Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 840
  • 741
  •   1
Отговори
# 600
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Ашли, добре дошла! В темата има супер много рецепти как да си направиш квас и разни печива с квас. Хващаш някоя за ушите и действаш!  Peace
Правенето на квас е лесно по принцип, няма трудин рецепти общо взето.  Wink

# 601
  • Мнения: 1 352
Здравейте, момичета и момчета. Мнооого страници съм пропуснала. Преди време си бях хванала квас, дори му бях хванала цаката на месенето и правех страхотни питки, но стана така, че не ми оставаше много време и оставих тази работа.
Днес обаче си купих от магазина хляб с квас и толкова много ми хареса! Просто беше божествен и ми се дощя пак да си направя квас. Бях чела, че може направо от хляб да си прихванеш, някой може ли да ми каже как точно става? Всичко съм забравила, дори и рецептата за хляба. Яд ме е, че ми отне доста време докато му хвана цаката, сега пак всичко наново.

# 602
  • Мнения: 2 126
Meрси много за отгоеорите Hug
Мариета,аз доколкото съм осведомена(чела съм) намокряш парченца от квасения хляб добавяш  брашно и вода,т.е. захранваш го и чакаш да се активира.Това нещо в неметален съд,буркан или каквото си знаеш.Ако пробваш,ще чакам отзиви.

# 603
  • Мнения: 633
http://vanillka.com/2012/06/07/easy-sourdough-and-bread/
Здравейте, момичета и момчета. Мнооого страници съм пропуснала. Преди време си бях хванала квас, дори му бях хванала цаката на месенето и правех страхотни питки, но стана така, че не ми оставаше много време и оставих тази работа.
Днес обаче си купих от магазина хляб с квас и толкова много ми хареса! Просто беше божествен и ми се дощя пак да си направя квас. Бях чела, че може направо от хляб да си прихванеш, някой може ли да ми каже как точно става? Всичко съм забравила, дори и рецептата за хляба. Яд ме е, че ми отне доста време докато му хвана цаката, сега пак всичко наново.

# 604
  • Мнения: 1 352
Благодаря ви момичета, спестихте ми доста време ровене из нета. Ще пробвам да хвана квас направо от хляба и ще пиша.

# 605
  • Пловдив
  • Мнения: 1 000
Добре, рецептите ги видях.
Интересува ме следното нещо. Като "му хвана цаката" веднъж, мога ли да си ползвам постоянно същия квас (като си отделям малко от готовия, захранвам и т.н.) или му минава годността след време?
За сравнение давам лактобацилите в бг млякото (тъй като по това съм специалист). Може да си заквасвам мляко близо месец-месец и половина с едно и също мляко (заквасвам, отделям 2 лъжици от готовото за последваща закваска и така). За това време бацилите постепенно си измират и млякото става все по-сладко и по-сладко и спира да се заквасва добре.
Дали и при кваса е така?

# 606
  • Мнения: 2 126
Заквасвам мляко всяка седмица от предходното вече може би над година.за първи път чувам че може да умрат бацилите дето заквасват.Всеки път млякото е от хубаво по хубаво.

И да,можеш да си поддържаш квас от вече готов,ако прочетеш дори само последните 3-4 страници на тази тема много хубаво е описано.Аз така направих,прочетох и всичко си изясних.Даже ми беше супер интересно да прочета и предишната тема.Много отговори си дадох.

# 607
  • Пловдив
  • Мнения: 5 034
Аз отделям квас от готовия втасал вече хляб непосредствено преди печене - и прибирам в хладилника.
Вече повече от половин година го ползвам, не мисля, че някога ще "измрат" гадинките...Simple Smile Нъл си ги отглеждам...Simple Smile))
И с киселото мляко така - от доста време си заквасвам от моето...засега си става...Simple Smile

# 608
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Това за киселото мляко е вярно, но не за българската закваска, а за пробиотичната.
С кваса не е така.

Сложих стартер с пшенично пълнозърнесто брашно. Сега отивам да меля ечемик и овес. Ще дам отзиви какво се случва.

Ето началото:

Скрит текст:
мелене на ечемика    смленият ечемик    стартер с овес    стартер с ечемик    стартер с пшеница 

Последна редакция: пн, 14 апр 2014, 21:15 от Джемма

# 609
  • Мнения: 660
Джемма, правила съм квас само от овесено брашно и става почти за същото време както с ръженото. Вярвам, че и при теб ще се получи. Peace
 
Гледам ти мелничката - метална ли е? Аз съм на тема мелнички и обмислям купуването на такава това лято като се приберем в България, но сякаш ми се ще да е дървена... ти доволна ли си? Би ли споделила подробности покрай ползването ѝ?

