Застраховка Живот-да или не

  • 4 044
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 38 476
За здраве - ДЗО. А ако умреш, какво те грее застраховката. А близките ти луди ще ги направят, докато вземат нещичко.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 9 715
Каква е разликата между ДЗО и застраховка? Не е ли същата логика - събират пари от всички, плащат лечението на тези, които се разболеят? newsm78
Малко ме озадачават крайните мнения в темата, на запад застраховките са нещо нормално и обещетения се изплащат. Наистина ли никой не изплаща застраховки в БГ?  Rolling Eyes

За парите в кеш пак ще пиша- разбира се, че е по-добре, стига да можеш да го направиш бързо и лесно. Ако отделяш по 500лв/година за застраховка и решиш вместо това да ги спестяваш, за 10 години ще имаш 5000лв, крайно недостатъчно за което и да е тежко заболяване. Ако човек може да си позволи да спестява по 20-30 000 годишно сигурно няма нужда от застраховка, можеш за година-две да спестиш достатъчно, че да си спокоен.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 476
При ДЗО ползваш реномирано здравно заведение, после ти връщат парите за седмица-две, най-много месец. И то със сигурност и ясни условия.
Има даже списък на заболявания и заведения.
При застраховката се разболяваш, лекуваш се както можеш, а после може и да водиш дело година, а накрая я вземеш пари, я не. Примерно не може да си счупиш крака на ски! Mr. Green

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 715
L'agent би ли препоръчала ДЗО, може и на лични. Преди време бях пускала тема да търся ткова за децата, но нищо не намерих. Ходих в Токуда да ги питам за техния здравен фонд, но нищо не се получи.

# 19
  • София
  • Мнения: 38 476
L'agent би ли препоръчала ДЗО, може и на лични. Преди време бях пускала тема да търся ткова за децата, но нищо не намерих. Ходих в Токуда да ги питам за техния здравен фонд, но нищо не се получи.

Засега аз и приятели сме ползвали все служебно - т.е. през фирмата, в която работим.

# 20
  • Мнения: 778
Скоро и аз бях пуснала такава тема за застраховките живот, че бях на такава тематика.

В крайна сметка не си направихме застраховки живот, поради няколко причини, главната, от които беше, че аз не мога да се ангажирам, че 20 години (примерно) ще мога да отделям по около 70-80-100 лева за застраховка. Освен това ни предстои сериозен разход и не съм сигурна, че ще мога да отделям и за разход за застраховка.

Да, сигурно е хубаво да знаеш, че ако се случи нещо, може да разчиташ на помощ, но не съм убедена, че това ще е лесно - документи, условия, застрахователите лесно вземат вноските, но трудно изплащат при нужда.

# 21
  • Мнения: 0
Ако взимате голям заем даже е задължителна. Има и по-добри начини да си инвестира парите човек (а и не това е целта тук) и ДЗО според мен е по-изгодно - имаш лимит от пари, които ползваш за лечение, по-бързо и по-удобно е. Е, ако починеш близките ти не получават пари, така че според ме застраховка живот е за хора със семайна история на тежки заболявания или друг рисков профил, които имат причина да очакват, че няма да се споминат от естествена смърт. Или пък за хора с финансова възможност и малки деца (или тепърва очакващи такива), за които няма да има кой да се грижи, ако нещо се случи с родителите или пък ако единият родител носи основният доход на семейството.

Извинявам се за депресиращия пост Blush

# 22
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Застраховка живот вече няма смисъл, не и при сегашните условия и живот. Ако имате пари, многомного излишни дето се чудите какво да ги направите...моля, направете я! В противен случай, не го правете. Една от причините е, че тая застраховка няма възвръщаемост. Това е като с влоговете и депозитите. Народът си вкарва парите в банките при примерно 10% лихва обаче изобщо не мисли, че в същото време инфлацията е 20 %, и тя ги изяжда. Така нито разполагат с парите, нито получават лихва, а в същото време други работят с тях .

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 9 715
Извинявам се, ако ставам подробна, но действително търся най-добрия вариант, пък и информацията ще е полезна и за други.

Прегледах информацията на ДЗО (благодаря за координатите) и не ми става съвсем ясно каква е ползата - внасяш пари, които след това ползваш под формата на здравни услуги, доколкото аз разбирам. Каква е точно ролята на фонда, т.е не е ли същото като да си плащам лично за здравните услуги? Даже ако си плащам лично няма ли да ми е по-изгодно, защото ще си плащам само това, което ми трябва, а не на общо основание, независимо ползвам или не  newsm78
Например гледам списъка със здравни заведения, част от тях ползвам и сега, например онзи ден ходих на преглед в Токуда, платих си го. Каква щеше да е разликата, ако ходя през фонд, има ли отстъпка в цената? Защото ако няма не разбирам съвсем смисъла парите да минават през посредник, предвид, че става дума за малки суми и ако възникне нужда просто си ги плащам. Ако внасям във фонд има вероятност да не си ползвам част от парите.
В случая има разлика със застраховките живот, защото става дума за малки суми, дори да се наложи операция за 2-3000 лева (има ли по-скъпи newsm78) просто ще си ги платя, сумата не се събира трудно, значи няма смисъл да ползвам фонд, защото така рискувам да дам пари, които няма да ползвам. Пак казвам - освен ако няма други ползи, като големи отстъпки или предимства, което не става съвсем ясно на първо четене.

Застраховката живот я приемам по друг начин - става дума за пари, които не мога просто така да си извадя от джоба, ако се наложи (недай Боже). Едно са 2-3000лв, друго е да стане инцидент или недай боже смърт, и да се наложи единият партньор да изплаща сам ипотека например или да поеме изведнъж сам грижа за децата. Т.е при много тежък инцидент (тежка болест или смърт) се получават примерно 30 000 евро, които биха помогнали за справяне със ситуацията. Такава сума не се вади лесно ако се наложи (поне за мен де, сигурно за някои хора не е проблем).
Единствения проблем, който виждам е дали се изплаща коректно, което явно зависи от компанията и договора, ще трябва добре да проуча практиката на различните компании. Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 0
NBM застраховката живот няма да ти покрие очния преглед и цитонамазката за разлика от ДЗО-то. Всеки застраховател работи с определени лечебни заведения и покрива разходи до някакъв лимит, примерно 2000 лв. за годината. Вече ти си преценяваш според потребностите ти дали е по-изгодно за теб да плащаш месечна вноска от примерно 20 лв. или като цяло на година не ти отиват повече от 200 лв. по лекари и няма смисъл да плащаш застраховка. Важно е да прочетеш какви разходи би покривала застраховката (лекарства, прегледи, изследвания, операции, интервенции) и в какви случаи.

# 25
  • Мнения: 29
Аз също съм против застраховката и веднага казвам защо. Има страшно много уловки в договорите и всички са в полза на застрахователя. Не можеш да ползваш болнични. Взимаш много по-малко отколкото влагаш като суми, в случай че решиш да прекратиш застраховката. И дори в края на периода пак е по-малко, а бе с една дума издържаш с парите си застрахователите. С нищо не ти помагат. Но това все пак е личен избор.

# 26
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Застраховка "Живот" не се предлага само и единствено от застрахователите. Същото го правят и пенсионно- осигурителните дружества.

# 27
  • Мнения: 520
Преди година и аз се колебаех дали има смисъл от направената застраховка.
Горе долу бях направил разчет че едва ли ще съм на печалба, но поне тия 10 % където държавата дава като облекчение да ги прибера.
Прогнозите ми бяха, че шансовете за някаква фамозна печалба са малки, но направих застраховката.
В рамките на пари, които мога да отделям годишно.
И така без проблем няколко години, докато август месец  се появи малък проблем - Злополука.
Обикалях по болници и доктори, и като приключи всичко представих всички документи.
Фактури за изследвания, снимки, резонанси, лекарства, за всеки разход исках фактура. Дори бележките за потребителска такса и паркинг, но не ги признаха. Laughing
Също така и болничните листове за периода.
Признаха и възстановиха разходите посочени по горе, а за болничния съгласно написаното в договора при сключването му.
Така че препоръчвам застраховка живот.
В рамките на разумни пари, които всеки ще прецени колко да са, и дългосрочно - от 10 г. нагоре.

Успех

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 715
NBM застраховката живот няма да ти покрие очния преглед и цитонамазката за разлика от ДЗО-то. Всеки застраховател работи с определени лечебни заведения и покрива разходи до някакъв лимит, примерно 2000 лв. за годината. Вече ти си преценяваш според потребностите ти дали е по-изгодно за теб да плащаш месечна вноска от примерно 20 лв. или като цяло на година не ти отиват повече от 200 лв. по лекари и няма смисъл да плащаш застраховка. Важно е да прочетеш какви разходи би покривала застраховката (лекарства, прегледи, изследвания, операции, интервенции) и в какви случаи.

Че аз не искам застраховката живот да ми покрива цитонамазка. Нито гледам на нея като спестяване. Изобщо не очаквам да си взема всички пари като приключи. Повече от логично е, че няма как да стане.
Моята цел е единствено да покрие с по-висока сума определени рискове, които ще доведат до по-значими финансови проблеми в семейството. Тези суми няма как да ги спестя за година-две.

Но иначе е полезна информацията за ДЗО, значи все пак може да се ползва по-висока сума от тази, която си внесъл? Т.е например внасям по 20лв/месец, а годишния лимит на услугите не е 240лв, а е да кажем 2000лв, нали?

# 29
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Мисля, че взех отношение и в предишната подобна тема.
Определено "ЗА" подобна застрахвка.
И аз , и съпругът ми имаме такива от години, сумите които внасяме са невъзвращаеми. Чувствам се спокойна, че ако нещо се случи с мен или съпругът ми, дъщеря ни ще бъде осигурена.

Общи условия

Активация на акаунт