Покривате ли си главата,когато влизате в църква?

  • 21 108
  • 454
  •   1
Отговори
  • Мнения: 159
Покривате ли си главата,когато влизате в църква?Понеже не съм чела Библията-пише ли в нея,че жената трябва да си покрива главата,когато е в храма?Аз съм виждала жени с кърпи-и млади и възрастни.Аз съм си слагала покривала главата,когато съм се изповядвала за причастие,но не винаги влизам в църквата с кърпа.Просто гледам да не съм разголена.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 17 934
Не. Не знам дали пише така в Библията, но свещениците биха споменавали това, нали?

# 2
  • Мнения: 170
Не!!! И не съм виждала някоя православна християнка да го прави.
Причастие!!! То не е ли част от католицизма?

А, влизате ли в храм, ако сте "нечисти", в "нечисти дни" каквото и да значи това!!! Че май го водят за грях!

# 3
  • Мнения: 159
Не. Не знам дали пише така в Библията, но свещениците биха споменавали това, нали?
Като по-малка(14-годишна)за кратко ходих на неделно училище и там свещеникът ми беше казал,че жената в българската православна църква ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябвало да влиза в храма с покрита глава.Когато на службите ме е виждал без кърпа ми правеше забележка.В църквата,която ходя сега(за мой срам само по празници и рядко в неделя),попът не ми е казвал нищо.Аз и не съм го питала,де...На кръщенето на дъщеря ми преди 2 години си сложих кърпа,но роклята ми отгоре беше много разголена и затова.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 17 934

Причастие!!! То не е ли част от католицизма?



Не само. Ходихме тази Коледа на църква, свещеникът даде на децата причастие, за големите каза, че се давало само след изповед. Mr. Green

А защо трябва да се покрива главата?

# 5
  • Мнения: 159
Не!!! И не съм виждала някоя православна християнка да го прави.
Причастие!!! То не е ли част от католицизма?

А, влизате ли в храм, ако сте "нечисти", в "нечисти дни" каквото и да значи това!!! Че май го водят за грях!
Предполагам,че се има предвид,когато жената е в цикъл и 40 дена след раждането.И ако е така,да-влизала съм.

# 6
  • Мнения: 170
Нещо ми се струва сбъркана тази работа, обикновено католиците си покриват главата и си дават причастия, изповядват се и си дават опрощения чрез прочита на 101 път на "Отче наш!" За православните такива неща не съм чувала аз. Виждала съм, че жените католички се покриват с кърпа(копринена, фина, бродирана), молят се и се кръстят наобратно....Православните се кръстят отдясно наляво...и нямат навика да целуват събраните пръсти с които са се кръстили, а целуват иконите...

# 7
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не. Вероятно има нещо какнинично в това, но не се изисква, а традициите ни не са такива, че да се носи от майка на дъщеря и внучка/

ПП При католиците пръстите не са три, кръстят гърдите, започват от сърцето. Православните сключват 3 пръста, кръстят до под пъпа, започват в дясно. Причастия и изповеди има им в двете църкви. Гладни за причастие, изповедта не е задължителна - нареждат се хората след служба.

# 8
  • Мнения: 159
И в православната църква се дава причастие-след поне седмица пост и след това изповед.Не е само при католиците.Причастие,значи пречистване.Дават ти хапка хляб,която символизира плътта на Христос.Дават ти и със сребърна лъжичка червено вино,което пък символизира кръвта на Христос.След това повтаряш 3 пъти "причастих се".
Изповедта Е задължителна.

# 9
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
В православието също съществуват изповедта (не в кабинка), причастие и други обреди, не особено популярни. И да, винаги ми е покрита главата, обикновено слагам шалче и го вдигам на главата в църквата. Също така не трябва да сме с разголени крака и без ръкави. Не се влиза в църквата и когато жената е неразположена. Ако влезете в румънска или гръцка църква и не спазите нещо от тези правила, отеца ще ви направи забележка. Гъркините особено не само не влизат с къси поли и гащи в църквите, но и по улицата се крият от поповете, ако са така облечени. У нас поповете са по- скоро комерсиализирани и рядко някой ще ви направи забележка. Има места обаче, където и това може да се случи, особено в по- малките манастири. Там отците и монасите са дълбоко религиозни и наистина духовни лица, спазващи канона.
Извинете за дългия пост.

# 10
  • Мнения: 64
Не.На главата никога не съм си слагала... Thinking
Единствено,когато съм с по-голямо деколте се покривам.

ПП Мен веднъж една жена ме попита как не ме е срам да ходя без кърпа...

# 11
  • Мнения: 6 365
Само при влизане в джамия.

Но в кварталната черква има жени, които спазват благочестиви
практики и следят службата. Изненадах се, че като при католиците
има места, в които богомолците се включват с кръстене и покланяне.

Причастие не значи пречистване, родее се със "съпричастност", тоест
подреждаш живота си така, че да изживяваш идеята на християнството,
ставаш сериозна част от общността и го демонстрираш, като спазваш
строгите правила.

# 12
  • Мнения: 4 892
90% от нещата, които написахте са абсолютно неверни. Но като гледам с колко удивителни е съпроводена темата, хич няма да се захващам. А най-добре авторката да пита свещеник, никак не е сложно.

# 13
  • Мнения: 2 285
В православието също съществуват изповедта (не в кабинка), причастие и други обреди, не особено популярни. И да, винаги ми е покрита главата, обикновено слагам шалче и го вдигам на главата в църквата. Също така не трябва да сме с разголени крака и без ръкави. Не се влиза в църквата и когато жената е неразположена. Ако влезете в румънска или гръцка църква и не спазите нещо от тези правила, отеца ще ви направи забележка. Гъркините особено не само не влизат с къси поли и гащи в църквите, но и по улицата се крият от поповете, ако са така облечени. У нас поповете са по- скоро комерсиализирани и рядко някой ще ви направи забележка. Има места обаче, където и това може да се случи, особено в по- малките манастири. Там отците и монасите са дълбоко религиозни и наистина духовни лица, спазващи канона.
Извинете за дългия пост.

Много е точно всичко написано.  Peace
А ако влезете разголена или без кърпа в руска църква, не само, че отецът ще ви направи забележка, но ще си навлечете и възмутените погледи и мърморене на останалите присъстващи там жени.  Wink
Само в нашите църкви май на никого не му прави впечатление, че жените влизат "разпищолени".  Laughing

# 14
  • Мнения: 159
90% от нещата, които написахте са абсолютно неверни. Но като гледам с колко удивителни е съпроводена темата, хич няма да се захващам. А най-добре авторката да пита свещеник, никак не е сложно.
Кажи кои неща.Не се заяждам,наистина искам да знам

Общи условия

Активация на акаунт