5-годишни деца - примерно дневно меню

  • 12 984
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 556
Ако всичко е свършило давам допълнително филия хляб или десерт бисквити/не много сладки, пълнозърнести или от типа на "Закуска" с кисело или прясно мляко/.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 107
Никога не приготвям толкова малки количества, че да не предвидя допълнително или нечакан гост. По стар студентски навик  Mr. Green. Имам предимството, че съм си вкъщи и на другия ден закусвам/обядвам каквото е останало от вечеря. Но ако няма предлагам своята порция. Обикновено моите дечковци не са гладни, просто им се дояжда нещо, за което са се присетили или им харесва.

# 47
  • Мнения: 15 379
Аз винаги оставям половин до една допълнителна порция, в случай, че много се хареса.

# 48
  • Мнения: 3 743
Обикновено моите дечковци не са гладни, просто им се дояжда нещо, за което са се присетили или им харесва.

И на мен ми се струва, че по-често това е причината. В такъв случай какво правите, давате това което им се е прияло предполагам?

# 49
  • София
  • Мнения: 2 107
Ами нали моите са момченца и гледам да им дам каквото им се е приискало  Mr. Green, за "пощянка" както казва свекър ми  hahaha
Това в кръга на шегата. Ако им се е усладило нещо от вечерята - давам още. Винаги гледам да има в повече, когато готвя.
Ако се присетят за нещо сладко давам по малко (шоколад, бонбон, някоя довлечена от услужливи роднини вафла), но съм забелязала, че ако не им е пред очите не се и сещат да си поискат.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моите са на 5,5 г. и са по 22 кг, но са сравнително височки - 122 и 120 см. Менюто им (събота и неделя и ваканциите, защото останалото време е каквото дадат в градината и е далеч от това което трябва да бъде) горе-долу е следното:

закуска: попара, макарони със сирене и мед, нещо домашно тестено (баница, кекс), в краен случай сандвич, в още по-краен - корнфлейкс. Количество - 1 купичка (около 250-300 мл) или 1 филия. Задължително с чаша мляко с какао или айран.

към 10,30-11 - плод;

обяд - около 100-150 мл. супа и около 200-300 мл. второ. Количествата са относителни, но горе-долу толкова.

следобя
д - плод. Лятото на площадката следобяд задължително отнасят и по някое боклуче - сладолед, Зайо байо, вафла и т.н. по 1 бр. 

вечеря - 200-250 гр. супа, по-рядко манджа с 1/2 филийка хляб.

преди лягане (не всяка вечер, но почти) - 1 шише (300 мл.) мляко с мед и бисквити или айран.

# 51
  • Мнения: 14 654
Като чета, детето се храни добре, но аз лично бих давала повече млечни и масло, за сметка на ядките и сладките плодове. Не може дете да яде овесени, тиквени семки и не знам какви още ядки всеки ден, това е храна за леко мръднали лели, които изпитват ужас от животинската мазнина, която за децата е много полезна и важна. Защо да не яде сметана, а авокадо? Децата обичат повече сметана.
Моето (4г.)яде на закуска чаша кисело или прясно мляко (домашно) + нещо друго, което може да е банан, филия хляб (домашен от елда, просо и пшеница), намазана с каймак или масло и шарена сол (или мед), биксвити. В почивния ден закусва палачинки, мекици, бухти.
Обяд - или нещо сготвено от предната вечер + бучка сирене (краве или козе), или омлет от яйце и сирене + зеленчук.
Следобед - кисело мляко + плод или кексче. Понякога не яде следобед.
Вечеря - сготвено + плод за десерт. Гледам 2 пъти седмично да има боб, леща или нахут. Веднъж седмично риба или пиле. Месо друг вид - нерегулярно, когато им се дояде нещо с кайма.

# 52
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
тиквени семки и не знам какви още ядки всеки ден, това е храна за леко мръднали лели, които изпитват ужас от животинската мазнина, която за децата е много полезна и важна.

моето дете не иска сметана, а яде точно семки.
ходи и сам си взима.
по една шепичка (негова) тиквени семки изяжда.
честно казано, след като сам се сеща, че това му се яде, не го спирам и не го тъпча  с неща, които аз смятам за здравословни.

# 53
  • Мнения: 5 259
И моята е от мръдналите лелки  Laughing, защото кисело мляко не обича, сметана и с бой не мога да я накарам да пробва (а аз обожавам). Но пък масло яде в големи количества, та не ми е минавало през ум, че може да и липсват мазнини.

# 54
  • Мнения: 3 743
Не намирам сметаната за много здравословна храна, признавам, че може да имам известни отклонения Blush. Животинска мазнина яде - месо, яйца, кашкавал, сирене. Ето за хранителната стойност:

Сметана: http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/54/2

Тиквени семки: http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3066/2

Авокадо: http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1844/2

Кисело мляко обича и яде Peace

# 55
  • Мнения: 9 838
Янечек имаше впредвид животинска сметана, подозирам. Вкъщи друга не консумираме.
Стратегията ми е да предлагам разнообразие от предимно нерафинирани храни, а клечо, каквото хапне, все е от полза.

Бтв, сега за пръв път гостува на баба си. Докладват, че яде като невидяла, но кухнята е съвършено различна и явно е интересно.

# 56
  • Мнения: 3 181
5г.7м. 118см-21 кг-момче /когато е в къщи, преди училище също предлагам закуска, нищо, че принципно си имат/
закуска: банан, ябълки, след това попара, макарони, баница, пица, филия с лютеница, масло и сирене всичко това с кисело мляко, последното без добавки, като захар, мед и т.н.

обяд: супа+ филия хляб, сирене, десерт: мляко с ориз, мляко с грис, бисквитена торта, макарони на фурна. Лятото обича да хапва салата преди основното ядене;

следобедна закуска: когато е в къщи яде кекс, филия, може и плод, сурови ядки.
Когато го вземам от училище му нося ябълки

вечеря: като обяда;

Много обича кисело мляко, сирене, спагети, супа топчета, пилешка супа, мусака, краставици, пъпеш, диня

# 57
  • Мнения: 14 654
Янечек имаше впредвид животинска сметана, подозирам. Вкъщи друга не консумираме.

Разбира се, че точно такава имам предвид и досега не съм видяла дете, което да не я обича, но явно децата на съфорумките предпочитат семки.

# 58
  • Мнения: 15 379
Моето умира и за сметана, и за семки. А аз ги съчетавам - домашен хляб със семки и отгоре дебел слой сметана.

# 59
  • Мнения: 3 743
Моите деца пък обичат кисело мляко с авокадо. Опитайте, почти като зелена сметана е Wink

Ние пък сега имаме друг проблем, на щерката й се клати преден зъб и не всичко яде, защото казва, че я боли зъба. Някой друг да има подобен проблем.
Тя досега е сменила 3 зъба вече, но все долни и досега не се е оплаквала да я боли като яде Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт