Отговори
# 45
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 676
Дръндьото и ние я имаме, моя обаче се изхитри и чете само картинките, имаме първите две, мисля да му взема и другите три като се приберем. Пък дано му дойде муза да чете.
Бибе, аз чета хартиени в момента, в електронен формат не мога да препоръчам Confused Понеже си надонесох една камара книги от България, сега чета на Джоджо Мойс, Аз преди теб. Много я хвалят, да видим...

# 46
  • Мнения: 11 315
Бибс, да не мислиш, че я харесвам, препоръчах я, щото много я хвалят. Не си падам въобще по такъв тип литература.  Да не споменавм, че имам лична травма от подобни взимоотношения.
Аз също като Ирка харесвам Мураками. Изчетох 3-4 от неговите книги. Много ми беше странно обаче, че преводите не бяха от японски,а  от английски.

Отивам да стягам куфарите, утре поемаме приключението с три природни бедствия през Европа.
Стискайте палци да мине прилично и с малко спирания

# 47
  • Мнения: 1 334
Веч, какво толкова се притесняваш, децата са големи, надали ще ти създават проблеми. Двамата големи ще забавляват брат си и толкова. Леки дрехи, нестегнати,повече книжки и като преспят 2 пъти и ще сте в Бг. Нищо сложно. Имаш основание за притеснения, само ако колата е тясна, тогава наистина е неудобно.

# 48
  • Мнения: 0
Здравейте мами   bouquet Бих искала да ви задам един въпрос.Можете ли да ми препоръчате добър център за лазерна епилация близо до Щутгарт или някъде другаде в южна Германия? Hug

# 49
  • Мнения: 5
Здравейте! До сега не съм писала във вашата тема, но май ще ми се наложи да съм по-редовна скоро  Simple Smile Със семейството ми ще се местим от БГ в района на Регенсбург около Октомври/Ноември. Съпругът ми е с договор за работа, аз – не. Тепърва ще подобрявам познанията по немски и ще търся работа. Конкретния ми въпрос е за дъщеря ни, която през Октомври ще стане на 6 и знае малко немски думички и основни изречения. До колкото разбрах в Германия училище се започва на 6 години, но при положение, че идва от друга държава каква е процедурата? Ще я запишат направо в училище или трябва да посещава детска градина? И кой всъщност определя какво да се направи? Имате ли подобен опит? Благодаря ви предварително

# 50
  • Мнения: X
Знаеш ли Мехх, много си ми симпатична.
Това е един от най-често задаваните въпроси в темата. Лично аз съм отговаряла поне 14 пъти на подобни на твоето запитване, тоест назад по темите има тонове информация. Опитай с няколко ключови думички да потърсиш с форумската търсачка, пробвай и гугъл, пак насам ще те прати. Гаранция,че ще намериш каквото търсиш. Ако и тогава нещата не се изяснят - заповядай за още въпроси.

# 51
  • Мнения: 5
Сбъдваща мечти, благодаря за "полезния отговор". Не знам защо реши, че не съм потърсила информация преди да пусна този пост... За съжаление нямам необходимото време да прочета 175 теми назад, успях само с 5, но не попаднах точно на същата ситуация. Проучих срокове, такси и градини в района, но не ми стана ясно кой преценява в крайна сметка в градина или училище ще запишат дъщеря ми.

# 52
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Аз също като Ирка харесвам Мураками. Изчетох 3-4 от неговите книги. Много ми беше странно обаче, че преводите не бяха от японски,а  от английски.

Отивам да стягам куфарите, утре поемаме приключението с три природни бедствия през Европа.
Стискайте палци да мине прилично и с малко спирания

аз му изчетах всички книги, които са преведени на немски  Crazy
после трудно намерих какво да чета... след него трудно се чете нещо друго.
Мураками е следвал и живял в Америка и мисля, че пише основно на английски Peace

лек път!!! как издържа Е. в колата? моят дзвер повече от 2 часа не иска да стои  newsm78

# 53
  • Мнения: X
Mexx, нямах предвид да прочетеш 175 теми, ами да поровиш избирателно. Търсачките са за това, нали? Както и да е, днес съм бяла и добра.

