Покривате ли си главата,когато влизате в църква?

  • 21 188
  • 454
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 843
Не ходя разголена, та рядко ми се е налагало да ползвам полите пред манастирите, че да си покривам тялото.

Тези поли не се ползват само за покриване на голотии. Ползват се и когато си с панталон, и най-приличен и прикриващ.

# 46
  • Мнения: 21 485
  Не, защото обикновено нямам с какво да се покрия. В кварталното манастирче има на входа забрадки, но по обясними причини не си вземам.
  Разбира се, знам, че в храма се влиза с покрита глава. Но обикновено има туристи, незнаещи и всякакви, така че това изискване не се спазва строго, включително и от мен.

 

Последна редакция: чт, 15 авг 2013, 10:57 от Iris04

# 47
  • Мнения: 3 128
Не, за първи път чувам даже.

За поли бях чувала, но хич не ми пука. Влизам и с потник и къси гащи даже.

Какво общо има вярата с облеклото?

И защо трябва жените да си крият главите, много са грозни ли? Или пък грешно красиви?

Хорската глупост няма край.

# 48
  • Мнения: 4 892
Хорската глупост няма край.

Така си е.

Ти даже ако искаш можеш да идеш и по кюлоти и комбинезон на Църква. Но от друга страна не е задължително да ходиш, само да ти кажа, да не би да си мислиш, че е задължително.

Да се уточним - ако говорим за канон, там нещата са ясни и категорични и мисля, че е излишно да го оспорваме.
А това кой, как ходи и го прави, какви традиции спазва, как са го учили бабите му е много интересно и аз нямам нищо против да прочета. Но е различно.

Баба едно време ни носеше нафора у дома, това по повод причестяването.

# 49
  • Мнения: 21 485

За поли бях чувала, но хич не ми пука. Влизам и с потник и къси гащи даже.




  Дрескода не е глупост, а въпрос на етикет, който не е лошо да се познава.

# 50
  • Добрич
  • Мнения: 1 147
Хорската глупост няма край.
аз също не влизам с покрита глава в църквата, защото никой не ми е казвал/религиозните традиции знам от баба си/, а и аз не съм питала. Но мисля, че това показва някакво смирение и уважение към храма на Бога. Много се дразня, че в сегашното ни време никой не се съобразява с благоприличието. А то не е е забрана, а себеуважение и уважение към морала и традициите. За всяко място си има подходящо облекло-за работа, за нивата, за опрера, за стадиона,за морето, за офиса и естествено за църквата
Днес сутринта бях на църква и действително ми направи впечатление, че имаше млади жени с покрити глави.И също си зададох въпроса как е редно

# 51
  • Мнения: 3 675
Като цяло съм забелязала, че руснаците са доста по-набожни и спазват всички църковни предписания.На вашето внимание предлагам една статия на руски свещеник, според мен някои от твърденията му са доста крайни, защото не вярвам съвременен човек да спазва канона буква по буква, поне що се отнася до такива добродетели като целомъдрието например:


Ето още една статия за възпитанието на децата пак от същия отец


# 52
  • Мнения: 190
До преди 2-3 години нау4их , 4е е желателно жените да си слагат забрадки .А преди 9-10 години със майка ми е една приятелка решихме спонтанно да влезем и да си запалим по свещи4ка и изненада ,попа дойде и най-у4тиво ме помоли да изляза  Tiredбях със рокля малко над коленете .На  въпроса ми "Защо", ми беше отговорено , 4е не съм облякана подходящо.Да си призная тогава се по4уствах ужасно  Tired,но сега винаги преди да вляза във църква винаги се поглеждам подходящо ли съм облякана Simple Smile)))

# 53
  • Мнения: 21 485
  Всеки случай с потник и къси гащи не е подходящо откъдето и да го погледнеш.

# 54
  • Мнения: 9 903
Не, за първи път чувам даже.

За поли бях чувала, но хич не ми пука. Влизам и с потник и къси гащи даже.

Какво общо има вярата с облеклото?

И защо трябва жените да си крият главите, много са грозни ли? Или пък грешно красиви?

Хорската глупост няма край.

хорското невежество е по-безкрайно  Confused глупостта е не да не знаеш, а да се гордееш с незнаенето си.

съвсем леко да вметна, че се пише "облечена", не "облякана".

# 55
  • София
  • Мнения: 8 933
Не съм религиозна, в църква влизам много рядко, но винаги гледам да съм с прилично облекло. Без да си покривам главата. Но ми направи впечатление миналата година в Созопол. Бяхме да видим мощите изложени там (на Йоан Кръстител ако не се лъжа). Ми хората си влизаха по джапанки и къси гащи с потници. Как пък никой не им направи забележка? А ние специално се бяхме облекли, за да отидем да ги видим. Така че, според мен проблемът е в нашите свещеници. Станали са основно "търговци" на сватби, кръщенета и погребения.

# 56
  • Мнения: 2 172
...проблемът е в нашите свещеници.Станали са основно "търговци" на сватби, кръщенета и погребения.

 Wink Точно заради ей това ми се е отщяло изобщо да ходя в църкви,камоли да спазвам някакви канони.Ако свещенникът е искрен и вярващ,а не златотърсач,с удоволствие бих влязла в църквата.Може и главата да си покрия,ако усетя атмосфера,присъща на храм.Но да вляза да запаля няколко свещички и бабата зад мен да ги гаси,а БМВ-то на попа да е паркирано пред портата -тенк ю  Naughty И на въпроса колко струва едно кръщене ,да ми се сочи ценоразписа на стената....  Tired Ей така некръстени ще ходят децата ми,докато не намеря искрен свещенник в някой затънтен край на България  Peace Не желая тези "елементи" от градовете да се докосват до децата ми  Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 857
Не, не си покривам главата.
Обикновено често влизам в църква, но  никой не ми е направил забележка как изглеждам.
За руската православна църква е задължително покриването на главата.
ДОстатъчно е лятото да се видят туристите как влизат по храмовете, наистина не е от такова значение.
Да добре е да си прилично облечен, но ако някоя леко облечена жена влезе в църква, за да се помоли няма ли да я пуснат?! Не вярвам.

# 58
  • София
  • Мнения: 15 471
  Едно лято ,по жега, дадоха на дъщерята жилетка, че била разголена и не може да влезе така!Католиците си покриват главите,рускините също, жените в чужда държава също трябва да си покрият главите, от уважение към чуждата религия.Аз не, но и не съм видяла други да го правят в нашата църква. Даже ако съм със шапка, по някаква случайност,влизайки я свалям.

# 59
  • Мнения: 21 485
  В църквите, които са архитектурна забележителност, наистина влизат много туристи, които са си облечени както им е удобно за обиколката. Но да отидеш специално да се помолиш, или да запалиш свещ, пък да си разголен максимално - защо въобще влизаш? Малко уважение към храма трябва все пак, след като му признаваш все пак някакъв религиозен смисъл...

Но да вляза да запаля няколко свещички и бабата зад мен да ги гаси,

 Това наистина ужасно много ме дразни. Наскоро едва се удържах да попитам клисаря - или който беше - в Александър Невски защо все пак не остави свещите да погорят поне малко, все пак току що съм ги запалила, поне да изляза.

Общи условия

Активация на акаунт