5-годишни деца - примерно дневно меню

  • 12 942
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 743
Според вас какво трябва да бъде менюто на 5-годишните деца. Питам, защото нашата педиатърка настоява, че щерката не качва достатъчно и искам да си сверя часовника дали не бъркам при храненето. На преглед сме отново февруари месец. Моля да споделяте примерни менюта, не искам да се измести темата към какво е вашето меню или пък колко тежи детето.
Благодаря ви Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 3 757
Моя син е на 5г. и 8м. и е висок 116см. От доста време ми прави впечатление,че е 20кг.Ядеме много малко неща:супа топчета,пилешка,боб,мусака,картофена крем-супа и  скара:кюфтета,кебапчета,наденица,кърначета...Салати никакви,което ме притеснява и много рядко плодове,основно банани и по малко ябълки.От време на време купувам витамини и му давам.Иначе филии всякакви,сандвичи със салам и кашкавал основно.И в нашето семейство ядем много сладко.Десерта ни е задължителен.

# 2
  • Мнения: 556
Синът ми ходи на градина, когато е вкъщи менюто му е следното:
Закуска- пържени филийки-2бр, бисквити закуска 4 бр. с прясно мляко, баница, принцеса с кашкавал- 2 бр.
обяд-  супа около 150 гр. и някакво месо- пиле с картофи, кюфтета, пържоли на скара
следобедна закуска- ябълка и кис. мляко, кекс, крем
вечеря- пак като обяда /манджи не близва/ или пържени картофи/макс. веднъж в седмицата/, риба
Разбира се това е в идеалния вариант.
През деня може да хапне солети, бисквити, шоколад, гледам да го ограничавам, ама не си минава без това.

# 3
  • Мнения: 284
сутрин: няколко лъжици зърнена закуска с мляко
плод
обяд: супа или сварено пилешко бутче (само месо без гарнитура)
следобяд: филийка с шарена сол или сладко
вечеря:1/2 пържола и две три картофчета(в най-добрия случай)
междувременно може да опука няколко краставици Grinning

Това е менюто на моя син. Според бабите му е пред загиване. Честно казано и аз понякога смятам, че яде малко, защото ако няма нещо, което му харесва може и да не яде въобще. Но детето е здраво, расте, пълно е с енергия, значи му стига.

Дъщерята от малка има много по-голям апетит и в момента това й е голям проблем, така че аз притеснения с това, че е слаб нямам.

# 4
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Примерно меню, ето това беше менюто в неделя:
закуска - 2 палачинки с мед
обед - картофена супа с 1 филийка хляб
следобед - филийка с крема сирене + домат
вечер - ориз с маслини

междувременно - 4 ябълки, 1 банан, прясно зеле, чаша прясно мляко със захар и какао.
5 г. 118 см, 18 кг - напълно в нормите. На тези 18 кг седи втора година, но пък дръпна на см.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 089
Менюто и количеството ядене са много относително нещо. 5 годишният ми син яде почти всичко, което поднасям на масата, но в малки количества. По-горе някой беше написал 2 принцеси или 2 пържени филийки за закуска  Shocked, такова количество е непосилно за моя син.
Обикновено хапва вкъщи 3-4 лъжици кисело мляко с мюсли или домашни бисквити, так че да стане негъста каша. Т.е. около 2 лъжици мюсли или две бисквитки. После в детската (след около час) хапва половината от предложената му закуска.
На обяд хапва около 100 грама манджа - каквото съм готвила или пък супа. Без хляб или около 1/2 филийка в най-добрия случай. Ако има салата - яде и салата. Хапва с удоволствие всякакви пресни зеленчуци, от туршиите си пада само по морковчета и краставички.
Вечерята е като обеда, а следобедната закуска - или припечена филийка с масло и чубрица или пак бисквити/мюсли с мляко.
Между храненията плодове и зеленчуци на корем.
Солетки, картофки, зрънчовци и вафли не купуваме вкъщи и той не си търси. Ако му попаднат случайно се радва да ги хапне, но не проявява инициатива да ги иска.

За протокола - 106 см, някъде между 14 и 15 кг. Изглежда добре, жизнен, има достатъчно енергия. За последните 2 години е наддал не повече от 3 кг. Знам, че за 3-тия рожден ден се борехме да се отлепим от 11-те кг.

Децата обичат проста храна. И могат да ядат до втръсване едно и също нещо, което им харесва.
Оставям и двамата да се вслушват в тялото си и да хапват, това, което сами си поискат и колкото искат (с уговорката, че никога не им предлагам неща, които смятам за вредни).

Педиатърът не възразява срещу теглото и менюто ни.

