Моля за съвети, от хора работили в баничарница

  • 23 036
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 223
Привет,

От доста време се мъча в домашни условия, да направя банички подобни на купешките и все не ми се получават. Корите стават дебели и твърди, ако ги препека или тестени ако са по-сурови.

Най-успешният ми опит засега /за провалите не ми се говори!/, е леко разлистена баница в горния слой, а отвътре и отдолу прекалено тестена, по следната рецепта:
За корите: Брашно, вода, сол, оцет, захар в съответните пропорции - омесва се меко тесто, разделя се на топки и се разточва леко, след което престоява в обилна мазнина за 15-20 мин. После се дърпа до прозрачен лист, като за плънка съм ползвала само натрошено сирене.
Чудя се, къде бъркам?

Другото което ме интересува е, как се прави купешки тутманик?
Почти го докарвам като консистенция и вкус, но тестото ми е доста течно /като за кекс/, и не мога да го нарежа предварително - става като голяма пита.

Много ще съм благодарна, ако някой сподели опит - търся изпитана рецепта за кори и приблизителната технология.
Купешките банички съвсем ги развалиха при нас - при едните усещам вкуса на сода, а другите са с много гадно сирене.



Последна редакция: вт, 30 юли 2013, 15:02 от daniabc

# 1
  • Мнения: 7
Не съм работил точно в баничарница но никога не съм виждал да се слага нещо друго от вода сол и брашно. Ще ти дам една рецепта която не мога да намеря в форума и не помня от къде я имам а мисля че е от тук.

Има 2 начина за сгъване от 1-ния стават 3-ъгълни а от другия правоъгълни. Но като цяло в началото са еднакви. Поръсва се кръга който е станал с плънка и 4-терите краища се сгъват към средата.
1- може да сгънеш квадрата през средата за да стане 3-ъгълник и след това още един път за да не намали 3-ъгълника.
2- може да сгънеш квадрата така че да стане правоъгълник и след това още веднъж. Ако искаш да станат по дълги трябва да сгънеш само 2 страни от кръга за да стане правоъгълник а не квадрат.

Улични банички

1 кг. брашно
0,550 мл. студена вода
28 гр. сол

Плънка:
6 яйца
300 гр. сирене

Замесва се твърдо тесто. Оставя се да отпочине 10 мин., след това се разделя на 10 парчета, които се окръглят на топчета,  оставят се в/у намаслена с олио маса и отгоре също се намазват. Почиват още 10 мин.

# 2
  • Мнения: 25 597
...след което престоява в обилна мазнина за 15-20 мин.
...
Другото което ме интересува е, как се прави купешки тутманик?


А каква е мазнината? Доколкото знам, баничарниците работят със свинска мас - затова корите стават толкова хрупкави.
За другото нищо не мога да кажа, аз баниците ги правя с готови кори или бутер тесто.  Laughing

За тутманика... Кое наричаш тутманик? Ако е това, за което се сещам, тестото не е рядко и кексово, а е като тесто за хляб. Меси се, втасва, пак се премесва... По-нататък зависи какво точно искаш да направиш. Потърси си друга рецепта - тази или не е наред, или ти бъркаш нещо.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 223
Мазнината е равни части олио и масло.
Мас не понасям и веднага я надушвам.
Всъщност, рецепта е за бюрек - http://ninfil.blogspot.com/2012/02/blog-post_23.html Оригиналната е във Вкусно и красиво, но не излиза линк-а.   Много е вкусен, но вътре са доста дебели корите и като варени.

Пробвах по рецептата само корите да направя вита баница и въпреки, че изрязах дебелите краища - на места прегоря, на други беше леко суров. Пека на 200 гр. около 30 мин, до зачервяване.

А за тутманика, имам предвид класическите големи триъгълни закуски със сирене.
С мая го правя, втасва 2 пъти, но колкото и да е меко тестото е като питка със сирене.
Единствено ми се получава, когато тестото е рядко - бухва и е много порест вътре.

Сега се сетих, че имам няколко успешни опита, но по друга технология и вкусът е по-скоро, като на милинки.
Замесва се хлебно тесто, като втаса се замесва още веднъж и се пуска на късове в купа, където са разбити 5 яйца, олио, сирене и кисело мляко.  Оставя се да втаса, прехвърля се в тавичка и се пече на умерена фурна до готовност.

Не съм работил точно в баничарница но никога не съм виждал да се слага нещо друго от вода сол и брашно. Ще ти дам една рецепта която не мога да намеря в форума и не помня от къде я имам а мисля че е от тук.


Благодаря ти, ще пробвам. Оцет и щипка захар прибавям понякога, понеже в доста рецепти за кори ги срещнах.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 503
Здравейте,
аз правя тутманик по тази рецепта: http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=6536
Винаги става чудесен и много вкусен. Лесна е за изпълнение и е много точна.