При пристигане на дете в училищна възраст от чужбина в Германия няма заковани строги правила. Всичко зависи от конкретното училище, политиката на провинцията, даже и колко разбран е директора на училището или дали класната на детето е спала добре предната вечер.
Първото, което трябва да знаеш, че началните училища са районирани по местоживеене. Тоест ако знаеш къде ще живееш, ще знаеш и къде ще учи детето ти. От тук нататък се свързваш с конкретното училище (може  да имаш и избор от няколко близки училища) и питаш каква им е политиката при случаи като вашия. Вероятно ще ви бъде предложен един или няколко от тези варианти:
1. Детето да изкара 1 година в детска градина, за да научи езика. Добре е да се избере градина с добра програма за деца в предучилищна възраст - голяма рядкост. Нямам идея колко лесно се получава място в градина в Регенсбург.
2. Детето да изкара предучилищен клас (подготвителен, преди 1-ви клас) към някое училище, пак с цел проговаряне на немски.
3. Детето да бъде записано в интеграционен клас (класове за деца на чужденци, където се набляга пак предимно на езика) и на края на този клас се преценява в 1 или 2-ри нормален клас продължава детето.
4. Детето се записва в нормален 1-ви клас, учи езика в движение, вероятно е да получи допълнителни часове по немски.Решава се след това е дали да повтаря 1-ви клас, ако не се справя с езика или да продължава с класа ви нагоре, ако нивото на немския е задоволително.

Кой от тия варианти ще ти бъде предложен, и дали ще имаш избор, никой тук не може да ти каже.

Аз лично бих избрала вариант 2 или 4, преценявайки сама колко стрес може да понесе детето според индивидуалността му. Бих избягвала на всяка цена вариант 3.

Имате достатъчно време да разучите училищния въпрос, така че да намерите жилище около училища с добра репутация. Започвай да ровиш и питаш веднага по възможност. Можеш предварително да се свържеш и с Шуламт в града, да попиташ какви са ви възможностите и какво биха препоръчали те. http://www.schulamt.regensburg.de/
Успех.

# 54
  • Мнения: 1 404
Сбъдваща, а защо на всяка цена би избягвала т.3? Логично погледнато, това би било най-безстресов вариант- детето учи една година език и после продължвава по програма...Извинявам се ако е дискутирано, пече ми се и на мен яйце на главата и затова питам. Не че имам избор де- в нашата провинция отсякоха, че Ния ще бъде в такъв интеграционен клас и точка. Даже и в друго училище ни изпратиха, защото в кварталното няма такива класове.

# 55
  • Мнения: X
Ще ти пиша на лични. Отговора ми няма да е ... политически коректен, да речем.

# 56
  • Мнения: 1 322
Малко късно да се включа и аз в темата за книгите с въпросче - има ли от къде да се купят в ДЕ книги и комикси на български? Или варианта е да ми ги купува някой от БГ и да ми ги праща по пощата?

# 57
  • Мнения: 5
Сбъдваща Мечти, благодаря ти много! Сега определено ми се "проясни" ситуацията. И мен ме интересува защо вариант 3 не е препоръчителен.

# 58
  • Мнения: 3 880
Ами предполагам, защото ще е само сред чужденци, които също не владеят езика, а на тази възраст най-лесно и бързо се учи от другите, т.е. с повече контакти с немскоговорящи, а в този клас тези контакти ще са силно ограничени, даже направи ще липсват...

Благодаря за книжките, свалих 5-6 и чакат ред  Simple Smile снощи почнах първата, обаче заспах на 6.страница Embarassed завиждам на хората, които могат да пътуват с влак до работа- аз всяка сутрин се ядосвам по 30-40 мин. със спри и тръгни, а можеше да си чета книжка през това време, ама не ми било писано Tired

# 59
  • Мнения: 16
Здравейте, искам да ви питам има ли някой с опит с придвижване с кола до летище - при нас вариантите са Мюнхен или Берлин Тегел - и оставяне на колата на дългосрочен паркинг (напр. 1 седмица), докато се приберем. Паркингите на летищата не са много евтини като цени, но намерих частни паркинги около летищата, които са на по-приемливи цени. Паркираш и те извозват после с микробус до летището. Питането ми е имате ли опит с оставяне на колата на таъкв паркниг, независимо този на летището или някой частен с подобна услуга.

Общи условия

Активация на акаунт