Въпрос за еднократна помощ за ученик

  • 17 877
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,искам да попитам имам ли право на отпускане на еднократна помощ за първокласник при положение че не получавам детски за детето?

Последна редакция: вт, 19 авг 2014, 09:16 от Редактор*

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 401
това е предложение от програмата на Орешарски-за всеки първокласник да се получава еднократна помощ,независимо от доходите на родителите,но да видим... Thinking Засега важи това: http://www.dokumentacia.com/%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B1%D0%B0-%E2%8 … D%D0%B0-%D1%86-2/

# 3
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Позволих си да копирам информацията от линка.

"МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЦЕЛЕВА ПОМОЩ ЗА УЧЕНИЦИ

Еднократна целева помощ за ученици по реда Закона за семейни помощи за деца се отпуска въз основа на молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.Молбата се получава от Дирекция“Социално подпомагане“ по постоянен адрес.
 Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията – за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения;
 2. удостоверение, че детето (децата) е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
 3. копие от заповед на директора на дирекция „Социално подпомагане“ и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (в случаите по чл. 10а, ал. 4 ЗСПД );
 4. удостоверение за раждане на детето (за справка);
 5. лична карта (за справка);
 Молба-декларацията се подава след записване на детето в първи клас, но не по-късно от края на септември на текущата учебна година, с изключение на случаите, когато поради здравословни причини, установени с протокол на ЛКК, детето не може да започне училище, но не повече от 6 месеца от започване на съответната учебна година.
 Еднократната целева помощ за ученици се предоставя в пари и/или под формата на социални инвестиции през месеца, следващ месеца, през който е подадена молба-декларацията
 
Домакинствата ще могат да получат сумата ако средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на 350 лв.Размерът на помощта е 150 лв. и се изплаща през месеца, следващ месеца, през който са подадени документите."


По т.2 - удостоверението вероятно трабва да се вземе още при самото записване на детето за училище, защото предполагам училищата няма да работят през месец август.

# 4
  • Мнения: 28
Здравейте мами! Не знам дали ще сте наясно или дали е тук мястото на въпроса ми, но се надявам поне да ме насочите . Майка съм на близнаци които ще са първолаци на есен и на батко който навърши 18 и завърши средното си образование. Smile
Въпросът ми е : След като големия е пълнолетен и имаше право на детски до завършване на училище, сега когато подавам документи за детски надбавки на 4 или на 5 членно семейство да смятам доходите на мен и съпруга ми?? И дали мога да кандидатствам за еднократна помощ за първолащите?  Благодаря предварително!

# 5
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Баткото вече е отделно семейство, защото е навършил 18 г. Направи си груба сметка, за да прецениш. А още по-добре - питай в агенцията за социално подпомагане.

# 6
  • Мнения: 5 278

Домакинствата ще могат да получат сумата ако средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на 350 лв.Размерът на помощта е 150 лв. и се изплаща през месеца, следващ месеца, през който са подадени документите."


Да разбирам ли, че не са обнародвали повишаването на помощта за първи клас?

# 7
  • София
  • Мнения: 158

Домакинствата ще могат да получат сумата ако средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на 350 лв.Размерът на помощта е 150 лв. и се изплаща през месеца, следващ месеца, през който са подадени документите."


Да разбирам ли, че не са обнародвали повишаването на помощта за първи клас?
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 135 ОТ 21 ЮНИ 2013 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА ЕДНОКРАТНАТА ЦЕЛЕВА ПОМОЩ ЗА УЧЕНИЦИ, ЗАПИСАНИ В ПЪРВИ КЛАС НА ДЪРЖАВНО ИЛИ ОБЩИНСКО УЧИЛИЩЕ, ЗА ПОКРИВАНЕ НА ЧАСТ ОТ РАЗХОДИТЕ В НАЧАЛОТО НА УЧЕБНАТА 2013/2014 Г.

Обн. ДВ. бр.56 от 28 Юни 2013г.