За киселото мляко да си кажа и аз. Mr. Green В България с домашен подквас няма никакъв проблем да се ползва с години - майка ми от години си подквасва мляко по този начин.
Тук, обаче, въпреки че подквасвам мляко с българска домашна закваска нещата стоят малко по-различно. Четох доста по въпроса и повечето източници твърдят, че условията са различни /микроорганизми във въздуха, надморска височина, атмосферно налягане и т.н., които дават отражение на бактериите/ и е възможно да не се получава както в България...и е факт, де. Thinking Моето мляко става на кисело и се вкисва средно на седмица-10 дни, но когато гребнеш с лъжица от готовото кисело мляко има една "лигава" жилка...все едно се провлачва. Млякото си е вкусно и го ядем с удоволствие, но когато имам възможност си сменям българската закваска. Peace

Последна редакция: вт, 15 апр 2014, 11:27 от Tony_st

# 610
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Моето е пластмасова приставка към кухненската машина, с метални мелещи части, не с камък, не е отделна мелница. Много съм доволна. Регулира се степента на едрината,бързо мели.

https://www.youtube.com/watch?v=wlto1ox8qmU

Скрит текст:
бялото в ляво е мелничката    а това е машината  

# 611
  • Мнения: 660
Ясно! Благодаря за разяснението. Peace В София и аз имам подобен робот, но не знам дали има възможност за мелене на зърна. Забравила съм. Embarassed Тук съм се заринала с какви ли не кухненски джаджи и нямам място за подобен, та ще заложа на дървената, че най-мъничка и компактна сякаш - да видим. Thinking

# 612
  • Мнения: 1 352
Джемма, правила съм квас само от овесено брашно и става почти за същото време както с ръженото. Вярвам, че и при теб ще се получи. Peace
 
Гледам ти мелничката - метална ли е? Аз съм на тема мелнички и обмислям купуването на такава това лято като се приберем в България, но сякаш ми се ще да е дървена... ти доволна ли си? Би ли споделила подробности покрай ползването ѝ?

За киселото мляко да си кажа и аз. Mr. Green В България с домашен подквас няма никакъв проблем да се ползва с години - майка ми от години си подквасва мляко по този начин.
Тук, обаче, въпреки че подквасвам мляко с българска домашна закваска нещата стоят малко по-различно. Четох доста по въпроса и повечето източници твърдят, че условията са различни /микроорганизми във въздуха, надморска височина, атмосферно налягане и т.н., които дават отражение на бактериите/ и е възможно да не се получава както в България...и е факт, де. Thinking Моето мляко става на кисело и се вкисва средно на седмица-10 дни, но когато гребнеш с лъжица от готовото кисело мляко има една "лигава" жилка...все едно се провлачва. Млякото си е вкусно и го ядем с удоволствие, но когато имам възможност си сменям българската закваска. Peace

Имам някакъв спомен, че живееш в Холандия.
Имам приятели тук, които си купуват краве мляко от един дядо, рано сутрин след като издои кравите. И си квасят мляко с бг закваска. Виждала съм им млякото, като обърнеш буркана си седи и един пръст жълта сметана отгоре. Сирене също си правят, скоро пробвах, страшно беше!
Та може би самото мляко също играе роля, не е само до подквасата.

# 613
  • Мнения: 660
Всъщност съм в Белгия, Мариета, но то си е почти като да съм в Холандия. Simple Smile

Не знам, може и това да е, но предполагам както и при вас, така и тук млякото във фермите и хората, които гледат крави е сертифицирано и се знае какви са показателите му. Иначе млякото, което взимам е пълномаслено и също има по 1 пръст жълт каймак отгоре нищо че предварително съм махнала голяма част от него докато изстива, за да го подквася. Става също гъсто и вкусно, но просто има едни спицифични жилки, които ако подквасвам в България ги няма. Ето затова се опитвам да си подновявам подкваса на няколко месеца. Сега не съм го подновявала от миналато лято и все още си става киселото мляко, но е много вероятно, ако имам пресен да става по-добре. Peace

# 614
  • Мнения: 1 352
С българско кисело мляко може да стане, щом ти е хубаво прясното.

Общи условия

Активация на акаунт