Застраховка Живот-да или не

  • 4 049
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Малко реалност: дайте линк към съдебното решение
- Загинал при катастрофа човек, със застраховка живот.
- Загиналият не е виновен за катастрофата, виновен е другият водач - доказано на място и в съда по късно.

 Tired Застрахователната компания, ОТКАЗВА да изплати застраховката (след данни на полицията и съда). Иска да и бъдат представени доказателства, че човека (в случая невръстните му деца) не са решили да получат преждевременно парите от застраховката.

Коя застрахователна компания отказва?
- на виновния водач по застраховка "Гражданска отговорност"
или
- на застрахованият по застраховка "Живот"?
Може да се изплати по дадено събитие само едно обещететение!

Има застраховка на местата в МПС-то.
Прочетох някое друго съдебно решение, е няма такова,
където застрахователят да не е осъден да изплати застрахователна премия.
"Често наследниците или пострадалите в катастрофи не получават обезщетение, защото са съдили виновния шофьор."
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=856519

Последна редакция: пт, 20 дек 2013, 09:08 от Анонимен

# 31
  • Мнения: 182
Ние сме си направили програми-застраховка живот със спестовен характер. Ако се случи нещо с над децата ни да са осигурени, ако пък сме живи и здрави/дай Боже/ ще разполагаме с пари на стари години. Няма да чакам държавата да се грижи за нас, а не искаме да тежим на децата си. Искам да имаме средства, човек не си знае живота.

# 32
  • Мнения: 0

Но иначе е полезна информацията за ДЗО, значи все пак може да се ползва по-висока сума от тази, която си внесъл? Т.е например внасям по 20лв/месец, а годишния лимит на услугите не е 240лв, а е да кажем 2000лв, нали?

Да,  можеш да ползваш повече, отколкото си внесла при условия, които зависят от договора, който сключиш, например по един профилактичен преглед на осигурителна година при определени специалисти + изписаните от тях медикаменти до зададен лимит.  Най-общо казано има разделение на доболнични и болнични здравноосигурителни пакети и трябва да се избира внимателно според очакваните нужди. Дано съм била полезна   bouquet

# 33
  • Мнения: 0
ние също имаме застраховка живот.Ако стане нещо заема за къщата ни ще бъде изплатен.Замисляме се и завещание да направим

# 34
  • Мнения: 3 771
PAV, не този застраховател. Застрахователите по гражданска винаги ги осъждат. Те от своя страна, съдят виновника и т.н.

Говоря за доброволна застраховка, с настъпил фатален край и то не по вина на случилият се. 

# 35
  • Мнения: X
 Фрау Клау,
Ако е получена сума по гражданската отговорност на виновния,
то не може да се изплати и по застраховка "Живот".
Иск за неимуществени вреди само по застраховка "Живот" ли е бил предявен?

# 36
  • Мнения: 3 771
Фрау Клау,
Ако е получена сума по гражданската отговорност на виновния,
то не може да се изплати и по застраховка "Живот".
Иск за неимуществени вреди само по застраховка "Живот" ли е бил предявен?

Pav

ако искам да коментирам случая, ще си отворя тема. Peace (има си адвокати за всичко)
Дала съм мнение, че не съм за тези застраховки. Просто нещата не са толкова розови, нито толкова спестовни.Затова е хубаво да се чете и разпитва. С това приключвам по темата. Няма какво повече да кажа и да съм полезна.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 408

Относно уловките - прави сте, затова чета внимателно договорите. Все пак нали не казвате, че застрахователите не изплащат изобщо подобни суми? Т.е тук не е ли важно да подбереш застраховател с добър за теб договор, за да си максимално защитен?

Малко реалност:
- Загинал при катастрофа човек, със застраховка живот.
- Загиналият не е виновен за катастрофата, виновен е другият водач - доказано на място и в съда по късно.

 Tired Застрахователната компания, ОТКАЗВА да изплати застраховката (след данни на полицията и съда). Иска да и бъдат представени доказателства, че човека (в случая невръстните му деца) не са решили да получат преждевременно парите от застраховката.

Желязна логика, нали! Да те блъснат или да се разболееш нарочно, от тежка болест за да получиш парите.

Както пише по-горе, целта на всяко такова дружество е печалба и то по-висока с всяка година.

Но от друга страна, всеки има глава на раменете си и правото да разполага с парите си както желае.

Знам подобен случай.
Човекът загина, човекът, посочен за адресат на застраховката не получи нито стотинка.
За подробности не съм сигурна, че си спомням добре, но помня, че не е бил пиян, не е бил виновен за катастрофата, дори не е шофирал той.

Помня, че споделих с моя приятелка, адвокат за тази случка и тя ми отговори, че ако застраховката е била в полза на някоя банка за ипотечен кредит, със сигурност щеше да се изплати.

# 38
  • Мнения: X
но помня, че не е бил пиян, не е бил виновен за катастрофата, дори не е шофирал той.
Като не е шофирал за каква вина става въпрос и за каква алкохолна проба?
Шофьорът на МПС-то, в което се е возил е може би виновния?
От там нататък съжденията са няколко:
- Шофьорът да е бил употребил алкохол.
Пътника става "съпричастен", понеже е знаел,
но това или обратното не може да се докаже, поради кончината му.
-....

# 39
  • София
  • Мнения: 3 408
PAV1, помня, че се спомена пробата, което ме навежда на мисълта, че са намесили употребата на алкохол по някакъв повод.

Прочетох много внимателно какво си написала и статията и предполагам, че става дума за една от причините, които си споменала.

Въпросът беше тогава, че застраховката "Живот" не се изплати, което беше крайно несправедливо спрямо житейската ситуация, чисто човешки.
Не са ми близки и не мога да попитам за повече подробности, иначе би било интересно.

Предполагам също, че ако жената, адресат на застраховката е била в състояние да ангажира опитен юрист, който да я представлява или съветва, вероятно шансовете и щяха да бъдат доста по-високи да бъде обезщетена.

Съдя по друг случай, в който съм съм свидетел за претенция към застраховател по отношение на размера, който е бил определен.
Адресатът на застраховката, пострадалата дама е моя приятелка и категорично не е съгласна с размера на обезщетение, който бе определен от застрахователя.
Там пък, делото се точи повече от пет години, не знам дали накрая, когато си получи обезщетението, няма да съди и държавата за неефективност, но това е друга тема.

Последна редакция: пт, 20 дек 2013, 17:08 от Azzy

# 40
  • Мнения: X
Въпросът беше тогава, че застраховката "Живот" не се изплати, което беше крайно несправедливо спрямо житейската ситуация, чисто човешки.

опитен юрист, който да я представлява или съветва, вероятно шансовете и щяха да бъдат доста по-високи да бъде обезщетена.

Да, адвокат квалифицирал се в застрахователното право.
Понеже седалищата на застрахователните дружества са в София,
то съдейки ги делата ще са в София.

Като чета, то най-много са бракоразводнитете дела, имотни, наказателни.  Simple Smile
Нямаме "култура" за застраховане.

# 41
  • Мнения: 9
Здравейте всички във форума. Изчетох ви мненията и затова вземам отношение.Застраховка ЖИВОТ ,която е със спестовен характер и е от 5 год.-до 25год. се плаща както клиентите желаят на 1м.3м.6м.12м,те решават по колко лева и как могат да пращат. Вкрая на периода получават сумата ,с горница в зависимо от годините и олихвяването.Има и допълнителни покрития за ЗЛОПОЛУКА; ПРЕСТОЙ В БОЛНИЦАТА ;КРИТИЧНИ БОЛЕСТИ /15 вида заболявания/,така че хубаво е да си направим ЗАСТРАХОВКА не само за тези събития но и като варият да си съберем малко пари  ....

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Адресатът на застраховката, пострадалата дама е моя приятелка и категорично не е съгласна с размера на обезщетение, който бе определен от застрахователя.


Размерът на обещетението не е ли точно фиксиран? Например при смърт се изплащат 45 000 евро. Това е нещо ново за мен, защо изобщо има определяне на друг размер, различен от това, което пише в застрахователния договор? Rolling Eyes

# 43
  • София
  • Мнения: 3 408
Адресатът на застраховката, пострадалата дама е моя приятелка и категорично не е съгласна с размера на обезщетение, който бе определен от застрахователя.


Размерът на обещетението не е ли точно фиксиран? Например при смърт се изплащат 45 000 евро. Това е нещо ново за мен, защо изобщо има определяне на друг размер, различен от това, което пише в застрахователния договор? Rolling Eyes

Не, това е друг казус.
Катастрофа, при която застрахователите си измислят някаква сума, която изплащат на пострадалите.
Оттам, обаче приятелката ми прецени, че последиците от катастрофата струват доста повече и оспори.
Но тя живее от години в страна, където отдавна не се носят пари в кеш, хората си застраховат и долните гащи и можеш да си сложиш силиконов бюст от здравната си застраховка, ако страдаш от някакви задръжки в тази посока.
Мисълта ми бе, че тя е с много висока застрахователна култура, така да се каже.
Която липсва у нас, освен в областта на автомобилното застраховане.

Първият казус, макар, че при неестествена смърт би трябвало да се изплати обезщетение в размер на едиколко си, не се изплати нито стотинка, според мен несправедливо.
Намериха някакви механизми и не платиха.

# 44
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Абе какво значи измислят си? Или повечето като подписват, не четат договорите си пък после олеле, ама защо така, че и незнаещи подят да спорят. Във всеки застр.договор е заложено ясно...в зависимост за каква застр.сума искаш да се застраховаш, ти се определя застр.премия. След това при настъпване на застрахователно събитие и в зависимост от процента злополука се изплаща обезщетението. Ако е смърт се плаща пълната застр.сума, за която се е застраховало лицето. Ако е нещо друго, счупен крак, ръце, катастрофа, или друга интервенция повече от ясно е, че изплащането ще е процент от застр.сума.

Общи условия

Активация на акаунт