Хранителни добавки

  • 6 731
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 593
През цялото време имах витамин Д - дефицит.

Как разбра, че имаш витамин Д-дефицит? Какви са симптомите?
Знам, че за дете е много опасно. Какви опасности крие витамин Д-дефицит за възрастен?

# 16
  • Мнения: 2 752
cybercat, при мен симптомите бяха постоянна умора, чувствах се непрекъснато като парцал (дори и без да съм извършвала физическа дейност), причерняваше ми пред очите, особено когато се изправях рязко. Имах неспокоен сън нощем, будех се често. Най-неприятното за мен бяха болките в крайниците - ръце и крака, особено през нощта. Може би и затова сънят ми беше неспокоен и почти никога дълбок. Тези симптоми обаче може да се отнасят и за много други състояния, не непременно за витамин Д дефицит. Затова се прави и кръвно изследване, за да се установи действителната причина.
По въпроса защо не е добре да имаме Д-авитаминоза намерих една тема във форума http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=431279.0

# 17
  • Мнения: 593
cybercat, при мен симптомите бяха постоянна умора, чувствах се непрекъснато като парцал (дори и без да съм извършвала физическа дейност), причерняваше ми пред очите, особено когато се изправях рязко. ... Тези симптоми обаче може да се отнасят и за много други състояния, не непременно за витамин Д дефицит.

Със сигурност.  Thinking
Аз ги имам поради ниско кръвно.

По темата, за съжаление, не смятам, че съм особено компетентна. Ние сме в страна с мек климат, топла зима и прохладно лято. Не взимаме витамини и хранителни добавки. Не давам на детето, дори и през зимата. От време на време вземаме витамин С - при първи симптоми на настинка.

Не съм била в страни с дълга зима, не знам трябва ли да се взимат витамини и хранителни добавки или не трябва. В наши дни не знам колко витамини се съдържат и в плодовете и зеленчуците (освен ако си ги отглеждаш сам, разбира се, но не може всеки да си направи оранжерия). Берат ги зелени и после насила доузряват по складовете.
Ако се налага да се взимат синтетични витамини - добре, но трябва много да се внимава, защото:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=668760.0

# 18
  • Мнения: 1 120
Аз я усещам липсата макар и да не живея в страна с толкова студен климат.
Особено това лято нямах много възможност да се припичам на слънце и много ми беше паднал общия тонус.
Принудих се да посещавам солариум от време на време.  Tired

# 19
  • Down south
  • Мнения: 7 869
При профилактичен преглед и съответните кръвни тестове, ми установиха недостиг на витамин Д и от този даден момент взимам витамин Д в комбинация с калций и магнезий.

# 20
  • Мнения: 5 710
Милинка, ти имаш ли доказана липса на витамин Д или просто мислиш, че имаш, ащото живееш на север?  Обикн той се набавя и с храната /риба, сирена/ , но не е хубаво да се прекалява, защото води до отлагане на калций из меките тъкани и кръвта. Определено липсата му е свързана с депресиите,  но имай предвид, че лятото се складира, а и излизане на въздух в светлата част на деня има ефект. Сигурно това се разбира назад под спорт.
Наскоро аз се интересувах от ?са за друга добавка и фармацевтите, с които говорих ме убедиха, че ако нямам доказана липса на нещо е по-добре да не го взимам, ако ти прави впечатление в таблицата напр на шишенце Мултицентрум пише колко % от дневната доза се приема, не са 100%. Другото идва с храната. Така че ако държиш да взимаш нещо без да си минала през лекар/изследване/ установяване на липси, аз бих взела такива комбинирани витамини. Така ще набавяш със сигурност едно 50% от витамина , другото слънце,  риба. Въпреки, че там пък има една особеност, че например сьомгата, която ядем уж за Омега и други полезности ако не е дива , а от рибарник нямала същите качества (?)

# 21
  • София
  • Мнения: 8 036
Центче, нямам доказана. Само предполагам, защото имам проблеми с щитовидната, а обикновено вървят заедно. Така или иначе се каня от много време да пусна изследвания и да ходя на ендокринолог.
Засега съм на комбинирани витамини, вит. Д по 1-2 капки. Имам Омега нещо си и коластра, които също ще започна.
Тук отоплителният сезон е по 7 месеца, а слънцето е през юни и юли. Август вече е есенен месец, през септември слънце практически няма. Заради това исках да се подготвя за зимния период, защото миналата зима изгубих бройката на това колко пъти се разболях. А съм убедена, че е от климата, защото в БГ никога не съм боледувала с такава честота.

# 22
  • Мнения: 5 710
проверих, че в Мултицентрум (нормален) има 100% нужната дневна доза вит.Д

# 23
  • София
  • Мнения: 8 036
Благодаря ти за насоката, сега ще погледна какво пише на моя Центрум. Simple Smile

# 24
# 25
  • София
  • Мнения: 8 036
Тази новина съм я проспала....не знаех, много благодаря!  Confused Обикновено пия Супрадин, но беше свършил в аптеката. Надявам се да няма и за него такава вест.
Иначе погледнах на упаковката, пише, че покрива на 100% нуждите от вит. Д на възрастен индивид.

# 26
  • Мнения: 5 710
Аз обаче нямах предвид Центрум, което не знам какво е, а Мултицентрум, в италия мисля че е най-разпространената марка.
http://www.multicentrum.it/
Няма ли го при вас

# 27
  • София
  • Мнения: 8 036
Същото е, с малка разлика в търговското наименование. От тях пиех и на него му погледнах етикета.
http://www.centrum-online.ru/

# 28
  • Мнения: 1 120
Аз пия от време на време Супрадин, и там пише, че е 100% но не знам дали не е по- добре на капки.  newsm78

# 29
  • Мнения: 593
Тази новина съм я проспала....не знаех, много благодаря!  Confused Обикновено пия Супрадин, но беше свършил в аптеката. Надявам се да няма и за него такава вест.
Иначе погледнах на упаковката, пише, че покрива на 100% нуждите от вит. Д на възрастен индивид.

Моля.  Hug
Ами това са най-скъпите витамини, а и като им гледа рекламата човек, ще реши, че това е най-доброто, което може да се намери на пазара.

Общи условия

Активация на акаунт