахме следобеден влак и умряхме от жега, но с изключение на това, преживяването беше приятно. И двата пъти взехме места в първа класа. Тоалетните бяха прилични и влака почти празен Simple Smile

# 30
  • Мнения: 2 216
С влак не съм пътувала от много години, децата не бих ги качила на БДЖ.
Последните ми опити са ужасни - мръсно, миризливо, тоалетните в окаяно състояние,
освен това много бавно. С автобус или кола е доста по-бързо...
Сега с влак и с автобус се стига за еднакво време. Аз бих предпочела автобус, но във влака детето може да се разтъпче. За тоалетните не ми се говори Sick

# 31
  • sf
  • Мнения: 10 197
Пътували сме със спален вагон до Бургас преди 11 години с дете на 1г. Нямаше никакъв проблем, легна и заспа.  Mr. Green
Сега често ползваме влак за еднодневни пътувания, въпреки че имаме кола.
А и има семейна карта за 50% намаление.   Mr. Green

# 32
  • Мнения: 3 231
Предстои ми да пътувам с моето семейство до морето (жена ми и синчето ми на 3 години) и реших да бъде с влака, защото малкия е МНОГО енергичен и не обича да стои на едно място и не си го представям в автобуса...

Пътува ли ли сте с вашите деца във влак? Струва ми се, че ще е по - широко и предполагам, че ще му е интересно.

Въпреки това ме интересува дали има спални вагони от Пловдив до Варна? Някой от вас запознат ли е, защото се обаждах, но ми дадоха някаква противоречива информация и ЩЕ МОЖЕ ЛИ някой на който му е близо да провери, ако не е проблем, разбира се, ще съм много благодарен! Благодаря ви!

По маршрута Пловдив-Варна през активния сезон ще има закачени от новите спални вагони. Може да запазиш цяло купе и ще е идеално за подобен вид пътуване. За децата тези неща са особено интересни Simple Smile  Ако предпочиташ, може да пътуваш и с дневен влак, но... мисля, че ще ти е доста по-добре децата да спят през повечето време, а това може да се случи нощем. Успех.

# 33
  • Мнения: 45
Видях, че има такава тема и за да не пускам нова, питам тук. Има ли нещо вярно в това, че поради факта, че много влакове се нуждаят от ремонт или просто от закупуване на нови в момента София - Бургас и София - Варна се движат с по 2-3 вагона? Ще може ли през летния сезон да се пътува нормално София - Варна?

# 34
  • София
  • Мнения: 12 554
Видях, че има такава тема и за да не пускам нова, питам тук. Има ли нещо вярно в това, че поради факта, че много влакове се нуждаят от ремонт или просто от закупуване на нови в момента София - Бургас и София - Варна се движат с по 2-3 вагона? Ще може ли през летния сезон да се пътува нормално София - Варна?

Зависи от наличността в депата на вагони. Може да са 2-3, може и повече. По принцип се стараят събота-неделя и на празници да има повече вагони на тези композиции, но не винаги е възможно.

# 35
  • Мнения: 45
Благодаря, Нана, т.е. вариантът е да си запазим места 2 седмици по-рано например...

# 36
  • София
  • Мнения: 12 554
Благодаря, Нана, т.е. вариантът е да си запазим места 2 седмици по-рано например...

Задължително си купете предварително билети.

# 37
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
От личен опит, преди месец в неделя бързият влак от Бургас до София, през подбалканската беше с три вагона. Трудно намерихме място за две малки деца. По- добре предварително запазете места и в двете посоки.

# 38
  • Мнения: 172
 И моето мнение за БДЖ беше ужасно и все пътувахме с кола, но зимата малкият много настояваше да се повози с влак и реших да отидем на гости на баба му този път с влак. Супер беше! Бяхме сами в купето/така ли се казва  Crazy/, носех чаршаф и завивка, играчки. От път -4часа, той спа 3  Mr. Green, яде 20 мин, 20 мин танцува и през другото време се радваше, че пътува с влак  Crazy Въпреки, че от прозореца влизаха снежинки , парното беше на макс и не ни беше некомфортно. Пак бих пътувала, по- добре ни беше отколкото с кола.

