Клуб на храбрата шивачка - тема 14

  • 75 580
  • 740
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 555
Влизам да се похваля, че о вчера имам ново бебче на има Елна  Heart Eyes Днес вече направих първата дрешка с нея и нямам търпение да имам повече свободно време, което да прекарвам с  нея  newsm44

# 346
  • София
  • Мнения: 388
Bertichka, честито!

И моята е Елна и ми служи вярно вече година, въпреки издевателствата от моя страна  Embarassed.

Извинявайте,че така нахлувам изневиделица, но ми трябва помощ - в последно време доста използвам машината си и се налага да я смазвам. Само че в книжката никъде не пише къде точно се слага масло. Мъжа ми веднъж я смаза, но аз все пак питая съмнения дали е сипал масло точно където трябва  Thinking.

# 347
  • Мнения: 376
Bertichka, честито!

И моята е Елна и ми служи вярно вече година, въпреки издевателствата от моя страна  Embarassed.

Извинявайте,че така нахлувам изневиделица, но ми трябва помощ - в последно време доста използвам машината си и се налага да я смазвам. Само че в книжката никъде не пише къде точно се слага масло. Мъжа ми веднъж я смаза, но аз все пак питая съмнения дали е сипал масло точно където трябва  Thinking.


В моята книжка за Елна 220 смазването е накрая, към последните страници. Гледам английската версия в момента, Oiling е заглавието за смазване. Дори да не разбираш, има картинки със стрелки къде да се капнат по няколко капки.

# 348
  • София
  • Мнения: 388
nevenski, в моята книжка няма. Изобщо няма, иначе нямаше да задавам тук тъпи въпроси  Wink. Нито в оригинала, нити в превода има картинка.

# 349
  • Мнения: 376
nevenski, в моята книжка няма. Изобщо няма, иначе нямаше да задавам тук тъпи въпроси  Wink. Нито в оригинала, нити в превода има картинка.
Какъв модел е твоята? Извинявай, ако си го писала по-назад в темата, не съм чела всичко.

# 350
  • София
  • Мнения: 388
nevenski, Elna 2600 pink е модела.

# 351
  • Мнения: 555
Благодаря  Hug Дано го ползвам дълго и безпроблемно.

За смазването - няма нужда от инструкции.
Отваряш капаците и капваш по капка масло на всяка част, която се движи без ремъци и подобни!!!
Капва се в основата там където две части са свързани. Въртиш леко колелото, за да задвижваш и да гледаш къде се движат еханизмите. Има места на които няма как да капнеш.Там има дупчици в в които да капнеш.
И задължително почистване преди това Peace
Ето примерно видео http://www.youtube.com/watch?v=aKh-H5cCLI8

# 352
  • София
  • Мнения: 388
BertichkaHug ! Почвам да се плаша дали ще се справя ...

# 353
  • Мнения: 730
Аз съм с моята Елна от 12 год., но тя не се смазва, предупредиха ме още като я купувах

# 354
  • sofia
  • Мнения: 8 961
Аз съм с моята Елна от 12 год., но тя не се смазва, предупредиха ме още като я купувах

Няма такова нещо. И мен ме предупредиха същото, но още на място оспорих (не ми беше първата машина)
Всяка част, била тя метална или пластмасова, която се трие в друга в един момент се нуждае от смазване. Колкото повече шиеш, толкова по-често почистване и смазване. След всяка процедура сменя значително шума  Mr. Green

# 355
  • Мнения: 730
Аз не съм я смазвала обаче  Rolling Eyes а е работено много на нея,страшно много

# 356
  • Мнения: 0
Мили дами, помогнете на един мъж да се оправи с шевната машина Stuck Out Tongue

Имам проблем с електрическа шевна машина Лучник.
По принцип шия на стара ръчна Kohler и съм нямал проблеми. То е като танк. Брезент, дънков плат с двоен подгъв. Калъф за китарата си уших. Само обувки дето не съм шил Stuck Out Tongue Обаче няма зиг-заг...

И стана така, че ми дотрябва зиг-заг и взех Лучника на майка ми и с него счупих три игли, а нея вече я няма да я питам какво става.

Само да вметна, че и с Лучника по принцип знам как да се оправям: Как да поставя иглата (само за височината не съм сигурен, но иглите трябва да са си за Лучник), калерчето (то пък няма как да се обърка), конеца как и откъде минава, как се регулират горния и долния конец, крачето колко ниско да е, дължина на хода на бода, предавки, амбреаж, карбуратор, делко, всичко Grinning
За инженер уж се водя...

Обаче какво става: Започвам да шия и горния конец влиза в машината и се замотава някъде в калерчето ли, не знам, но влиза някъде долу и фрас! - иглата удря където не трябва.
Понякога горният не влиза долу, всичко си върви, карам си тегела и пак изненадващо фрас! и иглата пак удря на метал.
После пак като му скимне горният конец влиза долу и пак.
И при двата варианта резултатът е сходен: десет сантиметра перфектен тегел и счупена игла.

Та, въпросът ми е, от машината ли е или е от мен? Не знам повече какво да му нагласям. Да я занеса на майстор, ама заради един шев не върви някак си да давам пари. Свикнал съм си на танка. Тоя Kohler от дядо ми е останал, надживя го, и мен ще надживее, че и правнуците ми сигурно.

Обаче някой път се налага зиг-заг като няма как да правя подгъв. И се изнервих, отиде половин кутия цигари.

Дайте акъл някакъв  Rolling Eyes

# 357
  • Пловдив
  • Мнения: 1 356
Лучник - куфарче, електрическа, имам от майка си.
Нито веднъж не успях да шия на нея.
Майка ми също не е успяла, но я е купила навремето, за дъщеря си и я пазила "за нова".
Занесох я на майстор- има производствен дефект, се оказа. Според въпросния майстор, бил често срещан.
В долната част на машината, под иглата един от чарковете трябвало да има еди-какъв си връх, а той имал заоблен, а не остър... Не помня точно!
Така си станах да шия на старата желязна електрифицирана Сингер от бабата на моя мъж.
Така че нищо не пречи да си я занесеш на майстор все пак
 Peace

# 358
  • Мнения: 0
Не ща пък да я нося! Grinning

Сто оправни жени сте тук, все ще измислите нещо Stuck Out Tongue

Производствен дефект няма как да е, защото с тая машина са шити хиляди неща. Аз не помня дрехи да са купувани в тази къща. Даже и на чужди хора, даже веднъж майка ми беше към една фирма да изкара някой лев отгоре, че учителската заплата не стигаше, шиеше полички ламбада с тонове (модерни бяха тогава).

По принцип единственото, което ми хрумва е, че може да се е разхлопала след толкова експлоатация, но все се надявам, че  причината е в мен. Нека бъдем реалисти, навярно никога няма да я занеса за ремонт, при положение, че ми трябва веднъж на пет години Simple Smile

# 359
  • Пловдив
  • Мнения: 1 356
ОК
Реалисти сме!
Аз обаче нямам др. идеи поради... липса на опит с Лучник Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт