Майчинство за безработни 3

  • 146 756
  • 558
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3
Здравей, Elfita!
Изчетох всичките ти отговори от 1-ва стр. до края, но имам и аз едно питане.
От другия месец оставам без работа "по взаимно съгласие", а преди броени дни разбирам, че съм и бременна. Досега съм се осигурявала върху цялата раб. заплата (добра сума) и имам стаж повече от 5 год. Разбирам, че за да получавам майчински, трябва да намеря фирма и поне ден пред 45-дневния отпуск за раждане да съм назначена на работа. Но какво става с тези 5-6 месеца преди болничния? За тях задължително трябва да си плащам осигуровките - здравни и социални и ще се водя безработна. Това за калкулатора за изчисляване на майчинските се води сума 310.00 лв. или 0.00 лв.? Знаеш ли също, дали майчинските се смятат средно аритметично за 18 назад? И кое ще е по-добре за фирмата - да ме назначи сега веднага след освобождаването ми другия месец или непосредствено преди 45-дневния болничен? Аз ще си плащам осигуровките и в двата случая! Има ли разлика? Благодаря ти предварително!

# 151
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравей, Elfita!
Изчетох всичките ти отговори от 1-ва стр. до края, но имам и аз едно питане.
От другия месец оставам без работа "по взаимно съгласие", а преди броени дни разбирам, че съм и бременна. Досега съм се осигурявала върху цялата раб. заплата (добра сума) и имам стаж повече от 5 год. Разбирам, че за да получавам майчински, трябва да намеря фирма и поне ден пред 45-дневния отпуск за раждане да съм назначена на работа. Но какво става с тези 5-6 месеца преди болничния? За тях задължително трябва да си плащам осигуровките - здравни и социални и ще се водя безработна как ще плащаш социалните и ще се водиш безработна?двете са взаимно изключващи се.за тези месеци или безработна,или се водиш на работа . Това за калкулатора за изчисляване на майчинските се води сума 310.00 лв. или 0.00 лв.? за безработните месеци слагаш МРЗ за периода и за бруто,и за нето Знаеш ли също, дали майчинските се смятат средно аритметично за 18 назад? да,взмиат 18 м назад от 45 дневния И кое ще е по-добре за фирмата - да ме назначи сега веднага след освобождаването ми другия месец или непосредствено преди 45-дневния болничен? за тях е все едно.за теб е по-добре сега да те назначат,да отработиш няколко дни и да излезеш в болничен докрая Аз ще си плащам осигуровките и в двата случая! Има ли разлика? Благодаря ти предварително!

# 152
  • Мнения: 3
Ок, мерси! Но нали имаме право само на 180 дни болничен за година? Някой следи ли ги тези неща?
И последно - най-добре ще бъде фирмата да ме осигурява на мин. раб. заплата, нали?   bouquet

# 153
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ок, мерси! Но нали имаме право само на 180 дни болничен за година? след тези дни се явяваш на ТЕЛК за още Някой следи ли ги тези неща? естествено
И последно - най-добре ще бъде фирмата да ме осигурява на мин. раб. заплата, нали?  трябва да си говориш с фирмата  bouquet

# 154
  • Мнения: 3
Мерсиииии!

# 155
  • Варна
  • Мнения: 19
Здравейте имам следния въпрос: Ако взимаш социално майчинство и започнеш работа преди първата годинка на детето, спират ли да ти изплащат майчинството или то си е до годинка не зависимо дали работиш или не ?

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте имам следния въпрос: Ако взимаш социално майчинство и започнеш работа преди първата годинка на детето, спират ли да ти изплащат майчинството или то си е до годинка не зависимо дали работиш или не ?

отг ти в дрвугата тема

# 157
  • варна
  • Мнения: 1 228
Бременна съм в 5 г.с. и съм на трудовата борса .Този месец последно ще взема парички и след това смятам на намеря фирма за да мога да взимам майчински.
Въпроса ми е ако веднага изляза болнични какво ще дължа на така наречения работодател само здравни осигуровки ли?
Парите които ще получавам като майчинтво могат ли да бъдат по малко от 310 лв ?
Имам около 5 години трудов стаж от които 2 са майчинство с първото ми дете ,след това веднага съм на борсата .

# 158
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Бременна съм в 5 г.с. и съм на трудовата борса .Този месец последно ще взема парички и след това смятам на намеря фирма за да мога да взимам майчински.
Въпроса ми е ако веднага изляза болнични какво ще дължа на така наречения работодател само здравни осигуровки ли? - да, освен за поне един отработен ден, за да влезе договорът в сила
Парите които ще получавам като майчинтво могат ли да бъдат по малко от 310 лв  - 340 лева ще са ?
Имам около 5 години трудов стаж от които 2 са майчинство с първото ми дете ,след това веднага съм на борсата .

