Грип или бактериална инфекция

  • 20 959
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 029
Навсякъде чета, че само с  изследвания се разбира дали е вирусна или бактериална инфекцията? Какви точно са тези изследвания и прават ли ги лекарите или направо изписват антибиотик, който често не действа за грип?

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
Взима се секрет, прави се посявка и се чака дали ще поникне нещо. След това се прави антибиограма за да се види от какво се повлияват бактериите.
Някои лекари го правят, други не. Само ти знаеш, твоят от кои е.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
ПКК, утайка, С-реактивен протеин. По принцип.
За грипа точно не знам.

# 3
  • Мнения: 19 296
Не ги пускат лекарите. По-удобно им е да ти изпишат направо антибиотик.
ПКК, ДКК, СУЕ, ЦРП. ОБщо взето по тези показатели може долу-горе да се прецени дали е вирусна или бактериална инфекция, ако говорим за грипо-подобни състояния. Гледат се левкоцити, лимфоцити, моноцити в каритните. АКо става въпрос за определен вирус като ЦМВ, ЕБВ и др. , тогава се пускат други изследвания, които търсят антитела само на тези вируси.
От гърло, урина, нос посявка разбира се.

# 4
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Взима се секрет, прави се посявка и се чака дали ще поникне нещо. След това се прави антибиограма за да се види от какво се повлияват бактериите.
Някои лекари го правят, други не. Само ти знаеш, твоят от кои е.

Наистина само така може да се разбере каква е инфекцията, но понеже изисква време и средства, лекарите действат направо..ако улучат ок, ако ли не други илачи изписват... Confused  Rolling Eyes

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
много лоша практика е директно да се изписват антибиотици,добре,че майка ми работи в микробиологична лаборатория,та прави посявки,за съжаление преди 2 месеца имах много остър цистит,имаше бактерии,пих антибиотик и....пак колита,с обилно кръв и слуз,а сега баща ми е много остри болки в ушите и му изписаха антибиотик,малкия пи три вида антибиотици уж за бронхопневмония и ужаас,моля се да се оправим всички вкъщи

# 6
  • Мнения: 19 482
Миналата зима в клиника Лора прочетох, че правят изследвания за грип срещу 25 лв....не знам точно какво правят, ама явно като пи платиш - ще знаеш от какво си болен. То при такава инфекция като грипа трябва светкавично да те изследват, иначе няма смисъл ако резултатът излиза след 3 дни.

# 7
  • Мнения: 12
Момичета моля за съдействие ! В петък 7 март ми беше ужасно зле. Привечер и през нощта вдигнах Т 38.7 градуса. През съботата пих парацетамол и други и така смъквах температурата ,болки в ухото и гърлото. В неделя ходих на дежурен лекар. Каза ,че гърлото е червено ,ухото и гърдите чисти и ми изписа антибиотик. Не знам защо се предоверих и започнах приема му. Изпих 3 хапчета от този ужасно силен антибиотик прилошава ми ,повръща ми се ,имам сърбежи по тялото ,не мога да спя...имам чувството ,че ще умра от антибиотика. Струва ми се ,че изобщо инфекцията ми не беше бактериална и нямах нужда от този антибиотик. Сега мога ли да направя някакви изследвания или вече е късно ?Искам да спра антибиотика .

# 8
  • Мнения: 19 482
Момичета моля за съдействие ! В петък 7 март ми беше ужасно зле. Привечер и през нощта вдигнах Т 38.7 градуса. През съботата пих парацетамол и други и така смъквах температурата ,болки в ухото и гърлото. В неделя ходих на дежурен лекар. Каза ,че гърлото е червено ,ухото и гърдите чисти и ми изписа антибиотик. Не знам защо се предоверих и започнах приема му. Изпих 3 хапчета от този ужасно силен антибиотик прилошава ми ,повръща ми се ,имам сърбежи по тялото ,не мога да спя...имам чувството ,че ще умра от антибиотика. Струва ми се ,че изобщо инфекцията ми не беше бактериална и нямах нужда от този антибиотик. Сега мога ли да направя някакви изследвания или вече е късно ?Искам да спра антибиотика .
Ами тук във форума....малко е съмнително какво можем да ти помогнем. Или се развива инфекцията въпреки приема на антибиотик, или правиш алергия към лекарството. И в двата случая трябва да те прегледа лекар и ако е нужно да смени или спре антибиотика. Мен така ме е обърквал неделен дежурен лекар. Иди си при личния лекар, който да се ангажира да те следи при промяна в състоянието.

# 9
  • Мнения: 19 296
Вече е късно за изследвания. И да излезе, че е вирусна инфекция, няма как да започнеш антивирусен препарат. Не спирай антибиотика, защото така ще си докараш резистентни бактерии. Ако получаваш алергична реакция към него, може да ти го сменят, но трябва да изкараш минималния курс. Пий пробиотици дв апъти дневно с разстояние 2-3 часа от приема на антибиотика. Продължи ги поне 2 седмици след спирането му.
А т 38.7 не е чак толкова висока, че да я смъкваш с парацетамоли.  Можело е да пиеш повече течности.

# 10
  • Мнения: 12
Благодаря ти ,milittana !
Питах ,за да ми подскажете какво да си поискам. Защото и личния ми лекар не е особено по даването на изследвания и предполагам ,че ще смени антиботика ...а аз вече се страхувам .

Благодаря и на теб Сънчo !Единствената ми надежда е ,че антибиотика се изписва и в тридневен курс /за някаква инфекция на пикочните пътища/ и няма да направя резистентност.Надявам ,се да нямам бактериална инфекция и търся начин да си го потвърдя.

Последна редакция: ср, 12 мар 2014, 10:16 от Ivaila1302

# 11
  • Мнения: 13
Има случаи, когато антибиотиците не спомагат за оздравяването. Трябва да се знае, че те са ефективни единствено при лечение на бактериални и гъбични инфекции, т.е. срещу вирусни заболявания, каквито са например грипът и настинката, те са безсмислени.

Прекомерното изписване и приемане на антибиотици може да доведе до сериозни последици за човешкия организъм като една от тях е именно антибиотичната резистентност.

И по-точно, когато се лекувате с антибиотици, а нямате нужда от тях (или не завършвате пълния курс на лечение) вие можете да убиете повечето, но не и всички бактерии от определен тип.

Тези от тях, които оцелеят след това, се адаптират към антибиотика и могат да се преборят с него (подобно на начина, по който хората използват имунизациите). Това отслабва имунната система на човек и следващия път той няма да може да се пребори с въпросните бактерии, тъй като те ще са станали резистентни към антибиотиците.

Това може да се превърне в огромен проблем и болести, които иначе са били лесни за лечение, да станат напълно неизлечими и дори смъртоносни. Затова внимавайте много със злоупотребата и неправилната употреба на антибиотиците и не ги пийте, ако не сте сигурни, че имате нужда от тях.

Антибиотиците са мощни лекарства, които се борят с бактериални инфекции. Използвани правилно, антибиотиците могат да спасят живот. Те или убиват бактериите, или прекъсват възпроизвеждането им.

Антибиотиците не се борят с инфекции, причинени от вируси, като например:

- настинки;
- грип;
- повечето кашлици и бронхит;
- възпалено гърло, освен ако не е причинено от стрептококи

Ако приемате антибиотици всеки път, когато се разболеете от вирус, можете да увеличите шансовете на бактериите в тялото ви да им се противопоставят. По-късно можете да получите разпространение на инфекцията и тези антибиотици вече да не могат да ви излекуват. Има бактерии, които стават устойчиви към няколко вида общи антибиотици.


Само  ще  допълня, че   съм пила  антибиотик  3 или  4 пъти   и  тоза   2  инфекции  и  за  гъбички на  краката  всяко  друго  пиене  на  антибиотик  е  безмислено  и  рисковано,не  може  всеки път като  някой   кихне и  айде  антибиотик  изписва  доктора,ама  те  са  едни  доктори  да не  коментирам по добре....

# 12
  • Мнения: 19 482
Аз по темата пиене на антибиотици съм на мнение първо да имаме доверие на личния си лекар и след това да следваме неговите съвети. Понякога приема на такова лекарство се налага, колкото и да не ни се иска. Имала съм усложнения след вирусна инфекция, които доведоха до пневмония от ненавременно и адекватно лечение.

# 13
  • Мнения: 48
Пийте задължително пробиотик с АБ, защото АБ е нож с две остриета! Hug

# 14
  • Мнения: 19 296


Благодаря и на теб Сънчo !Единствената ми надежда е ,че антибиотика се изписва и в тридневен курс /за някаква инфекция на пикочните пътища/ и няма да направя резистентност.Надявам ,се да нямам бактериална инфекция и търся начин да си го потвърдя.
Дали е вирусна или бактериална инфекция се разбира по едни прости кръвни изследвания.
Пускаш ПКК,CRP и евентуално ДКК. Ако CRP ти е леко повишено или в норма и няма голямо раздвижване в кървната картина, най-вероянто е вирус.
Ниски левкоцити и високи лимфоцити също говорят за вирусна инфекция.

При много високо CRP и завишаване на левкоцитите (може да са в норма, но на горна граница) е показател за бактериална инфекция.

CRP-то ти е евтин и бърз показател в такива случаи на настинки. Понякога може инфекцията да започне като вирусна и да се усложни на бактериална на втория-третия ден. Така че ако пуснеш изследване още в началото, може след 2-3 дена вече да не е актуално.

Това е в общи линии и ако човек няма сериозни съпътстващи заболявания, защото тогава картината може да е друга от самото хронично заболяване.

Иначе ако имаш съмнения за някакви бактерии в урина или гърло, там вече може да се пуснат също излседвания, но в момента е безсмислено, защото пиеш АБ. Трябва да минат поне 5-7 дена след като го спреш и тогава да пускаш такива.

Общи условия

Активация на акаунт