# 39
  • Мнения: 3 980
Закупуването по-рано на билети и запазването на места пак не е гаранция , че мястото няма да е дублирано  ooooh!
С каквото и да пътувате задължително вземете на детето одеало.
Есента пътувах Варна София-Варна с влак - ужасен студ - дублирани места  ooooh! Вечерен влак пълен с пияници.
Няколко месеца по-късно същата дестинация с автобус - пак студ  ooooh!
Моя син също има желание да види що е това Влак , но съм измислила маршрут 15-20 мин .Повече от това лично аз се изнервям . Имам чувството , че ще се разпаднат всеки момент   ooooh!

# 40
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
От 11 години пътуваме Пловдив-Варна или Пловдив-Бургас с влак. Децата ми не обичат да пътуват в кола на дълги разстояния, аз се изнервям от трафика. Ако влакът е с купета, вземаме места първа класа (задължително и място за детето, струва 50ст. или левче, иначе до 7г. пътува без билет). Втора класа може да е фраш, първа обикновено е полупразна, досега дублирани места не са се случвали. Ако са новите, общи вагони, гледаме да резервираме места около масичката. При едно малко дете, за възрастните излиза най-изгодно да си вземат билети отиване и връщане, при две деца - семейна карта. Още с пристигането, вземаме билети или запазени места за връщането.

Поне към момента, спални вагони Пловдив - Варна няма, само София-Варна (за един влак, който не минава през Пловдив). Ние обикновено тръгваме рано сутрин, пристигаме в ранния следобед. Задължително носим мп3 плеър (и удобни, големи слушалки) с песнички и приказки, ако сме с лаптопа - флашка с филмчета, ребуси и активни карти за решаване, книжки за оцветяване, няколко дребни играчки и поне 2 големи пакета мокри кърпички. За големите - ел.книга или таблет. На малката носим една детска дъска за тоалетната и спирт за дезинфекция, на другите рядко ни се налага да посещаваме това помещение по време на пътуване.
За ядене си носим солети, крекери, овесени бисквити, ситни обикновени вафли или мини-кроасани, както и вода, без шоколадени, мармаладени и прочее цапащи истории. Всяко от децата си носи раничка със занимавките и по 2 к-та потници и тениски за смяна (за дребната - и гащи Wink) и лек, широк, памучен шал (става за намятане и завиване, ако заспи).

# 41
  • Мнения: 108
В интерес на истината, вариант Пловдив-Варна в спален вагон има - първо до София и от София вече със спалния. Разбира се, пътят се удължава, а и на цената се отразява, но май това е единствената възможност. Може да го съчетаете с гости при роднини или приятели в столицата.
Иначе, на цялото ни семейство му е най-удобно пътуването с влак. Широчко е, можеш да се поразходиш насам-натам, ако се схванеш, можеш да си отвориш прозореца да подишаш въздух, можеш да похапнеш (при нас това е задължително - в момента, в който влакът се отдели от перона, малките вече са гладни като вълци Laughing) без да те чува, примерно, целия автобус, че хрупаш чипс. В автобус ми е тясно, неудобно, задушно, а и ако до теб седи някой темерут, направо е ужас.
Обикновено и ние сме натоварени с изброените от gargamela  bouquet неща с добавка - сандвичи. Както казах, голям глад ни гони във влака Stop
Миналата година разбрахме едва ли не в последния момент, че ще пътуваме и не успяхме да си купим билети за спалния вагон. Оказа се, че по линията София-Бургас, в пика на отпуските, август месец, има пуснат само един спален вагон!!! Еми, купихме си за обикновен, дръпнахме си седалките една срещу друга и стана почти като легло. Това, че на единия краката бяха върху главата на другия, горкото куче се беше скатало под седалките и не се показа 7 часа изобщо... кой ти гледа - нали бяхме заедно и се забавлявахме Peace

# 42
  • Мнения: 1 110
Определено не смятам пътуването с влак за много комфортно. Особено в нашите железници, винаги имат закъснение с поне 30 мин. прашни и мръсни са.  На какво ли не се нагледах по време на студентските ми години. Много майки тръгнали с децата на път се оплакваха и казваха, че е  нямало друг начин или децата не се били качвали на влак. Избирайте ранните часове за път - в жегата е голяма мъка и за малки и големи.  Peace

# 43
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Относно мръсотията, винаги нося мокри кърпи. Бърша купето и масата там където сме седнали. Кърпичката почти винаги е много леко сива. В автобусите не искам да Ви кажа по колко черни кърпички изхвърлям, последния път спрях да броя след като извадих единадесетата. Като добавя и прахът в автобусите, който е осезаем, логичният избор за нас е БДЖ.
Относно закъснението, най - голямото ни чакане е било 10 минути.

# 44
  • Мнения: 505
Като изключим мръсотията, с влак е готино да се пътува, наистина, че е малко по-бавничко, но пък имаш някак си пространство. Опитайте с влака, пък, ако не ви хареса, повече не го правете. Знам, че сега има някакви нови и много модерни спални вагони...не знам, защо не се обадите в БДЖ...каква противоречива информация могат да ви дадат...или има спални вагони или няма...знам ли.

# 45
  • Мнения: 3
Проблема на БДЖ не са вагоните нито линиите,нито контактната мрежа.Проблема на БДЖ като говорим за композициите не администрацията са локомотивите.За разлика от повечето вагони те са на по 30 години.В БДЖ на последък има много нови вагони даже мога да ги похваля за това че правят пътешествието с влак по удобно.В първа класа забелязах телевизор-чета по тавана (монитори) в един вагон.Вече има бистра в някой композиции а скоро ще има в почти всички бързи влакове на големи разстояния.Някой хора си казват как ще пълня гушата на БДЖ няма ли да е по добре да си купя всичко от магазина.Не цените са доста атрактивни еспресо-50 ст и бира-1 лв.Това са само примери.Вярно има доста мръсни и не подържани вагони но в следващите години ще бъдат подменени.Независимо че БДЖ е в лошо състояние най-безопасното и най-удобното за мене е влак.
Предпочитам да си резервирам цяло купе вместо да се возя на самолет 3 та класа.Децата ми вече пораснаха и не са толкова игриви но винаги съм предпочитал пространството.И аз както тях мразим да пътуваме с автобус от както веднъж като ходихме до Гърция на екскурзия автобуса почна да пуши, а екскурзоводката беше изкарана от лудницата.Та както казах на БДЖ са проблем локомотивните (тяговите) машини.Толкова често ми се случва да пътувам с влак че когато стане авария аз разбирам каква е преди хората от БДЖ  Mr. Green.Та веднъж ми се случи да се подпали локомотива.Служителите на БДЖ ни изкараха от вагоните максимално бързо и всичко беше наред.Дойде пожарната изгаси локомотива изтеглиха ни с дизелов до гарата и пак ни подхвана нова електричарка.И това ни забави около час.От както забраниха пушенето във вагоните пътуването с влак е много по безопасно.Вместо да подменят толко вагоните да подменят гадните бабички на гишетата (не слагам всички под общ знаменател но има много гадни служители на БДЖ).Да сменят старите локомотиви.Веднъж ми се случи да пътувам с пътнически влак и на скоростен участък където влака се движи с 60 км говорим за пътнически влака се движеше с 20 в продължение на 10 минути попитах кондукторът къкъв е проблема а той ми каза че локото е повредено.Пак казвам БДЖ става все по добре.Единственият влак който наистина е първокласен е експреса София-Пловдив.В него има килими картини...Ако някой предпочита да спести половин час защото толкова е разликата между автобуса и чайката например пред  това да се гърчи в автобуса, да му е тясно,да се пържи в жегата,да му вземат повече пари може спокойно да си купи автобусен билет.

# 46
  • София
  • Мнения: 12 554
Проблема на БДЖ не са вагоните нито линиите,нито контактната мрежа.Проблема на БДЖ като говорим за композициите не администрацията са локомотивите.За разлика от повечето вагони те са на по 30 години.

Всъщност са на по 40  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 3
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.

Е такива като теб мразя само преувиличават как 15 часа бе да не е бил парен локомотива София-Бургас е 6 часа с експрес и 7 с обикновен бърз влак няма как да е 15 часа.Не всички хора могат да си позволят самолет и да ти кажа е много по добре спален вагон от гадня самолет особено ако е 3 та класа.Влака е по добре и от автобус и от самолет единственото предимство на самолета е времето за пристигане но да кажеш че с влак е 15 часа  е направо престъпление.То за 15 часа с влак до америка може да стигнеш...

