Гръцка кухня

  • 209 515
  • 923
  •   1
Отговори
# 15
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Скордаля

Продукти:

650 гр. картофи;
5-6 скилидки чесън;
2/3 ч.ч. зехтин;
2 с.л. бял оцет;
30-40 гр. бадеми;
2 с.л. лимонов сок;
Жълтъка на 1 прясно домашно яйце /ако нямате – не слагайте/;
Бял пипер.

Приготовление:

Картофите се обелват и се нарязват на едри кубчета. Сваряват се за около 10-15 минути – докато са готови. Отцеждат се.

Прехвърлят се в дълбока купа. Добавя се смачкания чесън. Смачкват се на пюре.
 
Отделно в купа се поставят зехтина, оцета, малко сол, лимоновия сок и жълтъка. Разбива се добре с вилица. Бавно сместа се добавя към смачканите картофи и се разбърква добре, докато се смесят. Накрая се прибавят едро натрошените бадеми.

Сместа се прехвърля във вакуумирана кутия. Пюрето се покрива с фолио, за да не изсъхне и отгоре се затваря с капака. Оставя се в хладилника за 5-6 часа.

Поднася се оформена на топки. Поръсва се със зехтин и бял пипер.

Чудесна гарнитура към малки пържени рибки – барбуни, хамсия, дребна херинга.

# 16
  • Мнения: 158
Доматените кюфтета ги видоизмених:

не слагам лук, самите кубчета ги оцеждам 1 нощ объркани леко със сол и захар

добавям само бяло сирене, джоджен и черен пипер

за уплътняване използвам  белтък и брашно с набухвател

стават винаги угледни на вид, не се разкапват и добиват чудесен оранжев цвят


а при готвене в тенджера, всички подправки увивам в тензух и после изхвърлям
така не се размотават канели, дафини и карамфили по чиниите

на кокинистото майката е да улучиш точната доза канела с карамфил и да убиеш киселото на доматите  Heart Eyes в началото изпържвах месото, после минах на вариант варене - хвърляне на водата и досваряване в салцата

# 17
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Зори, ще пробвам втори път да ги направя доматените кюфтета - много ги обичам, но предния път зверски провал претърпях и оттогава се придържам към една също така адски сполучлива рецепта на Пепчо: http://pep-4o.blogspot.com/2011/10/blog-post_10.html. - те не са доматени,а чушкови, но са страхотни!

Ина, фава хубава гледах преди време в любимият ми магазин "Бакалия" - изобщо той е доста добра находка.

Последна редакция: вт, 08 окт 2013, 14:40 от bomboto

# 18
  • Мнения: 158
Направила съм хиляди кюфтета от картофи, от домати, от тиквички Joy Joy Joy
от всичко става кюфте - и от патладжани, и от чушки, и от моркови и от жълта тиква
просто такава ми е работата, обаче без да казвам си нагаждам рецептите, защото е недопустимо да поднасям на клиентите разкапани кюфтета , плюс това се бърза, което утежнява процедурата
така де, въпросът е не просто да нахраниш хората, а те да се върнат пак доволни
та така открих белтъка - стяга и уплътнява
можеш да добавиш и копър, магданоз - но вече няма да е никак гръцка рецепта

фавата не ми стана любима  Sick

скордалята - бърз и спешен вариант :

картофите обелени се варят до полускашкване
още горещи ги емвам с миксера, като наливам слънчогледово олио периодично, сол на вкус
оставям на страна да поизстине и добавям оцет на вкус и чесън минат на блендера заедно с малко олио
става гладка и ммммммммммммммммммммммм много вкусна

пастициото - използвам спагети 2 или 3 номер, да не са преварени, а да “мърдат“
тавата намазвам с масло, сипвам макароните леко объркани с малко от каймата, после наръсвам сирене за макарони, малко инд. орехче настъргвам и сетне каймата
бешамелът правя единствено и само с масло без да го щадя - нямам провал досега

 Mr. Green в къщи ядем бг кухня обаче  Mr. Green

Последна редакция: вт, 08 окт 2013, 18:03 от zorita

# 19
  • Мнения: 9 991
Фавата ми е любима, все още не съм я намерила в бг, под каквото и да е име .

Пълени домати с ориз:

Домати , средно големи , на брой колкото ви е голяма тавичката, реже се капаче и се кормят. Ориз се чисти , запържва с малко лук морков и доматения сок от изкормените домати .Подправки може да сложите пожелание но задължително риган , не знам гръцка рецепта без него да минава .Със  сместа се пълнят доматите , нареждат се в тавичката , малко вода и се пекат до готовност.

Анапсито:

Патладжани и тиквички се режат по дължина. Зелени чушки, се изчистват от семките , може и домат , да се нареже на филии.
Загрява се скара , или оребрен тиган. Потапят се патладжаните и тиквичките в олио и се слагат на скарата. Чушките както са си , домата съвсем за кратко се пече. Готови , се редят в чиния и се поръсват с оцет балсамико тъмен и риган и се поднасят за гарнитура. Като ястие или предястие , вместо балсамикото се сервират с чеснов сос. Той се прави от цедено кисело мляко и майонеза равни части , разбъркани с малко чесън на прах и сол .