# 6
  • Мнения: X
Моят син тежи 16-7 кг, към 114-5 см е.
За закуска- 1 препечена филийка със сирене или масло / 1 принцеса/ 200 гр кус- кус

Обяд- ( 200 гр , никога повече, почти винаги без хляб) - мусака /   пиле с ориз ( задължително сварено в тенджера) /   пиле с картофи ( задължително сварено в тенджера)/   пилешка супа / 2 кюфтета / 2 наденички / пържени картофи / всякаква риба / леща / боб

Вечерята по същия начин, даже често и по- малко изяжда.
Зеленчуци - само моркови и краставици, може по 2-3 да изяде. Домат, зеле- не опитва дори.
Плодове- от сезонните с 300 зора опитва  ягоди, череши, праскова, кайсия, друго- не.
Ябълки, круши и банани яде ( в най- добрия случай по 1 на ден), цитруси - никакви.

Кисело мляко не яде, понякога пие по 1 чаша прясно мляко без захар.

Има закуска, обяд, вечеря. Много рядко към 4 часа изяжда някаква принцеса или Нескуйк. Стремя се и по 1 плод на ден поне да пробутам, 2-3 моркова или 1 краставица и по 1-2 сварени яйца на ден.

Последна редакция: пт, 18 окт 2013, 10:44 от Анонимен

# 7
  • София
  • Мнения: 2 089
Елена, малко оф-топик, но защо манджите са задължително варени в тенджера  Thinking?

# 8
  • Мнения: X
Елена, малко оф-топик, но защо манджите са задължително варени в тенджера  Thinking?
Щото само така ги яде, сухи му били иначе. Единствената манджа в тава, която яде е мусака.

# 9
  • Мнения: 9 778
Не знам какво и стана на моята девойка, но и тя не яде много. На 5 г е около 20 кг и  е 120 см висока.

Примерно меню -
филия с кашкавал или с яйце и сирене(от тях може 3 да изяде без корите), варено яйце+ филия с масло или кисело мляко с мюсли.

плод

филии с масло и сладко, или нещо готвено от вчерашния ден или салата или макарони със сирене.

друг вид плод

готвено месо + два вида зеленчук, по възможност единия суров. Може и супа с филия хляб.

# 10
  • Мнения: X
Сега се сетих и друго. Суровите ядки също са много полезни и обикновено децата ги обичат.

# 11
  • Мнения: 3 743
Моята щерка е 17кг и около 110см, като последните 3-4 месеца е дръпнала 3-4 см без да е мръднала почти на кг. Като ви чета, не ми изглежда да я държа гладна Rolling Eyes, но все пак и аз да напиша примерно меню

закуска - почти винаги овесени ядки под някаква форма с кис. мляко или лъжица ядков тахан; 2 плода
обяд - за днес два печени картофа със сирене и спанак, малки доматчета, моркови и тиквени семки
след обед - плод или кисело мляко или мъфини
вечеря - говеждо яхния със зелен боб, зелена или зелева салата.

Сладко много обича, но гледам да не давам често, да не свиква отсега със сладкия вкус Blush

Разсъждавам си тук на глас, че може да не яде достатъчно хляб, защото с яденето рядко ядем хляб и наблягаме на салатите.

Иначе не е капризна, не е злояда, само гъби не яде.

# 12
  • Мнения: 9 778
Като гледам колко деца страдат от начална форма на затлъстяване във възрастта 6-10 години, по-добре да са по-слаби, да предлагаме по-здравословни храни. Наблизо има училище и ги гледам децата какво купуват в междучасието - кола, чипс, вафла ... В магазина се продават много хубави плодове, дори и немазни закуски.
 Разбира се и другата крайност - отказа от храна също не е добра.

# 13
  • София
  • Мнения: 44 223
Галче - не виждам проблем с храненето, хляб така или иначе за тази възраст не трябва да е повече от филия-две макс, обаче то може да бъде заместен с мъфини, макарони, кус-кус, зълнена закуска  или нещо друго. Кг-мите не са й малко, моят Син, дърпа с по 1-2, макс 3 кг на година след като навърши 4 годинки. Често са скокообразно, така че 3-4 чесеца да не качи кила не ми се вижда притеснително, както описваш детето яде разнообразна и полезна храна, ако няма здравословни ппроблеми и изследванията са и ок(предполагам правите 1 път годишно профилактики), не знам какво се е заяла лекарката.

# 14
  • Мнения: X
Галче, и аз мисля, че детето ти е добре, и на ръст и на тегло, още повече е момиче. А и като гледам менюто ви по нищо не се различава от на останалите- и по разнообразие и като количество.

Общи условия

Активация на акаунт