Една софиянка в София!

  • 61 411
  • 921
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Ще бъда кратка.


Предистория:

Софиянка съм. Живях на Орлов мост до преди 9 години. Понастоящем в Младост.

Историята:

Поради отсъствие на децата съм го ударила на живот. Flutter
Вчера в скромната компания на един симпатяга и една дама се отправяме на разходка в центъра.
С метрото до ЦУМ. Там следва известно лутане в коя посока  да излезнем . Разбира се не уцелихме правилната. Нищо! По спомени трябва да сме в подлеза на ЦУМ. Някога там имаше сергии. Сега  все едно в друг град попаднах. Четох история на разкопките, разглеждах разкопките, разказвах на компанията си за Св. Петка...почувствах се като един истински турист в собствения си град.
Излизаме от подлеза пред ЦУМ.
Шок!
Улицата я няма. Последно като минавах имаше улица, сега има площад с артистични саксии.
Почнах да ахкам, да разглеждам, да коментирам, да се въртя и оглеждам. Щях и с телефона да снимам, ако имах телефон, който да прави снимки.  Laughing
Минахме през подлеза на Министерски съвет, там пак има какво да се види , каманаци, ала-бала. Четохме писанията по витрините за новите открития в София. Истински туристи! Полицаите наоколо тактично и учтиво ни упътваха накъде да се отправим, видимо взели ни за не местни индивиди.

Целта!:


Имахме цел -Халбите!
Минавайки покрай парка пред двореца бях приятно изненадана от огромното количество софиянци разпускащи наоколо. Замислих се, че не съм я виждала така жива никога.
Лавирайки из множеството бързо движещи се деца-камикадзета, прелитащи  предмети тип топки и един момък, каращ колело на една гума( кака за малко да го гушне, язък, той зави  Confused) , невредими стигнахме до другият край на парка. Там вече бях много впечатлена, колко са го стегнали Народния театър. Май-май не съм ходила в центъра твърде дълго.
Продължихме разходката към Славейков. Там по план трябваше да има много сергии с много книги, за да си избера поне едничка. Имаше малко сергии с много малко книги.Не си избрах нито една. Пак се показах неподготвена. Нищо, казах си, ще се впусна по магазините. Намерих съмишленик в лицето на дамата, но не и на господина, който видимо бе отегчен още преди да се отправим към първия. Ма, той си е виновен. Къде е тръгнал с две жени..... С ужас разбрах, че в Младост цените са по-скъпи от центъра  Laughing Никакви Пътеки повече,  само Графа!
Не музиканта, улицата визирам дами Wink

Такааа стигнахме Халбите.УРА!
Те за моя радост се оказаха същите.  Май там съм ходила по-често последните години  Laughing
Вечерта завърши страхотно!

Та мисълта ми бе, от това срамно излияние, че се почувствах като турист в града си. Оказа се, че знам много повече за другите градове, които с удоволствие посещавам, но не и за София. А тя расте, както винаги, но не старее, само хубавее. В случая расте в дълбочина  Laughing. Както се оказа, къде се копне, все нещо ново изниква.

Вие обръщали ли сте внимание колко е красива София и колко много се е променила?

Извода!:

Трябва по-често да излизам в центъра!



# 1
  • София
  • Мнения: 1 762
Ха ха, и аз вчера се разходих по Графа  Laughing И аз от сто години не бях ходила до центъра. Работя с/ у Враня, а живея в Люлин до караулката за Калотина. Който е запознат знае, че това е целия диагонал на града. Вечер съм абсолютно скапана и се прибирам веднага. През почивните дни най- много да излезна до близкото кафене или извън София. Та центъра ми беше все едно за първи път го обикалям. Гледах точно като прясно пристигнала "капелата от селата". Би трябвало да познавам града перфектно. Дори бабите и дядовците ми са от тук. Баща ми говори за София, като нарича улиците със старите им имена. Еми аз съм, като гостенка  hahaha Хода и зяпам, а устата ми отворена, очите ококорени..................... а сина ми вика, че съм голяма селянка / това да не се приема буквално от хората, живеещи в село/

Ужас. Трябва да си сменя работата, за да имам по- голяма възможност да опознавам родния си град.
Някой да търси можещ, оправен, лоялен, честен и работлив служител?  Wink

# 2
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 314
Ако говориш за "Халбите" до Малките Пет кьошета голЕма разходка сте направили, само докато те четох ме заболяха стъпалата. И всичко това пеша Shocked За "Славейков" оспорвам - сергиите за книги винаги са от край до край.
Платната пред ЦУМ ги направиха преди година-две май. Липсва ми стария изглед, свикнала съм с него от дете.

# 3
  • Мнения: X
Оф, и аз така се чувствам. Откакто имам дете и откакто офиса се премести в периферията на града, много рядко ми се случва да се шляя просто така из центъра. Преди месец излязох просто така, сама, бродих по Графа, по Витошка, по Пиротска, насам-натам ... направо ми се прирева.  Grinning

# 4
  • Мнения: 12 697
Витошка е станала много приятно място за разходка. Погледнете отгоре към църквата, а после се обърнете и погледнете към Витоша - голяма красота.

Сергиите на Славейков ги вдигат рано, явно късно вечер няма много читатели.  А още към 5 часа продавачите на духовна храна сядат на ракия и карти, като ръсят куртура на доста висок глас.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 735
Пресичам центъра на града с транспорт,но не слизам и онзи ден установих приятно изненадана,че ремонта на Витошка е приключил.Последно минавах май месец и беше ужасно прашно и изкъртено.А  около ЦУМ не съм минавала ....не помня от кога.То аз гледам все извън СФ да сме в почивните дни,а пък заведенията отдавна почти не ме вълнуват.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 762
Да, и аз забравих да оспоря за Славейков. Дори вчера си купих книга. Пълно е със сергии и книги. Но може да са минали по- късно и хората вече да са си тръгнали. Имам предвид продавачите  Peace

На Витошка не съм стъпвала поне от 5- 6 години. Но по снимки много ми харесва. Ще взема да ида и да седна на кафенце да позяпам  Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 1 735
Да,много спокойно и приятно изглежда  Витошка!И въобще лятото обичам Сф...

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Излизай.

# 9
  • Мнения: 24 467
Пресичам центъра на града с транспорт,но не слизам и онзи ден установих приятно изненадана,че ремонта на Витошка е приключил.Последно минавах май месец и беше ужасно прашно и изкъртено.

Верно? Там имам преди месец такова хубаво капаче на токчето оставено из копките... Sad

# 10
  • Мнения: 4 841
Обожавам града си, особено когато е празен - например есента, привечер, ако припръсква и дъжд - всички се изпокриват, и човек може на воля да скита по улиците... Също така втората половина на август, или по време на "сляти" празници - хората и колите са доста по-малко...
Израсла съм в центъра, сега по стечение на обстоятелствата живея в по-страничен квартал. Работя в още по-страничен. Но разходките из центъра не ги пропускам.
Поне веднъж седмично ЗАДЪЛЖИТЕЛНО сме на обичайната ни обиколка (която включва и посещение на майка ми и родното каре, където са основното ми училище, градинката на първата целувка и т.н. и т.н.).
Старая се детето ми да попие от излъчването на града, да го цени и обича, както аз го обичам  Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 10 547
Е, то не напразно на Младост му казват Пазарджик-Запад.

Майка ми е живяла почти основно на една тиха уличка, на хвърлей домат от Парламента. От близо двадесет и пет-тридесет години митарства между Центъра и краен квартал и още си пришмърква горко по прелестите на района около опашката на Коня.

# 12
  • Мнения: 12 697
Аз скоро открих Младост и бях много приятно изненадана.  Мислех, че всичко вече е застроено. Поляни, градинки, някои места почти като на село - бабите  по пейките, пияниците до трафопоста.   

# 13
  • София
  • Мнения: 1 762
BirdsFlu, не бой се, детето ти така добре ще опознае града, че и ти ще станеш от " селянките" в един момент. Визирам моят син, дето преди години не искаше да излезне до центъра, сега няма заведение, изложба или някое събитие или място дето да не го знае. Ама така е  Joy

И аз снощи минах покрай родния ми квартал. Толкова се е променил. Поне училището си е същото, и реката също.

Да не говорим, че като една видна столична софиянка в моловете още не съм влизала. Излъгах, в тоя на Стамболийски съм ходила два пъти и два пъти в Карфур на Цариградско. Само с театрите съм още на " ти".  Joy Ужас.

А, като се има предвид местоработата ми, пътувам само под земята и дори някоя дупка по улиците няма шанс да видя  Joy

# 14
  • София
  • Мнения: 15 518
  Пеша ако тръгна, ще се загубя!Ако ме пуснат в друг квартал, освен Красна поляна и Сухата река,все едно съм в друга държава.През центъра минавам с кола.Обикновено се движа запад-изток и обратно.

Общи условия

Активация на акаунт