# 159
  • Мнения: 175
Ок, мерси! Но нали имаме право само на 180 дни болничен за година? Някой следи ли ги тези неща?
И последно - най-добре ще бъде фирмата да ме осигурява на мин. раб. заплата, нали?   bouquet



Твоят случай е индентичен с моят.Ето какво направих аз-намерих фирма,която ме назначи."Отработих" 5 работни дни и взех болничен,като вече бях в трети месец/14 г.с/ .Сега дължа на фирмата само здравни осигуровки към 22 лв,като ме наеха на 340лв.Така имам прекъсване само от един месец,в който не се водех никъде на работа и не съм си плащала здр.осигуровки,но ми казаха,че не е проблем.Ако са три последователни месеца,тогава би било проблем,когато ходиш при доктора,ако се водиш на ЖК и ще се наложи да си ги платиш тогава в НАП сама Simple Smile

# 160
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Ок, мерси! Но нали имаме право само на 180 дни болничен за година? Някой следи ли ги тези неща?
И последно - най-добре ще бъде фирмата да ме осигурява на мин. раб. заплата, нали?   bouquet



Твоят случай е индентичен с моят.Ето какво направих аз-намерих фирма,която ме назначи."Отработих" 5 работни дни и взех болничен,като вече бях в трети месец/14 г.с/ .Сега дължа на фирмата само здравни осигуровки към 22 лв,като ме наеха на 340лв.Така имам прекъсване само от един месец,в който не се водех никъде на работа и не съм си плащала здр.осигуровки,но ми казаха,че не е проблем.Ако са три последователни месеца,тогава би било проблем,когато ходиш при доктора,ако се водиш на ЖК и ще се наложи да си ги платиш тогава в НАП сама Simple Smile

Само за справка - здравните вноски по време на болничен са в размер на 20.16 лева. Здравноосигурителните права се прекъсват, ако имаш повече от 3 месеца без осигуряване през последните 36 месеца, не е нужно да са последователни.

# 161
  • Мнения: 29
а как се възстановяват Здравноосигурит. права. колко вноски трябва да се платят. за 6 месеца назад, както преди ли или има промяна? да не би всичките наведнъж за последните 3 години, а и нали сега има ново предложение ама то не е в сила. как стоят нещата по този въпрос към момента, колко вноски трябва да платя за да ми се възстановят правата? благодаря

# 162
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
а как се възстановяват Здравноосигурит. права. колко вноски трябва да се платят. за 6 месеца назад, както преди ли или има промяна? да не би всичките наведнъж за последните 3 години, а и нали сега има ново предложение ама то не е в сила. как стоят нещата по този въпрос към момента, колко вноски трябва да платя за да ми се възстановят правата? благодаря

През послените 36 месеца може да имаш само 3 без здравни вноски, за да не са ти прекъснати здравноосигурителните права.

# 163
  • Мнения: 29
а как се възстановяват Здравноосигурит. права. колко вноски трябва да се платят. за 6 месеца назад, както преди ли или има промяна? да не би всичките наведнъж за последните 3 години, а и нали сега има ново предложение ама то не е в сила. как стоят нещата по този въпрос към момента, колко вноски трябва да платя за да ми се възстановят правата? благодаря

През послените 36 месеца може да имаш само 3 без здравни вноски, за да не са ти прекъснати здравноосигурителните права.

да знам, но колко мога да платя за да ги възстановя? т.е. колко вноски е нужно да платя и на веднъж ли трябва да стане това?

# 164
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
а как се възстановяват Здравноосигурит. права. колко вноски трябва да се платят. за 6 месеца назад, както преди ли или има промяна? да не би всичките наведнъж за последните 3 години, а и нали сега има ново предложение ама то не е в сила. как стоят нещата по този въпрос към момента, колко вноски трябва да платя за да ми се възстановят правата? благодаря

През послените 36 месеца може да имаш само 3 без здравни вноски, за да не са ти прекъснати здравноосигурителните права.

да знам, но колко мога да платя за да ги възстановя? т.е. колко вноски е нужно да платя и на веднъж ли трябва да стане това?

Не е задължително да е на веднъж, но имай предвид, че текат и лихви. Ако за целия период нямаш вноски, то трябва да внесеш 33.

Общи условия

Активация на акаунт