Коледа 2013 - тема 2

  • 55 463
  • 756
  •   1
Отговори
# 705
# 706
  • Мнения: 1 438
Тези бисквитки не са сладки, но са ни любими у дома, когато хапваме сирена. Бързи, с малко продукти и примамливо, вкусно ухаещи.

Шотландски овесени бисквити

# 707
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 951
Бети, стахотни са тези бисквитки. Тъкмо имах едни овесени ядки и се чудех какво да правя с тях. Супер идея, ще се възползвам с най-голямо удоволствие. Hug

# 708
  • София
  • Мнения: 2 658
Бетииии, мнооого ми харесаха тия бисквити!!! Както обичам вино и сирена........ Crazy

# 709
  • София
  • Мнения: 6 299
И аз харесах бисквитките за сирена (и вино Wink). Но нямам блендер, дали мога да се справя с тях с месене на ръка само? Мога да посмеля малко овесените ядки в малкия блендер на пасатора, а да доомеся на ръка, дали ще се получи?

# 710
  • Мнения: 1 080
Кати, трябва да се получи Simple Smile И аз ще пробвам тия бисквитки, че само сладкиши и кантара вече не искам да го виждам  #Crazy

Наред с пудинга, успях да забъркам тестата за ванилените кравайчета, меденките на Джули и линцерите. И трите отлежават чинно в хладилника, от утре ще се пече. При повторното премесване на пудинга - на четвъртия час, не се сдържах и пробвах мъничко. Подозирам, че това ще се превърне в любимия ни коледен сладкиш, наред с трите гореизброени. У-ни-ка-лен вкус... Blush А още не е докрай готов.

Ами редно е да споделиш и рецепта, нЕма да дебелееш сама я  Laughing Laughing Laughing

Джема, благодаря ти! Ще им се смени формата в мъфинските, но ще помисля, някак по лесно ми се струва да са на топчета.

# 711
  • Мнения: 2 755
Имам един огромен петел и ми се иска да го сготвя цял за Коледа. Моля за съвети как се готви това животно - около 5-6кг. е

# 712
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Имам един огромен петел и ми се иска да го сготвя цял за Коледа. Моля за съвети как се готви това животно - около 5-6кг. е

А имаш ли толкова голяма тенджера, защото първо ще трябва добре да го свариш? Цял не бих ти препоръчала. Петлите са доста жилави, и печени не стават- стават сухи  и жилави, трябва да са в някакъв сос, задушени.

# 713
  • Мнения: 2 755
А във фурната под фолио  дали няма да стане?

# 714
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
А във фурната под фолио  дали няма да стане?

Но първо трябва да го посвариш. Моят опит с петли е по Петльовдем, но какъвто и да е - голям , малък жилав си е тоя звяр и това е. Но може и аз да съм капризна, не знам. Така или иначе много часове трябва да го печеш или вариш. Не е ли потопено в течност обаче си е доста сухо.

Аз бих го разпарчетила и с парченце сланина и подправки, завивам на сармички в зелеви листа и варя 2-3 часа.

# 715
  • Мнения: 2 755
Благодаря, явно ще го разфасовам.   bouquet От два месеца ми е заел фризера, да го пазя за Коледа. Представях си как го сервирам цял и всички ахват. Майка ми обаче има една тенджера като казан, може да пробвам дали ще се събере там.

# 716
  • Мнения: 129
По традиция почти всяка година на Нова година правим пълнен петел или пуйка. И винаги ми се получава.Никога не варя предварително. Посоляваш лекото отвън и отвътре, напълнаш с предварително приготвена желана плънка и зашиваш. Нужен и около 200гр ориз. Аз имам една голяма синя тава, в която си варя сладко. Нарязвам една кисела зелка и полагам в това грезденце пиленцето. Обвивам тавата със станиол и пека.
Петел пека 2,5 часа на 200гр и още 1,5 на 180 градуса. А пуйките 4-4,5 часа на 200гр.

На този тук пък съм сложила цели картофи, които стават като масълце...

http://hrisia4o.snimka.bg/cooking/vkusno.717481.32110972

# 717
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Това още на снимката си личи, че е жилаво и май е по-малък от нейния.
А как картофите стават като масло? Какво имаш пред вид?

Не знам проблемът може и да е в мен, мразя жилаво месо, а всичкото домашно пернато е такова.

# 718
  • Мнения: 1 080
Майка ми е пълнила пуйка, никога не е била жилава, но и в тавата трябва да има течност за да се задушава.
acer ако имаш 2 петела  Laughing пробвай предварително. Празниците не са момент да се ядосваме, да мислим за глупости и да се излагаме пред гостите. По принцип и аз знам, че петлите са жилави, ама онзи ден заклахме 3, разфасовани ги готвя, но не са ми жилави или пък да отнемат повече време.

# 719
  • Мнения: 129
Като масло, защото стават вкусни и се топят в устата. Поемат от мазнината в тавата.
Не претендирам, че съм голям майстор. Просто споделям моят опит. Освен това в къщи всички предпочитат пълнен петел пред разфасован. Но пълненият иска време за приготвяне и изпичане.

Ето намерих и един с кисело зеле.

http://hrisia4o.snimka.bg/cooking/vkusno.717481.32111196

Днес например, правих разфасован, в пакет с една много вкусна лидълска подправка. Това ми е любимото готвене - в пакет, защото става бързо, а и тавата си остава чиста. Пиле в пакет се изпича за 1,5-2ч.

И за да не спамя в сладкарската тема ето и моите медени мечета:

http://hrisia4o.snimka.bg/cooking/vkusno.717481.32111104

Последна редакция: нд, 01 дек 2013, 23:22 от hrisi_a4o

Общи условия

Активация на акаунт