НВ-ВМХ, част 73

  • 35 441
  • 754
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 346
http://live.smashthefat.com/why-i-got-a-bit-fat/ - веганският експеримент на Сам Фелтъм: за тези 21 дни е качил 3 кг, сложил е 6 см на талията, намалил е ХДЛ и е увеличил триглицеридите. Веганството явно не е толкова здравословно Laughing

# 46
  • София
  • Мнения: 1 047
Благодаря и аз за темата   bouquet Шоки  Hug

Относно задържането на вода искам да питам при разграждането на мазнините отделя ли се вода?
Аз също задържам понякога, но не мога да кажа кога-понякога около овулация, а през цикъла съм ок, понякога обратно  newsm78 Но съм забелязала, че когато източа водата съм сякаш по слабичка от преди да я задържа и затова си мисля дали няма връзка с разграждането и на мазнините  Embarassed
За да излезе от тялото мазнината трябва да се "изгори"- тоест да се разгради до вода, каято дефакто отделяш с пот и др  Wink

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Много интересен ми стана експеримента на Сам Фелтъм, мерси за полезните и любопитни неща, които споделяте   bouquet


# 48
  • Мнения: 6 346
Мазнината се изгаря, но това не означава непременно изпотяване Wink Нито пък означава по-често ходене до тоалетната, както много хора си представят. Означава да имаш енергия за ежедневните си задачи и да ти остава и за спорт, да не ти се прияжда нищо поне 3-4 часа след хранене, да не ставаш нощно време да ядеш, да можеш да изкараш и 10-12 или повече часове без храна, ако се наложи, и то без да припаднеш от глад междувременно или да изпиташ сериозен дискомфорт. Това означава изгаряне на мазнините. Нека най-после да престанем да си ги представяме толкова буквално нещата.

А за Сам Фелтъм ще прочета повече днес, че снощи не ми се задълбочаваше да изчета цялата статия. После ще напиша коментар. Обаче ето какво е ял през тези дни (неговите експерименти, както вече някои знаят, предполагат едно и също дневно меню за 21 дни): http://live.smashthefat.com/5000-calorie-vegan-challenge.../ Както се вижда, все храни, които обикновено се сочат като много здравословни: пресни и сушени плодове, соево мляко, няколко вида бобови, картофи, домати, кестени, малко зехтин, ориз, тофу, авокадо и прословутия нектар от агаве. А броят на калориите е общо взето същият, какъвто беше и при предишните му 2 експеримента - с НВ-ВМХ и традиционно ВВ-НМХ.

А вчера видях и много хубава статия на Марк Сисън за това защо всъщност е необходимо да се яде поне някакво количество растителна храна: http://www.marksdailyapple.com/do-you-really-need-to-eat-vegetab … hy/#axzz2t8qvFitN Да, почти всичко се намира и набавя от животинската дори по-добре, отколкото от растителната, но все пак има вещества, които могат да се набавят преимуществено от някои растителни храни, напр. бетаин (който пък бил полезен за черния дроб и не само). Това обаче все още не означава, че растителните храни превъзхождат животинските по полезност - точно обратното е в сила. То всъщност и конкретно за бетаина Марк Сисън посочва спанака като най-добър източник, обаче аз чета (http://jn.nutrition.org/content/133/5/1302.abstract и http://pathman.smpdb.ca/pathways/SMP00123/pathway), че бетаинът е производен от холина, а холин се набавя най-добре от яйцата и дроба Wink

Последна редакция: чт, 13 фев 2014, 08:14 от Cioccolata

# 49
  • UK
  • Мнения: 727
svidni4ka, браво за бягането. Колко ти е средната скорост за километър? Аз сега съм малко болна, но скоро ще изляза и аз "на светло" Grinning Времето тук е перфектно за бягане и колело, много ме е яд че трбва да паз леглото Sad
Тези 11км обикновено ми отнемат м/у 55мин и 1ч. Когато съм на race определено съм по-бърза, нали има други тичащи, пък и хората отсрани, които подвикват някакси действат мотивиращо  Laughing
 Аз нямам разни гаджети за точно измерване и джи-пи-ес и не искам да се вкарвам в такъв "филм", защото се познавам как това може да ме увлече прекалено и да забравя накрая, че тичам за удоволствие, а не за постижения. Аз съм бивша плувкиня и училищните ми години преминаха в тренировки, състезания и спортни лагери и в един момент просто мразех всичко и резултатите на съсъезанията бяха в пъти по-лоши от тези на тренировка. Напуснах отбора и няколко години не стъпих в басейн, толкова бях намразила всичко. Не искам така да става и с тичането и някакси ме е страх от такова развитие на нещата  Joy Нали знаеш, парен - каша духа  Laughing В момента съм все едно влюбена в него, не знам дали някой ще ме разбере. Мога да го опиша като го сравня  с удоволствието от хубава книга и как накрая те е яд, че е свършила  Heart Eyes

