Съседски казус- моля за информация

  • 16 693
  • 69
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 762
Става въпрос за два съседни двора. В единия има голямо дърво- ябълка, два от клоните са надвесени в съседния двор. Без предупреждение, разговор, молба или нещо от този род съседа, на който пречат ги отрязал. Забележете през нощта, когато хората с ябълката спят  ooooh!
Моля да ми помогнете, дали това е наказуемо и има ли въобще някаква възможност тези хора собствениците на дъ,вото/ да си потърсят правата? Има ли закон или наредба във връзка с този случай?

Благодаря предварително на отзовалите се  Peace

# 1
  • Мнения: X
Доколкото знам, няма право да ги реже, но пък собствениците едва ли имат неопровержимо доказателство, че точно той ги е отрязъл-видео, свидетели и подобни.
Така че, май нищо не могат да направят.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 762
Не, нямат видео, свидетели и т. н., но двора е с висока ограда, желязна порта, зло куче. Тоест няма начин друг човек да има достъп. Има и друго. Тази сутрин собственика е говорил с дърворежеца. Били му пречели на прасковката. Няма лошо, но е трябвало да попита, да поговори.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 762
Никой ли не се е сблъсквал с нещо подобно? Имам предвид наредба или закон? Искаше ми се да помогна на тези хора.

# 4
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Съседът само двата клона ли е отрязъл? Това пречи ли на растежа на дървото в другия двор? 

# 5
  • Мнения: 8 883
И аз ще съм бладарна на повече информация от човек, сблъсквал се с подобен казус.
Дворът на съседите ни е обрасъл с храсти и дървета, за които никой не се грижи. Клоните на повечето от тях влизат в нашия двор и правят страшно много боклуци - особено люляците, които цъфтят 10 дни, но затова пък се ронят с месеци. На тях не им пречи, но на нас - да. Молихме ги ние да заплатим подрязването, но отказват, а не смея на своя глава да режа, за да не влизам в пререкания. Има ли изход  newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 1 762
Да, два огромни клона. Не, не е пречело. Но дори да е имало сянка или пък да е пречело наистина, би трябвало да попита поне. Да го обсъдят. Тези хора са супер добри и възпитани, разбрани. За мен постъпката му е меко казано гаменска. Най- малкото, че ги е изчакал да си легнат и е хванал резачката. Това какво говори?

Ето обратен казус от Like_Smoke.  newsm78

# 7
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
И аз ще съм бладарна на повече информация от човек, сблъсквал се с подобен казус.
Дворът на съседите ни е обрасъл с храсти и дървета, за които никой не се грижи. Клоните на повечето от тях влизат в нашия двор и правят страшно много боклуци - особено люляците, които цъфтят 10 дни, но затова пък се ронят с месеци. На тях не им пречи, но на нас - да. Молихме ги ние да заплатим подрязването, но отказват, а не смея на своя глава да режа, за да не влизам в пререкания. Има ли изход  newsm78

Една висока плътна ограда, тип зид, би трябвало да реши проблема поне по отношение на по- ниските растения.

Да, два огромни клона. Не, не е пречело. Но дори да е имало сянка или пък да е пречело наистина, би трябвало да попита поне. Да го обсъдят. Тези хора са супер добри и възпитани, разбрани. За мен постъпката му е меко казано гаменска. Най- малкото, че ги е изчакал да си легнат и е хванал резачката. Това какво говори?


Хубаво, той е гамен, но аз не разбирам и позицията на твоите хора. Понеже пишеш търсене на права, за право на какво говорим?  Право дърветата им да се разклоняват в чужд двор?  newsm78 На мен цялата история ми прилича на лоши съседски отношения и желание за отмъщение, не на нарушени човешки права.

# 8
  • Мнения: 8 883
Вселена, ограда има. Но дърветата са с височина на двуетажна къща - не бих тръгнала да издигам още огради  Peace

# 9
  • Мнения: 8 567
Мисля, че беше в наредба №7,  дърветата се разполагат на определени метри от съседската ограда, в зависимост от вида и височината им.

Нещо като три метра май беше за високи дървета, не помня точно, и клоните, влизащи в твоя двор имаш право да искаш съседът да ги отреже.
Потърси, не помня наизуст.

# 10
  • Мнения: 8 883
Мисля, че беше в наредба №7,  дърветата се разполагат на определени метри от съседската ограда, в зависимост от вида и височината им.

Нещо като три метра май беше за високи дървета, не помня точно, и клоните, влизащи в твоя двор имаш право да искаш съседът да ги отреже.
Потърси, не помня наизуст.

Благодаря! Ще потърся, но не вярвам, че съседите ще склонят. Въпреки, че бих се радвала на малко повече светлинка и по-малко падащи листа.

# 11
  • sf
  • Мнения: 10 144
Е как е рязал през нощта с резачка и никой не го е чул?
Най-добре хората да направят една консултация с истински адвокат и ще им стане ясно на какво имат или нямат право  Peace

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 669
Собственика на ябълката е в нарушение. Мда. Кофти, ама факт.

# 13
  • Мнения: 4 892
По Елин Пелин Simple Smile

Най-добре да сварят ябълките на ракия и да разрешат въпроса на по чаша.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 762
Не ми се влизаше в подробности, но явно ще трябва. Нали трябва човек дълго да се обяснява тук  Laughing
Това е вилна зона, не е село. До съвсем скоро двора до тези хора стоеше празен. Купи го въпросния. Не са имали някакви дразги, просто явно човека си е такъв- не зачита хората, правилата. Не е въпроса в отрязаните клони, въпреки, че по тях имало поне 20- 30 кг ябълки / които до сдемица две щели да  озреят/, които са зимните плодове на тези хора. Въпроса е / май за трети път го пиша/, че не казал и дума, пречи ли не пречи ли, ей така лови резачката и почва. Това за мен е неправилно.

Чули са резачката, но те са били в двора си, кой да предположи, че ти режат дървото. Затова не са се усъмнили.

Янтра, въпросния режодървач е казал, че от кокошките на хората му миришело. Пак ли са виновни те? И тях ли има право да убие?

Общи условия

Активация на акаунт