Родителите, купоните, алкохолът и свободата на 14-15+ годишните

  • 110 207
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 567
А според мен децата следват семейния пример в голямата си част. Ако вкъщи е нормално всяка вечер на масата мама и тати да са с чаша алкохол в ръка как ще ги убедиш, че това не е право

И аз си мислех същото, имаме приятелски семейства, които задължително всяка вечер си пият поне по една ракийка със салатката, после минават на бира или вино, така е било винаги, за тях е немислимо да не се пие и един ден, не че ако им се наложи не могат, не са нито пияници, нито алкохолици, просто това са им табиетите.
Та разбирам и отсрещната гледна точка, всеки гледа от своята камбанария.

Май неконсумиращите алкохол го приемаме с повече резерви за децата.  newsm78

# 46
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
- Остава сам вкъщи за ден-два от 15 годишен.
- Разрешихме му да празнува нова годи с приятели на 16 години и с присъствие на родителите им, които се подвизаваха с приятели в съседен апартамент. Съгласувано е между нас и тях.
- Познавам гаджето - много суперлативи мога да изкажа, много я харесвам. Не се натискам да я приобщавам. Понякога ме търси да сподели нещо, но до там - говорим си, пием по едно кафе. Колкото и да ми се иска да я приобщя, уважавам желанието ѝ да ме държи настрана. Така че идване на море с нас самата тя едва ли ще пожелае. И двамата са твърде свободолюбиви, за да ме държат за пареото.
- Алкохол е опитвал, не го блазни. Иначе съм далеч от мисълта, че за него няма да има или е нямало първи път.
- Против цигарите е. Става му лошо от тях. Освен това активно спортува.
- От скоро сме на фаза с тайфата на море. За момента отговорът "спечели си пари и отиди", го дразни, но няма начин - няма пълно щастие.

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Своето дете всеки да си го прави каквото иска - ще го учи ли да пие, няма ли да го учи. Обаче искам да поставя въпроса във връзка със сакралните 18 години, човек готов ли е, и осигурява ли алкохол на купон на непълнолетни в къщата си, или дава една бутилка ракия за изпроводяк на отрочето, отиващо на купон, че да не вземат да изпият някоя течност за чистачки и да не си купуват долнопробна ракия, водка и степчета? Едва ли има къща без алкохол, поне един вид. Но какво казва и прави един родител, когато чужди деца ще дойдат под покрива му или неговото ще одите под чуждия покрив?
 (между другото, откакто прочетох, че със степче спокойно човек може да си боядиса косата за доста време, съвсем ми се отщя - представих си какво има вътре, щом действа външно по този начин)

# 48
  • Мнения: 41
Преди какво си мислеше, че има в степчетата, пресни плодове?

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
степчета не съм пила  от зората на демокрацията. Дори не знаех, че още съществуват.

# 50
  • Мнения: 6 698
Andariel, и когато ние бяхме непълнолетни имаше алкохол по купоните. Всичко е в мярката.
Едно е по чаша бира//вино съвсем друго количества концентрати.
За мен е изключително близо пълнолетието и не вярвам, че след  7 месеца ще си прави каквото си иска, най-малкото живее с нас и е финансово зависим. Странно ми е на една определена дата през март следващата година да започне да пие като казак и това да приемам за нормално само защото е станал на 18.

# 51
  • Мнения: 14 654
Лично аз терен за купон няма да осигурявам, да не съм луда. Няма да дам на детето си пари за бутилка и ще му кажа, че не одобрявам пиенето на алкохол, но няма да припадна ако се напие с приятелите си. Но по купони ще го пускам, няма да си седи все в нас.

# 52
  • Мнения: 6 698
Янечек, много тънко я предеш - кой ще купува алкохола за купоните  newsm78
другите родители ли?

# 53
  • Мнения: 14 654
Абе, едно време как си го купувахме? Всеки даде по 2 лева и ето ти бутилка. Джобни, стипендии, намираха се.

# 54
  • Мнения: 1 266
Абе, едно време как си го купувахме? Всеки даде по 2 лева и ето ти бутилка. Джобни, стипендии, намираха се.

Да, ама по идея не следва да могат да си купят. Друг е въпросът, че май на много места се нарушава...
Апропо, аз съм живяла в държава с алкохолен монопол, където се купува алкохол само с лична карта в брониран магазин - въпреки това всичко живо в седми клас вече лющеше водка. Как ли е ставало това? Wink

# 55
  • Мнения: X
Като чета тук как нямало проблем на 15 да пият вино, бира и водка в сока (но с мярка  Mr. Green) съвсем не мисля да пускам дъщеря си по купони и гостита с преспиване на тази възраст. Все ще има някое дете с такъв родител.

# 56
  • Мнения: 6 698
Като чета тук как нямало проблем на 15 да пият вино, бира и водка в сока (но с мярка  Mr. Green) съвсем не мисля да пускам дъщеря си по купони и гостита с преспиване на тази възраст. Все ще има някое дете с такъв родител.

Аз пък като чета и ми става интересно кога е нормално да опитат, повтарям да опитат.....
Днес сме 8 август и детето е на 17 години 11 месеца и 30 дни, утре 9 август става на 18 години и хайде юруш на маслините ли  newsm78 Наистина ли мислите, че един ден е толкова решаващ, това са неща за цял живот.

# 57
  • Мнения: 14 654
Те правата се придобиват точно за един ден. На 18 може да имаш и шофьосрка книжка, а ден преди това - не. И с алкохола е така принципно.

# 58
  • Мнения: X
Аз имам и едно пълнолетно дете, така че питай другите. Моето до ден днешен пие половин бира на година.


Аз пък като чета и ми става интересно кога е нормално да опитат, повтарям да опитат.....
Днес сме 8 август и детето е на 17 години 11 месеца и 30 дни, утре 9 август става на 18 години и хайде юруш на маслините ли  newsm78 Наистина ли мислите, че един ден е толкова решаващ, това са неща за цял живот.

Янечек, де юре е така, но де факто правата ги раздавам аз, докато живее в моята къща. Е на 17 не съм забранявала да отиде на купон, където се предполага, че има алкохол, но само веднъж се върна употребил и повече не пробва. Затова пък имам приятелки, чиито деца (и то дъщери) бяха редовни пациентки на токсикологията. Веднъж аз ходих в болницата при едната, защото не посмяла да даде телефона на родителите си. Наложи се аз да ги извикам и се започна "Аууу, кой знае какъв боклук са му дали на детето да пие".

# 59
  • Мнения: 41
Аз имам и едно пълнолетно дете, така че питай другите. Моето до ден днешен пие половин бира на година.
И това сигурно е заради прекрасното възпитание, което си му дала, а не защото не му харесва вкуса на алкохола.  bowuu

Общи условия

Активация на акаунт