ТЕЛК и започване на работа

  • 106 992
  • 869
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 28
Здравейте на всички.
Ще повдигна темата защото съм в дилема какво да направя.
От средата на Април месец миналата година  съм освидетелстван от ТЕЛК  заради рядко ендокринно заболяване  . Получих 64 %  намалена работоспособност.
През лятото  от Юни до края на Септември работих по черноморието като сезонен работник. Още в края на Септември бях на интервю за работа която щеше да  е най-високо платената от всичко което съм работил до сега.Бях одобрен , разбрахме се ,ще започна  след една седмица веднага след като ми изтече временния договор . Съобщиха ми за комплекта от документи които трябва да подготвя ,преди да постъпя на работа.Тогава им споменах за  заболяването си.Веднага ме попитаха дали съм освидетелстван от ТЕЛК и след като потвърдих всичко ми казаха да си гледам здравето и всичко приключи до там.
В края на октомври започнах работа на друго място,където съм и в момента и ми тече шест месечният изпитателен срок.Тук обаче ,както и при работата лятото си премълчах за заболяването ми. Заболяването ми не се отразява на работата ми по никакъв начин,работя наравно с другите и не ощетявам колегите си по никакъв начин.Никой не знае,че имам някакъв здравословен проблем.Не съм и от хората които биха се възползвали от това и биха изнудвали работодателя си.Тъй като решението ми е за срок от една година , може би съвсем скоро ще получа писмо с насрочена дата да се явя отново пред ТЕЛК комисията. До колкото помня при първото ми явяване въпреки ,че тогава не работех ,в писмото с документите които ми изискваха при явяването беше и производствена характеристика от работодателя (ако работиш). И така идва момента в който всичко ще лъсне.И се чудя какво да правя.Като пред мен виждам няколко възможни варианта:
- Отивам при счетоводителката  и изисквам "производствена характеристика " за явяване пред ТЕЛК. Вдига се олелия до Бога ,че съм ги излъгал и бивам веднага освободен от работа.Нямам никакво съмнение ,че ще се случи тъй като все още ще съм в шест месечният изпитателен срок.Плюс това в решението ми в точка противопоказни условия на труд пише ,да не полага нощен труд,а в момента работя и нощни смени.Така че и тук имат основание.
- Малко  преди дата ми за явяване сам си подавам предизвестието и напускам.Тук резултата ще е равен на горния,само че ще си спестя обясненията и разправиите.
- Не се явявам въобще пред ТЕЛК и се отказвам от въпросните 140 лв.Това бих го направил със сигурност ,ако работата ми е по доходоносна и имам някаква сигурност ,колкото и относително да е това.Но на длъжността  която съм назначен в момента ,не мисля че искам  да я работя в дългосрочен план.Въпреки, че звеното в което съм,колегите са невероятни и с всички се разбирам перфектно.Другото което е ,че заплащането е малко.
Това са  общо взето възможностите както ги виждам аз. Един познат пък ми дава друг акъл- при явяването ми пред комисията да не съм им казвал въобще, че работя.Нямало било как да знаят.Това е нещо което не смятам да правя.Те от Телк може и да не знаят ,но нали после изпращат  копие от решението до НОИ. А те от своя страна ми се струва невъзможно да не поддържат обратна връзка с ТЕЛК.
Извинявам се за прекалено дългият пост.Ще ви помоля за всякакви идеи и съвети как да постъпя.Предварително благодаря на всички отзовали се.

Последна редакция: нд, 17 яну 2016, 23:13 от kaspar4oo

# 61
  • Мнения: 2 689
Вариант 3 няма да се получи. Поддържат контакт с НОИ и веднага ще пратят новото решение на работодателя.
Вариант 2 е безсмислен, според мен. По този начин се отказваш от работата си.
Говори с работодателя за характеристиката. Обясни му как стоят нещата, като наблегнеш, че нямаш намерение да се възползваш от каквито и да е привилегии на работното място. Дори и да не продължат договора след 6-я месец, поне ще знаеш, че си опитал.

# 62
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
Прекрасно те разбирам.
Ние имахме същия проблем преди година.
Истината е, че доста от работодателите не наемат хора с ТЕЛК и се пазят като дявол от тамян от подобни решения.
На ММ му смениха последователно двете тазобедрени стави. Шофьор е, и след проучване разбрахме, че ако мине на ТЕЛК и вземе процент инвалидност, няма да може по закон да упражнява тази професия, а няма как да го скрие, шефът му знае за операциите, от 10 години работи в тази фирма.
Затова за себе си той взе решение да не се явява на ТЕЛК и поработва така засега, в момента, в който реши, че вече не става и му тежи, ще се махне от тази работа и ще се освидетелства. Но парите са смешни направо, и все по - смешни стават, не знам дали изобщо си заслужава разправията......