# 48
  • Мнения: 3
Проблема на БДЖ не са вагоните нито линиите,нито контактната мрежа.Проблема на БДЖ като говорим за композициите не администрацията са локомотивите.За разлика от повечето вагони те са на по 30 години.

Всъщност са на по 40  Mr. Green

Ма то годините много значение нямат за комфорта на пътниците.Проблема е че машините са стари и много често стават аварии с тях.То просто с вагоните няма кво да стане.въпреки че съм виждал и нови машини все още много от тях са стари.То не че не се подържат а са много стари.Не може нещо от камената ера да е модерно и да е използваемо сега.От БДЖ се грижат да няма аварии но дори като ги кърпят всеки ден не може нещо толко старо на което експлоатационият период му е минал отдавна те да го използват.Нищо не е вечно и скоро ако не почнат да ги подменят 1 по 1 ще се скапят и вместо  мотриси ще ползват коне да теглят вагоните.За  мен БДЖ е комфортно и е по добре от автобусите.Все едно от няква туристическа агенция ти предлага  екскурзия с хубав автобус и добър 5 звезден хотел.Накрая те качват на Чавдар и в хотела трябва да ходиш до тоалента в леген.За това винаги сам си избираш хотела .Чудете се защо нашенските експреси не се движат с повече от 120 километра в час.Дори рядко достигат 120.Нали са експреси.Ето за това трябва да се подменят машините не да се чистят тоалетните.БДЖ си оправиха вагоните до морето сега е ред на всичко останало.Проблема в БДЖ не е самата фирма проблема е че те спряха да вкарват нови вагони и да се грижат за чистотата на влаковете за това хората започнаха да предпочитат автобусите.Ето заради това БДЖ затъна.В момента се наблюдава подобрение на железниците откъм вагони което е добре защото има много стари който още се използват.

# 49
  • София
  • Мнения: 12 554
Проблема на БДЖ не са вагоните нито линиите,нито контактната мрежа.Проблема на БДЖ като говорим за композициите не администрацията са локомотивите.За разлика от повечето вагони те са на по 30 години.

Всъщност са на по 40  Mr. Green

Ма то годините много значение нямат за комфорта на пътниците.

Имат, имат. Като се потроши, запали и т.н. пътниците си седят във вагоните, докато дойде поредната стара машина.

Но темата е твърде дълга, за да я подхващаме тук. 10 години вече съм в близък контакт с простотиите на БДЖ, та хич не ми се говори.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 483
В никакъв случай не бих пътувала с влак или автобус. Ние нямаме автомобил и до Бургас ходим със самолет веднъж годишно. Стига се за половин час и нервите на всчики са запазени. С влак съм пътувала само 15 часа до Бургас, не бих причинила това на децата си.

Е такива като теб мразя само преувиличават как 15 часа бе да не е бил парен локомотива София-Бургас е 6 часа с експрес и 7 с обикновен бърз влак няма как да е 15 часа.Не всички хора могат да си позволят самолет и да ти кажа е много по добре спален вагон от гадня самолет особено ако е 3 та класа.Влака е по добре и от автобус и от самолет единственото предимство на самолета е времето за пристигане но да кажеш че с влак е 15 часа  е направо престъпление.То за 15 часа с влак до америка може да стигнеш...


Влакът спираше на няколко пъти за часове, без обяснения и т.н. Какво е самолет трета класа. В Бургас бяхме за половин час, изтрайва се.

# 51
  • Мнения: 1 441
Little Evil, само от любопитство, щом не пътуваш с влак или с автобус с какво би отишла до Ямбол, Пазарджик, Силистра или който и да било от 200-те града в Бг, в които няма летище?  Thinking

# 52
  • София
  • Мнения: 2 483
Little Evil, само от любопитство, щом не пътуваш с влак или с автобус с какво би отишла до Ямбол, Пазарджик, Силистра или който и да било от 200-те града в Бг, в които няма летище?  Thinking

Понеже съм от един от тези градове, отговарям- с две малки деца, колички и адски много багаж, просто моля някой приятел да ме закара, като поемам пътните. Няма как да събера всичко в автобус, и няма как да сляза от влак с моите размери, две бебета, количка и куфари, дори и да съм със съпруга ми.

Другаде не ходя, стоя цяла година в София, примирила съм се, че докато са толкова малки съм вързана, още повече, че нямаме кола.

# 53
  • Мнения: 1 441
 Peace ОК, приемам.
В началото коментара ти прозвуча леко снобарски, та не се въздържах...  Wink

# 54
  • София
  • Мнения: 2 483
Peace ОК, приемам.
В началото коментара ти прозвуча леко снобарски, та не се въздържах...  Wink

 Peace

# 55
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 562
Хора ,луда ли съм ,мисля сряда сутринта да хвана влака 5и20 от Бургас за София , с малката ще съм ,.... Майка ми ме съветва да си купя първа класа билети ,защото няма много хора там , а мога ли да откупя купето и скъпо ли е това .... Утре ще ходя за билети ,но все пак ,приемам съвети и мнения ,малката е на 1г4м.

# 56
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
"Чайката" няма първа класа, тип салон са вагоните, не са купе. Най-добре помоли да ти дадат билети до масичка и в посока на движението. И си предвиди мокри кърпи, накатени дрехи (да имаш да събличаш и обличаш), евентуално някакъв по-дълъг и широк шал, да завиеш детето, като заспи, като регулираш дебелината. И удобни ,топли обувки/пантофки, които няма да притесняват детето.

И задължително вземи и за малката запазено място, 1лв.е, а е от голяма полза, ако е пълен влакът (което не е много вероятно, ама знае ли се...).

# 57
  • Мнения: 5 259
Ако можеш хвани някой с първа класа.
Аз съм без кола и често пътувам с детето из България в най-различни посоки. Само като чуе, че ще пътуваме с автобус и ужасно се дразни. Сто пъти предпочита влак и винаги ме умолява да си променя решението и да пътуваме с влак. В първа класа почти няма хора и вероятността да сте в сами в купето е много голяма. Сравнително чисто е, макар че недостатъците от типа на развалени прозорци, лампи и други такива си ги има и там. Също така е много вероятно в един момент влакът да спре някъде за неопределено време, за да изчаква друг влак, така че никога не можете да сте сигурно точно колко време ще продължи пътуването.
Въпреки това за деца, които не могат да седят дълго седнали на едно място без да стават и без да говорят на висок глас, влакът е много по-комфортното решение.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 680
През юли пътувахме Варна-София с кола... е измъчихме се. Бебко на 2 месеца, спа през повечето време, но спирахме за кърмене, защото ме е страх да го вадя от. коша в движение, а и трябваше от време да време да му се смени сгънатата позиция в столчето за кола.
Аз отделно се изкривих още повече и се зарекох на следващото пътуване до там да бъдем с влака.
Поканиха ни пак на сватба, навих ММ да вземе цял спален вагон за нас тримата, бебето вече е на 4м, септември е по-спокоен месец, има места.
Пътувахме много добре. Количката едва мина по коридорите на влака, но успяхме да я вкараме в купето. Мислех да спи в количката, но застлах нови чаршафи и го взех при мен на едното легло. Щом потегли влака хапна и заспа, едва го събудих на сутринта, като пристигнахме... не помръдна, въпреки че си беше шумно на моменти, но спа много здраво.
Аз сънувах цяла нощ земетресения и апокалипсиси от люшкането, хахахах, но на връщане вече спах по-добре, явно се свиква. Та... ако някой се чуди, препоръчвам и този вариант Simple Smile

# 59
  • Мнения: 505
На няколко пъти ми се наложи да пътувам до Бургас миналата година. Първия път тръгнах с автобуса, стандартно, 11 часа път! Изгърбих се, изнервих се, мислих, че никога няма да пристигна. Реших да пробвам на връщане с влака и останах много приятно изненадана. Заспах много бързо и се събудих в София! Другото което е, не губиш цял ден в път. Да, наистина има си неудобствата по влачене на някакъв багаж. Но ако има кой да те чака не е проблем. С влак през деня не бих тръгнала, изглежда ми доста мръсно и гадно. Жалко, че БДЖ не могат да се оправят и да се постегнат малко, иначе за мен това би бил един много приятен вариант  за пътуване.

Общи условия

Активация на акаунт