Покривате ли си главата,когато влизате в църква?

  • 21 281
  • 454
  •   1
Отговори
# 30
  • SA
  • Мнения: 3 196
Цитат
И не съм виждала някоя православна християнка да го прави.

Рускините все пак са православни християнки.  Peace Винаги влизат в цьрква с кьрпа на главата, независимо дали цьрквата е руска, грьцка, или бьлгарска. Гьркините, по мои наблюдения, ходят на цьрква облечени официално, без разголени дрехи. Но и при тях ходенето на цьрква не е просто влизане за 10 минути да си запалиш свещ, както е типично в Бьлгария, а си е присьствие за няколко часа на неделната служба.

# 31
  • Мнения: 3 818
Цъ цъ цъ, голяма късметлийка съм, че от никакви църкви досега не са ме гонили. И причастие и изповед имало в православието, жива да не бях.  Tired

Категорично има изповед в православието. Дори в университета си спомням как учехме разликите в начина и целта на изповядването при католиците и православните християни, и функциите, които изпълнява.

# 32
  • Мнения: 159
Цъ цъ цъ, голяма късметлийка съм, че от никакви църкви досега не са ме гонили. И причастие и изповед имало в православието, жива да не бях.  Tired

Категорично има изповед в православието. Дори в университета си спомням как учехме разликите в начина и целта на изповядването при католиците и православните християни, и функциите, които изпълнява.
Би ли разказала какви са разликите?

# 33
  • Мнения: 45
Цитат
И не съм виждала някоя православна християнка да го прави.

Рускините все пак са православни християнки.  Peace Винаги влизат в цьрква с кьрпа на главата, независимо дали цьрквата е руска, грьцка, или бьлгарска. Гьркините, по мои наблюдения, ходят на цьрква облечени официално, без разголени дрехи. Но и при тях ходенето на цьрква не е просто влизане за 10 минути да си запалиш свещ, както е типично в Бьлгария, а си е присьствие за няколко часа на неделната служба.

Рускините се покриват само в руските църкви. Ако видиш покрита рускиня в бг църква, то е от незнание че това не е нужно.
И двете църкви са православни, но доста силно се отличават.

# 34
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Цитат
И не съм виждала някоя православна християнка да го прави.

Рускините все пак са православни християнки.  Peace Винаги влизат в цьрква с кьрпа на главата, независимо дали цьрквата е руска, грьцка, или бьлгарска. Гьркините, по мои наблюдения, ходят на цьрква облечени официално, без разголени дрехи. Но и при тях ходенето на цьрква не е просто влизане за 10 минути да си запалиш свещ, както е типично в Бьлгария, а си е присьствие за няколко часа на неделната служба.
Рускини, украинки, гъркини и румънки са също православни християнки. Просто при нас поповете не правят забележка... В наше село дойде един млад отец. Той не допуска непокрита жена в църквата. Имаме партньорство с едно румънско училище, когато дойдоха колегите, ни помолиха да ги заведем до близък манастир. Влизайки в църквата на манастира, всички изкараха шалчета или кърпи и покриха главите си. Православието си е православие. Правилата са еднакви.

# 35
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Не се забулвам като влизам в църква. Баба ми го прави обаче, винаги е с шал или забрадка на главата.

# 36
  • Мнения: 3 818
Би ли разказала какви са разликите?
За съжаление малко конкретни разлики си спомням и рискувам да изръся някоя глупост Laughing
Едно от нещата, които помня със сигурност, беше, че при православието не се затваряш в тъмна стаичка и не е анонимно. Отиваш при свещеника и говориш с него.
Освен това имаше разлики в целта на изповедта, при православието не е така застъпено опрощението на греховете, но тук вече спомените ми са доста мъгляви Laughing

# 37
  • Мнения: 62
В православието също съществуват изповедта (не в кабинка), причастие и други обреди, не особено популярни. И да, винаги ми е покрита главата, обикновено слагам шалче и го вдигам на главата в църквата. Също така не трябва да сме с разголени крака и без ръкави. Не се влиза в църквата и когато жената е неразположена. Ако влезете в румънска или гръцка църква и не спазите нещо от тези правила, отеца ще ви направи забележка.
Интересно ми е, как отеца ще разбере дали жената е неразположена  newsm78

А откъде идва изискването жената да влиза с покрита глава в църква? Т.е какво е обяснението за необходимостта това да се прави?

# 38
  • Варна
  • Мнения: 18 000


А откъде идва изискването жената да влиза с покрита глава в църква? Т.е какво е обяснението за необходимостта това да се прави?