# 63
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Не могат да те уволнят ако си с ТЕЛК решение по закон, няма начин. Също така, на комисията спокойно може да кажеш, че не работиш, никой нищо не проверява, нито пък поддържат някаква връзка, пишат, каквото им кажеш. Аз на 2 комисии минах така, за да си спестя разкарването и висенето, тъй като имам проблем с гръбнака и ми е трудно ходенето пеша. Няма проблем. Нямат и компютри, за сведение. Затова и на мен ЯМР не ми го искаха на диск, че няма на какво да го пуснат, трябвало обикновена снимка.
Аз бих ти казала да се явиш сега на комисията и ако ти го продължат срока, когато решението влезе в сила, можеш да го занесеш в счетоводството, за да не ти удържат ДОД и здравни осигурвоки. По закон нямат право да те пипнат.
Но от строна на комисията, приготви се за злобно и бездушно отношение, всичките им комисии са такива. Успех!

Последна редакция: пн, 18 яну 2016, 14:58 от Unknown_lady

# 64
  • София
  • Мнения: 3 777
На настоящата ми работа при подписването на документите ме накараха да се подпиша, че нямам ТЕЛК. Никой не ме беше уведомил за това предварително. Просто с договора ми дадоха и бележка, когато попитах каква е, ами - "че нямаш ТЕЛК" Ако имах, въпреки че ме чакаха 45 дни, не знам какво щеше да стане.
Останах доста неприятно изненадана от тази политика.

# 65
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
За съжаление не е единствената такава фирма.

# 66
  • Мнения: 13 274
Могат да те уволнят с ТЕЛК - хватка от нашто предприятие предлагат ти друга длъжност по-висока заплата ти приемаш, новия договор е на изпитателен срок и те махат

# 67
  • Мнения: 28
Отново благодаря на всички включили се.
Sladkishi  бих опитал да говоря  с работодателя ми ако беше някой по разбран.Но с въпросната шефка каузата ми е обречена предварително.Колегите ми казват ,че са я назначили преди година и от тогава нещата вървят от зле на по зле.И аз макар че съм от скоро го виждам с очите си какво се случва.В доста от звената има постоянен дефицит и текучество на персонал.Доста напускат сами, а други тя изгони.А за  производствена характеристика  просто ми се струва абсурдно да се съгласи.Ще се възмути -не стига ,че аз съм излъгал тях ами сега да искам и те да лъжат  заради мен.
Unknown_lady   както казах и в горното  си мнение не жалея да притискам  или да изнудвам работодателя си по никакъв начин размахвайки си решението от ТЕЛК-а.Освен ,че ми тече изпитателният срок и аз самия много добре осъзнавам ,че съм в нарушение тъй като работя и нощни смени. Ясно ми е ,че докато се  явяваш пред самата комисия на момента  няма как да разберат и пишат каквото им кажеш.Наистина нямат компютри  миналата година когато се явявах помня ,че доктора диктуваше ,а една жена пишеше на пишеща машина Shocked.Тракането и ми се е запечатало в съзнанието.
Проблем според мен може да стане малко по късно когато изпратят решението ми в НОЙ.Защото там не са все още в миналият век и освен с пишещи машини могат да боравят и с компютър.И веднага щом ми въведат ЕГН-то в системата им ще им излезе не само настоящият ми работодател,но и всички при които съм работил до сега.За да  не разберат единственият възможен вариант за които се сещам е въобще да не четат решенията от ТЕЛК ,а само да гледат реда с получените проценти за да знаят дали имат основание  за отпускане на пенсия или не.
Казваш ,че на две комисии си минала така.Ако не е тайна кога за последно си минала ТЕЛК  и си работила ,а пред комисията си казала ,че не работиш?Скоро ли е било? Защото аз видях за друг такъв случай в друг форум но мнението е старо от преди 7-8 години.Аз не знам дали бих се решил на такъв сценарий защото  до колкото помня когато ми излезе моето решение и отидох да го взема се подписах на три решения.Едното остана за мен,другото в ТЕЛК ,а третото казаха че ще го изпратят в НОИ.Ако се разбере ,че си излъгал ,че не работиш , не може ли нещата да станат дебели.Все пак си поставяш подписа под документ  с невярно съдържание.Нямам идея дали може да има някакви последствия и какви може да са те.