# 50
  • Мнения: 6 346
Така, преразказвам написаното от Сам Фелтъм за веганския експеримент в светлината на предишните му 2 експеримента:
Този път Сам е избягвал наистина вредните храни - тестено, сладко (ял е доста плодове, но не е ял например шоколади, вафли, сладка и т.н.). Също така е приемал огромно количество фибри. Резултатите в цифри показват, че при стандартното ВВ-НМХ, което включва и пица, и сладко, и пълнозърнест хляб, и подобни храни, които хората ядат нормално, е качил повече, отколкото този път с веганството. Но причината най-вероятно е, че просто този път организмът му все пак е отделял малко по-малко инсулин, защото въглехидратите този път са били по-нискогликемични, но все пак са били прекалено много като количество, колкото и иначе да се водят здравословни. И не са били много калориите, а именно въглехидратите, защото при същия брой калории, но от месо, яйца, авокадо, бекон, ядки, Сам отслабна.

Потресаващото е, че веганството му е повишило риска за сърдечносъдови заболявания, като му е понижило чувствително ХДЛ, а му е повишило чувствително триглицеридите. И това е на фона на никакви животински храни, а хранене само с уж много здравословни растителни.

Накрая той заключава (извод, който е наистина много точен и разумен според мен), че когато се консумират истински, нискогликемични цели храни, процентите М/Б/В нямат особено значение за човек със здрав метаболизъм, т.е. човек, който няма наднормено тегло или симптоми на метаболитен синдром. Обаче за човек с метаболитен синдром и/или наднормено тегло най-доброто решение е НВ-ВМХ - разбира се, на базата на естествени цели храни като месо, яйца, зеленчуци, масло, авокадо, ядки, т.е. избягване на преработените индустриални храни.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 283
Шоки, къде да прочетем за предните му експерименти?
Аз бих искала да изкоментирам нещо по веганския такъв: здравословното веганско хранене обикновенно включва много повече зеленчуци, семена, немалък брой суперхрани и на края по количество са плодовете и високоенергийните храни като мед, агаве, ядки. Добре знаем вече, че калорията не е без значение от какъв източник идва и "calorie in - calorie out" теорията е мит. В светлината на тези факти, смятам, че експеримента не е напълно меродавен, за да се правят заключения като едното е 100% полезно, а другото вредно.(не казвам, че някой от нас прави такива заключения, а по принцип) Като едни мислещи и вечно търсещи хора, трябва да не ни е страх да се променяме, заедно с променящата се околна среда.  Peace

# 52
  • Мнения: 2 149
Привет и от мен Hug
Опитвам се да се храня по режима, чета ви с интерес, много интересна и полезна информация споделяте Hug

# 53
  • Мнения: 6 346
Радост, и на мен ми направи впечатление, че почти не е ял зеленчуци - веднъж на ден домати и веднъж авокадо, другото са били големи количества плодове (пресни и сушени) плюс бобови (те са били най-консумираната храна), картофи, ориз, соя. Но в крайна сметка той е търсел начин от една страна да поддържа калориите на същото ниво, на което са били в предишните експерименти - над 5000. И второ, предполагам, че е искал да се засити. С еднакъв брой калории, но при НВ-ВМХ (месо, бекон, риба, яйца, зеленчуци, ядки, мазнини) беше свалил сантиметри от тялията. И всеки път физическата му активност е еднаква.

Освен това точно бобовите и плодовете обикновено се посочват като суперхрани, така че и това сигурно е искал да опровергае.

И още нещо: убедена съм, че много вегани и вегетарианци ще наблягат точно на плодовете, а и на бобовите плюс тестените храни - отново в опит да се заситят, а и защото са по-вкусни.

Страницата му е http://live.smashthefat.com/archives/ Там има и описание на експериментите му, и интервюта (с различни експерти), и други неща.

mery_79, добре дошла! Simple Smile

Последна редакция: чт, 13 фев 2014, 09:58 от Cioccolata

# 54
  • Мнения: 5 713
Радост, по принцип си права. Съгласна съм с теб. Но са малък процент хората, които подреждат така храните по степен на важност, както теб, решили да веганстват.
Всъщност за хора с проблеми, каквито доста пъти вече са описани тук, за мен лично най-здравословно е да се придържат към суровоядство (ако искат да веганстват). Като на първо място слагам зеленчуците, зеленолистните, кълнове и поници, зелените сокове; после кокос, авокадо, маслини, семена и водорасли; накрая ядки и плодове. Суперхраните въобще даже не споменавам. Пак за мен лично те не са от толкова голямо значение, особено ако голяма част от първата ми по важност хранителна група сама си отглеждам. Но съзнавам също така, че този начин на живот не всеки би могъл да поддържа. Затова аз виждам НВ-ВМХ като добро, оптимално и логично от гл.т. здравословно.