И аз не знам, но чест и прави на нашата църква, че не го изисква.  Grinning
Тези правила ми се виждат доста измислени.

# 39
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
В православието също съществуват изповедта (не в кабинка), причастие и други обреди, не особено популярни. И да, винаги ми е покрита главата, обикновено слагам шалче и го вдигам на главата в църквата. Също така не трябва да сме с разголени крака и без ръкави. Не се влиза в църквата и когато жената е неразположена. Ако влезете в румънска или гръцка църква и не спазите нещо от тези правила, отеца ще ви направи забележка.
Интересно ми е, как отеца ще разбере дали жената е неразположена  newsm78

А откъде идва изискването жената да влиза с покрита глава в църква? Т.е какво е обяснението за необходимостта това да се прави?


Цитат
Откриване на главата. Основание за този християнски обред намираме в Свещеното Писание - в 1Коринт. 11:4-5, се казва: "Всеки мъж. който се моли или пророкува с покрита глава, засрамя главата си; и всяка жена, която се моли или пророкува гологлава, засрамя главата си; защото се едно е, като да е обръсната.

Колкото за месечния цикъл, отеца няма как да знае, тук е твоя личен самоконтрол.

# 40
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Понеже не съм чела Библията-пише ли в нея,че жената трябва да си покрива главата,когато е в храма?

моля те, прочети я, че доста се изложи с този въпрос...

НЕ, не си покривам главата. Не ходя разголена, та рядко ми се е налагало да ползвам полите пред манастирите, че да си покривам тялото.
Но ми харесват твърдите правила в руските и в гръцките църкви и храмове. ТАКА трябва да бъде.

# 41
  • Мнения: 4 892
Не се забулвам като влизам в църква. Баба ми го прави обаче, винаги е с шал или забрадка на главата.


Абсолютно всички омъжени жени при нас, но разбира се от по-старото поколение, влизат в Църквата със забрадки. И на много места съм виждала, учудвам се, че не е виждано това Wink

А откъде идва изискването жената да влиза с покрита глава в църква? Т.е какво е обяснението за необходимостта това да се прави?

Съвсем скоро имаше тема, където се разказваше за отношението към жените в различните религии и там ясно си пролича, че хората нищо не знаят, но обичат да квалифицират, освен, че е трудно да разберат, че не всичко е буквално, що се пише по книгите.

Виж Коритяни.

Никоя от вас ли не е чувала думата "комка"?

# 42
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
В православието също съществуват изповедта (не в кабинка), причастие и други обреди, не особено популярни. И да, винаги ми е покрита главата, обикновено слагам шалче и го вдигам на главата в църквата. Също така не трябва да сме с разголени крака и без ръкави. Не се влиза в църквата и когато жената е неразположена. Ако влезете в румънска или гръцка църква и не спазите нещо от тези правила, отеца ще ви направи забележка.
Интересно ми е, как отеца ще разбере дали жената е неразположена  newsm78

И аз това се чудя. И да е, в 21-ви век един напълно естествен процес все още ли се смята за "нечиста сила"?
Никога не съм си покривала главата при влизане в църква. Не искам, а и не разбирам защо трябва да го правя.

# 43
  • Мнения: 2 172
Не се покривам в редките случаи,в които посещавам църква.Може би е веднъж на 2 години  Crazy Crazy Не съм особено религиозна,та не виждам смисъл да правя някакви по-особени неща,като влизам в църква  Peace И без това нашите попове никак не могат да ме убедят,че са много вярващи /то и затова не правят никакви забележки/  Wink

# 44
  • SA
  • Мнения: 3 196
Цитат
И не съм виждала някоя православна християнка да го прави.

Рускините все пак са православни християнки.  Peace Винаги влизат в цьрква с кьрпа на главата, независимо дали цьрквата е руска, грьцка, или бьлгарска. Гьркините, по мои наблюдения, ходят на цьрква облечени официално, без разголени дрехи. Но и при тях ходенето на цьрква не е просто влизане за 10 минути да си запалиш свещ, както е типично в Бьлгария, а си е присьствие за няколко часа на неделната служба.

Рускините се покриват само в руските църкви. Ако видиш покрита рускиня в бг църква, то е от незнание че това не е нужно.
И двете църкви са православни, но доста силно се отличават.

Рускини сьм виждала много в грьцки цьркви- в Южна Африка такива просто има навсякьде и се посещават от всякакви православни християни. Рускините винаги влизат с кьрпи и не мисля, че това е поради незнание, просто това е начиньт, по който те посещават цьрква.

Общи условия

Активация на акаунт