# 68
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
Доколкото знам има глоби и за работодателя.

# 69
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Миналата година минах. Подписвала съм се само, че съм си получила решението, нищо друго не са ме карали да подписвам.

# 70
  • София
  • Мнения: 930
Здравейте, когато пуснах темата преди 2 години и 3 месеца, много неща не ми бяха ясни, но те и сега не ми се изясниха особено. А и темата не вървеше много бързо, за 2 години и 3 месеца стигна до 5 страници, а някои теми стигат 5 страници за 2 часа и 30 минути  Laughing.
Дали човек да признае за ТЕЛК-а преди започване на работа, зависи от ситуацията. Няма нормативен документ, който да задължава инвалида да си признава, така че, мисля, че ако работодателят има проблеми с това, да пита предварително. Ако не пита, няма нужда човек да си признава за ТЕЛК-а. Ако си върши работата, какво му пречи на работодателя, че човек е с някакво увреждане!?
При моята позната ситуацията се разви по следния начин. Тя беше млада, скоро завършила висше образование и нещата клоняха към търсене на държавна работа. Като резервен вариант мислеше да се включи в някакви програми за работа на хора с увреждане, но такива програми така и не се появиха. Междувременно, тя се яви на няколко конкурса за младши екперти и за всеобща изненада беше назначена на работа. На интервюто изобщо не са я питали за ТЕЛК и тя нищо не е казала. След назначаването си е занесла на счетоводството копие от ТЕЛК-а, за да не и удържат данък общ доход и заради по-големия годишен платен отпуск. Доколкото знам, не беше казала нито на колегите си, нито на прекия си началник че има ТЕЛК. След няколко месеца прекият и началник беше извадил списък с отпуските и я попитал защо има по-голям отпуск. Тогава тя си признала, че има ТЕЛК. Но вече всичките и колеги я познават как работи и не вярвам да имат някакви предубеждения към нея заради ТЕЛК-а. Все пак има лека несигурност относно работата, защото тя все още е на срочен договор и дано да остане после на постоянен.
Успех на всички в намирането на работа.  Peace

# 71
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ако си върши работата, какво му пречи на работодателя, че човек е с някакво увреждане!



[/quote]
И аз това казвам Peace

# 72
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Притесняват се,защото закона пази работещите с Телк и много трудно могат да се изгонят от работа.Не че е невъзможно де.
Аз имам същите притеснения,искам да си сменя работата,но се притеснявам как ще се приеме Телка на новото работно място.

# 73
  • Мнения: 534
Цялата история с ТЕЛК-а е тъпа работа! Значи явяването на ТЕЛК е ПРАВО на лицето, не е негово ЗАДЪЛЖЕНИЕ! Ако иска - ще се яви на ТЕЛК, ако не иска - няма да се яви! Какво става, обаче, ако се яви...лицето вече няма никакви права! Друг решава, че копие от решението на ТЕЛК трябва да бъде изпратено на хиляди институции - на работодател, на НОИ, на ДСП.
На работодател -хайде, добре, на НОИ пак добре, но от какъв зор се изпраща и на ДСП /Дирекция "Социално подпомагане"/?!? За малкия град това си е жива клюка!
Дори и на работодателя не е нужно да се изпраща! Ако лицето прецени дали иска да му бъде намален данъка - ще си покаже решението, ако не иска - няма. Ако дойде момент на съкращения, първото нещо, което работодателя изисква от "набелязаните" за съкращение лица, е дали имат заболявания, които за със закрила от уволнения. Тогава си дай ТЕЛК-а и готово! Във всички останали случаи си е чиста дискриминация! Какво означава "работодателя го е страх от лица с ТЕЛК"? Ама ако човека си работи без проблем, що трябва някой да се страхува от него...

# 74
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Защото въпреки, че има вратички, много трудно ще изгониш от работа човек с ТЕЛК. След което той пък ще спечели делото срещу работодателя със сигурност и трябва да му се изпратят обезщетения, които отиват към сериозна за БГ сума. Това, в случай на заяждане де.
Иначе в социалното се изпращат решенията, за да може лицето да си извади транспортна карта с намаление, някои ползват помощи за лекарства и балнео, за билети, винетки и др. Не че не може и по друг начин да става де. Абе вичко да е под контрол  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт