Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 5 септ. 2013, 21:43 ч.

ТЕЛК и започване на работа

• 81 679
  • 665
  •   1
Отговори
# 660
  • Варна
Преди години в НОИ ми обясниха, че на инвалидите с много малък или никакъв стаж, но имащи право на социална пенсия за инвалидност, като им изчисляват пенсията, тя се получава много ниска, но поради това, че не може да е под минимума, им го дават. И тези хора трябва да работят не знам колко години с не знам каква заплата, за да може да достигнат реално този минимум. И чак след това, като продължават да работят, при преизчисляване може да получат повишение.
Аз подавам онлайн през сайта.
Увеличението беше 5,14 лв.дойде ми и писмо с куриер.От кога влиза в сила и там другите глупости.
Не знам, тези 5,14 лв не са ли дето вдигнаха всички пенсии от 1 януари?

Не знам до колко е вярно това с минимума. Имам 17 год. стаж и в момента на пенсионирането си бях далеко от минималната заплата, но въпреки всичко взимам минимума.

# 661
  • София
Не знам до колко е вярно това с минимума. Имам 17 год. стаж и в момента на пенсионирането си бях далеко от минималната заплата, но въпреки всичко взимам минимума.

Това за минимума в никой случай не се отнася до тебе, щом имаш толкова голям трудов стаж. Сигурно има някаква грешка при изчислението на пенсията ти, или липсват години. Потърси причината и дано ти коригират пенсията нагоре.
Нещо ми се върти в главата, че от тази година няма да се подава заявление за преизчисляване на пенсията, а НОИ автоматично щял да преизчислява пенсиите на всички работещи пенсионери. И мисля, че се отнасяше и за работещите с инвалидни пенсии.
Нямам време сега да проверявам дали е вярно, дано да е.

# 662
  • Варна
А дано да е.

# 663
  • в полите на Балкана
Размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване не може да бъде по-малък, според степента на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане, както следва:

над 90 на сто – 115 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст - от 1 януари 2019 г. - 238,74 лв., а от 1 юли 2019 г. - 252,34 лв.;
от 71 до 90 на сто – 105 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст - от 1 януари 2019 г. - 217,98 лв., а от 1 юли 2019 г. - 230,40 лв.;
от 50 до 70,99 на сто – 85 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст - от 1 януари 2019 г. - 176,46 лв., а от 1 юли 2019 г. - 186,52 лв.
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО от 1 юли 2019 г. е 219,43 лв., а размерът на социалната пенсия за старост от 1 януари 2019 г. - 125,58 лв.

Как се определят доходът и индивидуалният коефициент за изчисляване на пенсията за инвалидност поради общо заболяване?

Доходът, от който се изчислява размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване, се определя, като средномесечният осигурителен доход за страната по чл. 70, ал. 3 от КСО се умножи по индивидуалния коефициент на лицето.
Индивидуалният коефициент за изчисляване на пенсията за инвалидност поради общо заболяване се определя за отпуснатите с начална дата преди 1 януари 2019 г. по реда на чл. 70, ал. 4-7, ал. 10, т.1 и ал. 11 от КСО до датата на пенсионирането, а за пенсиите, отпуснати с начална дата след 31 декември 2018 г. - по реда на чл. 70, ал. 8, 9, ал. 10, т. 2 и ал. 11 от КСО.
      Тук има повече

# 664
[quote author=Фри
Някой запознат как точно се определят пенсиите, има ли формула?
Сега гледам в сайта на НОИ стажът ми преди 97 го няма вписан. Няма вписано времето ми по майчинство - две деца имам, къде са тези 6 години...
[/quote]

Фри, не ти ли искаха Акт за раждане на децата? Сигурна съм, че отглеждане на дете до 3 годишна възраст,  се смята за стаж и се доказва с Акт за раждане на децата. Зависи и коя година  е родено детето, за работеща майка е ясно, но и за неработеща се смята за стаж, описано е тука:
 http://www.nssi.bg/forusers/procedures/167-procesotppensii/687-tradnm

Стажът преди 1997 г. си го сметни сама от трудовата книжка и го въведи вдясно в полето. Програмата автоматично ти смята стажа след 1997г. Имаш само да въведеш стаж преди 1997 в цифри и да натиснеш после вляво бутон  "Изчисляване".

Последна редакция: пн, 15 апр 2019, 17:00 от kristinia

# 665
  • София /Абсурдистан
Отпуска по майчинства се смята за трудов стаж, но не и за осигурителен стаж. Това ми казаха в НОИ като си събирах документите.

Общи условия

Активация на акаунт