Белгия - 26 тема

  • 114 506
  • 827
  •   1
Отговори
# 810
  • Варна
  • Мнения: 484
Ок, не ми харесва това, че на всеки 100 метра можеш да срещнеш 100 нюанса "сиво", не ми харесва, че си закачат парцалите на покрива на комшията, не ми харесва, че на тротоар един метър се слагат по два стола буквално на улицата...и още хиляда неща. Аз на това му викам цигания. И не знам защо толкова лично се прие изказването. И това няма нищо общо със спокойствието. И по назад казах, че предпочитам по-големи градове, но определено Брюксел не е сред тях! И пак ще кажа - ако беше толкова прекрасно белгийците нямаше да бягат от там...

П.П. И какво значение има кога съм дошла?! То един път стига...и като турист да отидеш даже е достатъчно..

П.П. И всъщност не мога да разбера какво значение изобщо има на мен какво ми харесва и кое за мен е цигания... Всеки си има мнение.

Последна редакция: нд, 10 май 2015, 17:50 от ca_sky

# 811
  • тук и там
  • Мнения: 11 536
+1...И аз не знам защо всичко се приема толкова лично...И аз живея в Брюксел...и какво?Някой казал-"циганията Брюксел" и аз трябва да го играя обидена?Ми не мисля да го правя.Съжалявам също и за това,че на последните странници започна да ми идва малко в повече това мерене-кой от кога е тук,колко печели и каква ясла може да си позволи и т.н. и се надявам с това да се приключи скоро.Излишно ми се струва-и наистина не ме касае ни най-малко,ното съм впечатлена както се очаква,предполагам това се отнася и за останалите.Добре е ,че все пак човек може да научи нещо ново-аз например бях в невидение,за тези  организирани като ясли къщи във Фландрия-предполагам,че информацията ще е полезна за много други хора.Мисля,че темата е за това-да обменяме информация и да си помагаме със такава..Иначе- да, всеки си има мнение-ама трябва ли да занимавам всички със него?Щото аз от 5 странници чета само това..никаква полезна информация-само лични мнения.
По темата за бебешките пюрета(не че не беше отговорено)-аз поръчвам от немския Амазон.Доставката е безплатна-ако е над 29 евро.Пристига за няколко дни, понякога има по някое и друго счупено пюре-по-скоро при транспортирането от белгийската поща-доста тежат кашоните със пюрета над 29 евро,така че пощаджията не винаги е подготвен да го остави плавно на земята  Simple Smile
Научих също,че има и лекари които приемат веднага пациентите си деца...Уви,нашата педиатърка ни дава час поне  за след  няколко дни...когато вече нямаме чак такава нужда.Мислех си ,че при всички е така..но явно нашата е със кофти практика.За личния не ми се коментира даже...
Забравих да спомена,че дъщеря ми ходи на БЕЛГИЙСКА ясла от 7 месечна възраст,и на БЕЛГИЙСКО училище -вече е на 5 гд,и боледува ПОСТОЯННО....Така,че колкото хора,толкова и мнения,толкова и различен опит-явно си е до детето.

Последна редакция: нд, 10 май 2015, 18:27 от Kaisia

# 812
  • Варна
  • Мнения: 484
Аз лично имам "афинитет" към сополи... Просто толкова лесно минават в бронхит, че не е истина. Само като ги видя вече изпадам в потрес! С големият не вярвам да има нещо, което да не съм ползвала в Бг. Тук за два месеца и малко пак им изпонаучих лекарствата.. Разболявал се е е вече три пъти за това време, а малкият нито един път не беше прихващал докато не тръгна на прословутата ясла. Вече 10 дена не може да се оправи!

Относно лекари - ние имаме един личен. Първият път като се разболя големия отидохме до болницата за педиатър, казаха ни същото с час за другата седмица. Но вече си харесах една и като се обадя за час казвам, че е спешно и че мога да отида до съседния град (тук поне дават дежурства в няколко кампуса на една болница) и така си записвам час за следващия ден вече 2 пъти. И понеже някъде бях чела по повод дали се плаща за деца и тн моята констатация е, че ако отидеш в болница е безплатно, а ЛЛ взема билетче и още пари (нашият 8 евро).

# 813
  • тук и там
  • Мнения: 11 536
Не знам за такова нещо..Но аз не знаех и за тази система за яслите-явно не съм критерий за информираност,това поне е ясно.На мен до сега не ми се е случвало да не получа фактура от болницата-плащаме за всичко,включително и преглед при ЛЛ доста над 8 евро,друг е въпросът че после голям процент от сумата ни се връща.Има и здрави дечица,на които яслите не им влияят на здравословното състояние...другите се знаем-четем обикновено темата за астмата.И да-на някои деца дори тукашния климат им влияе зле,но това е положението.

# 814
  • Мнения: 600
За педиатър ни записват час за следващият ден . Много рядко през ден . Винаги си плащаме обаче .Къде го това безплатно  newsm78 . Плащам 37 е и ми връщат 19 . При личният ми е по - евтино ..примерно .

# 815
  • Варна
  • Мнения: 484
А да, прегледа е доста над 8€, но като дадеш от тия сините талончета е 8 (винетките😂). При нашият е 27 без тях. Но ако дам талон и съответно платя само 8 после не се занимавам с фактури и тн. Той си ги оправя разликите.

В болницата питах още първия път, казаха че е безплатно😒 Но вече три пъти сме ходили, фактура не е пристигала на адрес Simple Smile И на място не съм плащала.

П.П. Аз доколкото разбирам ако ЛЛ ти е педиатър се плаща както за ЛЛ, ама в болница ако запишеш час е безплатно. Но понеже нашият не е педиатър и съответно предпочитам да отида при такъв.

# 816
  • Мнения: 4 763
другите се знаем-четем обикновено темата за астмата.

Кайсия, би ли споделила (може би на лични по-добре) за вашата астма - моето дете също е с астма на вирусна основа + много силен рефлукс, та бих искала да си сверя малко часовника. Интересувам се какво ви е лечението, правите ли нещо допълнително (някакви кинезитерапии, спорт или друго нещо) и какви са прогнозите за израстване. Ние, след месеци на изследвания и изпробване на лекарства и дози, успяхме да постигнем някакво равновесие, ама ми се струва крехко. А след около година ни предстои матернел и там няма да го обгрижват така, както в яслата. Мерси предварително! Имам абсолютно доверие на педиатърката и пуломолога ни, но може пък други лекари да предлагат други неща.

ca_sky, ако детето често прави бронхити, не е зле да потърсите причините за това, може да не са само сополите, както се оказа при нас.

Последна редакция: пн, 11 май 2015, 11:00 от Nedinka

# 817
  • тук и там
  • Мнения: 11 536
Nedinka,при нас има напредък,но  само толкова за съжаление.Лечението-обичайното....Фликсотид+Монтелукаст,при кризи-Вентолин.Понякога слагам и Пулмикорд.Вече поне рядко се налага да остава в къщи.В началото,като започна ясла-и се събираха няколко седмици общо ходене,за половин година.Подобрява се със годините,но няма спиране тази кашлица.Миналият месец пулмолога и спря Монтелукаста(след 2 години лечение с него),и започнахме пак през ден да пръскаме Вентолин.Боледува,кашля и това е-на 5 гд,не може да достигне до 16 кг.Прекарваме по 2 месеца в БГ,главно поради тази причина.Там не кашля,нито боледува,нито ползваме Вентолин-лятото е добре,и като се върнем през септември се започва пак.Не ти пиша на лични,защото предполагам че поради климата в БЕ,който също доста допринася за астмата,както и практиката със болните деца в градините-много майки имат  предполагам същия проблем.Щом сте успели да  овладеете  проблема още в яслата,предполагам че нещата ще започнат да се подобряват при вас със възрастта.Аз от сега се  подготвям психически за тръгването на ясла на малкото.Дано да не като каката,но вече  се е налагало веднъж да  правим инхалации с Вентолин и на него.Поне опит няма да ми липсва ...

Последна редакция: пн, 11 май 2015, 17:26 от Kaisia

# 818
  • Мнения: 4 763
Много мерси, Кайсия. А вашата астма на каква основа е? Доколкото знам, може да има и астма, предизвиквана от алергии (нашата не е такава, правили сме изследвания). Препоръчаха ли ви някакъв спорт за голямото детенце, например плуване?

