Темите за "Турското робство" в учебниците на нашите деца

  • 19 029
  • 124
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 259
но по време на османското робство  е толкова мащабно, жестоко и целенасочено, че е било въпрос на време да ни затрият от тази земя! Изобщо се срамувам от изказвания като Вашите!
Срамувай се колкото искаш, но фактите говорят друго. Петвековният мир е довел до голямо увеличение на населението. При едни непрекъснати войни бихме загубили в пъти повече хора.

# 46
  • Мнения: 5 259
И аз се срамувам! Някои май са се подвели по турската подлога Мартина Балева..
Аз не се срамувам от нищо. И аз реагирах като вас, като разбрах за Батак  Mr. Green Сипех огън и жупел и тръгнах да ровя за информация, с която да оборя тези твърдения. И бях като попарена, когато разбрах, че всъщност е вярно.

А сега само се притеснявам да не би и детето ми в училище да учи същите манипулационни лъжи.

# 47
  • Мнения: 619
Петвековен мир????
Ти можеш да пишеш бестселъри! Поздравления!  Grinning

# 48
  • Мнения: 5 259
Може да ме светнеш коя война се е водила на територията ни по това време, че ми се губи този момент.
От както са започнали да ни завладяват турците все война, война и накрая прераснала в руско-турската и хоп- освобождение Simple Smile Така ли?

# 49
  • Мнения: 619
Масовият 5-вековен страх от башибозуци, везири и тем подобни, от грабежи, изнасилвания и набучени бебета на кол...мир ли е било??
А тези българи, които още тогава са приели исляма, въобще не можем да ги наречем българи. Те са предали народ, отечество, родина и най-вече душите си.

# 50
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Даже нека не забравяме, че робът е стока, а всеки робовладелец си пази стоката, а не издевателства над нея за кеф.
Това като постулат ли трябва да го приемаме? Понеже в някой клас се изучаваше и "Чичо Томовата колиба", явно трябва да се изключи като клеветническа.

# 51
  • Мнения: 5 259
Масовият 5-вековен страх от башибозуци, везири и тем подобни, от грабежи, изнасилвания и набучени бебета на кол...мир ли е било??
А тези българи, които още тогава са приели исляма, въобще не можем да ги наречем българи. Те са предали народ, отечество, родина и най-вече душите си.

Страхът е нещо различно от война. Човек и по време на мир може да го е страх от грабежи. Каквото са правели башибозуците, но също така и хайдутите!
А изнасилванията са категорично свидетелство за наличие на война, разбира се! Изнасилвания по време на мир не се случват!
Боже, поне един исторически филм за Средновековието не си ли гледала!? Поне един!

Колкото до българите, приели исляма, ще се наложи да ти обясня, че религията не променя ДНК-то. И когато едно село приеме исляма, българското население в него не се превръща автоматично в турско. Те са си същите хора. Продължават да живеят на същото място по същия начин, просто изповядват друга религия. Какво са предали няма значение. Това не им променя произхода. Пак са българи.

# 52
  • Мнения: 619
Алана, виждам че никак не приемаш присърце злокобите от миналото на българина и всячески се опитваш да ги омаловажиш и да претворяваш историята под по-удобна за един турчин призма.
Ако имате турски корени в семейството - разбираемо..Но иначе не мога да го разбера.
И по никакъв начин няма да промениш моето виждане. И съм сигурна, че масово българинът ЗНАЕ, че е било турско робство.

# 53
  • Мнения: 5 259
Точно затова исках да знам как се преподава този материал в момента. Правилно отбеляза някой по-горе, че както и да е написано сега в учебниците, проблемът продържава да витае в главите на родителите и поне поколението на нашите деца няма да получи достоверна представа за тези събития. Може би следващото...

# 54
  • Мнения: 10 547
Исторически погледнато в началото е било страшно-да, но един голям отрязък от времето на т.нар. робство, е бил доста спокоен за нас като народ, предвид това, което се е случвало в този момент в Европа.
Капсулирането ни в рамките на Османската империя ни е спасило от доста, вероятно и по-големи, злини.
Като независима държава са ни чакали и вътрешни междуособици и външни конфликти.
И Европа не е знаела за нас, но и ние за нея.

# 55
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Каси, на мен лично капсулирането в Австро-Унгария ми се струва доста по-изгодно- получавам Прага, Будапеща, Любляна с архитектурното им изящество, развитие на науката и изкуствата, относително благоденствие на народа, и в замяна на това само налагане на католическо образование и участие в имеперските войни.

Капсулиране тип "замръзнали в 14-ти век", със закон "сгради над два етажа се строят само от мюсюлмани", наличие на данък чилик и други подобни благинки- прощавай, но не ми изглежда далавера.

# 56
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Стигнахме до същността на историческата си драма - неподходящ поробител.
Защото смяна на суверена е имало навсякъде, но все е носел нещо в значителна степен по-добро от донесеното тук.

# 57
  • Мнения: 11 210
Стигнахме до същността на историческата си драма - неподходящ поробител.
Точно. Ама това не е нещо, което си избираш.

Всъщност колко хубаво щеше да е, ако и до днес се беше запазил законът да не се строи над два етажа... Grinning

# 58
  • Мнения: 6 323
Исторически погледнато в началото е било страшно-да, но един голям отрязък от времето на т.нар. робство, е бил доста спокоен за нас като народ, предвид това, което се е случвало в този момент в Европа.
Капсулирането ни в рамките на Османската империя ни е спасило от доста, вероятно и по-големи, злини.
Като независима държава са ни чакали и вътрешни междуособици и външни конфликти.
И Европа не е знаела за нас, но и ние за нея.

Стига бе, Каси, ти веднъж беше писала, че от дъното на душата си ненавиждаш математиката. Аз пък ненавиждах историята като предмет, да зубря дати и битки, обаче даже за лаик в историята като мен това дето си го написала е ужасно. Едва ли не да изкараш, че робството е било добър период за страната. Да не би да ненавиждаш и историята освен математиката?Wink

България е била велика държава преди робството и ако беше останала независима, сега щяхме да сме от мащаба на Германия и Франция и като брой население, и като територия, а вероятно и икономически, тъй като сме били много напреднала за времето си страна през 13 век.

Напълно е права и  joy_r . Едно е да те поробят австрийци, а съвсем друго - османската империя.

# 59
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Всъщност колко хубаво щеше да е, ако и до днес се беше запазил законът да не се строи над два етажа... Grinning
За теб може би, Параход. Аз обичам дворци и катедрали- хранят душата ми на естет.

Общи условия

Активация на акаунт