Дзадзики :

Цедено кисело мляко , настъргани краставици и много чесън , се омесват .

# 20
  • Варна
  • Мнения: 40
adelinda ,фавата и на мен мие любима и я открих в магазините Била,там където е лещата Simple Smile 
Ще ви следя,че и ние сме фенове на гръцката кухня Simple Smile

Последна редакция: ср, 09 окт 2013, 11:05 от ani4ka1

# 21
  • Мнения: 9 991
adelinda ,фавата и на мен мие любима и я открих в магазините Била,там където е лещата Simple Smile 
Ще ви следя,че и ние сме фенове на фръцката кухня Simple Smile

Пак ли си е Фава ?

# 22
  • Варна
  • Мнения: 40
Аделина , http://www.regal.bg/show.php?storyid=910786  - ето така изглежда .Да като го сварим с лук и пюрираме после  със ситно нарязан лук и захтин отгоре си е точно като гръцката Фава.Опитайте и дано ви хареса Simple Smile

# 23
  • Мнения: 158
то става подобно и с белената леща

фава не е грах, не е леща, а е бакла  newsm78 май  hahaha hahaha hahaha поне от това, което съм чела, а и видях засяти площи на Санторини.


# 24
  • Варна
  • Мнения: 40
Аз само показах под каква форма и в какъв пакет го продават в БГ и че на вкус е като фавата .

# 25
  • Мнения: 158
 Heart Eyes  а аз исках да кажа, че до последно не  бях сигурна какво е, но днес се порових из нета и вече със сигурност знам, че е вид бакла.

Ето ми кюфтетата от бакалярос на преден план (ляво), в дясно са кюфтетата от тиквички, а зад тях доматокюфте и спаначени банички. Остатъка е пържени опашки от раци, миди, октопод и маринована цаца. Всичко  го правя сама.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=605446369486052&set= … ype=3&theater

и кюфтета от ревитя, която много обичам и всяка събота си нося едно глинено гърне на фурната да ми приготвят на пещ.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=551498994880790&set= … ype=3&theater

и пълнени домати (гемиста) 3 снимки по-нататък

Последна редакция: ср, 09 окт 2013, 17:04 от zorita

# 26
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Имаше до преди няколко месеца един гръцки магазин за хранителни стоки в Младост 3, на разклона на 306, до Пиреос, но го закриха. Знаете ли за друг в София?

Имаше и един на "Дойран" или там някъде, но нищо не знам за него.

# 27
  • Мнения: 9 991
Аз само показах под каква форма и в какъв пакет го продават в БГ и че на вкус е като фавата .

Благодаря Аничка но жълтият грах не е фава , тя изглежда по скоро като жълта леща , но не е леща. Това което аз съм виждала , за жълт грах да се продава е , белен и разполовен такъв зелен. Ще видя пак в Била , но не съм убедена че е това.

# 28
  • Мнения: 158
http://www.bria-spam156-/index.php?p=view&id=13766

http://www.getlokal.com/bg/sofia/the-greek-bakalia-deli

ето това ми изплю чичи Гу , ако е актуално, значи има магазини   Heart Eyes

# 29
  • Мнения: X
Имаше до преди няколко месеца един гръцки магазин за хранителни стоки в Младост 3, на разклона на 306, до Пиреос, но го закриха. Знаете ли за друг в София?

Имаше и един на "Дойран" или там някъде, но нищо не знам за него.
Супер тема, благодаря

Магазин намерихме лятото, от Попа като тръгнеш към СУ, пада се отляво малко след Мистър Пица

Ето нещо вкусно, което пробвахме на Тасос и оттогава присъства на всеки Великден на трапезата ни

ВМ-НВХ


Агнешко клефтико


Около 1 кг агнешко месо за пе4ене (стек) се шпикова: правят се разрези в месото и се слагат скилидки 4есън (коли4ество по желание, аз слагам цяла глава 4есън).
След това месото се маринова:
5 сл зехтин
2 сл магданоз
2 сл риган
2 сл розмарин
1 сл млян кимион
сок от едни лимон
сол и 4ерен пипер

Понеже месото се пе4е на фурна увито във фолио, аз директно го мариновам върху фолиото, увивам го добре и го остявам да престои поне една нощ в хладилника.
После го пека няколко 4аса на 175 град, след около 2 4аса със фурната го проверявам, обикновено това време е достатъ4но за 1 кг месо.

След като месото се маринова, около него се нареждат пар4ета кашкавал тип пармезан, 225 гр за 1 кг месо и тогава се увива във фолиото.
Пе4е се с кашкавала вътре.

Общи условия

Активация на акаунт