Ние бяхме дълго време (около година и половина) на Фликсотид 250 сутрин и вечер. Когато започнеше да кашля (разбирай точно през седмица), добавяхме вентолин. Ако стигнеше до бронхит, вадехме големия инхалатор и там Пулмикор, Вентолин и физиологичен разтвор. Плюс пие лекарства за рефлукса. От началото на април сме намалили фликсотида на само вечер - от онзи ден проточи сополи и започна да кашля умерено, та ще видим. Ако всичко е наред, планът е да прекъснем изцяло фликсотида през юли и август, и от септември да се върнем на максималната доза (иначе няма начин да изкара зимата, каза док).

Определено сме много по-добре отпреди, ама ми се иска да махнем лекарствата или поне част от тях, че са си сериозни.

На моето дете България му влияе по-зле и от тук - най-тежкият бронхиолит с болничен престой го направи по време на първата ни ваканция в БГ (а навън беше 30 градуса и слънце). За София имам обяснение (мръсния въздух), ама винаги ходим за по няколко дни на Хисаря, където уж е чисто - все тая е! През март бяхме 10 дни на Боровец (слънце, планина, чист въздух, няма вируси, няма ясла) - носът му не спря да тече във всички нюанси на жълтото. Засега най-добре му се отрази едно ходене на Санторини миналата година. В края на месеца отиваме на Закинтос, та се надявам пак да постигнем желания ефект. Мисля си догодина да го заведа на Сандански - дано да успея!

Успех на теб! Дано и двете деца да те изненадат приятно - голямото като спре да кашля или поне да не кашля толкова, а малкото изобщо да не започва.

# 819
  • Варна
  • Мнения: 484
Nedinka, той не прави често бронхити, защото сме почти постоянно при педиатъра Grinning Както се разбра вече Grinning Не го оставям да стигне до там. Но в Бг беше почти постоянно на хомеопатия по тази причина - сополи ooooh! Честно като ги чуя вече ме втриса...и като отидох първия път до яслата и ги видях всички сополиви.. ooooh! Ето че и дребният не пропусна  Confused

# 820
  • тук и там
  • Мнения: 11 536
Позната история-и при нас всичко тръгва от едните сополи.Нашата астма е вирусна сега,беше и на алергична основа в началото-но вече уж няма алергия,не реагира на алергена като и правим изследвания и тестове вече.И ние мислим да ходим на Сандански,и на планина всяка година ходим-но най-добре и се отразява морето,и докторът тук това ни препоръча-колкото се може по-дълго време да прекарва на море.Мислила съм и аз да я записвам на плуване-но за сега не съм,малко ме притеснява каква ще е температурата на водата и до колко ще е добре отоплено помещението-на моята малко и трябва и е готова разболяна,но може би от догодина ще я запишем,иначе тук не са ни препоръчвали спорт.Успех и на теб,Nedinka!Вярвам,че скоро ще преодолеете проблема!

# 821
  • Мнения: 4 763
Мерси, Кайсия, че сподели! Явно и ние сме като вас. При нас и рефлуксът сговнясва допълнително нещата - в момента, в който дори намалим лекарството, за две седмици вече е със задръстени дробове. Явно ще се ходи на море и на Сандански и ще чакаме да отмине.

Успех и по-малко Вентолин, Пулмикор и подобни гадории!

# 822
# 823
  • Мнения: 2
Здравейте мами в Белгия Simple Smile
Аз съм нова тук и се опитах да намеря отговор на въпросите си в темата,но не успях.
Бременна съм в 9та седмица, живея в едно малко градче Марш - в югоизточна Белгия и съм в див ужас при избора на гинеколог и най вече болницата в която да раждам. Препоръчаха ми в Динант или Намюр.
Ако някоя от вас може да ми даде съвет и сподели мнение, ще съм много благодарна!
Ако случайно има вече такава тема - моля да ме извините и ако може да ми дадете линк, защото не успях да я намеря.

Много благодаря предварително!

# 824
  • Мнения: 1 829
Найк80 добре дошла! Има нова темичка, заповядай там! Даже има и отговор за теб в нея!

Общи условия

Активация на акаунт