[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:

Член единствен. Определя еднократна целева помощ за ученици, записани в първи клас на държавно или общинско училище, за покриване на част от разходите в началото на учебната 2013/2014 г. в размер 250 лв.

Заключителни разпоредби


§ 1. Отменя се Постановление № 118 на Министерския съвет от 2013 г. за определяне размера на еднократната целева помощ за ученици, записани в първи клас на държавно или общинско училище, за покриване на част от разходите в началото на учебната 2013/2014 г. (ДВ, бр. 48 от 2013 г.).


§ 2. Постановлението се приема на основание чл. 10а, ал. 5 от Закона за семейни помощи за деца.

# 8
  • Мнения: 5 278
Благодаря   bouquet

# 9
  • Мнения: 1 484
Здравейте искам да попитам имам фирма на мое име но не надвишавам доходите за еднократна помощ.Получавам детски вмомента мъжът ми е на борсата има ли вероятност да ме одобрят за еднократна помощ за първолак.

# 10
  • Северо=Западналия край
  • Мнения: 1 033
Здравейте искам да попитам имам фирма на мое име но не надвишавам доходите за еднократна помощ.Получавам детски вмомента мъжът ми е на борсата има ли вероятност да ме одобрят за еднократна помощ за първолак.
Ако не надвишавате дохода от 350лв. на член от семейството и се осигурявате на необходимия праг който е определен за вашата длъжност във фирмата, счетоводителя ви издава бележка за размера на дохода и няма проблем да си подадете документи.

# 11
  • Мнения: 1 484
Много благодаря не го надвишаваме защато мъжът ми е на борсата в момента аз се осигурявам на 420 лв

# 12
  • на тавана в кошницата
  • Мнения: 465
Аз не получавам детски и си подадох документите за помощ, но ако искате да получавате детски също може да подадете молба за тях.Само, че са повече разправии.
 Младеж навършил 18г. е самостоятелно домакинство и не е към вашето семейство

# 13
  • Мнения: 23
Позволих си да копирам информацията от лика.

"МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЦЕЛЕВА ПОМОЩ ЗА УЧЕНИЦИ

Еднократна целева помощ за ученици по реда Закона за семейни помощи за деца се отпуска въз основа на молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.Молбата се получава от Дирекция“Социално подпомагане“ по постоянен адрес.
 Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията – за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения;Молба ,защо БЪЛГАРЯ прие европейски регламент съгласно който думата молба се изхвърля от речника на държавната администрация.
 2. удостоверение, че детето (децата) е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
 3. копие от заповед на директора на дирекция „Социално подпомагане“ и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (в случаите по чл. 10а, ал. 4 ЗСПД );
 4. удостоверение за раждане на детето (за справка);
 5. лична карта (за справка);
 Молба-декларацията се подава след записване на детето в първи клас, но не по-късно от края на септември на текущата учебна година, с изключение на случаите, когато поради здравословни причини, установени с протокол на ЛКК, детето не може да започне училище, но не повече от 6 месеца от започване на съответната учебна година.
 Еднократната целева помощ за ученици се предоставя в пари и/или под формата на социални инвестиции през месеца, следващ месеца, през който е подадена молба-декларацията
 
Домакинствата ще могат да получат сумата ако средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на 350 лв.Размерът на помощта е 150 лв. и се изплаща през месеца, следващ месеца, през който са подадени документите."


По т.2 - удостоверението вероятно трабва да се вземе още при самото записване на детето за училище, защото предполагам училищата няма да работят през месец август.

# 14
  • Мнения: 1 064
Много благодаря не го надвишаваме защато мъжът ми е на борсата в момента аз се осигурявам на 420 лв

Те взимат дохода от изминал период, май беше 1 година назад. Получава се известно разминаване - сега си без работа (доходи), но се гледа предходен доход, после започваш работа, а се взима предвид времето, когато си бил безработен.
(Намирам системата за отпускане на детски за доста неефективна).

Общи условия

Активация на акаунт