Не съм чела подробно на Сам експериментите. Вече следях темата, когато прочетох за предишния му такъв - ВВ-НМХ. За първия даже не знам.
Но за да се наблюдава това: "повишило риска за сърдечносъдови заболявания, като му е понижило чувствително ХДЛ, а му е повишило чувствително триглицеридите",
предполагам, че е прекалявал с плодовете (нещо често срещано Wink ).
Също така не знам дали е от хората със здрав организъм или е имал признаци на метаболтен сидром и т.н.
Simple Smile

А ето, Шоки е писала, докато аз умувам.

Ами хранил се е така, както и много други вегани. Wink
"И още нещо: убедена съм, че много вегани и вегетарианци ще наблягат точно на плодовете, а и на бобовите плюс тестените храни - отново в опит да се заситят, а и защото са по-вкусни."
Да, така е.

Под супер храни се разбира последните години разни от сорта мака, боабаб, мескит, лукума, нони, спирулина, хлорела, сурово какао, годжи бери и още много. Wink

Последна редакция: чт, 13 фев 2014, 10:35 от Вери

# 55
  • Мнения: 6 346
Вери, определено е прекалявал с плодовете, но и това според мен е лесно да се случи, когато човек избира само или предимно от растителните храни - просто те са вкусни, има голямо разнообразие, свежи са, удобни са, а и винаги се изтъкват като много полезни.

А иначе Сам е спортист (той дори работи като треньор, ако не се лъжа), в много добра форма е, с нисък процент телесни мазнини, но явно все пак си има склонността към метаболитни нарушения, ако си позволи да залитне към неподходящото хранене.

Суперхраните наистина много нашумяха и сигурно могат да помогнат точно на вегетарианците или веганите да си набавят веществата, които иначе биха набавяли от животинските храни - на първо място месото и яйцата. За мен истинските суперхрани всъщност са яйцата и черният дроб. Авокадото, а донякъде и червените чушки също могат да се нарекат суперхрани. И като имаме тези, не виждам защо трябва да прибягваме до годжи бери, акаи бери, спирулина, хлорела, мака и подобни. Но при вегетарианците и веганите често решението за избор на точно този начин на хранене не е основано на съображенията за здравословност, а на морални съображения, така че за тях наистина има смисъл от тези храни.

# 56
  • Мнения: 5 713
Да, Шоки, така е за плодовете. Много лесно се залита.
Дописах горе. Simple Smile

Не знам доколко суперхраните биха помогнали и дали помагат; дали усвояваме нещо от тях. Все пак не сме израснали и не сме изхранвани с подобни и повечето са внос.
Но и аз съм купувала и разпространявала инфо за тях.

За мен суперхрана е тази, която аз съм си отгледала. Simple Smile

при нас решението да растителноядстваме  Laughing беше от здравословни съображения.

Последна редакция: чт, 13 фев 2014, 10:15 от Вери

# 57
  • Мнения: 6 346
Видях, Вери Hug Ами, да, аз помня и аз как се увличах по плодовете, а причините бяха точно тези - свежи са и създават усещане, че едва ли не ядеш храна за богове, леко ти е от тях (освен ако не прекалиш с количеството), вкусни са, удобни са, ако излизаш навън и искаш да си вземеш или купиш нещо здравословно, а и мисълта, че така правиш нещо полезно за себе си, също не е без значение. Но с много плодове не се постига дълготрайна ситост, за жалост, нито пък се набавят всички необходими вещества.

# 58
  • Мнения: 2
Здравейте, мили момичета Simple Smile
Благодаря ви за коментарите и отзивчивостта, когато съм помолила за малко помощ.
Между другото да ви споделя, че откакто започнах този режим преди около 2 месеца съм свалила 3 килограма (от 64 на 61, ръст 165), доста е малко, но аз не бързам, а и в началото правех много грешки, може би затова е толкова малко.
Както и да е, с бавни стъпки напред Simple Smile
За днес пак имам въпрос - менюто ми както обикновено включва закуска с яйца, сирене и масло, за обяд имам залата от спанак, маруля, рукола, зехтин и варено пиле, а за вечеря ми е останала една пържола, обаче е свинска. Сурова беше около 150гр. Мисля да я ям пак със зелена салата. Ок ли е свинското месо вечер?

# 59
  • Мнения: 6 346
Свинското е ОК и вечер, и сутрин, и на обяд Sunglasses Azzrra, ти нямаш много килограми за сваляне, така че резултатите до момента са добри Peace

Общи условия

Активация на акаунт