Студенти в UK

  • 86 899
  • 752
  •   1
Отговори
# 75
  • UK
  • Мнения: 205
Ох, те българските медии с такива страшни думи го написаха, че само да всяват паника у кандидатстващите. Няма да спрат студентските заеми, защото тогава сто процента ще се вдигнат на протест не само университетите, за които българските и румънските студенти все пак са източник на финансиране, а и студентските съюзи. Сигурна съм, че ако има българи, които са живели в ЮК от 3+ години, все ще могат да го докажат с документи (пр. сметки за ток, вода, договори за наем, тн.) и това "замразяване" на заемите за издръжка (които не са достъпни за гражданите на ЕС, които не са живели в ЮК три години като цяло) няма да им повлияе особено. Просто има твърде много български студентки, които пращат документи за този заем, и затова им 'изглеждало подозрително', ако се позоваваме на оригиналната статия в Телеграф. Малко много шум за нищо е това като цяло.  Whistling

# 76
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
И ние се надяваме да нямаме проблеми с работата и да отпаднат разрешителните.

За сега ни спряха заемите за издръжка, дори и да сме живяли във Великобритания, после остава да ни спрат и заемите за такси и така тотално ще ти ограничат .....да стъпваме на Острова:

http://www.dnes.bg/eu/2013/11/20/london-zamrazi-studentskite-zae … -i-rumynci.206742


А после какво ще измислят?!?
Това което аз разбрах от местните новини е, че ще се ползваме със същите права както и другите граждани на европейската общност. До сега сме получавали двата заема веднага, защото все още сме имали ограничения и не сме имали свободен достъп до работния им пазар.

# 77
  • Варна
  • Мнения: 3 363
На мен много не ми стана ясно кои точно заеми се имат предвид. Прочетох набързо статиите в

DailyMail : http://www.dailymail.co.uk/news/article-2510092/One-college-appl … ;ns_campaign=1490

и в The Telegraph http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/10461099/Stud … nians-frozen.html

Освен за безвъзмездните "стипендии" за издръжка, говорят и за студентските заеми /loans/, доколкото разбирам, а това е обезпокоително . Но в ето този пасаж "Officials have written to all EU applicants asking for evidence of their eligibility. But nearly three quarters are yet to respond." ,
DailyMail казват ,че разследват всички искатели от ЕС, т.е проверките не са само за българи и румънци  newsm78

И докато "Дейли Мейл" пишат за по-голям контрол и разследване, "Телеграф" направо казват ,че заемите за българи и румънци са замразени  "Student loans to Bulgarians and Romanians frozen ".

Та не ми е ясно  каква е действителността ,ще чакаме разяснения някакви. Истината е някъде там   Mr. Green

# 78
  • София
  • Мнения: 5 575
Сребърна паричка, според мен в статията на Телеграф съвсем ясно е казано, че заемите за покриване на таксите в университети, са достъпни и в момента.  Peace

# 79
  • Мнения: 5 462
Ами явно някой от така наречените студенти е точил пари чрез тези "заеми " , станало е повече от традиция , англичаните са се замислили над големия интерес за въпросните заеми .Вероятно така се е стигнало до сегашното замразяване на въпросните заеми , които я върнеш , я не ... някога си .
Няколко години са ни дали аванта англичаните /на възползвалите се бравус/ , останалите да му мислят.
Но авантата е за зарибявка и англичаните сега си решават да я прекратят .
Ами нормално , те тези пари за въпросните заеми да не извират .После кой ги върнал изобщо имали такива.
Поредният балон е това.
Университети те са цяла индустрия .Ако няма такъв наплив от студенти , досега да са затворили много от унитата.
В крайна сметка къде и какво ще работят много от вишистите които избълват всяка година различните унита .Всички искат да седнат на бюро , никой не иска друга работа .Но някой пък трябва да създаде някаква индустрия , производство за да има нужда от служители ..
Та унитата и те са отработена схема за пари , нищо ново под слънцето.
Я си помислете в едно уни на колко преподавателя се дават заплати . newsm78 Mr. Green 

Последна редакция: пт, 22 ное 2013, 13:20 от Markrit

# 80
  • Мнения: 330
Аз си мисля, че самата система им е сбъркана. Декларираш някакъв адрес и вече се водиш че си живял там последните три години. Съответно молбите са се увеличили, просто много хора са се светнали как системата работи, и сигурно румънците са в пъти повече от българите. Ще се окаже схемата също като при помощите за циганите в Холандия, разследвана по Битиви преди време. Системата им позволява да се декларират обстоятелства и да се получават пари, ами защо да не го правят, като е законно.

# 81
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Трудно ще дават студентсски заеми за издръжка. Ние и сега нямаме достъп до тях, защото нашите деца не са живяли 3 години там, учат 3-4 години за бакалавър, реално вече са почти завършили, когато може да ги ползват. Студентските заеми за таксите няма да ги пипат, поне за сега. Заглавията в нашите медии са доста стряскащи в първия момент, нямат нищо общо с писанията във въпросните статии. Явно ни провокират да ги четем подробно, а не само заглавия да преглеждаме.

Моята голямата вече получи още през лятото писмо, че от април вече може връща студентския заем. Преди няколко седмици получи формуляри, които бяха за живеещи в УК и извън УК, трябваше да ги попълни и изпрати до края на октомври. А минала седмица получи писмо пак от тях, само с формулярите за живеещи извън УК. Аз реших, че нещо грешно е попълнила, но се оказа, че все още не са й обработени документите, видяли адресът, че е в чужбина и изпратили, сега още едно дойде, абсолютно същото, само дето датата е различна  hahaha

 

# 82
  • Русе
  • Мнения: 662
Здравейте дами,
очевидно е време да се запиша при вас (освен ако пак не сменим желаната дестинация, което вече 2 пъти се случи). Дъщеря ми е 11 клас и в момента кара курс за подготовка за TOEFL, който предполагам ще държи след 3 месеца. Желаната засега специалност е "Модерни езици". Има ли някоя мама, която да има някакви познания относно тази специалност. На мен лично ми е леко мътна перспективата, която би ни се отворила с такава диплома.
Тя също писа на Уоруик, така че също и поискаха 3 матури - очевдино искат на абсолютно всички). Писа и на Дърам, но те аристикратично не и отговориха  Simple Smile И общо взето май нямаме кой знае какви желания за други университети. Може би Сейнт Андрюз? Ама като се сетя, че там е учил принц Уили  newsm78 си мисля, че вероятно ще е доста скъпа издръжката там.
Не знам, очакваме децата на тази крехка възраст да вземат определящо живота им завинаги решение. Аз бях точно на нейните години, когато бях абитуриентка и нямах никаква, ама никаква идея какво искам да уча (нищо не ми харесваше честно казано). Сега вече знам какво е трябвало да уча, ама кел файда...

Та въпросът ми беше най-вече за специалността "модерни езици". Някой имал ли е близки срещи от третия вид с нея?

# 83
  • UK
  • Мнения: 958
Колди, добре дошла в темата първо  Hug

Не съм сигурна точно за специалността, но ученето на езици предполага най-малкото едно обоготавяне, а и всеки научен език отваря една врата. Проучете си добре какви са Career Prospects на специалността, обикновено ги пише в сайта на университета.
Уоруик си им е стандартна процедура да искат 3 матури на абсолютно всички българи, а Сейнт Андрюз наистина е малко по-скъпо, дори в сравнение с Единбург.

Иначе по въпроса със заемите - замразени са заемите за издръжка. Тези за студентските такси няма как да ги спрат, нали все пак се изпращат директно на университета, не минават през самия студент. Доколкото разбрах по ситуацията, от доста време се въртят разни далавери, кой кога дошъл в УК, ама си натиска парцалите за "издръжка" и в един момент правителството е получило удар, като е видяло с какви суми се занимава.  Blush Ама няма лошо да си преразгледат нещата, то който е честен и си е живял тук три години и може да си го докаже, няма как да му спрат каквото и да е.

