НМУ "Любомир Пипков"

  • 72 140
  • 331
  •   1
Отговори
# 60
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
За първи клас ще кандидатстваме.
А по колко деца са в клас?

# 61
  • Мнения: 195
Значи няма за какво да се притесняваш, наистина последните години има доста наплив и позатегнаха критериите, но ако детето има хубав слух и още повече щом свирите вече на цигулка, няма опасност да не влезе.  Може ли на ЛС при коя г-жа сте по цигулка, едното ми дете е също  с цигулка.
В клас са по около 25 деца, миналата година приеха 3 паралелки, но ако има повече добри кандидати ще ги вземат всички (такова е виждането на ръководството). Само при абсолютна липса на музикален талант не приемат. Високи са баловете за популярните инструменти - пиано, цигулка, ако детето не успее да се класира за тях го насочват към друг инструмент - виола, виолончело, духови и честно казано май им "изписват вежди" така. Тези инструменти имат много хубава реализация, във всеки оркестър има работа за тях, няма голяма конкуренция и не са толкова тежки, не се изисква толкова часове на ден упражнение.

# 62
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Ние не ходим на цигулка в НМУ, нашата преподавателка е г-жа Панчева от читалище АУРА. Тя е доста взискателна, допускам че заради това е представила нещата така сложни. Но тя всъщност обясни това, което казваш и ти относно по-желаните и по-нежеланите специалности. Даде ми пример именно с детенце, пренасочено към виола, което дори се отказало от приравняване и местене в клас по пиано, били много доволни със статуквото.  newsm78

# 63
  • Мнения: 195
Съветвам те да помислите за консултация  с учител по цигулка от НМУ. Много често учителите по читалищата не работят  правилно, ообено за цигулка (не само) е много важно в началото да се даде правилна постановка. Иначе само се губи времето на детето и му се създават грешни навици. После ще го върнат назад и ще започне отначало и ще му е много по-трудно веднъж свикнало грешно да се коригира. Всяка година приравняват деца от школи и се случва точно това. Може с вашата госпожа да не е така, но по-добре проверете дали сте на прав път още сега.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 715
Заниманията при тази учителка са извън НМУ, на частно, правилно ли съм разбрала?
Извън НМУ, да.

Ветрогон, явно сме с еднакво виждане Simple Smile

# 65
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Ще имам предвид това, което ме съветваш. Няма още месец от първото ни занимание, предстои да разберем дали първоначалният ентусиазъм ще се запази и занапред.  newsm78  Thinking

# 66
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Съветвам те да помислите за консултация  с учител по цигулка от НМУ. Много често учителите по читалищата не работят  правилно, ообено за цигулка (не само) е много важно в началото да се даде правилна постановка. Иначе само се губи времето на детето и му се създават грешни навици. После ще го върнат назад и ще започне отначало и ще му е много по-трудно веднъж свикнало грешно да се коригира. Всяка година приравняват деца от школи и се случва точно това. Може с вашата госпожа да не е така, но по-добре проверете дали сте на прав път още сега.

Ще имам предвид това, което ме съветваш. Няма още месец от първото ни занимание, предстои да разберем дали първоначалният ентусиазъм ще се запази и занапред.  newsm78  Thinking

# 67
  • София
  • Мнения: 1 228
Здравейте и от мен Simple Smile
Четох внимателно дискусията относно За и Против ученето в НМУ и честно казано точно така се борят у мен двете страни Simple Smile Както и да е, ще опитаме.

Минах през училището миналата седмица да видя баловете и честно казано, нищо не зпомних от баловете, като видях, че има 2 класа ПГ и 2 класа първи клас. Това означава, че външни деца като моето надали имат голям шанс (децата от ПГ са вече доказано музикални, а подготовката им за кандидатстване реално е цялата тази учебна година). Предполагам, че повечето деца от ПГ продължават, или? Колко горе - долу външни деца приемат за първи клас?
Явно ще трябва да започваме уроци по солфеж...

Интересно ми е други родители да споделят, как разпределят упражненията и как мотивират детето да се упражнява. Откривам много такава информация в англоезични форуми и никаква тук.
Също - слушате ли заедно с децата класическа музика вкъщи и кое е любимото им изпълнение?

Моят син е на 6 и реално от никаква мотивация не се нуждае, тъй като откакто имаме пиано (10 месеца), той е непрекъснато на него. Минимум час - час и половина на ден (след градина, даже сутрин в 7  Embarassed), в дъждовни почивни дни сигурно отиват 4-5 часа. Според мен това е много и даже напротив, спирам го, защото не знам как би се отразило на ставите на ръчичките му  Sad
Свири си упражненията от уроците, вече и по ноти (научи нотите преди буквите), но най - вече по слух - започна с детските песнички, които учат в градината (започна ги на детско пиано - играчка, затова му купихме пиано), вече и доста по - сложни класически неща. (сутринта демонстрира на госпожата това: http://www.youtube.com/watch?v=6K7_q-N5dIc и тя каза, че има 3 малки грешки; научи го за около седмица, малко по малко). Мен това ме впечатлява, тъй като никой друг от нашето семейство не го може, но сигурно е нормално за учещите в НМУ Simple Smile
Уроците по пиано сега са два пъти седмично, единият е 1 час, другият е час и половина. Учат и по малко солфеж с госпожата, но сигурно ще тръгне и на чист солфеж уроци.

На концерт истински камерен още не е ходил малкият, но ходим на детски концерти, на музикални постановки и много му харесва. Пуска си редовно MEZZO TV, за ужас на брат си и на баща си, сега е решил, че иска на опера (пак за техен ужас) и мисля да го заведа.
Посещавали ли сте детските постановки на Националната Опера, как ги приемат децата?


# 68
  • София
  • Мнения: 1 715
rally, има 2 класа ПГ, но пак е с изпит и не всички успяват и в 1ви клас. Това ми сподели майка на дете, което е продължило. Предимство няма. Изпитва комисия.
Браво за това, че детето иска и свири! Дъщеря ми също се справя по слух. И аз се чудех Laughing Каквото и да свири, все ми се струва нормално. Нищичко не разбирам Embarassed
Изпитът обаче  е по солфеж. Така че си ходи веднъж седмично на уроци извън училище. Децата от училището разчитат, че там подготовката е достатъчна. Нищо не мога да кажа - по-скоро се съмнявам. Класът е разделен на две и имат два пъти по половин час на седмица.
На сериозна детска опера май не съм водила. "Червената шапчица" на открито гледахме, както и две детски балетни представления - "Карнавал на животните" и "Пинокио". Първото беше на камерна сцена и не ме впечатли. Избирайте голямата сцена!

# 69
  • Мнения: 2 353
  Рали, браво на детето!   bouquet

# 70
  • Мнения: 195
rally, това, което описваш е доста впечатляващо - 6 годишно дете да се занимава с пиано 4-5 часа по собствено желание, да слуша Mezzo и да иска да ходи на опера... а ако е научило произведението, което си постнала  за по-малко от седмица, с три грешки, самичко, детето ти е изключително талантливо и изобщо не се съмнявайте и не губете време. Със сигурност не е нормално и е много над средното ниво на  ПГ  в НМУ.  

Относно приемането на външи деца, ако детето е музикално, даже да не се е подготвяло и да не е учило цяла година солфеж, ще си проличи. Често се случва деца с много ярки качества и с минимална подготовка, идващи отвън да получат по-високи оценки от деца от  НМУ,  дори и в по-горните класове се случва. На тази възраст се търси на-вече музикален слух, теорията се учи и се наваксва.    

# 71
  • София
  • Мнения: 1 228
Ще започваме уроци по солфеж другата седмица, и госпожата по солфеж каза, че бил много музикален. Явно ще кандидатстваме. Странно ми е още толкова малък да ходи на уроци за приемен изпит, дано не му предавам колебания и притеснения...
veto, грешките бяха 3 в нотите на акомпанимента, по пръстовка бяха повечко  Mr. Green нещо държал пръстите на дясната ръка стърчащи, имаме проблеми с постановката, които все оправят с госпожата.
На опера още не мога да стигна да го заведа, но взех билети за Коледния концерт на Виенския Оркестър на Щраус.
С уроци по солфеж и после пиано в събота ще станат много музикални уикендите Simple Smile

# 72
  • София
  • Мнения: 1 715
rally, няма защо да се притесняваш  Hug Дай шанс на детето да развие това, което има като дарба!
Защо трябва да приемаш, че е изпит? Нека да е забавление за него.
Аз на дъщеря ми не обяснявах, че е изпит. Казах, че е конкурс - на какъвто е ходила по рисуване. Пратиха я от ДГ. Много се забавлява, дадоха им подаръци  и спечели пето място. Свързва го само с положителни емоции. Казах, че много деца искат да са в най-хубавото училище и понеже не може всички, трябва да се види кои са най-добрите. Така хем не се плаши, хем е мотивирана Laughing Успокоявах я, че няма значение самият резултат, понеже отива само за проба. Така или иначе знам, че има къде да се учи пиано извън училище...
И сега умира да ходи на уроци - и по солфеж, и по пиано. Стана по-сериозна, без да го приема за задължение.

# 73
  • Мнения: 1
Здравейте,моята дъщеря ще кандидатства в НМУ в 10 клас,тъй като виждам,че има родители,чийто деца учат там мога ли да Ви помоля да попитате за приравнителните изпити!!!??
До колкото знаем има изпит по специалноста,солфеж,ел. теория на музиката,исторя на музиката и зад. пиано..
Ние живеем далеч от музикалното и ще Ви бъда много благодарна ако разпитате учителите на горните класове за материяла,които трябва да подготви!Това е имейла ми- julia.stoianova@abv.bg
Отново благодаря и весели празници! Simple Smile)

# 74
  • София
  • Мнения: 1 228
Вече са ясни датите за изпитите:
http://www.nmu-bg.org/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC/%D0%B3%D1%8 … 1%81%D0%B8%D1%8F/

В раздел "Прием" на сайта има много подробности по изискванията за всеки клас.

Аз да ви попитам: има ли алтернатива на НМУ в София? Освен паралелките с музика на 144-то СОУ, има ли други музикални паралелки или частно СОУ с музикална насоченост и сериозно обучение по музика? Аз не намерих нищо, освен 144-то, което засега ни е втори вариант за първи клас.

Общи условия

Активация на акаунт