# 5
  • Мнения: 0
Както по-горе ннякой беше казал - в тестото тайни няма - вода, сол, брашно. Готовото тесто се разделя на топки, които се оставят малко да отпуснат, после се "слепват" по две със свинска мас и леко се разстилат, оставят се отново да отпуснат, за да стане тестото еластично. Дотук всичко се върши с ръце. Тайната е в разточването на корите. Разточват се с точилка, дотолкова, доколкото да се образува кора с диаметър 30см и после се работи отново с ръце. Кората се премята във въздуха многократно, докато стане максимално разтеглена. По този начин става изключително тънка и почти прозрачна - като оризова хартия. Краищата остават винаги дебели и в баничарниците не се изрязват, но ако се изрежат резултатът е .....превъзходен вкус:)), тъй като при изпичането корите се изпичат идеално и стават хрупкави, а не тикляви. Плънката може да е всякаква, но е добре да не е много течна.
Та това е баничарската "тайна"Simple Smile). В домашни условия трудно се изпълнява, защото е необходим голям работен плот - да речем кухненската маса (кората покрива цялата маса при разточването), трябва да е обилно намаслен, за да не залепва тестото и да не се скъса, а при въртенето на кората пръска мазнина навсякъде. Та ако имате голяма кухня и не ви е грижа за стените - пробвайте:)))
Относно коментарът за свинската мас - идеална е за работа и няма как да привнася неприятен вкус, освен ако не е стара и с дъх.
Това е, успех с баничките:))

# 6
  • София
  • Мнения: 1 223
pazzzza,

Благодаря за подробното разяснение, горе-долу така се мъча да правя корите, но вместо мас, ползвам масло от мандра или немско, смесено с олио 1:1.
Не съм лигла, просто ми се повдига от миризмата, колкото и да е чиста я улавям. За жалост и със зехтина съм така.

Знам, че тайната е в разточването и точно там не ми се получава  Embarassed
Цялата маса ми е на разположение, даже май и с по-голям диаметър стават /но с форми разнообразни и доста различни от кръг/ - уж прозрачни... и дебелите краища режа.
Че и с маникюра се простих - то само да се докосне кората при премятането с нокът и става голяма дупка.

Не разбрах само, като се слепят двете кори с мазнина, заедно ли се разточват?
Струва ми се логично, специално за разлистването, което се мъча да постигна.

Здравейте,
аз правя тутманик по тази рецепта: http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=6536
Винаги става чудесен и много вкусен. Лесна е за изпълнение и е много точна.

Благодаря - Непременно ще пробвам.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 503

Здравейте,
аз правя тутманик по тази рецепта: http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=6536
Винаги става чудесен и много вкусен. Лесна е за изпълнение и е много точна.

Благодаря - Непременно ще пробвам.

Дори за кръщенето на малкия направих рецептата без плънка с идеята да стане солена питка, с която да почерпя гостите в ресторанта. А за църквата свекърва ми беше направила сладка слънчогледова пита.

# 8
  • DE
  • Мнения: 971
Аз правя ето тези
много често и на мен много ми харесват Peace.
За милинки/тутманик ползвам ето тази рецепта видяна при Блонди.
Правя винаги по-големи топки.
Сочни, пухкави и гарантирам, че са по- добри от купешкия тутманик.

Последна редакция: ср, 31 юли 2013, 16:22 от matze

# 9
  • София
  • Мнения: 1 223
И на теб благодарности - Важно е, че ми се изясни това, с двете питки, преди дърпането.
Утре сутрин запрятам ръкави, докато спи домочадието и непременно ще се похваля със снимки  Hug

# 10
  • Мнения: 364
Аз правя по тази рецепта http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=6357 и винаги става превъзходна  Crazy

# 11
  • Мнения: 7
Освен раздърпването тайната на закуските е фурната едва ли нормалните хора имат фурни развиващи 350 градуса.

# 12
  • Мнения: X
А според мен, "тайната"  е в маргарина.

# 13
  • Мнения: 9
тайни има разбира се....
една от тайните  е маргарина с по -голяма масленост - 60 или 80 %
а тайната на хубавите баници е в така нареченото мятане на тестото-тестото се мята във въздуха като пица и така се изтънява на 3-4  пъти .Краищата се махат понеже остават по -дебели от колкото трябва в сравнение с вътрешноста на кръга който се оформя.Ако мислиш че можеш да изтъниш листа тесто колкото купешките готови кори-давай ,но ако не можеш няма и  да стане .Успех в опитите .
Тутманика също се мята  и тестото е маяно а на баниците не е маяно.За това начинание ти трабва доста опит и точни пропорции на продуктите и не на последно място хубаво брашно.
При сгъването на баниците се вкарва въздух както  и при тутманика

# 14
  • Мнения: 9 991
Вярно ли всички банички купешки са с мас . Аз не ям месо от 10 години , а банички си купувам редовно , току що се отвратих . Все си мислех , че я усещам. А уж питам и ми казват , че няма . Ужас  Sick

Общи условия

Активация на акаунт