# 84
  • Мнения: 35
Дами, помагайте!
Какво знаете за кандидатстване специалност медицина в Шотландия и Англия? Бях чула, че българските дипломи за средно образование не ги признават и трябва да се кара подготвителна? Това вярно ли е? Или, че се явяват на  допърнителен тест или изпит? Знам само, че изискванията за точки от сертификата са по-високи.
За медицината нищо не знам, а познато дете иска другата година това да кандидатства.

Благодаря за информацията.

# 85
  • Мнения: 3 221
В bghelp доста се бистреше тази тема наскоро. Общото мнение на запознатите е, че не приемат българи да учат медицина.

# 86
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Дами, помагайте!
Какво знаете за кандидатстване специалност медицина в Шотландия и Англия?

Дъщеря ми в Манчестър, казваше, че има едно българче, което учи медицина, но е започнало от подготвителна година. Изискват някакви допълнителни сертификати.

# 87
  • Мнения: 35
В bghelp доста се бистреше тази тема наскоро. Общото мнение на запознатите е, че не приемат българи да учат медицина.

Благодаря, както и очаквах ... Трудна работа. Ще пратя линка момичето да чете и да преценява.

# 88
  • София
  • Мнения: 802
Колди, Модерни езици? Дали има такава специалност? Доколкото зная, под това име се обединяват факултетите по основните европейски езици (6-7 бр - АЕ, ФЕ, НЕ, Исп, Ит, Порт + Руски) Като образованието в Европа по дадения език е малко по-различно от нашата т.нар. филология - набляга се предимно на изучаването на живия, съвременен език, но в максимална прецизност. Подготовката и реализацията е предимно за преводачи, като такива с два перфектни + един ползваем език са с отлични перспективи за работа във всички институции на Европейския Съюз и Парламент.

Виждам, че дъщеря ти явно знае в добра степен АЕ, щом ще се явява за ТОЕФЛ. От личен опит мога да споделя (а поинтересувайте се и вие сред подходящи познати в средите на Европейските институции), че много търсен от няколко годни е руският език. Особено в комбинация с АЕ + ФЕ + РЕ или другата също така добра комбинация: АЕ + РЕ + НЕ. Та, ако има някакво желание дъщеричката ти да учи руски, ще има наистина доста отворени врати с този език. Търсенето му няма да намалее скоро и ето причините: на западняците той им е изключително труден и единици успяват да го изучат така, че да боравят уверено с него. А пък самите руснаци, гОрките, са нация с подчертан нисък талант по отношение на чуждите езици. Няма големи надежди за тях  Laughing Мнозина учат, и то на качествено ниво на обучение. Знаят, разбират, когато си наложат да изучат чужд език. Но с активното ползване са трагедия...

Аз лично бих препоръчала, ако дъщеричката ти ще комбинира 2 езика в Modern Languages, и ако се спира на руския, да го комбинира с немски. Двата езика учудващо много си приличат в граматическо отношение, а и трудностите им са еднакви - падежи и глаголи. И успее ли тя да схване системата на единия, ще успее и с другия. Ще й останат само думички и фразеологизми за зубкане. Лексикално руският е близък до българския, а пък немския - много сроден с английския.

Ако ли пък иска нещо по-латинос  Mr. Green , мога да споделя, че италианският е страшно лесен като граматика и въобще структура. Испанският и португалският пък страшно си приличат - почти един и същ език, но с различно произношение. Нещо като българския и сръбския  Simple Smile Но пък испанският е труден поради наличието на няколкото му разновидности - просто по-трудоемко е да се усвоят всичките (4 основни май бяха).

Извинявай за дългия ферман и за вмешателството, нещо се разприказвах  Laughing Непоискани съвети Simple Smile

Предполагам, че който е записан за нюзлетър от Интеграл, е получил ей това тяхно писмо. Дъщеря ми го препрати днес - официално становище относно историята със заемите и кашата около превода на статиите:

Скрит текст:
СЪОБЩЕНИЕ ЗА ЗАЕМИТЕ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

На базата на официално писмено потвърждение

от г-н Марк-Ли Кели, Student Loans Company, 20.11.2013

УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ,


Във връзка с появила  се информация в българското публично пространство, озаглавена  „ Лондон замрази студентските заеми за българи и румънци” и отправени многобройни запитвания в офисите на  „Интеграл”, бихме желали да уточним следното:

Информацията НЕ ЗАСЯГА  студентското кредитиране на българи и румънци от  държавната Student Loans Company, което покрива таксите за обучение и  благодарение, на което 90 % от българите заплащат обучението си в Обединеното Кралство.

Статиите, появили се в британската преса и препредадени от българските средства за информация, касаят формите на финансиране, които осигуряват „равен достъп до висше образование за БРИТАНСКИ ГРАЖДАНИ и чужденци, които са пребивавали на Острова през последните 3 години преди попълване на формуляра, а НЕ ВСИЧКИ записали се и получили кредити и стипендии студенти.

Това са помощи, отпускани от бюджета на  Британската държава, които се предназначени за споменатата категория студенти и се изплащат в брой – т.нар.taxpayer-funded loans and grants и са за подпомагане на ежедневните разходи.

Не е спряно изплащане на заеми за ТАКСИ ОБУЧЕНИЕ (TUITION LOANS), на който имат право всички граждани на ЕС.

Изплащането на двата вида финансова помощ, за която изискването е британско гражданство или доказано пребиваване във Великобритания за последните 3 години - Maintenance Loan for living costs и Maintenance Grant for living costs - е спряно временно и от студентите, подали заявления, е поискано да предоставят допълнителни доказателства, че са пребивавали легално в Англия последните три години.

Целта на планираното разследване е НЕ да ограничи кредитите и стипендиите за българи и румънци, а да провери дали има студенти от двете държави, които получават тези допълнителни помощи, без да са живели във Великобритания през последните 3 години.

Тези проверки НЕ КАСАЯТ кредитите, които българи и румънци получават като граждани на страни-членки на ЕС, както и стипендиите за успех, отпускани от директно от университетите. (и които можете да видите в секция стипендии)

При кандидатстването за заеми във Великобритания има два вида формуляри

един за граждани на ЕС за покриване таксите за обучение и втори – който позволява да се кандидатства за покриване таксите за обучение и финансова помощ за разноските за живот. Вторият формуляр е предназначен само за британски граждани и такива, които са живели последните три години във Великобритания.

В заключение бихме желали да подчертаем следното:

Запазват се условията и редът за кандидатстване и получаване на следните видове финансиране:

Стипендии за успех, изразяващи се в намаляване на таксата от страна на университета
Студентски заеми за покриване таксите за обучение към Британската Агенция за студентско кредитиране  /Student Loans Company/
Те не са обект на настоящите статии и готвените проверки от страна на британското правителство.

Статиите също така съобщават, че основните притеснения идват от студенти в т.нар професионални колежи (2 год. обучение), а не от университетите.
 

Настоящото уточнение е в резултат на две статии, публикувани в британския печат, линкове, към които предоставяме по-долу. Тези публикациите са препечатани и от български средства за масова информация с различна интерпретация  на текста, произтичаща от разлики при превода.

Оригиналните статии можете да прочетете тук:
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/10461099/Stud … nians-frozen.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2510092/One-college-appl … tml#ixzz2lAwjJcWf.


# 89
  • Русе
  • Мнения: 662
Много ти благодаря Сандалка, съветите са си точно поискани. Непременно ще пусна девойката да ги прочете.
Специалността си е точно "модерни езици" и в различните университети се изучават между 2 и 3 езика в нея. т.е. с английския ще и станат 3 или 4 чужди за нас езици. Тя изглежда е нова и има много кандидатстващи за нея. Дъщеря ми обмисля засега немски, италиански и японски  newsm78. Специалността е май навсякъде 4-годишна, като 4-тата година е практика в една или две от страните, чиито езици се изучават. Момичето на мама си е книжен плъх още от съвсем малко и това май е единственото нещо, на което би се посветило с удоволствие.

Общи условия

Активация на акаунт